Jump to content



Mobo για WIN64 & C2Q9550


clarck

Recommended Posts

Γεια σας παιδια και καλως σας βρηκα!

Θελω να στησω ενα καινουργιο pc με τον C2Q9550 για να βαλω WIN7 64 και 8GB ram.

Επίσης θα ήθελα πάνω απο 6 HDD και πανω.

Στοχος ειναι η σταθεροτητα του συστηματος.

Τωρα εχω τον εν λογω επεξεργαστη πανω στην ASUS P5N32-E SLI μαζι με 4 Χ 1GB CELLSHOCK 800 και το συστημα κρεμαει (κολλαει βασικα) πολυ συχνα.

Αυτο γινεται στα XP32, ενω στα στα XP64 ειναι ακομα εντονοτερο με συνεχεις επανεκκινησεις, ενω στα WIN 7 64 ειναι καλυτερα τα πραγματα, αλλα ακομα κρασαρει υπο συνθηκες.

Τροφοδοτικο ειναι το ENERMAX Noisetaker II 600

Ειδα αυτην την GIGABYTE GA-EP45-DQ6 γνωμες?

Θα ηθελα να μου προτεινει καποιος μια μητρικη (αν και μεχρι τωρα ημουν πιστος στις ASUS, εχω αρχισει να χανω εμπιστοσυνη, οποτε καποια αλλη μαρκα κατα προτιμηση) και μνημες κατα προτιμηση ενα σετακι στα 8GB

Ευχαριστω πολυ!

θελω

  • σταθεροτητα
  • ταχυτητα
  • πολυ δισκοι
  • 8GB ram ddr2

δεν θελω

  • gaming
  • overclocking

κυρια προγραμματα:

photoshop

premiere

encore

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 42
  • Created
  • Last Reply

ολα ωραια ολα καλα τα 8 giga μνημη τι τα χρειαζεσαι?

εδω εγω με 4 giga και δεν ξερω τι να τα κανω

πες μας τι εφαρμογες δουλευεις

συγνωμη τωρα το ειδα τι εφαρμογες δουλευεις.......σιγουρα οι επανεκινησεις δεν ειναι απο λιγη μνημη

κατι φταιει με ασυμβατοτητα ξεκινας με αλλαγη βιος γιατι εχεις βαλει καινουργιο επεξεργαστη βλεπεις θερμοκρασιες σε load με καποιο τεστ πχ prime 95 μετα ψαχνεις τις μνημες με memtest αν βγαζουν λαθη και γενικα ψαχνεις το συστημα σου κομματι κομματι

Link to comment
Share on other sites

επεξεργασια βιντεο και φωτογραφιας. Καμμια φορα το ενα κανει rendering και δουλευω τις φωτογραφιες

φιλε μου δεν υπαρχει χρονος για τετοια ψαξιματα δυστηχως.

Tο pc μου βγαζει ολη την δουλεια και ξαφνικα μετα απο 2 ωρες rendering να εχουν μηνει 20 λεπτα και να κολαει να μην ακουει ουτε ctrl alt del, ουτε τιποτα. Μονο reset.

To P5N32-E SLI εχω διαβασει διαφορα προβληματα λογω του chipset (680 sli) και γιαυτο θελω να το βγαλω.

προβληματα P5N32-E SLI

Link to comment
Share on other sites

Εχω δοκιμασει και απο τα δυο. Τι πρεπει να κανω βρε παιδια?

Εχω dual boot με WIN XP SP3 και μου κανει τα ιδια...

------------------------------------------------------

μολις τσεκαρα το bios και ειδα οτι αυτο που εχω αλλαξει ειναι το

FSB - MEMOTY CLOCK MODE [ UNLINKED ]

FSB (QDR), MHZ [ 1333 ]

MEM (DDR), MHZ [ 800 ]

τα υπολοιπα τα βλεπω στο auto.

Link to comment
Share on other sites

αν τα εχεις ορισει τα timmings εσυ-με την προυποθεση οτι δεν ειναι πολυ σφιχτα (ποια ειναι?)-και με την προυποθεση οτι ολα τα ντιμακια δουλευουν σωστα,

οταν τρεχεις 4 ντιμακια χρειαζεται περισσοτερο ρευμα στο northbridge (1.2 ειναι το default καντο 1.3)...

αν κολλαει το pc σε default δεν φταει το μοντελο της μητρικης

...για την ερωτηση σου μια χαρα ειναι η μητρικη που κοιτας, ειναι πιο ακριβη γιατι εχει καλη φημη overclocker..μπορεις να δεις αλλες φτηνοτερες με ddr3 ,αφου σκοπευεις να παρεις αλλες μνημες...πχ αυτη

Link to comment
Share on other sites

Εχω δοκιμασει και απο τα δυο. Τι πρεπει να κανω βρε παιδια?

Κοιτα...καταλαβαινω οτι το PC ειναι για δουλεια και δεν εχεις χρονο για ψαξιμο και πειραματα,πολλες φορες ομως τα μηχανηματα δεν λειτουργουν καλα απλα και μονο βαζοντας επανω καποια κομματια και μολις πατησεις το start ολα να δουλευουν τελεια,μακαρι να ηταν ετσι.

Εσυ αποφασιζεις τι θα κανεις,η το ψαχνεις μονος σου μηπως και βρεις λυση,η το πας σε καποιο τεχνικο που να το εχει το θεμα να στο σεταρει η παιρνεις μια αλλη μητρικη μηπως και εισαι πιο τυχερος αυτην την φορα.

Eπειδη ομως προκειται για δουλεια ποιος θα σου εγγυηθει οτι και η καινουργια μητρικη θα δουλεψει σωστα με το που θα τα βαλεις επανω?

Εγω νομιζω οτι χρειαζεσαι τεχνικη υποστηριξη απο καποιον που να ειναι υπευθυνος και να μπορει να αναλαβει τις υποχρεωσεις του.

Αυτα μπορω να σου πω εγω,αν καποιος αλλος εχει καποια αλλη ιδεα...

stealth

Link to comment
Share on other sites

πολυ σωστες οι απαντησεις σας παιδια, μα ειλικρινα ξερετε καποιο service που να δινει δεκαρα και δεν το γνωριζω???

τα memory timings ειναι ολα στο auto παντως

Οι μνημες ειναι αυτες.

Link to comment
Share on other sites

παιδια ευχαριστω θα δοκιμασω και θα σας ενημερωσω.

και κατι αλλο εχω κανει update to bios αλλα μεσω του utility της ASUS UPDATE μεσω windows και εκτοτε οταν φορτωνει το σημα των windows και κατα την περιηγηση μεσα στο bios, η οθονη σαν να φλασαρει, οχι πολυ εντονα, αλλα φαινεται.

λετε να παιζει και αυτο καποιο ρολο?

Link to comment
Share on other sites

Αν θες κανε μια προσπαθεια μπας και...

Αλλαζεις μονο αυτα που σου λεω τιποτε αλλο.

Στο bios στο Extreme Tweaker>Οverclocking>Memory Timing Setting.

Bαζεις μονο στις τεσσερις πρωτες:

tCL : 4

tRCD : 4

tRP : 4

tRAS : 12

Ολα τα υπολοιπα στο auto και μετα πας Extreme Tweaker>Over Voltage>Memory Voltage.

H μνημες σου δουλευουν με 1.9-2.1V εσυ βαζεις 2.1V.

Και μετα πιο κατω στο ιδιο μενου.

ΝΒ Core Voltage : 1.35V

Κανεις save and exit και μπαινεις στα win,το τεσταρεις με καποιο απο τα προγραμματα που εβγαζε προβλημα πριν να δεις αν κολλαει και κανεις τον σταυρο σου να δουλεψει σωστα.LOL

Εdit:Ουπς...με προλαβε ο Jonas,εψαχνα το manual τοση ωρα.:D

stealth

Link to comment
Share on other sites

Ενα απο τα προβληματα που ειχα διαβασει ηταν αυτο για τα 4 τσιπακια.

Ειμαι σχεδον σιγουρος οτι δεν θα εχω προβλημα με τα 2 τσιπακια.

Αλλα γιατι εχω βαλει τα 64bit και τα 4GB?

To premiere ειναι πολυ χαρουμενο που μπορει και τραβαει 2.6GB+ οταν κανει δουλεια.

Τωρα θα μου πεις, μπορεις να αγορασεις 2 τσιπακια των 2GB και να βαλεις αυτα. Οντως ειναι μια λυση.

Παντως πριν βαλω τα 2 extra τσιπακια δεν ειχα τοσα προβληματα και δεν ειχα ψαξει καν το θεμα του bios ηταν ολα στο auto.

Link to comment
Share on other sites

Eχεις τσεκαρει τι θερμοκρασιες ανεβαζει ο επεξεργαστης και η καρτα γραφικων εκεινη την ωρα,ανοιξε ενα προγραμμα να βλεπεις τι θερμοκρασια ανεβαζουν.

stealth

μερικες φωτο του pc δειτε εδω για να δειτε την συνθεση καλυτερα.

Ο επεξεργαστης δεν ειναι, δυσκολα ανεβαζει θερμοκρασιες.

Η καρτα γραφικων γενικα ειναι ζεστη, ακομα και αν δεν κανει δουλεια...

Ειναι η TWINTECH GeForce 7600GT 256 MB και γενικα ειναι στο προγραμμα για αλλαγη και αυτη.

Ακουω προτασεις... :003:

και η μητρικη ειναι καλυτερα να ειναι με ποιο chipset? ip45 ή το ix48?

Τα multirama πως ειναι στο θεμα της εγγυησης?

Η GIGABYTE GA-EP45-DQ6 μου καλοαρεσει, με τι μνημες να την συνδυασω και ποια καρτα γραφικων αν τελικα κανω την αλλαγη??

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Link to comment
Share on other sites

H πλακα ειναι οτι εχω και ενα δευτερο pc που ειναι ανοιχτο 24/7, το "κατεβαστηρι", το οποιο φοραει μια ASRock (4CORE1600-D800) και εναν Pentium E2200 με 1 τσιπακι 2GB kingston και εβαλα τα project files του premiere σε εναν εξωτερικο δισκο και εκανα εκει το rendering απο εκει.... ελεος!

:075:

Link to comment
Share on other sites

προφανως στον καλο υπολογιστη σου υπαρχει καποιο προβλημα με πιθανοτερο καποιο (η καποια) απο τα στικακια να ειναι χαλασμενο.Παντως επειδη το rendering χρησιμοποιει πολυ τον επεξεργαστη, το θεμα με τη θερμοκρασια παιζει πολυ...τελος μπορει να ειναι προβλημα του σκληρου...αυτο εχε το υποψη σου, αφου θα κρατησεις κομματια απο αυτον τον υπολογιστη

τωρα αν ειναι να αγοραζα νεα μητρικη και μνημη, εγω σιγουρα θα αγοραζα μια με ddr3 τουλαχιστον να κανεις μια αναβαθμιση...η gb dq6 ειναι πολυ καλη μητρικη για overclocking με ddr2. το p45 ειναι πιο καινουριο, δουλευει με μικροτερη ταση απο το χ48 (1.1 αντι 1.2) και εχουν πιο καινουριο (υποτιθεται και καλυτερο) southbridge.στην πραξη πανω κατω ιδια αποδοση εχουν, θερμαινεται καπως λιγοτερο το p45.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.