Jump to content



Q6600 GO+thermalright true black 120=90C


Nos-Dio1442169068

Recommended Posts

Η βαση της ψυκτρας εχει ενα καρουμπαλο και το cpu επισης ειναι ανισοπεδο...Και τα δυο στραβα δηλαδη.Το cpu εχει "γουβα" και η ψυκτρα "καρουμπαλο".Και ενω αυτα φαινεται να ταιριαζουν μεταξυ τους δεν ισχυει κατι τετοιο στην πραξη επειδη τα μεγεθη ειναι ανισα ως φαινεται.

Για αλφαδι χρισημοποιεις ξυραφακι,το λενε οι οδηγοι για λαπαρισμα που κυκλοφορουν.

Εχω δει οδηγους για λαπαρισμα στο ιντερνετ και λεω να το τολμησω.Δοκιμασα να δω στο φως τι κανει ο επεξεργαστης με μια αλλη ψυκτρα οπως η μαμα και φαινεται οτι η γουβα του αφηνει καποιο κενο αναμεσα στον πατο της ψυκτρας και το HS,αλλα ειναι καλυτερα.Γενικα αν τα λαπαρω θα πρεπει να κοιταω καθε φορα τουλαχιστον οπτικα αν εφαπτονται σωστα.Αυτο θελω εγω βασικα,αν εφαπτονται σωστα μετα η AS κανει τη δουλεια της.Παντως τωρα εχουν τραγικο κενο...

Το νοημα για μενα θα ειναι να εφαπτονται,οχι να δω χαλκο καθρεφτη και στα δυο και να χαιρομαι...

Link to comment
Share on other sites

προφανως η γουβα εγινε απο την ψυκτρα οταν βιδωνοταν.εγω λεω να πας και τα δυο πισω να δεις αμα θα στα αλλαξουν.για τα υπολοιπα δν ξερω να σου πω

Το HS εφαπτεται του cpu δεν νομιζω οτι λυγιζει ετσι απλα αλλιως θα ζοριζονταν ο πυρηνας.

Ο cpu ειναι πλαισιου...αν τον παω πισω θα παρω τι??:064:

Link to comment
Share on other sites

ποσο τον ειχες παρει αυτον?

μεταχειρω απο συμφορουμιτη...φιλε μου το cpu αυτο το αλλαζω μονο με 9400/9550 οχι με χειροτερα μοντελα..δεν αξιζει.

i7920???:098::098::044::044:....οχι αλλαγες...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το ειχα καταλαβει αλλα ηθελα να σιγουρευτω. :023:

55 σου ανεβαζει οταν παιζεις Lineage? Τοτε εισαι ενταξει. Αν ομως το κλεινεις και δεν πεφτει η θερμοκρασια, ειναι θεμα.

μπα οταν ανοιγει και λειτουργει Idle ειναι γυρω στους 40 το πολυ! το ψυγειο ναι ειναι μεσα στο κουτι (Cosmos το απλο) και ειναι στην οροφη του κουτιου που βγαινει εξω απευθειας ο ζεστος αερας...

Link to comment
Share on other sites

Τελικα πηγα πισω την ψυκτρα και εγινε πιστωτικο 60E.Το θεμα ειναι τι παιρνω τωρα??Γιατι η στοκ ειναι μονο για default...

Σκεφτομαι Apogee GTX+Black Ice 240+Hydor L20/L30 χωρις τανκ(κατα προτιμηση την πρωτη να ειναι και πιο αθορυβη).Πιστευω πως μπορω να το κανω compact αρκετα ωστε να μην ειναι σπαστικο...χωρο στο HAF εχω ανετο...απλα ειναι φασαριοζικο,οπως και να το κανουμε η ψυκτρα ειναι πιο απλη...+ οτι θελει και αλλα 40Ε αλλα δεν ειναι και μεγαλο κοστος..

Καποια αλλη ψυκτρα εκτος true black 120 που να μην ειναι γομαρι??

Link to comment
Share on other sites

Με το Apogee gtx δεν έμεινα ευχαριστημένος... το σύστημα στήριξης είναι μόνο για 775 socket και όχι καλής/μελετημένης κατασκευής... Κοίτα για κάποιο ακριβότερο γνώμη μου, γιατί κι εγώ το πήρα επειδή ήταν φθηνό... Την δουλειά του την κάνει απ την άλλη πάλι... οι θερμοκρασίες του δεν είναι άσχημες αν και όχι κορυφαίες για την κατηγορία του... Αν θες να κλοκάρεις πάρε κάτι καλύτερο...

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα η thermalright με τους ανεμιστηρες που της ειχα που βασικα δεν αλλαζουν γιατι δεν κανω παραχωρηση στο θορυβο ειχε 90 και ηταν προβληματικη....εστω οτι ειναι αψογη...ποσο να πεσει...να παει 75...παρακατω αποκλειεται...ε εστω και με το GTX δεν θα εχει 65??Καλυτερα θα ειναι...Εσυ τι θερμοκρασιες εχεις και με τι setup?

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα η thermalright με τους ανεμιστηρες που της ειχα που βασικα δεν αλλαζουν γιατι δεν κανω παραχωρηση στο θορυβο ειχε 90 και ηταν προβληματικη....εστω οτι ειναι αψογη...ποσο να πεσει...να παει 75...παρακατω αποκλειεται...ε εστω και με το GTX δεν θα εχει 65??Καλυτερα θα ειναι...Εσυ τι θερμοκρασιες εχεις και με τι setup?

Κοίτα, μη σκέφτεσαι λάθος... Τώρα με το apogee gtx έχω θερμοκρασία περιβάλλοντος σε idle και σε full load 42'C. επεξεργαστής q6700 se stock ρυθμίσεις. Με υπερχρονισμό στα 4ghz και ρεύμα 1,6v έφτανε τους 60-62 'C. Ποτέ δεν αφήνω την θερμοκρασία του επεξεργαστή να ανέβει πάνω απο 65'C παρα μόνο για κανένα γρήγορο bench. 75 kai 90 βαθμοί είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΨΗΛΑ!!! Με την coolermaster V8 με θερμοκρασία περιβάλλοντος 20'C είχα στα 3,7Ghz 52-55 'C το χειμώνα που πέρασε... σε foul load εννοείται...

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, μη σκέφτεσαι λάθος... Τώρα με το apogee gtx έχω θερμοκρασία περιβάλλοντος σε idle και σε full load 42'C. επεξεργαστής q6700 se stock ρυθμίσεις. Με υπερχρονισμό στα 4ghz και ρεύμα 1,6v έφτανε τους 60-62 'C. Ποτέ δεν αφήνω την θερμοκρασία του επεξεργαστή να ανέβει πάνω απο 65'C παρα μόνο για κανένα γρήγορο bench. 75 kai 90 βαθμοί είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΨΗΛΑ!!!

90 και 75 ειναι με αερα...αυτο σου λεω..οτι και να ειναι το μπλοκ καλυτερο απο αερα ειναι 100%.Οι βαθμοι αυτοι ειναι με coretemp παντα.

Αντλια και ψυγειο τι εχεις?

Link to comment
Share on other sites

90 και 75 ειναι με αερα...αυτο σου λεω..οτι και να ειναι το μπλοκ καλυτερο απο αερα ειναι 100%.Οι βαθμοι αυτοι ειναι με coretemp παντα.

Αντλια και ψυγειο τι εχεις?

Αντλία: Swiftech MCP655-B

Ψυγεία: 2 x Black ice 120 GT σε σειρά. (με ανεμιστήρες των 120mm & 100cfm)

Link to comment
Share on other sites

Τελικα πηρα

Black Ice GTS240,Apogee GTX,L20II

Ξερει κανεις αν εχει το ψυγειο μεσα Μ4 βιδες η που μπορω να βρω??

Τα 120άρια δεν είχαν βίδες μέσα ούτε nozzles... Βίδες Μ4 θα βρείς στο praktiker ή ανάλογο μαγαζι...

Link to comment
Share on other sites

αρκετα κοντες ωστε να μην "τραυματισω" το ψυγειο?Θενκς!

πιστευω πως θα βρεις... συνηθως στο τμήμα με τα ναυτιλιακά τις έχουν σε κουτάκια των 20 ή των 50 κομματιών... σχετικά φθηνές... εγώ απο εκεί τις πήρα... M3x30, M4x10 & M4x30

Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα σημερα τα πραγματα.Τελικα το ψυγειο εχει μεσα 8 βιδες Μ4,μακριες@μπορεις να βαλεις οτι φαν θες αλλα ειναι δυσκολο το mounting στο κουτι.Γενικα φανηκε πολυ προσεγμενο.

Επειδη πηρα και σωληνα για να μην πληρωσω μεταφορικα,ο πριμοτσιλ μου φανηκε μια χαρα για τα λεφτα του,πολυ καλυτερος απο αλφαδολαστιχο του κιλου...

Το μπλοκ οπως εχει αναφερθει και σε αλλο θρεαντ εχει μια κουρμπα,δεν ξερω κατα ποσο θα εχει αντικρισμα στο τελικο αποτελεσμα,απο δοκιμες που εκανα για την καλη εφαρμογη με ενα celeron tualatin(το HS του ειναι περιπου ιδιο σε μεγεθος με του cpre2quad) ειδα οτι ο επεξεργαστης εχει κενο στις ακρες,τωρα οταν το βαλεις πανω στη μητρικη μπορει να μην υπαρχει αυτο,σε εναν willy δεν ειχε προβλημα.Αν εχει προβλημα θα το λαπαρω.

Πεμπτη λογικα θα την βαλω επανω και θα ποσταρω αποτελεσματα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.