Jump to content



Γρήγορη εύρεση ενσωματωμένης wi-fi σε μητρική


serpico75

Recommended Posts

thank U.

Και μία ακόμη ερώτηση. Μου κάνει εντύπωση πώς, από αυτά τα 14 motherboards που βγαίνουν στο search, ένα μόνο έχει drivers για Windows 7.

Θα ήθελα την άποψή σας:Σε περίπτωση που δε διαλέξω αυτό που είναι Windows 7 ready, θα βγάλουν drivers για Win7 για τα υπόλοιπα; Νομίζω πως η θετική απάντηση είναι προφανής, αλλά θα ήθελα και τη γνώμη σας.

Link to comment
Share on other sites

Δέν ξέρω άν το πρόσεξες αλλά απο ότι φαίνεται τα μοντέλα με wifi είναι κυρίως σε socket 775 και ΑΜ2+.

Αυτό σημαίνει ότι στα καινούργια μοντέλα δέν έχει wifi δηλαδή στις πλατφόρμες AM3+ και 1366.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτό το είδα. Άλλωστε για έναν Core 2 Quad s775 σκέφτομαι.

Το θέμα είναι ότι η μητρική που βρήκα να ταιριάζει καλύτερα σε αυτά που θέλω δυστυχώς δε μπορεί να έχει on-board wi-fi.

Οι προϋποθέσεις μου είναι ο Core2 Quad Q8400 και οπωσδήπωτε να υποστηρίζει DDR3 1333MHz. Θα ήθελα και on-board VGA και wi-fi με δυνατότητα XP για αρχή και Win7 αργότερα. I know... Υπερβολικό!!!

Έψαξα και το καλύτερο αποτέλεσμα πληρεί το P5QC. Αλλά θα πρέπει να βάλω εγώ VGA και wi-fi. Τουλάχιστον μπορεί να πάρει CPU και RAM που θέλω και υποστηρίζει ήδη XP και 7.

Υ.Γ. Δε φτάνει που έχουμε να ψάξουμε τόσο πολύ μέχρι να βρούμε τη μητρική που να πληρεί αυτά που θέλουμε, στο τέλος πρέπει να δούμε και αν μπορούμε να τη βρούμε να πωλείται Ελλάδα.

Σκέψου να ψάχνεις καμιά ωρίτσα να τη βρείς και τελικά να καταλήξεις ότι δεν πωλείται εγχώρια!!! :101:

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα το windows 7 ready μήν το παίρνεις της μετρητοίς,

Εϊναι ready όσο ήταν και κάται μηχανήματα vista ready.

Δηλαδή έιναι καθαρό marketing.

Εγώ έχω Asus την M3a78-T που είναι περσινό μοντέλο, και δέν έχω κανένα προβλημα με τα 7 όλα πάνε ρολόι σε επίπεδο Hardware.

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια, έχεις δίκιο. Ούτε καν του έδωσα σημασία.

Αν μπεις στη Home page της Asus και πας στο OS compatibility και βάλεις XP, δε θα δεις στη λίστα αυτή που κατέληξα (P5QC). Μόνος μου πήγα και είδα απ' το support url τους drivers που έχουν κατασκευάσει και εκεί είδα ότι υποστηρίζει και XP.

Άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε που έλεγε κι η γιαγιά μου...

Ανανεώσανε το site αλλά και πάλι κάτι του λείπει!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.