Jump to content


να αλλαξω μητρκη και επεξεργαστη;;;


στελιος2009

Recommended Posts

γεια σας εχω εναν core dyo 8400 στα 3 hz και καρτα γραφικων gtx 295 4 γιγα μνημη dd2

βασικα παιζω μονο παιχνιδια και τιποτα αλλο βασικα

τωρα εχω ενα ερωτημα

αξιζει να κανω αναβαθμιση και να μεταβω σε core i7 η ακομα και σε ι5 oταν βγουνε;;;

βασικα μεχρι τωρα ολα τα παιχνιδια τα παιζω τελεια με τον 8400 που εχω

απλος αξιζει να μεταβω σε ι7 η ι5 ;;;;

δηλαδη με βαση αυτα που εχω θα μου κρατησει το μηχανημα που εχω για 2 χροννια ακομα΄΄;; οπως σας ειπα

παιζω μονο παιχνιδια και τιποτα αλλο βασικα

επισης εχω ενα αλλο ερωτημα ακουο εδω και πολυ καιρο για usb 3 sata 3 και βασικα για νεες τεχνολογιες

εγω στον υπολογιστη μου εχω 3 1.5 terabyte ταsata 2 και usb 2 θελω να καταληξω αξιζει ο κοπος πχ

να μεταβω και σε σατα 3 και usb 3 ;;;;;; δηλαδη αν και ειμαι λιγο μπερδεμενος με τις νεες τεχνολογιες

εγω με αυτα που εχω πιστευο οτι με καλυπτουνε σαν ατομο βασικα..

θελω να καταληξω οτι αξιζει να δωσω τοσα λεφτα για να εχω σατα 3 hdmi 4 usb 3 ktl΄΄;;

δηλαδη εγω που εχω sata 2 και usb 2 θα υπαρχει συμβατοτητα και στην ταχυτητα μιλαο με το usb 3 και σατα 3΄΄;;

ποσο απαραιτητο ειναι να εχει καπιος sata 3 και usb 3 οταν και μπορεις να κανεις την δουλεια σου και

με usb 2 και σατα 2΄΄΄΄;;; πχ΄΄΄΄΄΄;;

ακομα τοσο καιρο λενε για quade core nehalem κτλ λεγανε οτι τα παιχνιδια θα βγαινανε μονο για quad cores

οπου oi quade cores και ειδικα οι nehalem ειναι περιπου 1 χρονο στο προσκηνιο

οπως λεγανε για dd3 οπου στην ουσια τα παιχνιδια δεν ζητανε ddr3 απλος ζητανε με μια λεξη μνημη 2 εως 4 giga

ετσι δεν ειναι;;l

το 2010 θα βγουνε οι ι5 και παει λεγοντας το παραμιθι

θελω να πω οτι εγω με το συστημα που εχω μεχρι τωρα τα παιχνιδια τα παιζω ολα κομπλε

θελω να μου πειτε τωρα αν αξιζει να κανω αλλαγη σε ι5 η ι7 για να παιζω μονο παιχνιδια;;

για 2 χροννια ακομα θα ειμαι καλυμεννος με τον 8400 που εχω και με την gtx 295΄΄;;;

Link to comment
Share on other sites

αξιζει να κανω αναβαθμιση και να μεταβω σε core i7 η ακομα και σε ι5 oταν βγουνε;;;

βασικα μεχρι τωρα ολα τα παιχνιδια τα παιζω τελεια με τον 8400 που εχω

απλος αξιζει να μεταβω σε ι7 η ι5 ;;;;

επισης εχω ενα αλλο ερωτημα ακουο εδω και πολυ καιρο για usb 3 sata 3 και βασικα για νεες τεχνολογιες

εγω στον υπολογιστη μου εχω 3 1.5 terabyte ταsata 2 και usb 2 θελω να καταληξω αξιζει ο κοπος πχ

να μεταβω και σε σατα 3 και usb 3 ;;;;;; δηλαδη αν και ειμαι λιγο μπερδεμενος με τις νεες τεχνολογιες

εγω με αυτα που εχω πιστευο οτι με καλυπτουνε σαν ατομο βασικα..

θελω να καταληξω οτι αξιζει να δωσω τοσα λεφτα για να εχω σατα 3 hdmi 4 usb 3 ktl΄΄;;

δηλαδη εγω που εχω sata 2 και usb 2 θα υπαρχει συμβατοτητα και στην ταχυτητα μιλαο με το usb 3 και σατα 3΄΄;;

ποσο απαραιτητο ειναι να εχει καπιος sata 3 και usb 3 οταν και μπορεις να κανεις την δουλεια σου και

με usb 2 και σατα 2΄΄΄΄;;; πχ΄΄΄΄΄΄;;

ακομα τοσο καιρο λενε για quade core nehalem κτλ λεγανε οτι τα παιχνιδια θα βγαινανε μονο για quad cores

οπου oi quade cores και ειδικα οι nehalem ειναι περιπου 1 χρονο στο προσκηνιο

οπως λεγανε για dd3 οπου στην ουσια τα παιχνιδια δεν ζητανε ddr3 απλος ζητανε με μια λεξη μνημη 2 εως 4 giga

ετσι δεν ειναι;;l

το 2010 θα βγουνε οι ι5 και παει λεγοντας το παραμιθι

θελω να πω οτι εγω με το συστημα που εχω μεχρι τωρα τα παιχνιδια τα παιζω ολα κομπλε

θελω να μου πειτε τωρα αν αξιζει να κανω αλλαγη σε ι5 η ι7 για να παιζω μονο παιχνιδια;;

για 2 χροννια ακομα θα ειμαι καλυμεννος με τον 8400 που εχω και με την gtx 295΄΄;;;

μπορεις να μου δωσεις αναλυτικες απαντησεις στα ερωτηματα που εχω΄΄;;;

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας πρεπει να καταλαβεις πως δεν αξιζει να μεταβαινεις σε μια νεα τεχνολογια με το που βγαινει στην αγορα διοτι ειναι οικονομικα ΠΟΛΥ ασυμφορη.

Οσον αφορα το USB 3.0 δεν υπαρχει κανενας λογος να κανεις τπτ.. Κανεις δεν εχει αναγκη το USB 3.0 αυτη την στιγμη. Αυτη η τεχνολογια βγαινει ωστε να εχουμε ολοι USB 3.0 σε 2-3 χρονια απο τωρα.

Για τον CPU που αναφερθηκες πρεπει να σου πω πως ΔΕΝ πρεπει να αλλαξεις εφοσον χρησιμοποιεις το PC μονο για Games. Οι πολυπηρυνοι CPUs κανουν την ζωη μας ευκολοτερη οταν χρησιμοποιουμε το PC μας για Multitasking. Δλδ να εχεις ανοιχτα: MSN, Firefox, εναν Media Player για να ακους μουσικη, WinRar για να zipαρεις αρχεια και το WoW, ολα ταυτοχρονα. (Φυσικα δεν λειτουργει ακριβως ετσι αλλα σε γενικες γραμμες αυτο ισχυει).

Οταν χρησιμοποιει το PC για μια εφαρμογη, οπως κανεις εσυ δλδ, αυτο που σε ενδιαφερει ειναι να εχει ο CPU σου υψηλη συχνοτητα. Ο Intel Core 2 Duo 8400 που εχεις ειναι χρονισμενος στα 3.00 GHz, κατι που ειναι υπεραρκετο για αυτο που θελεις.

Και για την τελευταια ερωτηση σου πιστευω πως θα εισαι υπερκαλυμενος για τα επομενα 2 χρονια...

Link to comment
Share on other sites

ακομα τοσο καιρο λενε για quade core nehalem κτλ λεγανε οτι τα παιχνιδια θα βγαινανε μονο για quad cores

οπου oi quade cores και ειδικα οι nehalem ειναι περιπου 1 χρονο στο προσκηνιο

οπως λεγανε για dd3 οπου στην ουσια τα παιχνιδια δεν ζητανε ddr3 απλος ζητανε με μια λεξη μνημη 2 εως 4 giga

ετσι δεν ειναι;;l

το 2010 θα βγουνε οι ι5 και παει λεγοντας το παραμιθι

θελω να πω οτι εγω με το συστημα που εχω μεχρι τωρα τα παιχνιδια τα παιζω ολα κομπλε

θελω να μου πειτε τωρα αν αξιζει να κανω αλλαγη σε ι5 η ι7 για να παιζω μονο παιχνιδια;;

για 2 χροννια ακομα θα ειμαι καλυμεννος με τον 8400 που εχω και με την gtx 295΄΄;;;

μπορεις να μου δωσεις αναλυτικες απαντησεις στα ερωτηματα που εχω΄΄;;;

στελιος2009 added 1 Minutes and 45 Seconds later...

Αυτη η τεχνολογια βγαινει ωστε να εχουμε ολοι USB 3.0 σε 2-3 χρονια απο τωρα.

γιατι ομως σε 2 και 3 χροννια ομως και οχι οταν βγει;;;;;;;

στελιος2009 added 3 Minutes and 44 Seconds later...

δηλαδη εγω που εχω sata 2 και usb 2 θα υπαρχει συμβατοτητα και στην ταχυτητα μιλαο με το usb 3 και σατα 3΄΄;;

ποσο απαραιτητο ειναι να εχει καπιος sata 3 και usb 3 οταν και μπορεις να κανεις την δουλεια σου και

με usb 2 και σατα 2΄΄΄΄;;; πχ΄΄΄΄΄΄;;

Link to comment
Share on other sites

Σε 2 με 3 χρόνια θα κάνεις την αναβάθμιση ώστε να σε συμφέρει οικονομικά κι μόνο. Αυτήν την στιγμή αφού είσαι απόλυτα ικανοποιημένος δεν χρειάζεται να τρέχεις να τα σκάσεις εκτός κι αν γουστάρεις να τα δώσεις.

Μιλάμε μόνο περί οικονομικού θέματος για τα τρία χρόνια αλλά και για να είναι ευρέως διαδεδομένο.

Την δουλειά που θα κάνεις αν είχες usb 3 τώρα, την κάνεις ήδη άνετα με usb 2.

Όμως οι αυξημένες ανάγκες που θα παρουσιαστούν για την usb 3 ακόμα δεν έχουν παρουσιαστεί ακόμα κι οπότε είναι περιττό για την ώρα.

Απαραίτητο θα το κρίνεις εσύ όταν δεν σε εξυπηρετεί η ταχύτητα που έχεις κι θα θέλεις εσύ πιο γρήγορα. Αυτό είναι βάση δικού σου κριτηρίου κι μόνο.

Link to comment
Share on other sites

ακομα τοσο καιρο λενε για quade core nehalem κτλ λεγανε οτι τα παιχνιδια θα βγαινανε μονο για quad cores

οπου oi quade cores και ειδικα οι nehalem ειναι περιπου 1 χρονο στο προσκηνιο

οπως λεγανε για dd3 οπου στην ουσια τα παιχνιδια δεν ζητανε ddr3 απλος ζητανε με μια λεξη μνημη 2 εως 4 giga

ετσι δεν ειναι;;l

το 2010 θα βγουνε οι ι5 και παει λεγοντας το παραμιθι

θελω να πω οτι εγω με το συστημα που εχω μεχρι τωρα τα παιχνιδια τα παιζω ολα κομπλε

θελω να μου πειτε τωρα αν αξιζει να κανω αλλαγη σε ι5 η ι7 για να παιζω μονο παιχνιδια;;

για 2 χροννια ακομα θα ειμαι καλυμεννος με τον 8400 που εχω και με την gtx 295΄΄;;;

μπορεις να μου δωσεις αναλυτικες απαντησεις στα ερωτηματα που εχω΄΄;;

Link to comment
Share on other sites

Άσε το copy paste κι διάβασε τα προηγούμενα post. Είναι πολύ αναλυτικά κι απαντάνε ακριβώς σε ότι μας ρωτάς. Αυτή είναι η άποψη μας αφού μας ρωτάς, δεν θα αλλάξει σε μισή ώρα.

Link to comment
Share on other sites

ακομα τοσο καιρο λενε για quade core nehalem κτλ λεγανε οτι τα παιχνιδια θα βγαινανε μονο για quad cores

οπου oi quade cores και ειδικα οι nehalem ειναι περιπου 1 χρονο στο προσκηνιο

οπως λεγανε για dd3 οπου στην ουσια τα παιχνιδια δεν ζητανε ddr3 απλος ζητανε με μια λεξη μνημη 2 εως 4 giga

ετσι δεν ειναι;;l

Link to comment
Share on other sites

οποτε γιατι λεγανε οτι θα βγουνε παιχνιδια για τετραπυρινα συστηματα και ddr3 κτλ;;

εχουνε περασει 3 χροννια και τα παιχνιδια παιζουνε χαλαρα με διπυρινα

απλως επειδη ειναι καθαρα μαρκετινγ ολα δηλαδη΄΄;;

Link to comment
Share on other sites

Θέλουν να πουλάνε.Εταιρίες είναι δεν έχουν τίποτα άλλο να κάνουν. Δεν μπορούμε να τους κατήγορήσουμε για αυτό. Όπως στην αρχή ήταν μόνο ο τροχός ώς ανακάλυψη, τώρα έχεις την επιλογή για χιόνια/βροχή ή για χώμα (τί λέω ο φούστης πάλι!! ) έτσι και στην αρχή ήταν ο άβαξ κι μετά περάσαμε σε pentium(για intel) κι τώρα πάμε σε γιοτονούμερο (χοντρικά αυτό!). Εσύ έχεις πάρει για την ώρα από τα πιο καλά που σε καλύπτουν σίγουρα κι για το μέλλον. Άραξε, παίξε prototype σε φούλ γραφικά κι άσε αυτούς να σκάνε..

Link to comment
Share on other sites

ειθελα να κανω μια ερωτηση σχετικα με το prototype

οταν το βαζω σε φουλ αναλυσεις κτλ με την 295 που εχω

γιατι πιανω 20 fps μονο

αλλα παιζει γρηγορα με τα 20 fps ομως

μπορεις να μου το εξηγησεις αυτο γιατι πιανο 20 αλλα παει σφαιρα ομως

βασικα ποσα fps χρειαζονται τα παιχνιδια οπως το prototype

τα παιχνιδια στρατιγικης κτλ΄΄΄΄;;;

στελιος2009 added 1 Minutes and 8 Seconds later...

αφου εχω τον 8400 και την 295 γιατι πιανω μονο 20 με 30 fps μονο;;;

Link to comment
Share on other sites

Μου κάνεις πλάκα έτσι;;;;''''';;;;;

Τα πάντα όλα....''''';;;;;;!!!!

Σε αυτό δεν παίζει να σου απαντήσω γιατί πολύ απλά είμαι ένα φτωχό παλικάρι με περιορισμένη υπομονή αλλα κι ένα Pentium 4 στα 2,8 Ghz( σούπερ ντούπερ ουάου!!) με μία 6200 agp...

ΕΙΜΑΙ Ο KALAMARIS007 KI MΟΛΙΣ ΤΕΛΕΙΩΣΑ!!!!

:067: :nopity::065: :119::110:

Link to comment
Share on other sites

οταν το βαζω σε φουλ αναλυσεις κτλ με την 295 που εχω

γιατι πιανω 20 fps μονο

αλλα παιζει γρηγορα με τα 20 fps ομως

μπορεις να μου το εξηγησεις αυτο γιατι πιανο 20 αλλα παει σφαιρα ομως

βασικα ποσα fps χρειαζονται τα παιχνιδια οπως το prototype

Link to comment
Share on other sites

Έκανα ένα μικρό EDIT στο post σου μπας και βγάλουμε άκρη!

Έχω την 295 όταν βάζω φουλ αναλύσεις κτλ , πιανω μονο 20 fps αλλά παίζει γρήγορα.Πως το εξηγήσεις αυτό?

Λεπόν ο cpu μιας και διπύρηνος σίγουρα κόβει λίγα fps απο την κάρτα!!!Για να πάρεις τα μέγιστα θέλεις quad.

Όποιο παιχνίδι και αν παίξεις τα 30 fps είναι το ελάχιστο όριο ωστε η κίνηση να είναι σχετικά ομαλή,όσα παραπάνω fps τόσο το καλύτερο.Δεν γινετε να έχεις 20 fps και να παίζεις ομαλά!!!

Link to comment
Share on other sites

Όποιο παιχνίδι και αν παίξεις τα 30 fps είναι το ελάχιστο όριο ωστε η κίνηση να είναι σχετικά ομαλή,όσα παραπάνω fps τόσο το καλύτερο.Δεν γινετε να έχεις 20 fps και να παίζεις ομαλά!!!

Και όμως στο CRYSIS εγώ που έπαιζα με 20-25 frames ήταν μια χαρά.

Βέβαια είναι και ανάλογα το παιχνίδι.Σε άλλο είναι σαν να παίζεις καρέ καρέ.

Link to comment
Share on other sites

να κανω μια ερωτηση πχ εγω παιζω το riddic to 2 με ολα full με 16χ εφε

και πιανο 60 fps

και παιζει τελεια γιατι ομως το prototype με ολα στο φουλ πιανω 20 fps;;

αλλά βλεπω οτι η κινηση ειναι ομαλη δηλαδη μια χαρα

πως το εξηγειτε αυτο

στο farcry 2 με ολα στο full και σε super higher settings με ολα στο φουλ

πιανω 50 fps σταθερα

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.