Jump to content



Πρόβλημα με Dual boot με windows 7


malmsteenjl

Recommended Posts

Καλησπέρα

Έχω το εξής προβληματάκι

Έχω εγκαταστήσει 2 φορές τα windows 7.

Τα πρώτα σε έναn sata δισκο και τα δευτερα σε έναν Ide.

Το θέμα είναι ότι δέν μου εμφανίζει την οθόνη επιλογής λειτουργικού και πρέπει να γυρίζω τον δίσκο απο το Bios.

Και τα 2 λειτουργικά δουλέυουν απροβλημάτιστα.

Κάτι που μπορεί ίσως να παίζει ρόλο, αλλά δέν θέλω να αλλάξει έιναι ότι έχω κάνει disable εναλάξ τους δίσκους. Δηλαδή ή μιά εγκατάσταση δέν βλεπει την άλλη.

Πώς να ενεργοποιήσω το bootloader?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Aυτο σημαινει οτι δεν εχεις dual boot, οτι καθε δισκος εχει απο ενα mbr και το PC φορτωνει Windows απο τον δισκο που εχεις βαλει σαν first boot device στο boot device priority η απο αυτον που βλεπει πρωτα η μητρικη.

Mπορεις να βαλεις πρωτο το λειτουργικο που χρησημοποιεις πιο συχνα και οταν θες να μπεις στο αλλο μετα το αρχικο beep πατας F12 για να σου βγαλει τον boot manager και απο εκει επιλεγεις απο πιο δισκο να φορτωσει.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Mπορεις να βαλεις πρωτο το λειτουργικο που χρησημοποιεις πιο συχνα και οταν θες να μπεις στο αλλο μετα το αρχικο beep πατας F12

Ωραία αυτό βολεύει και είναι πολύ καλύτερο απο την εναλαγή στο BIOS.

To δέυτερο λειτουργικό το έχω για κανα παιχνίδι και διάφορους πειραματισμούς, ενώ το πρώτο είναι για την δουλειά κλπ.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη λαθος πληκτρο σου ειπα, F8 ειναι το σωστο.

Τι μητρικη εχεις?Καποιες μητρικες χρησημοποιουν αλλο πληκτρο για τον boot manager, αν δεν λειτουργει το F8 δοκιμασε το F5 και το F6.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Aυτο σημαινει οτι δεν εχεις dual boot, οτι καθε δισκος εχει απο ενα mbr και το PC φορτωνει Windows απο τον δισκο που εχεις βαλει σαν first boot device στο boot device priority η απο αυτον που βλεπει πρωτα η μητρικη.

Mπορεις να βαλεις πρωτο το λειτουργικο που χρησημοποιεις πιο συχνα και οταν θες να μπεις στο αλλο μετα το αρχικο beep πατας F12 για να σου βγαλει τον boot manager και απο εκει επιλεγεις απο πιο δισκο να φορτωσει.

stealth

αυτο ειναι που ειχα γραψει κι εγω σε ενα αλλο thread οτι ειναι το καλυτερο σε καθε περιπτωση. :023:

αλλες μητρικες εχουν το F12, αλλες το F8 κλπ

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι που ειχα γραψει κι εγω σε ενα αλλο thread οτι ειναι το καλυτερο σε καθε περιπτωση. :023:

Ειναι θεμα τι θελει ο καθενας, εγω χρησημοποιω και τους δυο τροπους.Εχω δυο δισκους, ενας δισκος εχει ΧΡ μεσα για every day use και το PC bootαρει κατευθειαν σε αυτον.

Mε F8 μπορω να επιλεξω τον αλλο δισκο o oποιος ειναι triplle boot, εχει μεσα Win XP & Vista για overclocking/benchmarking και linux.Οταν κανω boot σε αυτον τον δισκο μου δινει να επιλεξω linux η windows.Aν επιλεξω windows μου δινει παλι να επιλεξω τι λειτουργικο να φορτωσει, Vista η ΧΡ.

Απο τα ΧΡ μπορω να δω μονο στα ΧΡ απο τον ενα δισκο στον αλλον, απο τα Vista μπορω να δω και τις δυο κοπιες ΧΡ και απο το linux μπορω να δω ολα τα λειτουργικα.

To linux βασικα ειναι το συνεργειο μου, λογω overclocking πολλες φορες εχω corrupt files, απο το linux μπορω να επιδιορθωνω τα αλλα λειτουργικα.:D

stealth

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.