Jump to content



Saphire 4870 αποτυχημενο Flash Bios


kostvin

Recommended Posts

Εχω την Saphire 4870 512mb κ επειδη ειχα προβλημα με πολλα παιχνιδια αποφασισα να την φλασαρω αλλα.......δυστηχως.Τη φλασαρα σε DOS mode ολα εγιναν κανονικα οπως επρεπε αλλα μετα το reboot εβγαλε μαυρη οθονη.Μαλλον εβαλα λαθος βιος! Υπαρχει τροπος να "ζωντανεψει"?Αν οχι η εγγυηση ισχυει?

Link to comment
Share on other sites

Εχω την Saphire 4870 512mb κ επειδη ειχα προβλημα με πολλα παιχνιδια αποφασισα να την φλασαρω αλλα.......δυστηχως.Τη φλασαρα σε DOS mode ολα εγιναν κανονικα οπως επρεπε αλλα μετα το reboot εβγαλε μαυρη οθονη.Μαλλον εβαλα λαθος βιος! Υπαρχει τροπος να "ζωντανεψει"?Αν οχι η εγγυηση ισχυει?

Δοκίμασες τυφλή επαναφορά με το μαμά bios με δισκέτα με το autoexec?

Link to comment
Share on other sites

Ελεος!!!Εχασα μια μερα απτη ζωη μου ψαχνοντας σε φορουμ διαβαζοντας απειρες βλακιες κ τελικα ηταν τοσο απλο.Το ειπα σεναν φιλο μου κ μου λεει "ε σιγα!!θα βαλεις μια αλλη καρτα γραφικων κ θα μπεις να την ξαναφλασαρεις".Εβαλα μια NVidia 6600 σενα αλλο PCI μπηκα κανονικα με το bootable φλασακι που ειχα φτιαξει με το σωστο bios αυτη τη φορα κ ολα OK:098:

Στην αρχη μολις μπαινεις στα DOS δινεις την εντολη

atiflash -i(νομιζω) για να μην φλασαρει την καρτα που χρησημοποιεις αλλα την αλλη

Link to comment
Share on other sites

Τέλος καλό,όλα καλά.

Αν θές γράψε ακριβώς και τη διαδικασία που ακολούθησες ... ώστε να υπάρχει εδώ στο φόρουμ.

Σε περίπτωση που κάποιος πάθει το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που προανεφαιρα ειναι.Δηλαδη πριν την διαδικασια της εγκαταστασεις του αρχειου του βιος βαζεις την εντολη atiflash -i.Aυτο το κανουμε για να δουμε ποια καρτα ειναι ποια.Για παραδειγμα εμενα μου ειχε ορισει την 6600 σαν 1 κ τιην 4870 σαν 0.Μετα απο κει κ περα ueloyme na βαλουμε το βιος που εχουμε βαλει στο φλασακιτο οποιο ειναι το saphire.room.

Παταμε:

(atiflash -p -f 0 saphire.rom)

κ ειμαστε ετοιμοι

Link to comment
Share on other sites

Οπότε αρκεί να έχεις 2 θέσεις PCI -e πάνω στο pc, βάζεις και τις 2 κάρτες πάνω και από αυτή που δουλεύει φλασάρεις την προβληματική.Αυτό είναι?

Η άλλη μέθοδος που ανέφερα με το τυφλό φλασάρισμα μέσω force δεν παίζει?Μόνο με την προβληματική κάρτα?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μια καρτα PCI επισης χρειαζεται σε αυτες τις περιπτωσεις.. βεβαια, τωρα με τις μητρικες με 3 και 4 pci-e 16x μπορεις να βαλεις και 2η pci-e καρτα γραφικων επανω, αλλα σε μητρικες με ενα μονο pci-e 16x η διαδικασια ηταν αυτη, εβαζες μια PCI καρτα γραφικων και ξαναφλασαριζες την pci-e ( η agp παλιοτερα ).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.