Jump to content



cpu bottleneck απο vga?


predator71442169227

Recommended Posts

θα ηθελα να κανω μια ερωτηση σχετικα με bottleneck στο cpu απο την καρτα γραφικων,παιζω εδω κ καποιες μερες το fallout 3,το συστημα ειναι της υπογραφης μου κ παιζω σε αναλυση 1680χ1050 με ολα τα γραφικα στο full + τα φιλτρα επισης εχω τον τελευταιο driver της nvidia στο συστημα,αυτο που παρατηρω ειναι οτι υπαρχει μια μικρη καθυστερηση ανα διαστηματα πανω στην κινηση σε οτι αλλες αναλυσεις κ αν το δοκιμασα κ που εβγαλα τα φιλτρα η τα μειωσα η καθυστερηση υπηρχει.

επισης το παιχνιδι οταν το εγκατεστησα στο raid κολαγε συνεχεια κ το εχω κανει εγκατασταση σε μονο δισκο κ εβαλα κ το patch για την εκδοση 1.75 οπου ναι μεν παρατηρειται σταθεροτητα στο οτι δεν κολλαει πλεον αλλα συνεχιζει να κανει αυτες τις καθυστερημενες κινησεις λες κ χανει frames

να πω οτι εχω τα 7 χ64

στο αλλο συστημα που εχω με τον e8400 k την 260 παιζει μια χαρα βεβαια σε 1280χ1024 κ δεν θυμαμαι καν τι drivers του εχω!!

υπαρχει περιπτωση να γινεται bottleneck στον επεξεργαστη η ειναι λογω λειτουργικου αν το παρω σαν μια περιπτωση?

Link to comment
Share on other sites

μα κ να τα χαμηλωσω τα ιδια κανει κ παλι κ αναλυση να αλλαξω τα ιδια κανει ο επεξεργαστης δουλευει περιπου στο 30 εως 50% στην χειροτερη περιπτωση.παλιοτερα που το επαιζα με την 260 το επαιζε χαλαροτατα σε ολα full,θα αλλαξω driver θα βαλω παλιοτερους να το τσεκαρω.

Link to comment
Share on other sites

Ενεργοποίησε κάθετο συγχρονισμό και τριπλό buffering.

Έλεγξε τη μνήμη, τους δίσκους και τη σταθερότητα.

Επίσης είναι σημαντικό να αφαιρέσεις τους οδηγούς γραφικών ξανά και ξανά, μέχρι να μη σου δείχνει ότι έχει οδηγούς γραφικών να απεγκαταστήσεις.

Μην κατεβάζεις οδηγούς από την Nvidia με download manager.

Να απενεργοποιείς το antivirus όταν κάνεις εγκαταστάσεις οδηγών.

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οτι ειχα κανει φορματ πριν μια βδομαδα περιπου κ ειναι φρεσκια η εγκατασταση θα δοκιμασω αυτα που μου ειπες κ αν δεν πιασει θα βαλω βιστα γιατι εχω μια υποψια οτι κατι παιζει γενικα με τα 7 τα οποια ειναι ημιτελες φυσικα,αυτην την καρτα δεν την ειχα δοκιμασει σε βιστα καθολου,επισης το περιεργο ειναι οτι το pc δεν εχει καθολου σταθεροτητα σε θεματα overclocking στα 7,σε βιστα τον ανεβαζα στα 3.4 (400χ8.5)κ ηταν σταθεροτατος με prime για ωρες, στα 7 μου βγαζει κ μπλε οθονες αρκετες φορες,αυριο θα πειραματιστω πανω σε αυτα κ μπορει να κανω κ κανα φορματ να δω πως παιζει σε βιστα αλλα να τσεκαρω κ τις μνημες πως παιζουν σε overclocking.

Link to comment
Share on other sites

πλεον τα xp ειναι πολυ παλια,εδω κ σε ενα κατεβαστηρι που εχω τα 7 εχω βαλει κ πηγαινει πολυ καλυτερα απ οτι τα xp,κ ειναι κ κριμα κ για την καρτα κ για το υπολοιπο συστημα, βεβαια εδω τα βιστα θα τα βαλω για δοκιμες ουτε αυτα θα κρατησω απλα περιμενω τα 7 να βγουν.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον η εγχειρηση απετυχε κ ο ασθενης ζει ακομα!!!

εβαλα βιστα χ64 με sp2 κ τους τελευταιους drivers της nvidia τιποτα τζιφος ακομα χειροτερα επαιζε κ το ειχα κ στο raid το παιχνιδι,μετα εκανα overclocking το cpu k εριξα τις μνημες στα 800 mhz κ δουλευε πολυ καλα το συστημα το αφησα στο prime κανα 2ωρο κ δεν εβγαλε κιχ!!δοκιμασα το παιχνιδι ειδα μια μεγαλη βελτιωση αλλα κ παλι ειχε κατι μικρα κοληματακια μετα αλλαξα τους drivers κ εβαλα τον 186.18 ο οποιος εχει κ μια υποστηριξη στο fallout κ ξαφνικα ειδα το pc πεταει με ολα στα ultra high με τερμα τα φιλτρα τωρα το ξαναγυρισα στα στοκ ρολογια του κ το ξαναδοκιμασα κ ολα δουλευουν ρολοι οποτε τωρα θα βαλω τα 7 να δοκιμασω να δουμε τι θα γινει.....!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Ενεργοποίησε κάθετο συγχρονισμό και τριπλό buffering.

Έλεγξε τη μνήμη, τους δίσκους και τη σταθερότητα.

Επίσης είναι σημαντικό να αφαιρέσεις τους οδηγούς γραφικών ξανά και ξανά, μέχρι να μη σου δείχνει ότι έχει οδηγούς γραφικών να απεγκαταστήσεις.

Μην κατεβάζεις οδηγούς από την Nvidia με download manager.

Να απενεργοποιείς το antivirus όταν κάνεις εγκαταστάσεις οδηγών.

Δεν εχω να προτεινω καποια λυση, αναρωτιεμαι ομως... γιατι ολα τα παραπανω? Δηλαδη γιατι να μην κατεβαινουν drivers απο Nvidia με Download Manager? :017: Τι πειραζει? Και γιατι να απενεργοποιειται το antivirus κατα την εγκατασταση οδηγων? :017: Ομολογω οτι πρωτη φορα τα ακουω ολα αυτα αν και ασχολουμαι χρονια... Θα χαιρομουν πολυ αν μου ελυνες τις αποριες! Ευχαριστω προκαταβολικα!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη γιατι να μην κατεβαινουν drivers απο Nvidia με Download Manager? :017: Τι πειραζει? Και γιατι να απενεργοποιειται το antivirus κατα την εγκατασταση οδηγων? :017:

Γιατι μπορει να εχεις corrupted files.

Ο σωστος τροπος να εγκαταστησεις drivers ειναι να απενεργοποιησεις το antivirus γιατι κατι μπορει να μην του αρεσει και να μην αφηνει τον driver να εγκατασταθει σωστα, επισης καθε φορα που αλλαζεις drivers, μετα την απεγκατασταση και πριν βαλεις τον καινουργιο, απο safe mode πρεπει να καθαριζεις τα υπολλειματα με εναν driver cleaner.

Τωρα στην περιπτωση του predator7...μαλλον ο driver δεν λειτουργει σωστα, το λειτουργικο ειναι νεο και αμφιβαλλω αν εχουν προλαβει να φτιαξουν σωστους drivers.

stealth

Link to comment
Share on other sites

το προβλημα ηταν οι drivers,επειδη αλλαξα οθονη κ αναλυση πραγματικα η καρτα δειχνει τα δοντια της σε 1920χ1080 δεν υπαρχει παιχνιδι που να μην το παιζει,εν τω μεταξυ τον εχω αφησει στα 3.4 τον cpu k ετρεξα ενα 3dmark vantage κ η καρτα ανεβηκε ακομα περισσοτερο το θεμα ειναι οτι λογω chipset κ μνημων δεν μπορω να πιασω το μαξιμουμ της αποδοσης της αλλα σιγουρα κατι θα πεσει στα χερια μου απο χ38,χ48 κ θα την αξιοποιησω καλυτερα την καρτα κ τον επεξεργαστη φυσικα που εχει ακομα να δωσει σαν 775

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.