Jump to content



Thermalright xp-120 σε gigabyte...


blade_pan

Recommended Posts

Παιδες μετα απο 2 μηνες υπομονης,εχω ολα τα πραγματα μαζι...Απλα υπαρχει ενα προβλημα...Εκτος οτι οι βιδες τις giga ειναι μεγαλυτερες απο την thermalright και θα πρεπει να παρω πιο λεπτες ενα αλλο θεμα με προβληματιζει...

Η πλακα κατω που ακουμπαει στο cpu ειναι το ιδιο κρυα σε ολη την επιφανεια γιατι εμενα ο cpu ειναι και κατω απο τις σωληνες..Υπαρχει προβλημα!

post-841-1416071692,8803_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βλεπεις οτι η επιφανεια της xp-120 κατω απο τις φετες αλουμινιου ειναι δεξια εξω απο τον επεξεργαστη και εκει που δεν εχει τις φετες λαι εχει τα σωληνακια ειναι απο κατω ο επεξεργαστης...

Κοινως θελω να ρωτησω αν σε ολη την επιφανεια,δηλαδη κατω απο τα σωληνακια εχει ιδια θερμοκρασια με το μερος της xp-120 κατω παο τις φετες αλουμινιου...

Ελπιζω να με καταλαβατε...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από blade_pan

Βλεπεις οτι η επιφανεια της xp-120 κατω απο τις φετες αλουμινιου ειναι δεξια εξω απο τον επεξεργαστη και εκει που δεν εχει τις φετες λαι εχει τα σωληνακια ειναι απο κατω ο επεξεργαστης...

Κοινως θελω να ρωτησω αν σε ολη την επιφανεια,δηλαδη κατω απο τα σωληνακια εχει ιδια θερμοκρασια με το μερος της xp-120 κατω παο τις φετες αλουμινιου...

Ελπιζω να με καταλαβατε...

να σε ρωτισο κατι???

ο επεξεργαστης δεν ειναι ολοσ κατο απο την ψυκτρα????

τι μιτρικη εχεις ?????????

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι....

και σε ενα αλμπατρον 478 που την εβαλα την δικια μου ετσι ηταν ακριβως....

μια διορθωση, η πλακα που λες ειναι χαλκινη, ολα τα υπολοιπα ειναι αλουμινιο και ολη η ψυχτρα ειναι επινικελωμενη....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από D.J.AleXXX_gr

να σε ρωτησω κατι???

ο επεξεργαστης δεν ειναι ολος κατο απο την ψυκτρα????

τι μητρικη εχεις ?????????

Εχω την Gigabyte K8NXP-SLI...

Αρχική απάντηση από SlotKiller

Μια χαρα ειναι....

και σε ενα αλμπατρον 478 που την εβαλα την δικια μου ετσι ηταν ακριβως....

μια διορθωση, η πλακα που λες ειναι χαλκινη, ολα τα υπολοιπα ειναι αλουμινιο και ολη η ψυχτρα ειναι επινικελωμενη....

Οχι ειναι ολη απο αλουμινιο...Xp-120!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από blade_pan

Οχι ειναι ολη απο αλουμινιο...Xp-120!

Απο το site της thermalright:

Feature:

Customized K8 RM

# 120mm Recommended fan for maximum cooling capability

# Multiple heatpipes for well spread heat around aluminum fins

# Soldered fins to copper base (nickel plated) to make effective contact

# Light weight and easy installation

# Compatibility across multiple platforms (socket 478/754/939/940)

# Enormous wingspan gives extra cooling to MOSFET or NB chipset

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από blade_pan

Ωραια..αυριο θα παω να παρω βιδες!!!

Κανονικα επρεπε να ειχε ηδη μεσα στην συσκευασια βιδες πιο μικρες...εμενα τουλαχιστον ειχε...για τσεκαρε μπας και δεν τις ειδες...

Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη φωτογραφία, η ψύκτρα είναι εγκατεστημένη κανονικά και ο επεξεργαστής είναι ο μισός έξω?!

Στη δεύτερη φωτογραφία, είναι φυσικό αυτό που έχεις σημειώσει. Και στη δικιά μου XP-90, η επιφάνεια που πατάει στον επεξεργαστή είναι κατά περίπου 1-1,5 εκατοστό μεγαλύτερη. Αλλά ο επεξεργαστής είναι όλος κάτω από την ψύκτρα.

Link to comment
Share on other sites

Μα ναι ολος ειναι κατω απο την ψυκτρα αλλα...βλεπεις ειναι κατω απο τους σωληνες και οχι απο τα φυλλα αλουμινιου...Αυτο δεν ξερω αν ειναι το προβλημα...?

Link to comment
Share on other sites

ο πυρινας του επεξεργαστη ειναι στο κεντρο του, σε εκεινη την ελαχιστη περιοχη που αναφερεσε η θερμοτητα ειναι πολυ μικροτερη....

τωρα αν θα επεδιδε καλυτερα αν ειχε φυλα αλουμινιου και λιγο πιο αριστερα δεν μπορω να στο πω σιγουρα, και οι σωληνεις μεταφερουν θερμοτητα και ψυχοντε αν θυμαμαι καλα!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια να σας ρωτησω και εγω κατι?? Εβαλα σε ενα φιλο μια xp120 σε p4p800, οι θερμοκρασιες σε idle ειναι περιπου ιδια με την μαμα της intel!! Βεβαια σε load ειναi καποιους βαθμους κατω. Τι μπορει να συμβαινει, λετε να μην εχει μπει κανονικα? Παντως φαινεται οκ... Ta heatpipes ειναι απο την μερια των μνημων...

PLz response!

Link to comment
Share on other sites

οπως λες καθετε.... σωστα την εβαλες!

τωρα για idle σε northwood 3.0 η idle επεσε 2 βαθμους... απο 42-41 σε 40-39...τωρα η λοαντ ποσο επεσε δε ξερω γιατι δεν ηταν δικο μου το συστημα, αλλα μεχρι 49 νομιζω πηγε...

Link to comment
Share on other sites

Και του φιλου μου νορθυ 3αρης ειναι, απο θερμοκρασιες 35-36 και εχει φτασει με 2πλο τοαστ 51. Η βαση της ψυχτρας ειναι μεγαλυτερη απο τη cpu, ολο το υπολοιπομενο μερος καθεται πανω στο σημειο που γραφει το σοκετ 478, μηπως επρεπε να ειναι απο την αναποδη, δηλαδη να μην παταει στο πλαστικο και να ειναι στον αερα?

ΒΤw: Μερικοι εχουν την ψυχτρα με τα heatpipes να βλεπουν το τροφοδοτικο, μηπως ετσι ειναι το σωστο? Για στερεωση εχω το μαμα της ιντελ, και απλα το γραπωσα στις τρυπουλες του, ετσι ελεγαν οι οδηγιες ετσι δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδια αν τον φορτωσω λιγο...,πχ encoding ανεβαινει πανω απο τους 60 και σβηνει το PC!

Απο που μπορω να του πω να μην το κανει αυτο γιατι πραγμαικα ειναι εκνευριστικο!

Οσο για την XP-120 νομιζω πως ανεβαζει πολυ....:getlost:

Link to comment
Share on other sites

ρε σ δεν ανεβαζει...μια χαρα ειναι εδω εγω την εχω 2600@1.535 με 37 cfm fan και εχει 54(με ανοιχτο κουτι)...Απλα θες καλο ventilation αν εχεις κλειστο κουτι.

Επισης:

** Unlike other mobo makers, Gigabyte uses a customized plastic motherboard backplate for its K8 motherboards, which is not compatible with XP-120 K8 retention bracket. Users need to remove it and replace it with a standard metal backplate before installation of Thermalright XP series heatsink. For more information regarding AMD K8 backplate please see Athlon64 processor thermal design guide (Fig. 5 & 6).

Οι γιγαμπιτε εχει πιο χοντρες βιδες???

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.