Jump to content



ΚΑΙΓΟΜΑΙ - ΚΑΙΓΟΜΑΙ !!!!!!!!!!! (Vga Temps)


Jason83

Recommended Posts

θεωρητικά ακούγεται σωστό στην πράξη όμως δε δουλεύει. Το καλοκαίρι λόγω υψηλότερων θερμοκρασιών όσο καλή ψύξη και να έχεις δεν γίνεται δουλειά με κλειστό case.

Με Zalman VF-900 πάνω σε XTX GeForce 9600GSO 320MB έχω 55 idle / 66-68 under full load και αυτό είναι με το case ανοιχτό. Με κλειστό το case βάλε 10-12 οC σε όλα τα υποσυστήματα και το airflow είναι μια χαρά. Μετά τον Σεπτέμβρη έχω case στους 35 και CPU/GPU 40/45 idle και 46/54 full load

Υ.Γ. έχω και ένα hot spot στο case ... to Northbridge το οποίο είναι κοντά στους 45 τώρα το καλοκαίρι. Τόσο έχει τουλάχιστον επιφανειακά η ψύκτρα. Μόλις βρω aftermarket cooler αυτή που έχει έφυγε από το παράθυρο.

Στην πραξη δεν σου δουλευει γιατι εχεις χαλια airflow (εδω να σημειωσω οτι ενα καλο airflow δεν σημαινει πολλες και δυνατες φανες παιζει ρολο και ο σχεδιασμος του κουτιου και απο ποια σημεια εχουμε ορισει να μπαινει "κρυος" αερας και απο ποια να βγαινει) ή εκτος οταν ανοιγεις το κουτι βαζεις και εναν επιτραπεζιο ανεμηστηρα να φυσαει ολο το συστημα αλλιως 10 με 12 πραγματικους βαθμους Κελσιου δεν παιζει να δεις.

Στο δικο μου συστημα π.χ αμα ανοιξω το πλαϊνο χαλαει η ροη του αερα+οτι μπαινει ζεστος απο το πλάι γιατι υπαρχουν πηγες θερμοτητας κοντα ενω οταν ειναι κλειστο τραβαει αερα μονο απο την μπροστινη πλευρα που δεν υπαρχει κοντα κατι συγκεκριμενο που να εκπεμπει θερμοτητα και βγαζει απο την πισω πλευρα και απο την πανω.

Link to comment
Share on other sites

επειδη το pc του jason83 το ξερω μαζι το φτιαξαμε,απο θεμα airflow δεν τιθεται θεμα καν καθε τοσο που το ανοιγει για να το καθαριζει τη σκονη τη βγαζει σε μορφη χαλιων,επισης το να ανοιξει το πλαινο δεν ειναι λυση γιατι το pc καθεται κοντα στο παραθυρο κ τη μερα ειδικα ειιναι νταλα στον ηλιο,εγω αυτο που του ειχα προτεινει ηταν να του αλλαξει θεση αλλα προσφατα μου ειπε οτι η καρτα εστρωσε αρκετα μιλαμε για μια διαφορα 5-6 βαθμους,αλλα κ επισης το αλλο περιεργο ειναι οτι αναλογα με το λειτουργικο που βαζει η καρτα συμπεριφερεται διαφορετικα αυτο μπορει καποιος να μου το εξηγησει?στα 7 εχει χαμηλοτερες θερμοκρασιες κ στα βιστα η καρτα ψηνεται σε idle παντα.

Link to comment
Share on other sites

Στην πραξη δεν σου δουλευει γιατι εχεις χαλια airflow (εδω να σημειωσω οτι ενα καλο airflow δεν σημαινει πολλες και δυνατες φανες παιζει ρολο και ο σχεδιασμος του κουτιου και απο ποια σημεια εχουμε ορισει να μπαινει "κρυος" αερας και απο ποια να βγαινει) ή εκτος οταν ανοιγεις το κουτι βαζεις και εναν επιτραπεζιο ανεμηστηρα να φυσαει ολο το συστημα αλλιως 10 με 12 πραγματικους βαθμους Κελσιου δεν παιζει να δεις.

Στο δικο μου συστημα π.χ αμα ανοιξω το πλαϊνο χαλαει η ροη του αερα+οτι μπαινει ζεστος απο το πλάι γιατι υπαρχουν πηγες θερμοτητας κοντα ενω οταν ειναι κλειστο τραβαει αερα μονο απο την μπροστινη πλευρα που δεν υπαρχει κοντα κατι συγκεκριμενο που να εκπεμπει θερμοτητα και βγαζει απο την πισω πλευρα και απο την πανω.

Χωρίς να έχεις δει το κουτί μιλάς για χάλια airflow. Επικίνδυνο κατά τη γνώμη μου. Το airflow είναι μια χαρά. Τα fans που χρησιμοποιώ είναι τα Noctua που έχουν σχετικά μεγάλο airflow και είναι σχετικά αθόρυβα. Το εσωτερικό είναι τακτοποιημενο με τα καλώδια να είναι μαζεμένα δίπλα στο τροφοδοτικό, μεταξύ τροφοδοτικού και του επάνω DVD-RW και γενικά όλο το εσωτερικό είναι τακτοποιημένο. Το pc έχει σχετικά χαμηλά επίπεδα θορύβου, που το θεωρώ απαραίτητο όταν κάνω δουλείες γραφείου και το παραμικρό μου αποσπά την προσοχή.

Όπως είπα υπάρχει ένα hot spot που είναι το Northbridge chipset και ανεβάζει τρελές θερμοκρασίες ... αλλά εξακολουθώ να πιστεύω πως σε οποιο κουτί και να δοκιμάσεις, όσο καλό airflow και να έχεις, με την προυπόθεση ότι χρησιμοποιούνται fans που δεν ξεσηκώνουν τη γειτονιά απο το θόρυβο (βλέπε κάτι Delta fan με 6500-7000 rpm) εξακολουθώ να πιστεύω ότι είναι αποδοτικότερο ή έστω αποδοτικότερο ακουστικά να ανοίξεις το pc case τους καλοκαιρινούς μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε cool... δεν ειμαι εδω για να κρινω το μηχανημα του καθενος, οτι λεω το λεω απο προσωπικες εμπειριες και δοκιμες που εχω κανει.Οπως ειπα και πιο πανω μεγαλο ρολο παιζει και ο σχεδιασμος του case,συγκεκριμενα εχω το Stacker,σε ολα τα μηχανακια που εχω στισει σε αυτο το κουτι(και ειναι αρκετα...) σε ολα ισχυουν οτι εγραψα στα προηγουμενα posts οποτε δεν μπορει ολες οι m/b και ολα τα θερμομετρα που εχω χρησιμοποιησει μεχρι σημερα να διαβαζανε λαθος θερμοκρασιες.

Αποδοτικοτερο απο αποψη θερμοκρασιων ενα ανοιχτο case γινεται οταν δεν υπαρχει σωστο airflow στο συστημα(εκτος κι αν εννοεις αποδοση 1 με 2 βαθμους Κελσιου που και παλι στην δικια μου περιπτωση δεν ισχυει και προκαλω οποιον θελει "κερναω καφε" να ερθει να του το αποδειξω) και αυτο ειναι λογικο αλλα αποδοτικοτερο ακουστικα ειλικρινα απορω πως εχεις βγαλει αυτο το συμπερασμα και θα ηθελα να μου το αιτιολογησεις,εγω παντος οταν ανοιγω το κουτι παντα αυξανεται ο θορυβος απο τις φανες και πιστεψε με μια χαρα ακουω γιατι το case ειναι ακριβως διπλα μου.

untitled238.jpg.xs.jpg

url%5D

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ .ΕΧΩ ΓΙΑ ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ ΤΗΝ NVIDIA GeForce 8800 GTS 512 .ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑ ΤΟ ΠΡΟΓΑΜΜΑ GPU-Z.0.3.4 ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΣΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΤΑ ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΤΙΣ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ.TΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ.

ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΙΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΥΣΗΧΩ Η ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΛΟΓΩ ΚΑΙ ΤΗΣ ΖΕΣΤΗΣ;

post-9940-1442175528,9338_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ .ΕΧΩ ΓΙΑ ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ ΤΗΝ NVIDIA GeForce 8800 GTS 512 .ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑ ΤΟ ΠΡΟΓΑΜΜΑ GPU-Z.0.3.4 ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΣΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΤΑ ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΤΙΣ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ.TΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ.

ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΙΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΥΣΗΧΩ Η ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΛΟΓΩ ΚΑΙ ΤΗΣ ΖΕΣΤΗΣ;

Καλά είσαι... Αν έχεις κλιματιστικό όμως στο δωμάτιο είσαι κάπως ψηλά... τώρα με καύσωνα μην περιμένεις κάτι καλύτερο... τον ανεμιστήρα αν παίζεις παιχνίδια να τον βάζεις στο 100%...

υ.γ. Να γράφεις με μικρά... τα κεφαλαία δείχνουν οτι φωνάζεις...:)

Link to comment
Share on other sites

Aπο 75% και πανω δεν αξιζει για παιχνίδια.

Tην μεγαλη διαφορά την κανει ένα ρευμα αερα προς το intake της καρτας.

Aν και ο φιλος δεν εχει προβλημα. Και η δικια μου καρτα συμπεριφερεται ετσι. Κραταει δηλαδη τερμα χαμηλες στροφες μεχρι ο πυρηνας να πιασει τους 75-80° και μετα ανεβαζει οσο χρειαζεται για να κρατησει τη θερμοκρασια εκει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πήρα πρόσφατα μία gtx 260 216 55nm. Όταν είναι στο αυτόματο ο ανεμηστήρας της, μετά τους 65c ανεβάζει από 40% σε 48% και αρχιζει να ακούγεται κάπως, αν το βάλω στο manual, μέχρι ποια θερμοκρασία είναι ασφαλές να λειτουργεί χωρίς πρόβλημα; Σηκώνει ας πούμε 80c-85c max σε πολύωρη χρήση η μπορεί να αρχήσει να κολάει και να πάθει ζημιά;

ikonsgr added 11 Minutes and 18 Seconds later...

Bρήκα την απάντηση: http://www.evga.com/support/faq/?f=58042

Question / Issue imgDivider.gif What is the maximum operating temperature of the GTX 260?

Answer / Solution imgDivider.gif The GTX 260 has a maximum operating temperature of 105°C. Temperatures in excess of 105°C are considered unsafe and may be damaging to your hardware.

To ιδιο ισχύει και για την GTX280: http://www.evga.com/support/faq/afmviewfaq.aspx?faqid=58041

Δηλαδή μέχρι και τους 105c είμαστε safe σωστά; ;) Θα δοκιμάσω να κατεβάσω τον ανεμηστήρα στο 30% που είναι ΕΝΤΕΛΩΣ αθορυβος να δω μέχρι πόσο θ'ανέβει :) Με 48% πάντως δεν ανέβηκε πάνω από 70c...

Link to comment
Share on other sites

Πήρα πρόσφατα μία gtx 260 216 55nm. Όταν είναι στο αυτόματο ο ανεμηστήρας της, μετά τους 65c ανεβάζει από 40% σε 48% και αρχιζει να ακούγεται κάπως, αν το βάλω στο manual, μέχρι ποια θερμοκρασία είναι ασφαλές να λειτουργεί χωρίς πρόβλημα; Σηκώνει ας πούμε 80c-85c max σε πολύωρη χρήση η μπορεί να αρχήσει να κολάει και να πάθει ζημιά;

Θα συνιστούσα να αρχίσεις να αγχώνεσαι αν αρχίσει να ξεπερνάει τους 90 και να μην περιμένεις να φτάσεις στους 100+.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ φίλε viper, σαφώς και δεν θα περιμένω να φτάσει τους 100+c! Κάπου στους 90c θα βάλω όριο. Πάντως ,από τους 70c max που βλέπω τώρα, μέχρι τους 90c είναι 20 ολοκληροι βαθμοί επιπλέον, οπώτε νομίζω, ότι ακόμα και με τον ανεμηστήρα στο 30% δεν θα ξεπεράσει τους 90c. Ευτυχώς πήρα την καινούρια έκδοση με τον πυρήνα των 55nm ο οποίος εκλύει πολύ λιγότερη θερμότητα από τον παλιότερο με τα 65nm. Ειδωμεν... :)

Link to comment
Share on other sites

Σαν γενική οδηγία πάντως, να κοιτάτε να καθαρίζετε τη σκόνη από τις ψύχτρες σας. Τείνει γενικά να μαζεύεται "σε μορφή χαλιού" (lol) που είπε και ένας φίλος πιο πάνω μεταξύ ανεμιστήρα και ψύχτρας και έτσι ο αέρας δεν περνάει ανάμεσα από τα fins για να δροσίσει την ψύχτρα(πρόσφατα παρατήρησα 20 βαθμούς πάνω στη cpu μου και είχα πάθει ακριβώς αυτό-ευτυχώς το κοιτάω συχνά). :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μετά από 3ώρες bionic commando και τον ανεμηστήρα στο 38% (~1300rpm => ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΘΟΡΥΒΟΣ ;) ) Μέγιστη θερμοκρασία GPU, 91c με average 86c. Θερμοκρασία δωματίου 28c και αέρας εισαγωγής στην ψύκτρα της κάρτας (έχω βάλει αισθητήρα μέσα στο κουτί για να διαβάζει την θερμ. του αέρα ακριβώς πάνω από τον ανεμηστήρα της GTX 260 :003: ) 32c-33c . Παρεπιπτωντος, φαίνεται τελικά ότι ο "παππούς" ATHLON64 X2 τα καταφέρνει ακόμα μια χαρά (και με λίγο O/c βεβαια... :003: ) .Το παιχνίδι παίζει ΑΨΟΓΑ στα 1680Χ1050 με 8ΧΑΑ και high quality, με την cpu να "χτυπάει" 85-90% usage!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.