Jump to content


KAMMENO CPU FAN ΚΑΙ PRESCOTT TEMPS


ΠΥΡΗΝΑΣ

Recommended Posts

Καλησπερα με μια περιεργη βλαβη

cpu p4 prescott 3.4 socket 775

mobo albatron px915p pro

To pc εσβηνε μονο του + εβγαζε μπλε οθονες και το φανακι του ηταν καμμενο. Αλλαζοντας το φανακι η κατασταση δεν βελτιωθηκε οσο θα επρεπε, μιας και ο επεξεργαστης ανεβαζε θερμοκρασια στους 90+ βαθμους ωσπου το πισι εσβηνε. Τροφοδοτικο ελεγχθηκε οκ, εγινε βιος ρεσετ, εννοειται οτι μπηκε και θερμοαγωγιμη και οτι η ψυκτρα κουμπωσε σωστα.

Καμια ιδεα;

Link to comment
Share on other sites

To fan τοποθετειται μονο με με εναν τροπο, τουλαχιστον μπρουμυτα δεν εχω καταφερει να το βαλω :110:

Η ψυχτρα ειναι η στοκ. Σιγουρα παταει καλα. Εχω δοκιμασει και αλλη ψιλοτερας με τα ιδια αποτελεσματα.

Εχει γινει βιος ρεσετ οποτε τα ρευματα ειναι στοκ.

ΠΥΡΗΝΑΣ added 4 Minutes and 34 Seconds later...

Να σημειωσω ξανα οτι ειχε καψει το προηγουμενο φαν. Δηλαδη ισως οι ψηλες θερμοκρασιες και το καμμενο φαν να σχετιζονται καπως. Εξω απο το κουτι πιανει καμια δεκαρια βαθμους λιγοτερο αλλα τι να το κανω? Οβερκλοκειν με αζωτο? :110:

Link to comment
Share on other sites

Αφου ανεβαζει συνεχεια θερμοκρασια μεχρι να σβησει εχει να πει οτι ανεμιστηρας που εβαλες δεν φυσαει αρκετο αερα για να κρατησει κρυο τον επεξεργαστη.

Βαλε μια αλλη ψυχτρα,οι ψυχτρες τις Intel δεν ειναι και οτι καλυτερο,επισης δοκιμασε να ριξεις το ρευμα μηπως και τα καταφερεις.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα αλλη ψυχτρα μεγαλυτερη με μεγαλυτερο φαν χωρις αποτελεσμα. Το φαν της ιντελ πιανει 3000 στροφες - ειναι απο τα πρωτα 775 τα βαρβατα. Εχω την υποψια οτι ειναι προβλημα της μητρικης παντως.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα με μια περιεργη βλαβη

cpu p4 prescott 3.4 socket 775

mobo albatron px915p pro

To pc εσβηνε μονο του + εβγαζε μπλε οθονες και το φανακι του ηταν καμμενο. Αλλαζοντας το φανακι η κατασταση δεν βελτιωθηκε οσο θα επρεπε, μιας και ο επεξεργαστης ανεβαζε θερμοκρασια στους 90+ βαθμους ωσπου το πισι εσβηνε. Τροφοδοτικο ελεγχθηκε οκ, εγινε βιος ρεσετ, εννοειται οτι μπηκε και θερμοαγωγιμη και οτι η ψυκτρα κουμπωσε σωστα.

Καμια ιδεα;

Δηλαδή η ψύκτρα ζεματάει στο δευτερόλεπτο ?

Την έχεις ακουμπήσει ... και είναι έτσι ?

Link to comment
Share on other sites

Το έχω δει σε Pc αυτό. Το πρόβλημα ήταν ότι για κάποιο λόγο δεν πάταγε καλά η ψύκτρα παρά το ότι έμπαινε ολόσωστα και με πάστα από τις καλύτερες. Η ψύκτρα όχι απλά ζεματούσε, με δυσκολία την έπιανα! Την έβγαλα την έβαλα σωστά, νέα πάστα, όλα οκ. Μετά την επόμενη μέρα πάλι τα ίδια… 90+

Το πρόβλημα λύθηκε βάζοντας άλλη ψύκτρα. Σε socket 775 ήταν. Και οι 2 εργοστασιακές ψύκτρες. Και το πρόβλημα ξεκίνησε ξαφνικά ενώ το pc δούλευε χρόνια χωρίς να έχει πρόβλημα. Τρέχα γύρευε.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον το σημαντικοτερο που ξεχασα να αναφερω ειναι οτι η θερμοκρασια της ψυκτρας σε καμια περιπτωση δεν ειναι 90 βαθμοι. Ακομα και σε φουλ λοαντ μπορω να αφησω το χερι μου επανω. Ο σενσορας ομως λεει αλλα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.