Jump to content



Ανάμεσα σε τρεις 32άρες. Ποια να (μην) επιλέξω;


yanni

Recommended Posts

Έχω στα υπόψιν μου τρεις τηλεοράσεις 32''. Η αγορά θα γίνει μέσα στις επόμενες 5-10 μέρες.

Οι τηλεοράσεις είναι οι εξής

Samsung LE32B530 από 470€

Philips 32PFL5604H από 460€

και

LG 32LH3000 από 425€

Ποια θα επιλέγατε εσείς; Ποιος λόγος υπάρχει για να μην επιλέξω κάποια από αυτές;

Να ξεκαθαρίσω λίγο την κατάσταση.

Προφανώς τα ονόματα Samsung και Philips έχουν μεγαλύτερο ειδικό βάρος για μένα, κυρίως αυτό της Samsung στις LCD, αλλά και το zero pixel της LG, που αν δεν κάνω λάθος έχει και τα περίπου -40€ στην τιμή σε σχέση με τις άλλες δύο δεν τα αγνοώ.

Η TV θα μπει στο σαλόνι για παρακολούθηση ταινιών (SD/DVD/HD) με χρήση PC καθώς και αθλητικών προγραμμάτων (ποδόσφαιρο κυρίως). Η χρήση της ως TV για τηλεοπτικό πρόγραμμα αναμένεται να είναι περιορισμένη και σε βραδυνές ώρες. Ο λόγος είναι η ύπαρξη μιας CRT Philips 29PT9415 η οποία θα συνεχίσει κατά 99% να είναι η βασική TV για τηλεοπτικό πρόγραμμα.

Να πω ότι δεν με ενδιαφέρει να πάω σε περισσότερες ίντσες. Αν ήθελα να το κάνω cinema οι 42'' ίντσες θα ήταν το απόλυτο minimum. Επίσης δεν θέλω να υπερβώ τα 500€ παρά μόνο αν υπάρχει κάποια άλλη επιλογή που να προσφέρει κάτι το ουσιαστικό.

Τέλος για τις παραπάνω θεωρώ ότι όλες είναι mpeg4 και 1080p. Αν κάνω λάθος η TV που δεν πληρεί και τα δύο αυτά κριτήρια παίρνει δρόμο!

Link to comment
Share on other sites

Σε περσινά τεστ οι Philips δεν πληρούσαν σωστά καμία προδιαγραφή, άσχετα με το τι έλεγαν τα specs. Δεν ξέρω αν τα καινούρια μοντέλα είναι οκ, αλλά εγώ θα την απέφευγα.

Αυτό είναι σημαντική παρατήρηση. Thanks.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν ισχυει 100% , ομως το αναφερω: 530 η sammy δεν εχει ιδιο πανελ με τις υπολοιπες της σειρας. Και εχει αποσυρθεί απο την παραγωγη γιατι είχε πολλά προβληματα με το backlight. Μου το είπε ένα παλικαρι στα mediamarkt οταν πηγα για την σονυ μου.(βλ κατω)

John αφου ψαχνεις κατι οικονομικο προτεινω να τσεκάρεις την Sony 32" S5600 που δινουν τα mediamrkt στα 555€.

Πηραμε μια τετοια για το σαλόνι.

Πολύ καλη και σε PC/PS3 και σε DVBS. Αλλά και τα απλα καναλια τα εξομαλύνει και τα σουλουπώνει ωστε νε μην φαινονται ξεχειλωμένα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν ισχυει 100% , ομως το αναφερω: 530 η sammy δεν εχει ιδιο πανελ με τις υπολοιπες της σειρας. Και εχει αποσυρθεί απο την παραγωγη γιατι είχε πολλά προβληματα με το backlight. Μου το είπε ένα παλικαρι στα mediamarkt οταν πηγα για την σονυ μου.(βλ κατω)

John αφου ψαχνεις κατι οικονομικο προτεινω να τσεκάρεις την Sony 32" S5600 που δινουν τα mediamrkt στα 555€.

Πηραμε μια τετοια για το σαλόνι.

Πολύ καλη και σε PC/PS3 και σε DVBS. Αλλά και τα απλα καναλια τα εξομαλύνει και τα σουλουπώνει ωστε νε μην φαινονται ξεχειλωμένα.

Μάλιστα. Εντάξει σε αυτά τα επίπεδα τιμής θα ήμουν αφελής αν περίμενα να διαβάσω μόνο θετικά σχόλια. Για αυτό και το (μην) στον τίτλο.

Ευχαριστώ για το info. Η Sony ξεφεύγει σε τιμή. Ίσως όχι και τόσο από το όριο των 500€, αλλά αν λάβεις υπόψιν την τιμή της LG η διαφορά είναι σημαντική.

Υ.Γ. Γενικά είμαι ενάντια στο 4/3 > 16/9 όσο καλά συστήματα έχει η TV. Παίζει να είμαι και ο μοναδικός που θα επιμένει να έχει μαύρες μπάρες δεξιά και αριστερά!!!

Φιλε εγω θα ελεγα sony αν και εχει ενα θεμα με το service.(αλλα τι να το κανεις αφου δεν 8α χαλασει ποτε?:040:)

Μετά την εμπειρία μου με το e-shop η λέξη service έχει καρφωθεί μόνιμα στο μυαλό μου.

EDIT. Από ότι βλέπω η Sony ξεκινάει από τα 510€ στο Skroutz. Χμμμμμμ.......

Link to comment
Share on other sites

Μετά την εμπειρία μου με το e-shop η λέξη service έχει καρφωθεί μόνιμα στο μυαλό μου.

Μουαχαχαχα θα μας κανει φοβικούς αυτο το μαγαζί....

Απ την αλλη αν δεν της ριξεις καμια κανατα νερό ή δεν την κοπανησεις με κανα μπαλακι του golf(συχνο φαινομενο) πιστευω θα είναι ΟΚ.

Τι διαλο Sony είναι. :p

Και καιει και 30 watt πιο λιγο απ τις άλλες...

Link to comment
Share on other sites

Ναι η κατανάλωση βγάζει μάτια. Μπαίνει και αυτή στη λίστα με τις υποψήφιες.

john_dr added 19 Minutes and 27 Seconds later...

Μπήκε και η Sony Bravia KDL-32S5600 τελικά στην λίστα με τις επιλογές αν και πάει ποιο πάνω από τα 500€ μου αρέσει που έχει χαμηλή κατανάλωση.

Βασικά φαίνεται να είμαι ανάμεσα σε Sony και Samsung...

Υ.Γ. Thanks soulclaimer

Link to comment
Share on other sites

Το έχω δει το thread από το μεσημέρι, βιαστικά βέβαια δεν είναι και μικρό, αλλά δεν πρόσεξα κάτι το συγκεκριμένο. Το μόνο ενδιαφέρον ήταν το post του Gunzta στην τρίτη σελίδα, αλλά παίζει ο τύπος να είναι και λίγο προκατειλημμένος υπέρ της Toshiba.

Link to comment
Share on other sites

Παραγγέλθηκε η Samsung. Μένει να δούμε τώρα αν θα έρθει κιόλας διότι μου είπαν ότι πρώτα θα πρέπει να ελέγξουν διαθεσιμότητα με την αντιπροσωπεία, αν κατάλαβα καλά.

Εφόσον την παραλάβω θα σας πω και εντυπώσεις.

Ευχαριστώ όσους απάντησαν.

Link to comment
Share on other sites

Παραγγέλθηκε η Samsung. Μένει να δούμε τώρα αν θα έρθει κιόλας διότι μου είπαν ότι πρώτα θα πρέπει να ελέγξουν διαθεσιμότητα με την αντιπροσωπεία, αν κατάλαβα καλά.

Εφόσον την παραλάβω θα σας πω και εντυπώσεις.

Ευχαριστώ όσους απάντησαν.

Kαλορίζικη John!

Link to comment
Share on other sites

Μένει να δούμε τώρα αν θα έρθει κιόλας διότι μου είπαν ότι πρώτα θα πρέπει να ελέγξουν διαθεσιμότητα με την αντιπροσωπεία, αν κατάλαβα καλά.

Φάγαμε άκυρο. 10 μέρες+ διότι φεύγει το συγκεκριμένο μοντέλο ποιο γρήγορα από ότι φέρνουν, ίσως και λόγω της απεργίας των λιμενεργατών. Δεν ακύρωσα, αλλά παίζει να κοιτάξω ξανά τις επιλογές μου και αν δω κάποια ετοιμοπαράδοτη να προχωρήσω σε αγορά.

Kαλορίζικη John!

Για αυτό και δεν βιάστηκα να σε ευχαριστήσω...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.