Jump to content



WD 500BG BLACK


siloo

Recommended Posts

προσφατα εκανα την αγορα του παραπανω σκληρου δισκου αλλα εχω την εντυπωση οτι με εχει απογοητευσει...

εκανα ενα hd tach να δω τι παιζει και ιδου τα αποτελεσματα...

επισης ετρεξα και το προγραμματακι της wd για bad sectors και το extened μαλιστα (1:30' περιμενα....:093:) αλλα το περασε κανονικα.

ειναι οντως ετσι τα πραγματα ή κατι παιζει????

ευχαριστω...

α ναι να σας πω και το υπολοιπο συστημα:

cpu:intel 8400

mobo:msi p7n sli platinum

vga:1xasus 9800gtx+ & 1xalbatron9800gtx

psu:pc power & cooling 750W

ram:crossair xms2 2x2GB (4-4-4-12, 2,1v)

post-9510-1442175452,1616_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Με επιφύλάξη σου λέω ότι φταίει η χωριτικότητα.

Δηλαδή όσο πιο μεγάλη η χωριτικότητα τόσο πιο αργες επιδόσεις.

ο Seagate 500GB που έχω για αποθήκη δεν έχει την ίδια αίσθηση με τον 80αρη και 150αρη που έχω.

Νομίζω οτι απο τις επιδόσεις του HD tach είσαι όκ.

Link to comment
Share on other sites

προσφατα εκανα την αγορα του παραπανω σκληρου δισκου αλλα εχω την εντυπωση οτι με εχει απογοητευσει...

εκανα ενα hd tach να δω τι παιζει και ιδου τα αποτελεσματα...

επισης ετρεξα και το προγραμματακι της wd για bad sectors και το extened μαλιστα (1:30' περιμενα....:093:) αλλα το περασε κανονικα.

ειναι οντως ετσι τα πραγματα ή κατι παιζει????

ευχαριστω...

α ναι να σας πω και το υπολοιπο συστημα:

cpu:intel 8400

mobo:msi p7n sli platinum

vga:1xasus 9800gtx+ & 1xalbatron9800gtx

psu:pc power & cooling 750W

ram:crossair xms2 2x2GB (4-4-4-12, 2,1v)

Δεν καταλαβα το προβλημα

Μια χαρα εισαι στο HDtach

Link to comment
Share on other sites

πριν απο λιγεσμερεσ απλα ειχα δει ενα τεστ που ειχαν κανει στον bleu και ηταν παραπανω απο τον black??? ειναι λογικο?? α ναι και κατι ακομα που μαλλον αυτο ειναι λογικο, κανει και λιγο θορυβο, οχι τπτ τρλο αλλα παλια ας πουμε που ειχα κατι 160GB στο read write δεν ακουγα απολυτως τπτ παλι στις 7200 αν δεν κανω λαθος...

STAVPAL:τι ακριβως εννοεις με "το γιαυτο το δισκο"??? αν ξερεισ καποια πραγματα πχ αδυνατα σημεια ή οτιδηποτε αλλο θα ηθελα να το μαθω...

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω τον 500αρη black με 32mb cashe μονο για παιχνιδια ετσι κ αλλιως αυτοι ειναι performance υποτιθεται αλλα βλεπω οτι ο 640 με 16 mb ειναι πιο γρηγορος αλλα δεν με ενδιαφερει ιδιαιτερα, σκυλος να ειναι κ να παιζει ετσι οπως παιζει τωρα κ ειμαι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Με επιφύλάξη σου λέω ότι φταίει η χωριτικότητα.

Δηλαδή όσο πιο μεγάλη η χωριτικότητα τόσο πιο αργες επιδόσεις.

Δεν ισχύει αυτό. Μπορεί, λέω μπορεί, να έχει μικρότερο θεωρητικά seek γιατί είναι μικρότερη η επιφάνεια, αλλά σε καμιά περίπτωση δεν έχει μεγαλύτερο data rate.

Όπως και να έχει, όσο πιο μεγάλος είναι ο δίσκος, τόσο πιο καινούργιος και πιο γρήγορος.

Αν τον 500 τον έχεις φίσκα και fragmented, δεν σου φταίει που πάει πιο αργά από τον 80.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.