Jump to content



Q6600 GO+thermalright true black 120=90C


Nos-Dio1442169068

Recommended Posts

Παιδια μου σηκωνει τρελες θερμοκρασιες και δεν νομιζω οτι ειναι λογω καλοκαιριου.

Συγκεκριμενα εχω 90,90,88,88 σε 4πλο prime95/48 λεπτα μετρημενα απο coretemp στα 3.6 με 1.55 βιοσ.Ο επεξεργαστης δεν εχει καποιο προβλημα σταθεροτητας.Οι πυρηνες μεταξυ τους ειναι οκ απο διαφορα.

H true black 120 εχει 2ΧCoolermaster τους γνωστους τους αθορυβους.Καμια ιδεα...πατημα και παστα σωστα ειναι..

Μηπως θελει κατι λαπαρισμα,και αν ναι πως??

Ξερω οτι μια νορμαλ θερμοκρασια θα επρεπε να ηταν γυρω στους 75+..αλλα 90..:068:

Link to comment
Share on other sites

Θα τον λιωσεις ρε συ. 1,55 βολτ για 3,6? Για κατεβασε τα λιγο. Ψαξε γυρω στο 1,45 για αρχη και αν εισαι σταθερος κατεβαζεις κι αλλο. Εννοειτε οτι μαλλον θα πρεπει να πειραξεις και τα FSB Termination, PLL και Northbridge.

Link to comment
Share on other sites

Xm...Θα δοκιμασω πιο κατω...λετε να θυμαμαι λαθος και να ηταν σταθερος πιο κατω...θα δειξει

θα δοκιμασω στο 1.45 και αν χρειαστει τον κατεβαζω απλα να δω τι παιζει με θερμοκρασιες

Αμμ..καλα τα θυμομουνα..1.55 βιοσ,εδω το cpuz σε load δειχνει..

1.424-1.432 και 1.488 idle.

Αρα ειμαι οκ απο ρευματα.

Link to comment
Share on other sites

Θα τον λιωσεις ρε συ. 1,55 βολτ για 3,6? Για κατεβασε τα λιγο. Ψαξε γυρω στο 1,45 για αρχη και αν εισαι σταθερος κατεβαζεις κι αλλο. Εννοειτε οτι μαλλον θα πρεπει να πειραξεις και τα FSB Termination, PLL και Northbridge.

Ηλια να κανω μια ερωτηση, στην p5e μου τον εχω 8*450 ποσο FSB k PLL πρεπει να δωσω ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμαμαι καθολου ρε ****το ποσο τα ειχα εγω. Αλλα ηταν τσικιτα το δικο μου το κομματι.

Βασικα στην P5K3 που ειχα πριν ειχε 4 τιμες φιξ για το καθενα. Δεν μπορουσες να βαλεις ακριβως οσο ηθελες. Το PLL το ειχα στην δευτερη θεση και το FSBT στη τριτη. αν βρεις καμια φωτο απο το bios ή κανε video θα τις βρεις! Αλλα αυτα ποικιλουν ρε συ, δεν ειναι τιποτα στανταρ.

Κανε ενα search στον Γουγλη για safe voltages και ψαξε μεχρι εκει.

Φιλε Nos-Dio στο Bios εχει μια επιλογη "Load Line Calibration". Βαλε Enabled και ξαναελεγξε τα ρευματα σου. Κατεβασε τα οσο μπορεις.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα το loadline αλλα τιποτα.

Η παρακατω εικονα ειναι με τον delta....η true black γυριζει με το χερι αλλα ειναι σφιγμενη τερμα,δεν πανε αλλο οι βιδες.

Για δελτα ειναι λογικες οι θερμοκρασιες??

post-155-1442175500,0041_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα το loadline αλλα τιποτα.

Η παρακατω εικονα ειναι με τον delta....η true black γυριζει με το χερι αλλα ειναι σφιγμενη τερμα,δεν πανε αλλο οι βιδες.

Για δελτα ειναι λογικες οι θερμοκρασιες??

στην P5E δεν κανει τιποτα το loadline . κανε ενα pencil mod η βαλε bios απο rampage . κ εγω αυτο το προβλημα εχω . μετα απο ποση ωρα ειχες αυτες τις θερμοκρασιες ?

Link to comment
Share on other sites

Νοrmal ειναι η θερμοκρασιες μεσα στον καυσωνα.Εκτος αν εχεις ανοχτο κλιματιστικο οποτε δεν ειναι normal....

αυτες που ειδες ειναι με τον delta...με τους ψοφιομαστερ χτυπαει 90..

τις εχω μετα απο 45 λεπτα,δεν με πειραζει το undervoltage της μητρικης,το υπολογιζεις ποσο θες και ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Οχι, νομιζω οτι ειναι μεγαλη η θερμοκρασια σου. Τοσο (75 βαθμους) ειχα με την Noctua και τον επισης ψοφιο ανεμιστηρα της με λιγο παραπανω βολτ (1,45). Αλλα να ξαναπουμε κατι που εχει μεγαλη σημασια: ποσους βαθμους εχει στο δωματιο? Αν εχει 35 τοτε ειναι μια χαρα οι θερμοκρασιες σου (ενταξει, ισως λιγο τσιμπημενες, αλλα λογικες αν δεν εχει πατησει και λιγο καλα η ψυκτρα ή αν εχεις βαλει πολυ παστα κτλ).

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα! για να μην ανοιγω νεο ποστ ειπα να ρωτησω εδω...εχω και εγω εναν Q6600 και οταν ανοιγει εχει 35 βαθμους! ομως το βραδυ κατα τις 12 που κλεινει (αφου λειτουργει σχεδον ολη μερα με ανοιχτο l2 :005:) εχει 55 βαθμους! (εχω υδροψυξη)

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα τετοιο προβλημα με το παλιο κουτι (αυτο που εχω τωρα στο κατεβαστηρι) επειδη δεν ειχε καλο airflow και η ψυκτρα (Ζalman 8700NT) εστελνε την θερμοτητα σε ολο το εσωτερικο και οχι προς τον πισω ανεμιστηρα.. Το ψυγειο το εχεις μεσα στο κουτι? Ανεμιστηρες εχει επανω? Το L2 τι ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το ειχα καταλαβει αλλα ηθελα να σιγουρευτω. :023:

55 σου ανεβαζει οταν παιζεις Lineage? Τοτε εισαι ενταξει. Αν ομως το κλεινεις και δεν πεφτει η θερμοκρασια, ειναι θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Βρε γιατι εχω 90....????

Υποψιν..οταν βιδωνεις την ψυκτρα δεν αλλαζει κατι,δεν λυγιζει κατι περαν της μητρικης...οποτε lap???:040:

με τερμα πιεση δεν αλλαζει κατι...το δοκιμασα με το δαχτυλο...

Η ψυκτρα κανει ενα βουναλακι στο κεντρο και ο cpu χανει απο παντου..τι να πω...ασυμβατα τελειως μου φαινονται.

post-155-1442175500,1593_thumb.jpg

post-155-1442175500,2552_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.