Jump to content


Συμβουλες για ASUS μητρικη και RAM


manpan31442169264

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους. Πηρα απο το πλαισιο με RMA μια μητρικη ASUS P5KPL-AM SE. Το κουτι και οι οδηγιες της λενε πως σηκωνει χρονισμο στις μνημες μεχρι 1066Mhz με ο/c. Στο bios ομως εχει επιλογες μονο 667 και 800. Αναβαθμισα το bios αλλα δεν αλλαξε τιποτα. Τι αλλο μπορω να κανω?

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Aυτο με τον επεξεργαστη στα 3200 ??? 400χ8 ειναι ρυθμισμενο ???

Οποτε χρειαζεσαι μεγαλυτερο fsb για να ανεβουν οι μνημες πιο ψηλα (Γι'αυτο αναφερει 1066 με O/C) .

Μanual : http://www.aone.zen.co.uk/downloads/pdfs/mb/mbasusp5kplam.pdf

Αναφερεται οτι το 1066 memory επιτυγχανεται με 1066fsb cpu . Δηλαδη με εναν 6600 θα επρεπε να γινεται.

Για θεμα strap μου φερνει . Δε φαινονται ολες οι επιλογες του "jumper free" configuration στο PDF , οποτε δυσκολο να σκεφτω κατι αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Μμμ. Δλδ αυτο που λες ειναι οτι οσο ανεβαινει ο επεξεργαστης θα ανεβαινουν και οι μνημες. Αλλο συστημα αυτο που εχω στην υπογραφη και αλλο αυτο για το οποιο γινεται λογος. Θα δοκιμασω με εναν 8400 που εχω και κατι μνημες 1066 Mhz να δω πως θα παει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.