Jump to content



Γνωμες για αναβαθμιση!


Dj_Seps

Recommended Posts

Επισεις θελω και ενα κουτι!Εχω βρει απο το πλαισιο ενα με 45 ευρω αλλα δεν ειμαι σιγουρος για το τροφοδοτικο του.Αν πατε εδω θα το δειτε!

http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=15&Nav_Section_Id=15&Catalog_Id=1&Product_Id=235291&Merchant_Id=1&sts_cid=3

Ειναι καλο?Εσεις τι γνωμη εχετε?

:...:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Dj_Seps [Σήμερα, στις 21:23]

Επισεις θελω και ενα κουτι!Εχω βρει απο το πλαισιο ενα με 45 ευρω αλλα δεν ειμαι σιγουρος για το τροφοδοτικο του.Αν πατε εδω θα το δειτε!

http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=15&Nav_Section_Id=15&Catalog_Id=1&Product_Id=235291&Merchant_Id=1&sts_cid=3

Ειναι καλο?Εσεις τι γνωμη εχετε?

:...:

Χμμμ....38 κάνει όχι 45....κάτω λέει οτι οι τιμές είναι με ΦαΠΑ.......καλό κουτάκι είναι,ενα παρόμοιο που είδα είχε 350άρι qtec οπότε πάρε ένα chieftec 360άρι και θα είσαι ΟΚ και το παλιό χάρισε το κάπου γιατί δεν πιάνει μια.......;)

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ξερει κανενας απο εσας τι τροφοδοτικο χρησιμοποιουν αυτα τα κουτια απο το Πλαισιο γιατι προσεξα πως η μητρικη που ψυνωμαι να παρω εχει 2 υποδοχες για ρευμα,μια μεγαλη και μια μικρη!Υπαρχει περιπτωση το τροφοδοτικο του κουτιου να μην υποστηριζει αυτην την μητρικη γιατι δεν θελω να χαλασω περισσοτερα λεφτα!

Link to comment
Share on other sites

Αρα λες πως θα εχει και αυτο (350 watt) και δεν θα μου παρουσιαστει κανενα προβλημα!Παντως τωρα που κοιταγα τις τιμες το πλαισιο τις μειωσε!Την μητρικη chaintech vnf4 ultra απο 125 ευρω την πηγε στα 110!

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει τυχη που λεει ο λογος!:rolleyes:

15 ευρω αλλα κατι ειναι και αυτα απο το τιποτα μιας και τωρα τα οικονομικα μου ειναι μαζεμενα!Τελωσπαντων θα παρω αυτο το κουτι με το τροφοδοτικο και με την πρωτη ευκαιρια θα το αλλαξω!;)

Link to comment
Share on other sites

Και δωσε βαση στις μνημες.Αυτες ειναι που κανουν τη δουλια στις εφαρμογες γραφειου.

Πρειπει να εχεις μια (τουλαχιστων) μνημη 512mb με ταχυτητα 500MHz,για να κανεις την δουλεια σου χωρις προβληματα...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη για να καταλαβω εχουν βγει μνημες στα 500mhz?Παντως σιγουρα θα βαλω προς το παρον τουλαχιστων μια 512 αλλα στα 400mhz!H μητρικη που εχω επιλεξει chaintech vnf4 ultra θα υποστηριζει τις 500αρες?

Link to comment
Share on other sites

Εχτες εκανα μια βολτα στο site του πλαισιου και μου γεννηθηκε μια καινουρια απορια!Τι ειναι καλυτερο να παρω amd athlon64 η intel pentium 4 64bit?Μιλαω για εκδωσεις low cost δηλαδη amd athlon 64 3000+ (150 ευρω) και intel pentium 4 3.0Ghz 64 bit (200 ευρω)!Εσεις τι εχετε να μου πρωτεινετε?Που μπορω να βρω σχετικα συγκριτικα?Σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω σκεφτόμουν απο intel που παίρνω χρόνια να πάω σε amd64 αλλά αυτό με το 64άρι intel μου άρεσε μιας και το είδα χτες και τώρα ψύνομαι....εγω θα σου έλεγα Intel64!!ΛΟΛ αλλά σε 775 δουλεύει ή κάτι καινούργιο;;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη να κοιταξω και εγω για athlon64!Θα δω τι θα παιχτει και με τις τιμες και θα αποφασισω!Παντως μοθ φενεται λιγο περιεργο γιατι τα ghz ειναι ανισα : pentium 64 3,0ghz s775 - athlon 64 3000+ 1,8ghz s939!:...:

Link to comment
Share on other sites

Η ανισότητα των GHz δεν έπαιζε ρόλο τόσο καιρό στα benchmarks. ΟΣΑ ΒΛΕΠΑΜΕ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΣΤΟ INTERNET ΗΤΑΝ Athlon64 ΜΕ ΤΑ 32 ΜΟΝΟ ΒΙΤ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΕ PENTIUM 4 ME TA 32 BIT. ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ Athlon64 ΚΑΙ ΤΩΝ PENTIUM 4 ΗΤΑΝ ΜΟΝΟ 32bit VS 32bit ΟΙ Athlon64 ΔΕΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΣΑΝ ΤΑ 64ΒΙΤ ΣΤΑ ΤΕΣΤ.

Απο αυτό καταλαβαίνεις πως τα GHz δεν είναι τα μόνα που παίζουν ρόλο. Αν έπαιζαν τότε η Intel θα ήταν μπροστά αλλά απο ότι βλέπεις και εσύ ο ίδιος ένας Athlon64 με 2.00GHz (και μάλιστα στα 32bit) πιάνει επιδόσεις ενός Pentium στα 3,2GHz.

Απλό είναι: παίρνεις έναν Athlon64 και στα ίδια bit θα έχεις ίδιες και καλύτερες επιδόσεις απο έναν Pentium κι ας έχει 1-1,2GHz παραπάνω. Όταν με το καλό έχουμε και τα 64άρια Windows σε όσες εφαρμογές είναι 64bit θα υπάρξει και μια σχετική αύξηση επιδόσεων.

Αυτά, συγγνώμη αν ήμουν λίγο απότομος αλλά τις τελευταίες μέρες έχω βαρεθεί να το ακούω. :flower: :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.