Jump to content


Περιμενοντας την υδροψυξη


str

Recommended Posts

Καλησπέρα

Παράγγειλα κ εγώ επιτέλους την πρώτη μου υδροψυξη απο το πλαισιο κ περιμένω να μου ερθει

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=964727&x=30&category=69977775&catalog=20

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=943428&x=30&category=69977775&catalog=20

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=927155&x=30&category=69977775&catalog=20

Η απορία μου είναι αν πρέπει να αλλάξω το ψυγείο με αυτό

http://xtremeshop.com.gr/catalog/product_info.php?cPath=21_26_40&products_id=182&osCsid=a62c5a4dc8af9f49be32000d74eecc0e

ποιο είναι καλύτερο μιας κ είναι στα ίδια χρήματα?

Η παραπάνω υδροψυξη θα μπει σε έναν Q9550.Θα ειναι αρκετη?

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 64
  • Created
  • Last Reply

Μιά χαρά είναι η σύνθεση,δέν χρειάζεσαι το άλλο ψυγείο.

Με μισή ίντσα ρακόρ-σωληνώσεις ... και καλά αποδοτικά ανεμιστήρια ... σου φτάνει να καλύψεις το cpu και την vga μαζί ... κλοκαρισμένα.

Βέβαια η συνολική απόδοση εξαρτάται και από το επίπεδο του θορύβου που είσαι διατεθειμένος να φτάσεις.

Το tank ... που είναι ?

Ποιό έχεις επιλέξει ?

Link to comment
Share on other sites

Μιά χαρά είναι η σύνθεση,δέν χρειάζεσαι το άλλο ψυγείο.

Με μισή ίντσα ρακόρ-σωληνώσεις ... και καλά αποδοτικά ανεμιστήρια ... σου φτάνει να καλύψεις το cpu και την vga μαζί ... κλοκαρισμένα.

Βέβαια η συνολική απόδοση εξαρτάται και από το επίπεδο του θορύβου που είσαι διατεθειμένος να φτάσεις.

Το tank ... που είναι ?

Ποιό έχεις επιλέξει ?

σκεφτομαι να μην βαλω τανκ (υπαρχει προβλημα??) και αργοτερα λεω να περασω και υροψυξη στην 9800gtx. Οσο για τους ανεμηστηρες σκοπος ειναι να κρατησω τον θορυβο οσο το δυνατον χαμηλοτερα για αυτο και περναω σε υδροψυξη.Θα δοκιμασω στην αρχη παθητικα και αν δω οτι βραζει λεω να βαλω 1-2 12αριδες 1200rpm.

Tι λετε?

Επισης το ψυγειο ειναι καλυτερα να μπει ορθιο πισω απο το κουτι ή ξαπλωτο επανω απο το κουτι?(εξωτερικα παντα )

Link to comment
Share on other sites

οι θερμοκρασιες μου τωρα ειναι αυτες με μια ψυκτρα απο intel Q6600 χωρις overclock.

Ελπιζω να δω βελτιωσει και σε θερμοκρασιες κ σε θορυβο.

post-5969-1442175497,5807_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πως εχεις στο μυαλο σου το κυκλωμα χωρις τη χρηση τανκ?

Ρωταω γιατι πιθανον θα ταλαιπωρηθεις αρκετα.

καπως ετσι το φανταζομαι.Σε ποια θεση ειναι καλυτερα το ψυγειο Α ή Β?

Καμια αλλη προταση?

post-5969-1442175497,6718_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή θα σου πρότεινα να ξεχάσεις την τοποθέτηση του ψυγείου πάνω στο κουτί.... Δεν θα έχουν νόημα μετά τα fans. Επίσης.... δεν θέλω να σε τρομάξω αλλά χωρίς tank και χωρίς fans θα είναι δύσκολα τα πράγματα. Πλησιάζει και το καλοκαίρι και όταν η θερμοκρασία δωματίου θα είναι 30+ πως περιμένεις να έχεις θερμοκρασίες κάτω των 48 βαθμών με παθητική ψύξη:confused: Για αρχή σαν παθών επειδή έκανα στις αρχές όταν έπαιζα με την υδρόψυξη ότι και εσύ και δεν θέλω να απογοητευτείς από τη πρώτη μέρα και ειδικά αφού θες να ψυχεις και την gpu.... βάλε ανεμιστήρες χαμηλών στροφών μήπως και σε καλύψουν χωρίς tank. To βλέπω όμως κομματάκι δύσκολο. Χωρίς fans το βλέπω κομματάκι απίθανο.... :010:

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή θα σου πρότεινα να ξεχάσεις την τοποθέτηση του ψυγείου πάνω στο κουτί.... Δεν θα έχουν νόημα μετά τα fans. Επίσης.... δεν θέλω να σε τρομάξω αλλά χωρίς tank και χωρίς fans θα είναι δύσκολα τα πράγματα. Πλησιάζει και το καλοκαίρι και όταν η θερμοκρασία δωματίου θα είναι 30+ πως περιμένεις να έχεις θερμοκρασίες κάτω των 48 βαθμών με παθητική ψύξη:confused: Για αρχή σαν παθών επειδή έκανα στις αρχές όταν έπαιζα με την υδρόψυξη ότι και εσύ και δεν θέλω να απογοητευτείς από τη πρώτη μέρα και ειδικά αφού θες να ψυχεις και την gpu.... βάλε ανεμιστήρες χαμηλών στροφών μήπως και σε καλύψουν χωρίς tank. To βλέπω όμως κομματάκι δύσκολο. Χωρίς fans το βλέπω κομματάκι απίθανο.... :010:

Κ εγω δεν νομιζω να καταφερω να αποφυγω τους ανεμιστηρες αλλα οσο αναφορα την χρηση του τανκ, βοηθα στο να κρυωνει το νερο ή απλα για να ελεγχεις τη σταθμη και την ροη του:confused:

Link to comment
Share on other sites

Κ εγω δεν νομιζω να καταφερω να αποφυγω τους ανεμιστηρες αλλα οσο αναφορα την χρηση του τανκ, βοηθα στο να κρυωνει το νερο ή απλα για να ελεγχεις τη σταθμη και την ροη του:confused:

Το τανκ βοηθάει σε πολλά θεματα.

1)Συμπληρώνεις εύκολα υγρά όποτε χρειάζεται.

2)Κάνεις εύκολα εξαέρωση στο σύστημα που όλοι ξέρουμε τι μπελάς είναι

3)Τσεκάρεις εύκολα τη στάθμη του νερού.

4)Υπό συζήτηση θέμα.Σύμφωνα με κουβέντα που έχω κάνει με αρκετά άτομα και από προσωπικό συμπέρασμα, όσο πιο πολύ νερό χωράει μέσα τόσο καλύτερα.Μπορεί να κρατήσει και 1-2 βαθμούς κάτω τη θερμοκρασία σε σχέση με ένα πιο μικρό τανκ

Αν μου διαφεύγει κάτι συμπληρώστε..

Link to comment
Share on other sites

Το τανκ βοηθάει σε πολλά θεματα.

1)Συμπληρώνεις εύκολα υγρά όποτε χρειάζεται.

2)Κάνεις εύκολα εξαέρωση στο σύστημα που όλοι ξέρουμε τι μπελάς είναι

3)Τσεκάρεις εύκολα τη στάθμη του νερού.

4)Υπό συζήτηση θέμα.Σύμφωνα με κουβέντα που έχω κάνει με αρκετά άτομα και από προσωπικό συμπέρασμα, όσο πιο πολύ νερό χωράει μέσα τόσο καλύτερα.Μπορεί να κρατήσει και 1-2 βαθμούς κάτω τη θερμοκρασία σε σχέση με ένα πιο μικρό τανκ

Αν μου διαφεύγει κάτι συμπληρώστε..

Οποτε δεν βλεπω να το γλυτωνω το τανκ.

Εν το μεταξει σημερα παρελαβα τα πρωτα υλικα.

post-5969-1442175497,8046_thumb.jpg

post-5969-1442175497,9163_thumb.jpg

post-5969-1442175498,0085_thumb.jpg

post-5969-1442175498,0907_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να χωραει στο κουτι μου (ειναι midi). Με το ζορι με βλεπω να βολευω την αντλια κατω δεξια οταν ερθει. Ειδα σημερα μια σαν αυτη που παραγγειλα και ειναι τεραστια.Πιο μικρη την φανταζομουν.Τα μονα τανκ που μαλον βολευουν ειναι αυτα των 5.25.

post-5969-1442175498,1913_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να χωραει στο κουτι μου (ειναι midi). Με το ζορι με βλεπω να βολευω την αντλια κατω δεξια οταν ερθει. Ειδα σημερα μια σαν αυτη που παραγγειλα και ειναι τεραστια.Πιο μικρη την φανταζομουν.Τα μονα τανκ που μαλον βολευουν ειναι αυτα των 5.25.

Αυτο που εστειλα μπορεις να το χωρεσεις με μια μικρη τροποποιηση του hdd cage.Κατεβασε το κατω και βαλε το res απο πανω η μην κανεις αυτο και παρε αυτο το res(swiftech mcres micro).Ειναι μικρο και μπορεις και να το στερεωσεις πανω απο την καρτα γραφικων σου η κάτω(οπως ειναι τωρα στη φωτο) απο το cage,εχεις χωρο απο οτι βλεπω.

http://www.modernopc.com/store/images/MCRES-MICRO_LRG.jpg

Μπορεις να πας και σε 5.25 αλλα δεν θες να δειχνει πιο πολυ το pc σου?ΕΙναι τουλαχιστον για μενα και θεμα καλαισθησιας.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που εστειλα μπορεις να το χωρεσεις με μια μικρη τροποποιηση του hdd cage.Κατεβασε το κατω και βαλε το res απο πανω η μην κανεις αυτο και παρε αυτο το res(swiftech mcres micro).Ειναι μικρο και μπορεις και να το στερεωσεις πανω απο την καρτα γραφικων σου η κάτω(οπως ειναι τωρα στη φωτο) απο το cage,εχεις χωρο απο οτι βλεπω.

http://www.modernopc.com/store/images/MCRES-MICRO_LRG.jpgΜπορεις να πας και σε 5.25 αλλα δεν θες να δειχνει πιο πολυ το pc σου?ΕΙναι τουλαχιστον για μενα και θεμα καλαισθησιας.

Κατι βρηκα στο ντουλαπι της κουζινας...

Ενα κουτι πλεξι γκλας απο μπισκοτα!!!

Με λιγο κοντιμα και 2 τρυπες θα μεταμορφοθει σε τανκ.

Περιμενω να ερθουν πρωτα και τα υπολοιπα εξαρτηματα για να δω πια θα ειναι η τελικη τους θεση ωστε να το κοψω οσο χρειαζεται.

post-5969-1442175498,3009_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κατι βρηκα στο ντουλαπι της κουζινας...

Ενα κουτι πλεξι γκλας απο μπισκοτα!!!

Με λιγο κοντιμα και 2 τρυπες θα μεταμορφοθει σε τανκ.

Περιμενω να ερθουν πρωτα και τα υπολοιπα εξαρτηματα για να δω πια θα ειναι η τελικη τους θεση ωστε να το κοψω οσο χρειαζεται.

ΤΡΕΛΑ,ΠΑΡΑΝΟΙΑ!!!

PS ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΣΤΕΙΛΑ,ΤΟ SWIFTECH,ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΜΠΙΣΚΟΤΟΚΟΥΤΙ(ΑΠ ΟΤΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ)

ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΜΟΝΟ 16,4Ε(22USD).TΖΑΜΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

PS ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΣΤΕΙΛΑ,ΤΟ SWIFTECH,ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΜΠΙΣΚΟΤΟΚΟΥΤΙ(ΑΠ ΟΤΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ)

ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΜΟΝΟ 16,4Ε(22USD).TΖΑΜΠΑ.

ναι αλλα ετσι θα εχω την χαρα της δημιουργιας:o

Τελικα το εκοψα το κουτι τανκ και πλεον οι διαστασεισ του ειναι 10μ χ 10π χ 8υ εκ και θα μπει μεσα στον χωρο των υποδοχων των 5.25 κατω απο το DVD και πανω απο τον σκληρο.ειναι η πιο βολικη θεση ενω η αντλια θα παει κατα 90% κατω απο τον δισκο και πισω απο τον εμπροσθιο ανεμιστηρα.

post-5969-1442175498,9473_thumb.jpg

post-5969-1442175499,0316_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα ετσι θα εχω την χαρα της δημιουργιας:o

Τελικα το εκοψα το κουτι τανκ και πλεον οι διαστασεισ του ειναι 10μ χ 10π χ 8υ εκ και θα μπει μεσα στον χωρο των υποδοχων των 5.25 κατω απο το DVD και πανω απο τον σκληρο.ειναι η πιο βολικη θεση ενω η αντλια θα παει κατα 90% κατω απο τον δισκο και πισω απο τον εμπροσθιο ανεμιστηρα.

Λοιπον..Συμφωνα με τη φωτο και τις ιδεες σου.

Πρωτον η συνδεσμολογια προτεινω να χει αυτη τη σειρα.

κουτι-αντλια(οριζοντιο στομιο=Inlet)-ψυγειο-cpu w/b-κουτι για το λογο οτι αμεσως μετα την ψυξη του υγρου ,αυτο να εισερχεται στον επεξεργαστη χωρις θερμικες απωλειες.

Δευτερον,το ψυγειο δεν μπορεις να το βαλεις εκει και να χεις κ αποτελεσματα μονο αν βαλεις τους ανεμιστηρες απο κατω να φυσανε προς τα πανω οπου θα βρισκεται το ψυγειο η παιρνεις κατι βασεις που κυκλοφορουν και το τοποθετεις στο πισω μερος του κουτιου σου.

υγ το inlet της αντλιας σου ειναι αυτο παει στο ψυγειο και το outlet αυτο που παει στο 5.25 bay.Τα χεις εντελως αναποδα.Στη φωτο ρουφαει νερο απο το ψυγειο και το φτυνει στο μπισκοτοκουτο.!Συνεδεσε τα με βαση την αλληλουχια που σου ειπα.

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζεις να έχεις στις φωτό σου το ψυγείο πάνω από το κουτί και μάλιστα ξάπλα.... πως ακριβώς θα έχεις airflow?

οι ανεμηστηρες του ψυγειου θα εχουν διαταξη pull.

Ετσι νομιζω οτι θα εχει καλυτερη εκτονωση θερμοτητας το ψυγειο απο το να στριμωχτει πισω απο το tower.

post-5969-1442175499,1223_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.