Jump to content



O/C Βασικοί Άξονες


whisper

Recommended Posts

  • Replies 57
  • Created
  • Last Reply

Tελικα ειναι χειροτερη η κατασταση, παιζοντας το Godfather 2 ειχα κρασαρισματα και το κατεβασα 3 φορες ανα μια μοναδα... Στα 2.39GHz(11x217) ειχα σταθεροτητα.

Μαλλον αυτη η microATX ASRock ειναι για κλαμματα.

Ερωτηση για συγκεκριμενο μοτελο:

Καπου διαβασα οτι ο Phenom II X3 710 ανεβαινει πολυ ευκολα απ τα 2.6 που ειναι στα 3.45! και χωρις αυξηση της τασης. Αν ειναι αληθεια να τον παρω, κανει μόνο 120€.

Τι μητρικη ομως και τι μνημες να βαλω?

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε... ειναι επαγγελματιες και ασχολουνται καθε μερα με τετοια. Αρα δεν υπαρχει περιπτωση να νομιζανε κατι, παρα μόνο να ειπανε ψεμματα.

Δεν υπαρχει link γιατι ειναι περιοδικο που πωλειται στα περιπτερα. Αν θες να μεταφερω το αρθρο ή να βγαλω μια φωτο.

PS. Μα <Auto> δεν σημαινει οτι δεν υπαρχει αυξηση ρευματος? <Αuto> δεν ειναι η μητρικη by default?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με τον C2D 6400 απο 2,13Ghz default και αφήνοντας το cpu voltage στο auto, τον εφτασα 3,5ghz.Στο cpuz οταν ειχα την default συχνότητα το ρεύμα ήταν 1,280v.Οταν εφτασε 3,5 ήταν κάπου στο 1,47v.

Γενικά δεν υπάρχει περίπτωση να ανέβει αρκετά ενας επεξεργαστής και να μην χρειαστεί λιγάκι παραπάνω ρεύμα.

Link to comment
Share on other sites

Ας τα παρουμε απο την αρχη.

Η μητρικη που εχεις δεν ειναι και οτι καλυτερο για overclocking,η γνωμη μου ειναι ιδια με του ThorLite (2.2 και 400ΜΗz),αν μπορεις να τον ανεβασεις οπως ειναι εστω και λιγο χωρις να ριξεις τις μνημες καντο.

Τωρα το οτι καποιος ανεβασε εναν επεξεργαστη δεν σημαινει οτι ολοι θα ανεβουν τοσο.

Στο auto τα ρευματα σημαινει οτι η μητρικη καθοριζει ποσο ρευμα θα δωσει π.χ. στον επεξεργαστη,αφου λοιπον ανεβαζεις το FSB ανεβαζεις και τον επεξεργαστη και η μητρικη δινει παραπανω ρευμα για να μπορει να bootαρει.

Αρα στο auto υπαρχει αυξηση της τασης,το σωστο θα ηταν να καρφωσει το ρευμα του επεξεργαστη σε οτι λεει ο κατασκευαστης και μετα να δει που μπορει να παει με default ρευμα.

Αυτα απο μενα.:)

stealth

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα κ λινκ παντως γι αυτο το αρθρο.Μουφα μου φαινεται....Μαλλον δεν καταλαβα εγω καλα.Συγκριναν τον Q9550 σε default με τους Amd κλοκαρισμενους?Μα ειναι σοβαρα πραγματα τωρα αυτα?

Link to comment
Share on other sites

AMD ποτέ δεν είχα και δεν μπορώ να πώ κάτι για αυτούς τους επεξεργαστές.Προσωπικα πιστεύω οτι είναι λίγο δύσκολο να ανέβει αρκετά ενας επεξεργαστής χωρίς να τραβήξει λιγο παραπάνω ρεύμα.

Αλήθεια απο ποιο περιοδικό ειναι αυτό το άρθρο?

Link to comment
Share on other sites

Ας τα παρουμε απο την αρχη.

Η μητρικη που εχεις δεν ειναι και οτι καλυτερο για overclocking,η γνωμη μου ειναι ιδια με του ThorLite (2.2 και 400ΜΗz),αν μπορεις να τον ανεβασεις οπως ειναι εστω και λιγο χωρις να ριξεις τις μνημες καντο.

Τωρα το οτι καποιος ανεβασε εναν επεξεργαστη δεν σημαινει οτι ολοι θα ανεβουν τοσο.

Στο auto τα ρευματα σημαινει οτι η μητρικη καθοριζει ποσο ρευμα θα δωσει π.χ. στον επεξεργαστη,αφου λοιπον ανεβαζεις το FSB ανεβαζεις και τον επεξεργαστη και η μητρικη δινει παραπανω ρευμα για να μπορει να bootαρει.

Αρα στο auto υπαρχει αυξηση της τασης,το σωστο θα ηταν να καρφωσει το ρευμα του επεξεργαστη σε οτι λεει ο κατασκευαστης και μετα να δει που μπορει να παει με default ρευμα.

Αυτα απο μενα.:)

stealth

Μαλιστα, να μη ριξω τις μνημες μου λες και οσο παει, ok. Ρευμα δεν ανεβαζω, ετσι?

Δυο στικ με 1024 ή 2 στικ με 1024 και αλλα 2 με 512?

Το CPU-NB Link Speed στα 1000 ή στα 800?

Σχετικα με το ρευμα εχω μπερδευτει λιγο... Η μητρικη απο μόνη της ειχε Auto. Δεν ειναι αυτο το default της? Αν οχι, τοτε πόσο ειναι, για να το βαλω?

Θα ηθελα κ λινκ παντως γι αυτο το αρθρο.Μουφα μου φαινεται....Μαλλον δεν καταλαβα εγω καλα.Συγκριναν τον Q9550 σε default με τους Amd κλοκαρισμενους?Μα ειναι σοβαρα πραγματα τωρα αυτα?

Δεν υπαρχει link, ειναι απο το μηνιαιο περιοδικο PC WORLD.

Δηλαδη τους βγαζετε ψευτες?...

Link to comment
Share on other sites

Στο auto τα ρευματα σημαινει οτι η μητρικη καθοριζει ποσο ρευμα θα δωσει π.χ. στον επεξεργαστη,αφου λοιπον ανεβαζεις το FSB ανεβαζεις και τον επεξεργαστη και η μητρικη δινει παραπανω ρευμα για να μπορει να bootαρει.

Αρα στο auto υπαρχει αυξηση της τασης,το σωστο θα ηταν να καρφωσει το ρευμα του επεξεργαστη σε οτι λεει ο κατασκευαστης και μετα να δει που μπορει να παει με default ρευμα.

Ακριβως αυτο που ειπε ο stealth....

Edit: Το default της θα ειναι αυτο που θα δεις σε idle στο cpuz. Οταν στρεσσαρεις τον cpu στο 100% θα δεις και μεχρι ποσο ανεβαινει (ή πεφτει) η ταση.

Link to comment
Share on other sites

Ρευμα δεν ανεβαζω, ετσι?

Δυο στικ με 1024 ή 2 στικ με 1024 και αλλα 2 με 512?

Το CPU-NB Link Speed στα 1000 ή στα 800?

Σχετικα με το ρευμα εχω μπερδευτει λιγο... Η μητρικη απο μόνη της ειχε Auto. Δεν ειναι αυτο το default της? Αν οχι, τοτε πόσο ειναι, για να το βαλω?

Αν εχεις επιλογες για να δωσεις ρευμα σε CPU και μνημες μπορεις να το κανεις,θα βοηθησει να ανεβουν παραπανω (για ανεβαζεις ρευματα θα πρεπει να ξερεις σε τι τιμες λειτουργουν σε default και μεχρι ποσο μπορεις να δωσεις χωρις να ανεβουν οι θερμοκρασιες ψηλα και καψεις κατι).

Το CPU-NB Link Speed στα 1000 η και παραπανω δεν θα εχεις προβλημα αλλα δεν θα δεις και διαφορα στις επιδοσεις οποτε κρατα το κοντα στα 1000.

Παντα στο auto ειναι στα default και αναλογα τον επεξεργαστη η μητρικη επιλεγει ποσο ρευμα χρειαζεται.

Εδω πρεπει να πας για να δεις τα τεχνικα χαρακτηριστικα του επεξεργαστη σου.

http://products.amd.com/en-us/DesktopCPUResult.aspx

Γυρω στο 1.3V πρεπει να ειναι το default,δοκιμαζεις μεχρι που μπορει να παει με αυτο και μετα ανεβαζεις ενα βημα την φορα και δοκιμαζεις,ταυτοχρονα προσεχεις τις θερμοκρασιες (οτιδηποτε πανω απο 60C δεν ειναι καλο).

stealth

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπα, δεν υπαρχει ζητημα με τις θερμ/σιες, αλλου ειναι το προβλημα, οτι δεν ανεβαινει πανω απο 2.39GHz χωρις προβλημα.

Ωστε το NB Link Speed να το αφησω στα 1000 που ηταν απο μόνο του? γιατι καποιος μου ειπε να το κατεβασω στα 800.

Μνημη DDR 2GHz ή 3GHz?

Οι 3 υψηλοτερες επιλογες ρευματος που εχει η μητικη, οπως ειπα ειναι: 1350-1375-1400.

Εγω πόσο να βαλω τελικα?

Link to comment
Share on other sites

Ωστε το NB Link Speed να το αφησω στα 1000 που ηταν απο μόνο του? γιατι καποιος μου ειπε να το κατεβασω στα 800.

Μνημη DDR 2GHz ή 3GHz?

Οι 3 υψηλοτερες επιλογες ρευματος που εχει η μητικη, οπως ειπα ειναι: 1350-1375-1400.

Εγω πόσο να βαλω τελικα?

Eγω στην μητρικη που βλεπεις στην υπογραφη μου το εχω ανεβασει στα 1600MHz και δεν ειχα προβλημα (απο εκει και περα ανεβαζει θερμοκρασια το North),αυτο δεν σημαινει οτι ολες οι μητρικες μπορουν να πανε τοσο,κρατα το γυρω στο 1000.

Ξεκινας απο το 1.3V και βλεπεις,καθε μητρικη,επεξεργαστης,μνημη και καρτα γραφικων ακομη και αν ειναι ιδιο μοντελο μπορουν να κανουν διαφορετικα πραγματα και πρεπει να δοκιμαζεις να δεις πως δουλευει για σενα.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Εγω ρωτησα πόσο ειναι το αρχικο/default... το τι θα δοκιμασω μετα ειναι αλλη ιστορια(που δοκιμασα ηδη αλλα χωρις αποτελεσμα).

Το ΝΒ Link Speed δεν παει πανω απο 1000.

Οποια πληροφορια ζητησες σου την εδωσα,απο εκει και περα κανε οτι θελεις.

Εσυ ρωτησες,αν δεν θελεις να μαθεις δικο σου προβλημα.

See ya.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη τους βγαζετε ψευτες?...

Συμφωνα με αυτα που λες κατι δεν στεκει.Ξαναρωταω λοιπον.Συγκριναν τον 9550 default κ τους amd κλοκαρισμενους?Εγω αυτο καταλαβαινω απ το αρθρο.Αν ναι τοτε ειναι τουλαχιστον ασχετοι....Κ σε ποια τεστ το εκαναν αυτο κ εβγαλαν τους phenom καλυτερους......?

Το αρθρο ειναι κομμενο κ ραμμενο για την AMD παντως.Καποιος που δεν ξερει πεφτει αμεσως στην παγιδα κ νομιζει οτι ο 9550 ειναι χειροτερος.....

Link to comment
Share on other sites

Οποια πληροφορια ζητησες σου την εδωσα,απο εκει και περα κανε οτι θελεις.

Εσυ ρωτησες,αν δεν θελεις να μαθεις δικο σου προβλημα.

See ya.

stealth

Δεν ειναι ετσι. Αν δεις ολο το thread θα δεις ποσες φορες επανελαβα τις ιδιες ερωτησεις διοτι εσυ και οι αλλοι φιλοι δεν κανετε το κοπο να τις διαβασετε ή δεν προσεχετε.

Το να μου λες λοιπον κιολας οτι... "δεν θελω να μαθω" ειναι απαραδεκτο.

Πόσες φορες πρεπει να ρωτησω ακομα πόσο ειναι το default ρευμα για να απαντησει καποιος? ελεος...

Κανεις βεβαια δεν ειναι υποχρεωμενος να απαντησει αλλα κι εγω δεν ειμαι υποχρεωμενος να δεχομαι προσβολες σαν του stealth τωρα ή σαν του αλλου φιλου πριν, που εκανε edit κατοπιν εορτης για να με εμφανισει

ανακολουθο.

Συμφωνα με αυτα που λες κατι δεν στεκει.Ξαναρωταω λοιπον.Συγκριναν τον 9550 default κ τους amd κλοκαρισμενους?Εγω αυτο καταλαβαινω απ το αρθρο.Αν ναι τοτε ειναι τουλαχιστον ασχετοι....Κ σε ποια τεστ το εκαναν αυτο κ εβγαλαν τους phenom καλυτερους......?

Το αρθρο ειναι κομμενο κ ραμμενο για την AMD παντως.Καποιος που δεν ξερει πεφτει αμεσως στην παγιδα κ νομιζει οτι ο 9550 ειναι χειροτερος.....

Ναι, συγκριναν τους κλοκαρισμενους amd mε τον ακλοκαριστο intel, γιατι σου κανει εντυπωση? Δεν απαγορευεται...

Εκαναν test σε 20 εφαρμογες, σε αλλες βγηκε καλυτερος ο μεν, σε αλλες ο δε. Παρε το τευχος Απριλιου να τα διαβασεις.

Δεν ειναι κομμενο και ραμμενο για την ΑΜD. Απλα πηραν και εξετασαν ΑΜD επεξεργαστες στη συγκεκριμενη ερευνα. Σε ενα αλλο αρθρο θα εξετασουν Intel επεξεργαστες. Δεν υπαρχει καμμια παγιδα, μην εισαι προκατειλημμενος επειδη εχεις Intel...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.