Jump to content



ATI 9600 PRO PROBLEMS


xkandreas

Recommended Posts

Έχω πρόβλημα στα εξής games nfs underground 2, pop warrior within, demon stone όπου η κάρτα εμφανίζει artifacts με το που μπω μέσα στο παιχνίδι και όταν βγαίνω στο desktop έχω πρόβλημα στα γραφικά με κάτι ασπρα spots και λύνεται μόνο με reboot. στο half-life 2 και larry κανένα πρόβλημα δεν υπάρχει.

Σύστημα

AMD 64 3200 s754

Gigabyte GA-K8NSNXP

ATI 9600 PRO CLUB 3D

512MB OCZ

Windows XP SP2

Θέμα θερμοκρασίας δεν τίθεται ούτε drivers, έχουν δοκiμαστεί και η τελευταίοι 5,2 καθώς και παλιότεροι. ακόμα έβαλα μια ολόιδια κάρτα από ένα φίλο και όλα έπαιζαν μια χάρα. Συμπέρασμα κάτι έχει πάθει η κάρτα μάλλον.

δεκτές συμβουλές

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Spooky

Τι τροφοδοτικο εχεις? Μηπως εχει αυτο προβλημα? Αν μπορεις να την δοκιμασεις με αλλο...τουλαχιστον να αποκλεισεις και αυτην την περιπτωση.

Αρχική απάντηση από Bobi Rhoads

την εχεις κλοκαρει?

Αρχική απάντηση από DarkSaga

το vpu recover το έχετε ενεργό?

Το τροφοδοτικο είναι 450 Herolchi, o/c δεν εχω κάνει και το vpu recover είναι ενεργό, αλλά το περίεργο ότι σε άλλα games παίζει μια χαρά,

την κάρτα τι έχω πάρει εδώ και έναμιση χρόνο από e-shop καλοκαίρι 2003 μάλλον πρέπει να έχει λείξει η εγύηση

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα εμένα σε 9000pro artifacts όποτε ζεστένονταν και μετά έβαλα ψυχτράκια στις μνήμες και δεν είχε κανένα πρόβλημα....στην 9600ΧΤ πάλι τίποτα αλλά ούτε και στην 9800se(θα την πετάξω!!).Η μόνη λύση είναι αν όντως δεν τρέχει τίποτα με το σύστημα σου να την πας για επισκευή αν και δεν νομίζω να αξίζει τα λεφτά....δώστην και πάρε μια άλλη καλύτερα.....

Link to comment
Share on other sites

Αύριο θα τη δοκιμάσω σε ένα φίλο και αν κάνει τα ίδια και σε αυτόν τότε είναι η κάρτα 100% αν δεν τα κάνει πάει το σύστημα για φορματ και βλέπουμε. ψυχτράκια στις μνήμες έχω βάλει και ψύχεται με 2 πλαινούς ανεμιστήρες. για εγγύηση μάλλον έχει λήξει και στη χειρότερη πάμε για κάρτα, αλλά no money no honey, μόλις τελείωσα από φαντάρος και υπάρχουν οικονομικές στενότητες.

Link to comment
Share on other sites

’σχετο αλλά επειδή δεν θέλω να ανοίξω καινούργιο thread,έχω τους τελευταίους drivers της ΑΤi Catalyst 5.2 αλλά μου αναγνωρίζει την 9600XT σε 9600series(μια απο όλες δηλαδή) αλλά στο PC Wizard την βρίσκει κανονικότατα...τί μπορώ να κάνω ωστε να μην το λέει αυτό;;Είναι asus.....

Link to comment
Share on other sites

τελικά τζίφος τα ίδια κάνει και στο φίλο μου. μάλλον πάρεδωσε πνεύμα η καρτούλα αλλά γιατί να μην το κάνει και στο half life 2 αυτό. θα δοκιμάσω κάνα bios update μπας και γίνει τίποτα. από εγγύηση μας τέλιωσε

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από xkandreas [Σήμερα, στις 01:07]

τελικά τζίφος τα ίδια κάνει και στο φίλο μου. μάλλον πάρεδωσε πνεύμα η καρτούλα αλλά γιατί να μην το κάνει και στο half life 2 αυτό. θα δοκιμάσω κάνα bios update μπας και γίνει τίποτα. από εγγύηση μας τέλιωσε

Έχεις δοκιμάσει τους omega;;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pontium

Έχεις δοκιμάσει τους omega;;

όχι αλλά τώρα τους κατεβάζω και βρήκα και κάτι ρυθμίσεις να κάνω σας και αυτές και βλέπουμε

Helo to everyone blessed with an Radeon 9600.

Just today i was surfing the web with nothing in mind when i came upon this site.

The fact is that i had the same problem a long time ago (when the 9600 was fresh off the production line), with no power conector ofcourse.

Some older models based on the 0.18, 0.15 micron technology had a power connector to meet the power requirements, but when Ati switched to 0.13 micron technology they thought the AGP could supply enough power to the board, and it can, but the thing is that AGP voltage standard is a bit low for this chip, that is why it freezez or wathever in 3D mode, it needed power.

And on some mainboards the AGP 8x standard is ****ed up, so u should change it to 4x, also, write combining causez instability.

This is my advice (it worked for me just fine)

-AGP voltage +0.1-0.2v (0.2v MAX if it dowsnt work with 0.1)

-switch to AGP 4x

-turn off write combining

Link to comment
Share on other sites

επίσης θα δοκιμάσω και τις ρυθμίσεις από τους omega στο bios που είναι αυτές:

PERFORMANCE BIOS SETTINGS

Use these settings in your BIOS along with the OMEGA drivers to get the best performance possible out of your video card (this settings are not avaiable in all motherboards, use only the ones that fit your BIOS):

Fast Gate A20 Option : ENABLED

Video BIOS shadowing : DISABLED

Video BIOS cacheable : DISABLED

xxxxx - xxxxx Shadow : ALL DISABLED

IDE prefetch mode : ENABLED

Init Display First : AGP or PCI (SELECT YOUR CARD TYPE)

IDE HDD Block Mode : ENABLED

IDE 32-bit transfer mode : ENABLED

Assign IRQ for USB : DISABLED (UNLESS YOU USE USB DEVICES)

Assign IRQ for VGA : ENABLED

PCI/VGA palette snoop : DISABLED

PNP OS Installed : ENABLED (WINDOWS XP CAN HANDLE PNP BETTER THAN BIOS)

Resource Controlled By : AUTO (UNLESS YOU WANT TO MANUALLY ASSIGN IRQs AND DMAs)

AGP aperture size : 256 (USE LOWER VALUE IF YOU HAVE TEXTURE PROBLEMS)

AGP master 1 WS write : DISABLED ***

AGP master 1 WS read : DISABLED***

Bank 0/1, 2/3 DRAM timing : TURBO ***

CPU to PCI write buffer : ENABLED

Delayed Transaction : DISABLED ****

DRAM speculative leadoff : ENABLED ***

DRAM Data Integrity Mode : NON-ECC (UNLESS YOU HAVE ECC MEMORY)

Delay DRAM read latch : (THE LOWER, THE FASTER) ***

Fast Writes : DISABLED (ENABLED FOR RADEON 9600 OR ATHLON64 SYSTEMS)

Memory parity/ECC check : DISABLED ***

Passive Release : DISABLED

PCI Concurrency : ENABLED

PCI master 0 WS write : ENABLED ***

RAS active time : (THE LOWER, THE FASTER) ***

RAS to CAS delay : (THE LOWER, THE FASTER) **

Read around write : ENABLED

SDRAM Bank Interleave : 4-bank/way

SDRAM CAS Latency Time : 2 **

SDRAM cycle length : 2 **

SDRAM Precharge control : ENABLED

Spread spectrum (modulation): DISABLED

System BIOS cacheable : DISABLED

Video RAM cacheable : DISABLED

8 bit I/O Recovery Time : 1

16 bit I/O Recovery Time : 1

Turbo frequency : ENABLED

** = ONLY IF YOUR MEMORY SUPPORT IT, OTHERWISE USE THE NEXT HIGHER VALUE

*** = WILL IMPROVE SPEED BUT DECREASES STABILITY, IF YOU HAVE PROBLEMS, CHANGE IT

**** = ENABLE IF YOU EXPERIENCE PROBLEMS WITH CREATIVE SOUND CARDS

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pontium

Ναι το έχω δει και γω....δεν μπορώ να καταλάβω όμως γιατί δεν μπορεί να κατεβάσει τους omega....κολάει στη μέση όταν φορτώνει η σελίδα......

Τελικά τζίφος, ούτε η omega έκαναν τίποτα, το περίεργο είναι ότι μια στις 10 δεν κάνει τέτοια κολλήματα και παίζει μια χαρά η κάρτα. ακόμα και με bios update στην κάρτα δεν κατάφερα να κάνω τίποτα. άρα πάμε για καμιά καινούργια σε λίγο καιρό.

Link to comment
Share on other sites

Ερωτήσεις προς ναυτιλομένους.

Από τι να δημιουργήθηκε το πρόβλημα αυτό? πχ ρεύμα

Γίνεται να φτιαχτεί με κάποιο τρόπο και πως. Εγγύηση τέλος.

και γενικά αν έχεται να προτείνεται κάτι.

και γιατί δεν το κάνει σε άλλα games πχ half-life 2?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pontium

Μπορεί να έπεσες και σε σκάρτο κομμάτι...στο bios πόσο την έχεις δηλωμένη;;Αν την έχεις 128ΜΒ γύρνα την σε 64ΜΒ.....

Από το καλοκαίρι 2003 μέχρι πριν τον δεκέμβρη έπαιζε μια χαρά μόλις έκανα την αναβάθμισει σε athlon 64 αρχίσαν τα προβλήματα. Ήμουν φαντάρος και δεν χρησιμoποιόταν το pc και πολύ. Αλλά από τότε κάνει αυτά τα πρόβλήματα. και σε 64 έχω δοκιμάσει και σε άλλες τιμές επίσης αλλά κανένα αποτέλεσμα μια από τα ίδια.

Link to comment
Share on other sites

α) AGP ή Pci-X?

β) Μπορείς να την αλλάξεις άν μπορείς?

γ) Σε κάθε περίπτωση ή άλλαξέ την ή πέτατην και πάρε ή 6600GT για agp (και μόνον γιατί δεν ξέρω αν modάρεται όπως η 6200 pci-x) αλλιώς πάρε κατευθείαν 6200TC είτε pci-x είτε agp και μόνταρέ την σε 6600 με μόνον 100euros (αξία της κάρτας έτσι? κι όχι της modas).

Το έκανε κάποιος στο thelab.gr σε Asus.

Μην ασχολείσαι πλέον με την 9600. Κι εγώ σε λίγο θα την πετάξω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.