Jump to content



Μητρική ON FIRE!! (κυριολεκτικα!!)


AlienHack

Recommended Posts

Λοιπον,

Την προηγουμενη εβδομαδα εφτιαξα ενα waterchiller. Τα πρωτα αποτελεσματα ηταν σχετικα καλα, με το νερο να πεφτει στους - 17 με -14 αναλογα με το load και τον 2.8C μου να σηκωνεται σταθερα στα 4.1 (με 286 FSB σε μια Abit IC-7 )

Αφου τον ειχα αφησει ανοιχτο 1 ολοκληρη μερα φολνταρει και να τρεχει prime συγχρονος για να δω την σταθεροτητα ειπα να τον αφησω ανοιχτο και το πρωτο του βραδυ...

Πεφτω για νανακια που λετε (κοιμαμαι στο δωματιο που ειναι το PC ) και το πρωι της κυριακης με ξυπναει η θεια μου στις 12 ακριβος φωναζοντας , ανοιγω τρομαγμενος τα ματι αμου και βλεπω ενα δωματιο τιγκα στον καπνο!! Στην αρχη νομιζα οτι ηταν ο κομπρεσσορας ή κατι τετοιο, τρεχω να δω, ολα καλα εκει, οι θερμοκρασιες στα γνωστα μειον.. κοιταω το PC ΚΑΙ ΕΚΠΛΗΚΤΟΣ ΒΛΕΠΩ ΤΗΝ ΜΗΤΡΙΚΗ ΝΑ ΚΑΙΓΕΤΑΙ!! ΦΩΤΙΑ ΣΑΣ ΛΕΩ, ΦΛΩΓΕΣ ΚΑΙ ΕΤΣΙ!!! (φανταστειτε την φατσα μου, ανοιχτο στωμα , τα ματια εξω να πεταγονται και η γλωσσα να εχει κατρακυλησει στο πατωμα)!! :jump:

Ψυχραιμα ψυχραιμα (λεμε τωρα) παιρνω μια πετσετα και σβηνω την φωτια,

Κοιτοντας αναμεσα στους καπνους βρησκω τον υπαιτιο, η καρτα δικτυου που ειχα στο τελευταιο PCI κατω κατω πηρε φωτια και την μ,ετεδωσε στην μητρικη!! ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΤΩΡΑ!! τι σχεση εχε ινα τα δει ολα η καρτα δικτυου? Τα PCI κ AGP ratios ηταν κλειδωμενα στα γνωστα 66/33 ... Εσκασε τελικα ενας πυκνοτης που ηταν κοντα στην PCI θυρα και τα γαμ.. ολα.. Και οσο σκεφτομαι οτι την καρτα την εβαλα το προηγουμενο βραδυ για να κατεβαζει απο το ασυρματο... :devil:

Τα καλλα νεα (οσο καλα μπορει να ειναι) ειναι οτι ο CPU , oι μνημες, σκληρος, καρτα γραφικων κτλ δεν επαθαν τιποτα... οποτε μονο η καημενη η μητρικη τα ειδε ολα (ανοιγει ακομα αλλα δεν κανει τιποτα εκτος απο το να γυρναει τα ανεμιστηρια...

post-2080-1416071698,9092_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

:woot: :woot: :woot: :woot: :woot:

Με ψυχοπλάκωσες πρωί πρωί βρε αδελφέ...

Μωρε καλά αρχίζω και σκέφτομαι μεταξύ σοβαρού και αστείου να πάρω κανα πυροσβεστήρα...

Καλό κουράγιο, μαν...

Link to comment
Share on other sites

Net gear οντως... φτηνη βεβαια, μονο 4-5 Ευρα την ειχα παρει απο πλαισιο.. αλλα δεν μπορω να καταλαβω ΠΩΣ εσκασε ο πυκνωτης και γιατι? σκεφτειτε οτι αφου εψαξα λιγο την μητρικη βρικα το καπακι του καρφομενο καπου (εσκασε και το πεταξε, στην αρχη που δεν ειχε καπακι πανω του ο πυκνωτης νομιζα οτι καικε αλλα τελικα το βρηκα)

Αραγε η εγγυηση της μητρικης το καλυπτει? Δεν θα πω τιποτα για τον πυκνωτη. Απλος θα πω οτι καπου βραχυκυκλοσε και πηρε φωτια η PCi...

/κουκουλα mode on: Η ΜΗΤΡΙΚΗ ΦΤΑΙΕΙ!! ΝΑΙ ΑΥΤΗ!! /κουκουλα mode off

Link to comment
Share on other sites

με 5 τι πυκνωτές περίμενες να σε βάλουν :nothing:

δύσκολα τα πράγματα συνήθως ότα καίγονται PCI/AGP slots ο λόγος είναι προφανής, αλλά κάνε εσύ αυτό που ξες να κάνεις ;)

[nos-dio]πάντως αν ήταν από Πλαίσιο δηλαδή ΑSUS θα ήταν πιο εύκολα τα πράγματα...[/nos-dio]

Link to comment
Share on other sites

Πωπω!!! :( :(

Κουράγιο φίλε, όσο για την μητρική εσύ να είσαι καλά να πάρεις όσες γουστάρεις και να κάψεις όσες γουστάρεις! :p

Αλλά για καλό και για κακό πάρε και κανα πυροσβεστήρα (σκόνης εεεεε) :D

Link to comment
Share on other sites

μια που μαλλον θα βγω στην γυρα για μητρικη και σκεφτομαι τι θα παρω ανοιξα ενα thread εδω: http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=12846

Please πατε και πειτε μου την γνωμη σας για να δω τι καινουρια μητρικη να παρω...

Link to comment
Share on other sites

Βασικα μολις εμαθα οτι η εγγυηση για τα Abit ειναι 2 χρονια και χρονικα τουλαχιστον με καλυπτει... Λετε να το δεχτουνε? Βασικα εγω δεν εκανα κατι κακο στην μητρικη, κατι επαθε αυτη και πηρε φωτια η PCI θυρα της..!! (πειθω?? )

Link to comment
Share on other sites

AlienHack

Πολύ πικρα ρε γμτ Ξερουμε οτι το ασυρματο δυκτιο στην Θεσαλονικη εχει πολυ και καυτο πραγμα αλλα οχι και ετσι.................

Παλι καλα που δεν εγιναν και χειροτερα .

αν εχεις την αποδειξη απο την καρτα γιατι δεν την πας στο πλαισιο και να τους πεις τα σχετικα

Link to comment
Share on other sites

eleven κοροιδευεις για το ασυρματο ε? Αφου τα ποιο HOT πραγματα απο σενα τα κατεβαζουμε!!! :D

Αποδειξη της καρτας δεν εχω, 5 ευρο που να την κρατησω.. εχω της μητρικης.. Και με καλυπτει χρονικα αλλα.. Παντος πηρα πλαισιο και μου ειπαν να παω και καρτα και μητρικη απο εκει...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.