Jump to content



Πρόβλημα με Realtek HD Audio (no sound)


geodevil

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Εχω ενα laptop Acer Aspire 6935g με Realtek High Definition on-board κάρτα ήχου και Intel 945PM pci express μητρική.Εχω πρόβλημα με τον ήχο αφού ότι Drivers και να πέρασα (απο R1.92 μέχρι R2.26 realtek) δεν υπάρχει ήχος και εμφανιζεται το παρακάτω μυνημα: "Δεν είναι δυνατή η εκκίνηση της συσκευής. (Κωδικός 10)". Στο εικονίδιο του ήχου υπάρχει ένα κόκκινο Χ "Δεν έχει εγκατασταθει συσκευή εξόδου". Τρέχω windows 7 RC 71.37 αλλά και με Vista Home Premium sp1 που είχα πριν υπήρχε το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι και τελείως άκυρο αυτό που θα πω αλλά κάντο για καλό και για κακό. Λοιπόν πήγαινε και σύνδεσε στην έξοδο του Laptop ένα ζευγάρι ηχεία ή ακουστικά και δες τι θα γίνει . Αυτό το λέω γιατί το κόκκινο Χ στο εικονίδιο αυτό σημαίνει ότι δεν υπάρχουνε ηχεία πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να κάνεις recover από τα DVD που σου δίνουν(κάνε backup πρώτα). Έτσι είχε γίνει σε συμμαθητή μου και μετά την επαναφορά διορθώθηκε ο ήχος και οι θύρες USB που δεν αναγνώριζαν συσκευές.

Αν δεν επαναφέρεται πάλι, επέστρεψε το για εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι και τελείως άκυρο αυτό που θα πω αλλά κάντο για καλό και για κακό. Λοιπόν πήγαινε και σύνδεσε στην έξοδο του Laptop ένα ζευγάρι ηχεία ή ακουστικά και δες τι θα γίνει . Αυτό το λέω γιατί το κόκκινο Χ στο εικονίδιο αυτό σημαίνει ότι δεν υπάρχουνε ηχεία πάνω.

πολύ πιθανό με ακουστικά να έχεις ήχο...σε αντίστοιχη περίπτωση είχα έναν HP Pavillion και ξαφνικά μία μέρα σταμάτησε ο ήχος από τα ηχεία του laptop (έπαιζε ήχος μόνο με ακουστικά)...παράλληλα είχαν νεκρώσει και τα quick buttons του laptop.

έψαξα το θέμα με drivers...τίποτα...

ένας τυπάς στο youtube είχε ανεβάσει ένα

με ακριβώς αυτό το πρόβλημα...και ουσιαστικά ήταν ένα προβληματικό καλωδιάκι το οποίο είχε πατικωθεί...

δε ξέρω αν φταίει κάτι αντίστοιχο, διότι το συγκεκριμένο πρόβλημα εμφανίστηκε κατά κόρον σε HP

Link to comment
Share on other sites

Οχι ούτε με ακουστικά έχει ήχο. Τους 2.26 της Realtek έχω μόνο. Νομίζω ότι πρέπει να φταίει κάτι με internal bus γιατί εκτός απο την on-board καρτα ηχου δεν υπάρχει και το on-board modem... αλλά έχω περάσει ότι driver υπήρχει (από τους κατασκευαστές) και το microsoft UAA... και τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε αρχικα με ενα ubuntu live cd. Να αποκλεισουμε να χαζεψανε τα windows. Αν κι εκει δεν εχεις ηχο, αν εχεις καποιο εξωτερικο δισκο, βρες το acronis true image η ακομα και το freeware system rescue cd, παρε image απο τον δισκο, και κανε επανεγκασταση των windows. Αν και παλι δεν δουλευει, παει για service, και να ελπιζεις να μην σε ταλαιπωρησουν πολυ οι εδω αντιπροσωποι της Acer.

Link to comment
Share on other sites

Μπα δεν έγινε τπτ.. format και επανεγκατασταση των windows 7 και δε βλέπει καθόλου τη συσκευή ήχου, ούτε το μόντεμ... μετά την εγκατάσταση των drivers R2.26 της Realtek πάλι τα ίδια :κόκκινο Χ και η συσκευή δε δουλεύει..

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως ΟΧΙ φίλε... Το hardware ζει και βασιλεύει... Λοιπόν αφού έκανα καλή απεγκατάσταση των drivers της Realtek (με το driver sweeper), μετά από επανεκκίνηση "διάβασε" τη συσκευή ως high definition audio από το αρχείο hdaudio.inf... το περίεργο είναι ότι δεν έχει drivers realtek αλλά δε πειράζει έχω ήχο!!! κάποιο περίεργο conflict των drivers νομίζω γίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.