Jump to content



8800 GS/GT/GTS (G92) Vmods


TASOS

Recommended Posts

Vgpu (τάση στον πυρήνα της κάρτας)

500Ω πολύστροφο τρίμερ

attachment.php?attachmentid=25952&stc=1&d=1258201579

Reverse Vmem (μείωση τάσης στις μνήμες)

50KΩ πολύστροφο τρίμερ

Επειδή παρατηρήθηκε ότι όσες τέτοιες κάρτες φοράνε τα Qimonda τσιπάκια μνήμης τα οποία default τροφοδοτούνται με 2,04-2,08 Volt ... δέν ανεβαίνουν σε clocks .... κάνουμε μείωση τάσης στα επίπεδα 1,94-1,98 Volt (χρήζει δοκιμής ανάλογα την κάρτα).

attachment.php?attachmentid=25953&stc=1&d=1258201593

Πού μετράμε τις τάσεις με το πολύμετρο ?

attachment.php?attachmentid=25956&stc=1&d=1258283069

post-5-1442175595,1641_thumb.jpg

post-5-1442175595,2806_thumb.jpg

post-5-1442175595,3808_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Χμ... απόλυτα σωστός όπως πάντα Τάσο... είχα ξεχάσει ότι είχες ποστάρει τις μόντες πριν δυο χρόνια και ψάξε ψάξε ξαναγύρισα εδώ :039:... Λοιπόν την κάρτα (8800 gt 512 reference) την έχω μοντάρει εδω και πολύ καιρό και ποστάρισα στο bot και τα αποτελέσματα των πρώτων δοκιμών τότε... Δεν είχα χρόνο να ασχοληθώ περισσότερο τότε και είπα να ασχοληθώ πάλι τώρα που την βρήκα στα κουτιά που ταχτοποιούσα οπότε ίσως αν έχει κανένας όρεξη το ξεσκονίζουμε να το ολοκληρώσουμε κιόλας γιατί λείπουν τα ocp & ovp mods...

Η κάρτα μου, υδρόψυκτη έχει με 1,35v ρολόγια 864 πυρήνα και 950 μνήμης (χωρίς mod ακόμα η μνήμη) και θερμοκρασία 35 βαθμούς σε φορτίο με 19 βαθμούς δωματίου.

Πάνω απο 864 ρολόι πυρήνα έχω freeze ενώ η κάρτα συνεχίζει να έχει τάση... αν δώσω πάνω απο 1,35v τάση κάποια στιγμή χάνω την εικόνα τελείως και η τάση της κάρτας μηδενίζει... Οι δύο προηγούμενες καταστάσεις είναι σίγουρα ocp & ovp μάλλον με αντίστοιχη σειρά (αν κάνω λάθος διορθώστε με)...

Βρήκα λοιπόν ότι για το OCP θα πρέπει να κολληθούν παράλληλες αντιστάσεις 1,2Κ στους πυκνωτές που δείχνω παρακάτω... Ισχύει; έχει γίνει απο κάποιον απο εμάς αυτό;

Και για το OVP πάλι δεν έχω βρεί κάτι... ακόμα ψάχνω...

post-5972-1442175678,375_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ευαίσθητη κάρτα έχεις :003:

Τραβάει ρεύμα φούλ.

Δύο reference που εχω , έπαιζαν σε chiller με 1,40 περίπου 910/920 αντίστοιχα χωρίς να έχω κάνει ocp.

Τέσπα

Σωστά το γράφεις για το mod , αλλά τα 1,2 Kohm είναι το μίνιμουμ και δέν συστήνεται (θές παραπάνω).

http://www.techpowerup.com/articles//overclocking/vidcard/149/5

8800GS_GT_OCP_mod.jpg

Link to comment
Share on other sites

He, he :D... Τραβάει ρεύμα κάργα ναι... οι δικές σου κάρτες ήταν αστέρια τότε Τάσο, ήσουν τυχερός αφού έκαναν 900+ και 1,40v χωρίς ocp... και σε άλλα forum που έψαχνα χθές, έλεγαν ότι πάνω απο 1,36v τους ενεργοποιούσε το ocp (ή ovp?) ανεξαρτήτως ρολογιών καμιά φορά... Πολύ καλά τα εξηγεί το techpowerup... ακριβώς αυτό που περιγράφει γίνεται και στην κάρτα μου... Άρα ocp, ε; good... βρίσκουμε σιγά-σιγά μια άκρη...

Αν τώρα συνδέσω παράλληλα σε κάθε ένα πυκνωτή απ'αυτούς ενα VR των 10Κ δεν θα είμαι οκ? και θα μπορώ να δοκιμάσω και διαφορετικές τιμές για την αντίσταση που θα συνδέω παράλληλα... κάθε κάρτα δεν είναι ίδια οπότε η δική μου μπορεί να θέλει λ.χ. 3,8k αντίσταση... Σωστά;

OVP mod υπάρχει; Δεν έχω βρεί ξεκάθαρη απάντηση σ'αυτό... και γενικά αν ενεργοποιείται το OVP σε μια κάρτα, τι φαινόμενα παρατηρούνται; ίδια με του OCP?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

So far so good λοιπόν... Το ocp mod έγινε με σύνδεση trimmer των 10κ παράλληλα στους πυκνωτές που είπαμε παραπάνω... Παρακάτω φαίνεται και το vgpu mod...

p2080071.jpg

Το πρώτο που παρατήρησα όταν μέτρησα την τάση του πυρήνα μετά το mod ήταν οτι... μειώθηκε η τάση απ 1,15 σε 1,05v...

Απλά αυτό χωρίς καμιά άλλη επίπτωση σε επιδόσεις ή σταθερότητα...

Ως εκ τούτου τα 864MHz τα έπιασε με 1,33v αντί για 1,35v που ήθελε πριν το mod...

Παρόλα αυτά με το να ρυθμίσω τα trimmer στα 4,2kΩ είχα πάλι ocp όταν το ρολόι πυρήνα ξεπερνούσε τα 880MHz με 1,37v ρεύμα...

Ρύθμιζα χαμηλότερα τα trimmer και ανέβαζα... όχι για πολύ ομως... στα 900MHz με 1,45v βρήκα τοίχο... όσο κι αν ανέβαζα απο εκεί και μετά το ρεύμα δεν ανέβαινε ο πυρήνας άλλο...

Οπότε πυρήνας αυστηρά 900MHz... Τουλάχιστον με νερό...

Αφού το έψαξα κι άλλο είδα ένα παλιό πόστ του hipro στο xs για την 8800 gtx που είχε συνδέσει παράλληλα με τους κεραμικούς πυκνωτές που τροφοδοτούν τις φάσεις του πυρήνα ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές με αποτέλεσμα να έχει καλύτερο φιλτράρισμα της τάσης του πυρήνα και λιγότερο vdroop... Μια και είχα πυκωτές τέτοιους (2200uf, 10v, low ESR) είπα να δοκιμάσω... και φαίνεται στην παρακάτω φωτο...

p2100064v.jpg

Δυστυχώς όμως δεν κέρδισα τίποτα σε Μhz παρα μόνο πιο σταθερή τάση μέσα στα bench...

Ευτυχώς ήμουν τυχερός στην μνήμη της κάρτας... Τα Samsung chips με 2,1v ξεπέρασαν τα 1200ΜHz... Το mod της μνήμης έγινε ακριβώς όπως το πρώτο πόστ... Με 10κ trimmer όμως μια και δεν είχα 20κ... και απο 1,88v μετά την μόντα είχα 1,95v...

900/1200+ λοιπόν... κάποια στιγμή ίσως την δοκιμάσω και στα κρύα... να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.