Jump to content



O/C Βασικοί Άξονες


whisper

Recommended Posts

Χαιρετω τους εμπειρογνωμονες του o/c:001:

Κανω τα πρωτα βηματα στο αθλημα και θελω να ρωτησω για τα βασικα.

Καταρχην εχω:

A64 X2 4400+ στα 2.20GHz s939

ASRock 939N68PV-GLAN pci-e

DDR400 2x1GHz (συν 2x512ΜΒ αν χρειαζονται)

H μητρικη ειναι miniATX και γνωριζω οτι εχει χαμηλες δυνατοτητες για o/c.

Aκομα σημειωνω οτι δεν υπαρχει ζητημα θερμοκρασιων (τις οποιες παρακολουθω ετσι κι αλλιως μεσω lcd panel) oποτε παρακαλω να μη το αναφερετε καθολου αυτο το θεμα.

Λοιπον, μου ειπανε οτι πρωτου ανεβασω το FSB απο τα 200 που ειναι στανταρ, πρεπει να κατεβασω τη μνημη απο τα 200 στα 166.

Επισης οτι πρεπει να βαλω το CPU-NB Link Speed στα 800ΜΗz, απο τα 1000 που ειναι.

Ειναι σωστα αυτα?

Κανοντας αυτα μπορω να παω μεχρι 2,42GHz(fsb=221) χωρις προβλημα (ρευμα στα auto).

Αλλα οι μνημες απο 166 απλα ανεβαινουν στα 172Μhz, δηλαδη ειναι στα 345 αντι 400. Mε συμφερει αυτο?

Nα εχω 2x1024 ή να προσθεσω αλλες 2x512ΜΒ ιδιων timings?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 57
  • Created
  • Last Reply

για σου φιλε μου και καλωσόρισες!

αυτό που λες για της μνημες και βέβαια δεν είναι σωστό !!!

αλλά επειδή κάποια πράγματα πρέπει να καταλάβεις και μόνος σου τη χρυσή τομή αυτο το link που σου δίνω έχει έναν οδηγό που ελπίζω να καταλάβεις τα βασικότερα!

http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=47653

καλή επιτυχία και οπού βρεις δυσκολία εδώ είμαστε!

Link to comment
Share on other sites

Xμμμ... βασικα, εχω ηδη διαβασει διάφoρα περι o/c.

Τη μνημη δοκιμασα να τη αφησω στα 200 οποτε πηγε καπου 420ΜΗz αλλα χωρις σταθεροτητα, συντομα ηρθαν οι μπλε οθονες...

Το κατεβασμα του CPU-NB Link Speed απο τα 1000 στα 800 ειναι σωστο?

Εχω ηδη πειραματιστει καμποσο, και αυτη η μητρικη δεν εχει και πολλες επιλογες.

Πανω απο 2.43-2.44GHz δεν μπορω να το παω ακομα κι αν αυξησω το ρευμα(οι 3 max επιλογες ειναι: 1350-1375-1400).

Η αυξηση του ρευματος των μνημων αξιζει?

Ποση μνημη να εχω, 2 ή 3GHz?

Link to comment
Share on other sites

Τις μνημες σου ειπαν να τις ριξεις στα 166 ωστε ανεβαζοντας το fsb να μη σε κοψουν (οταν ανεβαζεις fsb συγρονως ανεβαινουν και αυτες). Επομενως, ειναι λογικο οταν ανεβασες το fsb κατα 21 MHz να ακολουθησουν και οι ram πηγαινοντας στα 172 MHz.

Επισης, ορισμενες μνημες ανεβαινουν λιγοτερο και αλλες περισσοτερο. Με το να τους δωσεις λιγο ρευμα παραπανω μπορει οντως να ανεβουν πιο ψηλα, αλλα προσεχε να μη δωσεις υπερβολικο. Ενα ή δυο βηματα παραπανω απ' αυτο που λεει ο κατασκευαστης ειναι καλα.

Οι 512 MB μνημες που εχεις, και αυτες DDR400 ειναι;

Υ.Γ. Για τις αλλες ρυθμισεις του bios που λες δε γνωριζω για να σε βοηθησω, μιας και δεν εχω δουλεψει/ασχοληθει/αγορασει (ακομα) AMD συστημα.

Edit: Πιστευω θα καταλαβαινες κατι περισσοτερο αν διαβαζες το παραπανω link που εδωσα μιας και στο δευτερο post αναφερει την "Η ειδική περίπτωση των AMD A64" που εχεις...

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω οτι ειναι λογικο να ανεβουν οι μνημες, επειδη ομως το 172 σημαινει 345ΜΗz το ερωτημα ειναι:

2.20GΗz και ram στα 400ΜΗz ή

2.42GHz και ram στα 345ΜΗz

τι με συμφερει περισσοτερο?

Oι 2χ512 οπως ειπα ειναι με τα ιδια χαρακτηριστικα (400MHz, 2.5-3-3-8)

Ρευμα εδωσα παραπανω(αυτο το ελαχιστο που εγραψα οτι εχει περιθωριο η μητρικη) αλλα χωρις βελτιωση.

Το κατεβασμα του CPU-NB Link Speed απο τα 1000 στα 800 ειναι σωστο?

Link to comment
Share on other sites

σαφώς ανεβάζοντας τη συχνότητα θες και παραπάνω τάση ΕΙΔΑΛΛΩΣ δεν κάθονται η μνήμες σταθερές και καλύτερα θα σου προτεινα να κάνεις κανα stress test για σιγουριά μετά κανα orthos κ.τ.λ!

μηδαμινή η διαφορά έως καθόλου στο ερώτημα που κάνεις(2.20GΗz και ram στα 400ΜΗz ή

2.42GHz και ram στα 345ΜΗz)για αυτό κοίταξε να σταθεροποιηθείς σε όποιο καλύτερα απο τα 2 σου κάθεται έστω!

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπα μολις, εβαλα παραπανω ταση αλλα χωρις αποτελεσμα.

Να επαναλαβω το βασικο μου ερωτημα:

2.20GΗz και ram στα 400ΜΗz ή

2.42GHz και ram στα 345ΜΗz

τι με συμφερει περισσοτερο? (αναγκαστικά εχω μια απ τις δυο περπτωσεις)

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπα μολις, εβαλα παραπανω ταση αλλα χωρις αποτελεσμα.

Να επαναλαβω το βασικο μου ερωτημα:

2.20GΗz και ram στα 400ΜΗz ή

2.42GHz και ram στα 345ΜΗz

τι με συμφερει περισσοτερο? (αναγκαστικά εχω μια απ τις δυο περπτωσεις)

στο ξαναλέω καμιά διαφορά στο ένα είναι πιο πάνω ο cpu αλλά με πιο χαλαρες της μνημες ενω στο αλλο ειναι πιο κατω ο cpu με πιο ψηλά της μνημες δηλαδή πανό κατω το ίδιο.

διάλεξε όπιο ειναι καλύτερο και σου κάθεται χωρις προβλήματα γιατη δεν υπάρχει αισθητή ΔΙΑΦΟΡΑ!

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη αλλα δεν εισαι ειλικρινης... εκανες edit, οποτε δεν το "ξαναειπες"...

Παντως, εφοσον δεν υπαρχει διαφορά σημαινει οτι το o/c στη περιπτωση μου ειναι περιττο!

(ομως το PCMark05 μου δινει 200-250 ποντους παραπανω στη δευτερη περιπτωση...)

Link to comment
Share on other sites

το να μιλάς για ειλικρίνεια μέσα στο forum δεν είναι και οτι καλύτερο απέναντι σε εμένα και δε σου επιτρέπω.

και δεύτερων δηλαδή δεν φτάνει που σε βοηθάμε μας τη λες και απο πάνω!!

και στην συγκεκριμένη περίπτωση εγώ σου είπα το προφανές οτι η διαφορα σου είναι μηδαμινή αυτή είναι η ΑΛΗΘΕΙΑ και ρώτα και ολα τα παιδιά απο το forum ,αλλα αμα εσυ εισαι ευχαριστημένος και είναι τόσο σοβαρό για σενα το να πάρεις 200 πόντους στο pc mark τότε αστο εκει τη το παλεύεις!

δηλαδή εσένα δεν σε ενδιαφέρει να εισαι σταθερός σε ενδιαφέρει να παίρνεις πόντους παραπάνω με blue screen!!και αν θες να σου πω επειδή εγώ παντα ειμαι ειλικρινης edit έκανα στην παρενθεση με της διαφορές που έχεις βαλει)

πάντα φιλικά!

(ζηταω συγνωμη απο το forum για το off topic)

Link to comment
Share on other sites

Oυτε κι εγω σου επιτρεπω να κανεις edit σε μυνημα για να μου μου την πεις....και καλα οτι "μου ξαναειπες" κατι που δεν προσεξα...

Ηταν πονηρο και αδικο αυτο που εκανες, δεν πρεπει να μου ζητας και τα ρεστα!

Επι του θεματος τωρα,

και στις δυο περιπτωσεις εχω σταθεροτητα.

Σου ανεφερα απλα τι λεει το pcmark05, παλι στραβωνεις? παλι σου φταιω εγω?!

Εφοσον μου λες οτι και στις δυο περιπτωσεις δεν υπαρχει διαφορά, αρα μου λες οτι δεν χρειαζομαι o/c... Σωστα?

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν επειδή ξέρω που θα κατάληξή η δουλειά στο τελος εδω μεσα θα σταματήσω να απαντάω και να σου γράψει κανενας αλλος που ξερει καλυτερα τότε.και θέλω να σου πω ότι εγω δεν ειχα καμία προθεση πουθενά να στην πω και ούτε και στην ειπα και άμα θες το πιστεύεις γιατι δεν εχω και λογο,εγω απλα να σου δώσω να καταλάβεις ήθελα οτι η διαφορά ειναι ασημαντη και δεν εχει κανένα νοημα να κανεις O/C στης τιμές που αναφέρεις σωστά κατάλαβες αλλα αμα θες τόσο πολλή τότε κανε αυτο που θες!

καλο σου βράδυ!

Link to comment
Share on other sites

Σε παρακαλω μη διαστρεβλωνεις τα πραγματα, εγω "δεν θελω κατι τοσο πολυ", απλα ρωταω για να δω τι με συμφερει να κανω. Στο θεμα του o/c ειμαι ψιλοασχετος και προσπαθω να καταλαβω τι συμβαινει, κι εσυ καθε αλλο παρα βοηθας...

Εισαι προκλητικος παντως, εκανες ενα edit και προσθεσες κατι που αρχικα δεν το ειχα δει (αφου δεν υπηρχε) και πας μετα και μου λες "... σου το ξαναλεω"!

Καλα, ειναι αυτη σοβαρη συμπεριφορά? Οχι μονο δεν το παραδεχεσαι αλλα βγαινεις κι απο πανω.

Τελος, παρτατηρω οτι απ το επιμαχο μυνημα σου(#10) πλεον δεν υπαρχει η σημειωση "

Last edited by TONY; 24-04-2009 at..."

Εξαφανιστηκε! Μηπως εβαλε το χερακι του ο mod για να σε βοηθησει?...

Link to comment
Share on other sites

Σε παρακαλω μη διαστρεβλωνεις τα πραγματα, εγω "δεν θελω κατι τοσο πολυ", απλα ρωταω για να δω τι με συμφερει να κανω. Στο θεμα του o/c ειμαι ψιλοασχετος και προσπαθω να καταλαβω τι συμβαινει, κι εσυ καθε αλλο παρα βοηθας...

Εισαι προκλητικος παντως, εκανες ενα edit και προσθεσες κατι που αρχικα δεν το ειχα δει (αφου δεν υπηρχε) και πας μετα και μου λες "... σου το ξαναλεω"!

Καλα, ειναι αυτη σοβαρη συμπεριφορά? Οχι μονο δεν το παραδεχεσαι αλλα βγαινεις κι απο πανω.

Τελος, παρτατηρω οτι απ το επιμαχο μυνημα σου(#10) πλεον δεν υπαρχει η σημειωση "

Last edited by TONY; 24-04-2009 at..."

Εξαφανιστηκε! Μηπως εβαλε το χερακι του ο mod για να σε βοηθησει?...

φιλε μου προσβαλεις το site και τα παιδια και θα σε παρακαλεσω να ζητησεις και συγνωμη γιατι εσυ ολους θα μας βγαλεις τρελούς.πας καλα τι ειναι αυτα που λες? σε λιγο θα μας πεις και οτι και η moderators μας κάνουνε πλατες!

χαλάρωσε φιλε μην τα βλεπεις τα πραγματα ετσι δεν σε ξερω και δεν εχω καμιά πρόθεση για τίποτα αλλα απο οτι καταλαβαίνω μονος σου προκαλείς όλα αυτά!

καληνυχτα και εισαι πολλη λαθος και πιστευω αυτο φαινεται και ας με συγχωρεσουν τα παιδια!

Link to comment
Share on other sites

Τι σχεση εχει η συμπεριφορα σου με το site και τα παιδια? Μην τους ανακατευεις για να καλυφθεις...

Δεν προκαλω τιποτα εγω, εσυ εισαι θρασυς, εκανες αυτο που εκανες και τωρα το συνεχιζεις.

Το οτι αφαιρεθηκε η σημειωσουλα(last edited by...) απο κατω το αρνεισαι κι αυτο? Μόνο ενας mod δεν θα μπορουσε να το βγαλει? Mονος σου το εβγαλες?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.