Jump to content



ΟΘΟΝΕΣ: ΚΟΝΤΑΙΝΟΥΝ και ΦΑΡΔΑΙΝΟΥΝ - Δεν βολεύει όλους !!!


SLKVP

Recommended Posts

Έχω απελπιστεί με το την τάση των οθονών Η/Υ όλο γίνονται ποιό κοντές και να φαρδιές. Το συνειδητοποίησα προχθές που πήγα σε μεγάλο κατάστημα χαζεύοντας Οθόνες Η/Υ και φορητά.

4:3 και 5:4 "τρώγεται"...

μετά 16:10 (χρυσή αναλογία) και 16:9 .......

Σε λίγο θα βάζουμε δύο οθόνες την μια πάνω στην άλλη για να έχουμε πληρέστερη εικόνα κάποιου excel, word, ppt....

Πώς είναι δυνατόν τα τμήματα μάρκετινγκ των κατασκευαστών να θεωρούν δεδομένο ότι όλες οι οθόνες και τα φορητά χρησιμοποιούνται για να βλέπει ο κόσμος ΜΟΝΟ ταινίες ?

Δεν είναι ο γραφίστας ή ο συγγραφέας που πιθανώς να μην θεωρεί βέλτιστη την αναλογία 16:9.... Είναι και μερικοί gamers τους οποίους μπορεί να ΜΗΝ τους βολεύει αυτή η υπερβολή του 16:9.

Πως όλοι έχουν πεισθεί ότι χρειάζονται 16:9 ?

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ σε όλα αυτά που λέτε αλλά η αγορά επηρεάζεται από τις φτηνιάρικες οθόνες (under 300-350Euros) με TN πάνελ και πρόχειρες κατασκευές της πλάκας, λίγοι είναι οι ψαγμένοι που θα ψάχνουν το θέμα επί καιρό και θα καταλήξουν σε αυτό που αξίζει. Και εγώ που έχω 16:10 έχω αυτό το παράπονο, δεν λέω, ταινίες βλέπω άριστα αλλά δεν θα με χάλαγε να ήταν 24 ίντσες με αναλογία 4:3. Από την άλλη και η FW-900 της SONY ήταν πραγματικά το Everest των οθονών, 24 ίντσες 16:10 CRT με ανάλυση 2304 x 1440! Μέχρι τώρα TFT δεν έχει βγει με τόση ανάλυση για 24'. Από την άλλη σε 24' 16:10 μπορείς να κάνεις την ίδια εργασία που θα έκανες με μια 21' 4:3 δεν τίθεται θέμα, απλά έχεις επιπλέον χώρο για εργαλειοθήκες. Το μόνο μείον είναι ότι θες περισσότερες ίντσες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι θέμα παραγωγής η αναλογία στις LCD και TFT οθόνες. Αν δηλαδή δε γίνεται διαφορετικά να τις παράγουν. Έχω μία 17άρα CRT και μία 19άρα LCD. Ακόμα δουλεύω στην παλιά οθόνη γιατί δε με βολεύει η αναλογία της 19άρας. Όντως στο τέλος θα βάζουμε δύο οθόνες τη μία πάνω στην άλλη! Αν είναι θέμα μάρκετινγκ κρίμα για τα χρήματα που τους πληρώνουν......

Link to comment
Share on other sites

Οπως θελουν μπορουν να τις παραγουν.. πχ υπαρχουν 15 ιντσων panels για φορητους με αναλυση 4:3 2048χ1536. Απλα μας εχει φαει το χολυγουντ και η MPAA. Πχ δεν καταλαβαινω γιατι κανεις ακομα δεν εχει βγαλει optical μεγαλης χωρητικοτητας ασυμβατο με το bluray η το hddvd η οποιοδηποτε format δεν θα προκαλουσε την γκρινια και τα παρασκηνιακα προβληματα απο την MPAA, που κρατουν ψηλα τις τιμες των αναλωσιμων writable bluray; dvd+r 4.7GB .14 ευρω, dvd+r dl 1.24, bluray 25GB 13 ευρω, αυτο των 50GB 30 ευρω, με τους δισκους να εχουν φτασει στα 2TB.. εχουν ακυρωσει πληρως καθε μεσον για offline backup, καταληξαμε να χρησιμοποιουμε δισκους για offline backup.

Link to comment
Share on other sites

Επενδύεις σε μια καλή μεγάλη οθόνη η όποια και είναι άνετη να βλέπεις τηλεόρασή και μπορείς να βλέπεις 2 σελίδες ή 4 στο word ή άλλο κειμενογράφο.

Αν δε σε φτάνει αυτό τότε φρόντισε η οθόνη που θα επιλέξεις να μπορεί να γυρίσει και κάθετα ;)

Link to comment
Share on other sites

Τα TN panels εχουν γυρω στις 30 καθετες μοιρες γωνιες θεασης.. μαντεψε τι γινεται αμα την pivotαρεις.. 30 μοιρες οριζοντιες γωνιες θεασης.. βασικα στεκεσαι ακριβως καθετα στο κεντρο της οθονης και θα βλεπεις καποιο distrortion στα ακρα.

Link to comment
Share on other sites

Λίγες είναι για portrait mode. Κάποιες eizo το έχουν (ποιο πολύ οι coloredge). Πέρα από αυτό, έχω 6 οθόνες (5 CRT, 1 TFT).

1x viewsonic G220f (21')

3x Viewsonic P815 (21')

1x Eizo HD2442W (24')

1x Samsung 17' (από τα τελευταία μοντέλα).

Η κάθε οθόνη είναι καλή σε τομέα που καλύπτει, η eizo που έχω είναι ξεκούραστη σε κείμενα και βολεύει σε excel/word, photoshop λόγω καλής απεικόνισης, ταινίες 1080p. Οι άλλες CRT σε games ποιο πολύ. Τώρα αν με ρωτάτε που τις βρήκα, τις 2 τελευταίες τις αγόρασα από πλαίσιο, τις 4x viewsonic της πήρα από φίλο που είχε γραφείο και μου τις χάρισε για 45 Ευρώ και τις 4(κ*λόφαρδος έτσι;:p).

Από την άλλη υπάρχουν τομείς που έχουν την απαίτηση να δουλέυουν σε 4:3 για αυτό και υπάρχει το 16:10 για να καλύψει όσο μπορεί και αυτή την αγορά. Αν είχα οθόνη με αναλογία 16:9 θα είχα φρικάρει σίγουρα.

Ψάχνοντας βρήκα ένα καλό Calculator αρκετά χρήσιμο.

Και για μερικές slim-crt της samsung, εδώ Ελλάδα δεν είδαμε και πολλές.

Link to comment
Share on other sites

Τα TN panels εχουν γυρω στις 30 καθετες μοιρες γωνιες θεασης.. μαντεψε τι γινεται αμα την pivotαρεις.. 30 μοιρες οριζοντιες γωνιες θεασης.. βασικα στεκεσαι ακριβως καθετα στο κεντρο της οθονης και θα βλεπεις καποιο distrortion στα ακρα.

Δεν μίλησα εγω για ΤΝ . Αντίθετα είπα επενδύεις σε καλή οθόνη Η Lg μου (spva) δεν έχει τέτοια προβλήματα

Link to comment
Share on other sites

όλα είναι θέμα μάρκετινγκ, καθώς είναι πολύ πιο εύκολο να πουλήσεις μια 1080 tft παρά μια 1200 (?!) H 1200 μάλλον δεν πρέπει είναι "ΧΑΙ ΝΤΕΦΙΝΙΣΙΟΝ"

αφού όλα τα logo λένε 1080, αυτό θα πάνε να πάρουνε.

full-hd-1080.jpg

Link to comment
Share on other sites

όλα είναι θέμα μάρκετινγκ, καθώς είναι πολύ πιο εύκολο να πουλήσεις μια 1080 tft παρά μια 1200 (?!) H 1200 μάλλον δεν πρέπει είναι "ΧΑΙ ΝΤΕΦΙΝΙΣΙΟΝ"

αφού όλα τα logo λένε 1080, αυτό θα πάνε να πάρουνε.

full-hd-1080.jpg

Θα συμφωνήσω!

Link to comment
Share on other sites

Ότι θέλετε λέτε ΚΑΙ ΟΙ 2, ξεστραβωθείτε λίγο! η λέξη ανάλυση σας λέει τίποτα; η μήπως το aspect ratio; από την στιγμή που μια οθόνη μπορεί να παραστήσει 1920x1200 μπορεί χωρίς scale να δείξει 1920x1080 απλά με μαύρες γραμμές όπως έχουμε συνηθίσει. Τώρα αν μιλάμε για ένα άτομα-αγοραστές που δεν ξέρουν πόσο κάνει 1 + 1 και πάει να αγοράσει οθόνη αυτό δεν μας απασχολεί εδώ.

όλα είναι θέμα μάρκετινγκ, καθώς είναι πολύ πιο εύκολο να πουλήσεις μια 1080 tft παρά μια 1200 (?!) H 1200 μάλλον δεν πρέπει είναι "ΧΑΙ ΝΤΕΦΙΝΙΣΙΟΝ".

αφού όλα τα logo λένε 1080, αυτό θα πάνε να πάρουνε.

Είσαι παντελώς λάθος,

ΑΠΟΔΕΙΞΗ.

Link to comment
Share on other sites

Από την άλλη και η FW-900 της SONY ήταν πραγματικά το Everest των οθονών, 24 ίντσες 16:10 CRT με ανάλυση 2304 x 1440! Μέχρι τώρα TFT δεν έχει βγει με τόση ανάλυση για 24'.

Προφανώς, λόγω ηλικίας ίσως (δεν το λέω ειρωνικά) δεν είχες δουλέψει CRT οθόνες / δεν γνωρίζεις ότι η ανάλυση στις CRT δεν έχει καμία σχέση με τις TFT.

Χοντρικά, στις TFT είναι ‘πραγματική’ ανάλυση ενώ στις CRT αφορούσε κατά βάση την δυνατότητα των ηλεκτρονικά και όχι του panel (φωσφόρου στην προκειμένη περίπτωση) συνήθως.

Με λίγα λόγια αν δοκίμασες να βάλεις τα 2304*1440 στην 24αρα CRT της SONY απλώς θα έβαζες τα γέλια (και θα έβγαζες τα μάτια σου) με αυτά που θα έβλεπες (ή μάλλον ΔΕΝ θα έβλεπες).

Κατά τα άλλα η Wide κατασκευή είναι προφανώς η σωστότερη γιατί προσομοιάζει καλύτερα το ανθρώπινο οπτικό πεδίο.

Φυσικά αυτό συνεπάγεται ανάγκη αύξησης της ανάλυσης στο κατακόρυφο άξονα γιατί αλλιώς ο ‘διαθέσιμος’ χωρος ‘στενεύει’ επικίνδυνα.

Link to comment
Share on other sites

@spc, όλα αυτά τα γνωρίζω γιατί όλο το 2008 και παλιότερα με CRT δούλευα, την Eizo την πήρα αρχές 2009 μόνο τότε είδε το μάτι μου TFT οθόνη. Ξέρω ότι σε CRT πρέπει να δουλέψεις στην προτεινόμενη ανάλυση και όχι στην μέγιστη, την μέγιστη θα την χρειαστείς μόνο σε παιχνίδια όχι όταν διαβάσεις κείμενο γιατί σου βγαίνει το μάτι. Και η sony που λέω μπορεί να φτάνει μέχρι εκεί αλλά ο ίδιος στις προδιαγραφές το λέει ξεκάθαρα : προτεινόμενη ανάλυση 1920x1200.(Σε hertz βέβαια μπορεί και ποιο υψηλά από tft η συγκεκριμένη)

Link to comment
Share on other sites

μια φορά στην δικιά μου eizo τα 1680*1050 που είναι η προτεινόμενη είναι άνετη για τα μάτια

Στις tft η προτεινόμενη είναι πάντα η μέγιστη ακόμα και είναι τα γράμματα ψείρες γιατί είναι μόνο τότε καθαρά.

Link to comment
Share on other sites

Ότι θέλετε λέτε ΚΑΙ ΟΙ 2, ξεστραβωθείτε λίγο! η λέξη ανάλυση σας λέει τίποτα; η μήπως το aspect ratio; από την στιγμή που μια οθόνη μπορεί να παραστήσει 1920x1200 μπορεί χωρίς scale να δείξει 1920x1080 απλά με μαύρες γραμμές όπως έχουμε συνηθίσει. Τώρα αν μιλάμε για ένα άτομα-αγοραστές που δεν ξέρουν πόσο κάνει 1 + 1 και πάει να αγοράσει οθόνη αυτό δεν μας απασχολεί εδώ.

Είσαι παντελώς λάθος,

ΑΠΟΔΕΙΞΗ.

μεγαλε την παλευεις? ειρωνικό ήτανε, ευχαριστουμε για τα rookie links.

Link to comment
Share on other sites

μεγαλε την παλευεις? ειρωνικό ήτανε, ευχαριστουμε για τα rookie links.
α οκ, sorry:025:, γραπτώς δεν φαίνεται και καθαρά αν κάποιος τα λέει ειρωνικά η πραγματικά (όπως ο τόνος της φωνής:077:) αλλά anyway:116:
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.