Jump to content


ΚΑΙΓΟΜΑΙ - ΚΑΙΓΟΜΑΙ !!!!!!!!!!! (Vga Temps)


Jason83

Recommended Posts

Παίδες γεια σας και πάλι!!

Ακούστε το πρόβλημά μου!! Με το σύστημα της υπογραφής (MAIN PC) η κάρτα γραφικών σε idle παιζει 70C - 73C Θεέ μου!!!! Σε παιχνίδια πιάνω 94-96!! Τι θα κάνουμε? Το case έχει πολύ καλό airflow και μέχρι πριν λιγο καιρό δεν αντιμετόπιζα πρόβλημα. Τώρα με τις ζέστες ξεκίνησε το θέμα. Από ότι κοίταξα waterblock για την 295 αυτη την στιγμή δεν υπάρχει στην ελληνική αγορα. Τώρα που σας γράφω έχω βγάλει το side panel και έχω βάλει δίπλα έναν ανεμηστήρα δαπέδου στο full να χτυπάει το pc και η κάρτα είναι στους 65 σταθερα.

Link to comment
Share on other sites

Λέει τόσο...είναι τόσο?

Στους 94 βαθμούς αν ακουμπήσεις την ψύκτρα της κάρτας θα γίνει ψητό το χέρι σου.

Για δοκίμασε γιατί πολύ πιθανό να λέει χαζά ο αισθητήρα που διαβάζει τη θερμοκρασία.

Link to comment
Share on other sites

Οχι ... είναι λογικές οι θερμοκρασίες για τη συγκεκριμένη κάρτα ... αυτή την εποχή.

Απλά ανέβασε στροφές στο φανάκι της κάρτας.

Ακριβώς.. έχω συνηθίσει να βλέπω 95c όλη μέρα (και με έξτρα fan πάνω στην 8800GT) μιας και η κάρτα μου είναι σε 100% load 24/7..

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως έκαψα λιγο το χερι μου. Αρα ειναι τοσο...

Jason83 added 2 Minutes and 7 Seconds later...

Μέχρι ποσο % ειναι ok για το ανεμηστηρακι? Δηλαδη 60% - 70& συνεχεια θα την παλεψει η θα μου μεινει στα χερια?

Link to comment
Share on other sites

To καλυτερο και πιο ευκολο που μπορεις να κανεις ειναι να παιξεις με το riva-tuner και να φτιαξεις profiles για να μην δουλευει συνεχεια η φανα π.χ 80% και σου παιρνει τ'αυτια :071: δλδ φτιαχνεις ενα προφιλ και το ονομαζεις desktop στο 50% π.χ για να κραταει την καρτα δροσερη και το κεφαλi σου χωρις ζαλαδα :030: οταν σερφαρεις ακους μουσικη κτλ.

και αλλα δυο προφιλ ενα για ελαφρια games και ενα για πιο απαιτητικα,οπως και να το κανουμε δεν ειναι το ιδιο οταν παιζεις Pro Evolution με οταν παιζεις Crysis Warhead.:040:

Link to comment
Share on other sites

Με το σύστημα της υπογραφής η δικιά μου GTX 295 σε 31.5 βαθμούς δωματίου, σε idle πιάνει 60 βαθμούς. (είτε είναι O/c είτε όχι, λόγω του ότι σε idle πέφτει στα 300MHz)

Δίπλα της έχει και μία 8800 GTS (για physX) με 74 βαθμούς.

Άρα κάτι δεν πάει καλά στο δικό σου.

Έχεις τσεκάρει να δεις αν σε idle η κάρτα ρίχνει στα 300MHz τον πυρήνα όπως θα έπρεπε?

Γιατί μπορεί από drivers ή από κάποια εφαρμογή να σε κρατάει στη full ταχύτητα και γι αυτό να έχεις υψηλές θερμοκρασίες

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω οτι τιθεται τετοιο θεμα.

Απλα οι χρηστες βαζουν τα δικα τους αποτελεσματα δημιουργωντας ετσι μια μικρη βαση δεδομενων απο την οποια καταληγουμε πως οι υψηλες θερμοκρασιες ειναι φυσιολογικες μεσα στο καλοκαιρι.:)

Link to comment
Share on other sites

Είχα και εγώ ένα πρόβλημα πρόσφατα σαν το δικό σου με την gtx 285 η οποία idle ήταν 65 βαθμούς και full 105.

Στο GpuZ είδα ότι ο ανεμιστήρας δούλευε στις 700 στροφές στο 40%. Μου φάνηκε κάπως χαμηλός ο αριθμός των στροφών και όντως είχα δίκιο.

Την άνοιξα και είδα ότι το καλωδιάκι του ανεμιστήρα φρέναρε τα πτερύγια με αποτέλεσμα να γυρνάει με χαμηλώτερες στροφές.

Μετακίνησα το καλώδιο και μιας και είχα ανοίξει την κάρτα άλλαξα την πάστα της με arctic s;ilver ceramique και όλα είναι οκ.

post-11732-1442175500,3516_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και έχε κι ένα ξεσκονόπανο να μαζεύεις την σκόνη απ' το κουτί:103::044:

Αν ανοιξεις το κουτι αρχες Ιουνιου που πιανουν οι ζεστες και το κλεισεις τελη Σεπτεμβριου που δροσιζει ο καιρος στην Ελλαδα και το PC δουλευει 10+ ωρες την ημερα μετα δεν θα χρειαζεσαι ξεσκονοπανο αλλα ενα κυνηγετικο οπλο για να βγαλεις τις "αρκουδες" απο μεσα. :040:

Περα απο την πλακα ενα κλειστο κουτι με σωστο και καλο airflow δεν εχει τπτ να ζηλεψει απο ενα ανοιχτο.(σε ορισμενες περιπτωσεις μαλιστα δινει και χαμηλοτερες θερμοκρασιες)

Link to comment
Share on other sites

Αν ανοιξεις το κουτι αρχες Ιουνιου που πιανουν οι ζεστες και το κλεισεις τελη Σεπτεμβριου που δροσιζει ο καιρος στην Ελλαδα και το PC δουλευει 10+ ωρες την ημερα μετα δεν θα χρειαζεσαι ξεσκονοπανο αλλα ενα κυνηγετικο οπλο για να βγαλεις τις "αρκουδες" απο μεσα. :040:

Περα απο την πλακα ενα κλειστο κουτι με σωστο και καλο airflow δεν εχει τπτ να ζηλεψει απο ενα ανοιχτο.(σε ορισμενες περιπτωσεις μαλιστα δινει και χαμηλοτερες θερμοκρασιες)

θεωρητικά ακούγεται σωστό στην πράξη όμως δε δουλεύει. Το καλοκαίρι λόγω υψηλότερων θερμοκρασιών όσο καλή ψύξη και να έχεις δεν γίνεται δουλειά με κλειστό case.

Με Zalman VF-900 πάνω σε XTX GeForce 9600GSO 320MB έχω 55 idle / 66-68 under full load και αυτό είναι με το case ανοιχτό. Με κλειστό το case βάλε 10-12 οC σε όλα τα υποσυστήματα και το airflow είναι μια χαρά. Μετά τον Σεπτέμβρη έχω case στους 35 και CPU/GPU 40/45 idle και 46/54 full load

Υ.Γ. έχω και ένα hot spot στο case ... to Northbridge το οποίο είναι κοντά στους 45 τώρα το καλοκαίρι. Τόσο έχει τουλάχιστον επιφανειακά η ψύκτρα. Μόλις βρω aftermarket cooler αυτή που έχει έφυγε από το παράθυρο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.