Jump to content



OC fail σφαλμα!


illuminati1442169207

Recommended Posts

Καλησπερα,

Ας τα παρουμε απο την αρχη τα πραγματα. Εχω εναν desktop με επεξεργαστη intel core duo και τον εχω 4 χρονια. Πριν εναν χρονο του αλλαξα τροφοδοτικο γιατι ειχα καποια προβληματα κ με την αλλαγη ολα ηταν οκ. Χθες ξαφνικα οπως ηταν ανοιχτος κ εκανα τις εργασιες μου, παγωσαν ολα! Δεν ενιωθε τιποτα το συστημα. Τον σβηνω πιεζοντας το κουμπι στον επεξεργαστη κ τον ανοιγω παλι κ ολα δουλευαν ρολοι. Σημερα που τον ανοιξα πριν μπει στα windows μου πεταει το εξης σφαλμα: "OC fail,please enter setup to change OC fail settings". Δεν ειχα ιδεα το τι επρεπε να κανω κ ετσι πατησα F1 κ μπηκα κανονικα στα windows. Τωρα πλεον δεν παιρνει μπρος! Τον ξεκιναω αναβουν τα φωτακια, δουλευουν οι ανεμιστηρες , αλλα δεν ακουγεται το χαρακτηριστικο "μπιμπ" που εκανε κ η οθονη παραμενει μαυρη! Να επισημανω πως δεν εχω κανει overclocking ουτε εχω παιξει με τις τασεις του ρευματος στα διαφορα συστατικα του επεξεργαστη με καποιο προγραμμα. Το προβλημα προεκυψε εντελως ξαφνικα κ σε ασχημη χρονικη περιοδο, γιατι πλησιαζει η εξεταστικη μου!

Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο πραγμα που κανουμε σε αυτες τις περιπτωσεις ειναι να βγαλουμε την μπαταρια για μερικα λεπτα για να κανει reset οποιεσδήποτε ρυθμίσεις εχουν γίνει στα bios.

Το δεύτερο που θα έκανα αν ειχε συμβει αυτο σε μενα θα ηταν να κοιταξω μηπως φταινε οι μνημες. Memtest δηλαδή

Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο πραγμα που κανουμε σε αυτες τις περιπτωσεις ειναι να βγαλουμε την μπαταρια για μερικα λεπτα για να κανει reset οποιεσδήποτε ρυθμίσεις εχουν γίνει στα bios.

Το δεύτερο που θα έκανα αν ειχε συμβει αυτο σε μενα θα ηταν να κοιταξω μηπως φταινε οι μνημες. Memtest δηλαδή

το προβλημα λυθηκε βγαζοντας και βαζοντας απλα τις καρτες ραμ!! ολα μετα δουλευαν ρολοι! :119: με την μπαταρια δεν αλλαξε κατι οταν το εκανα!

Link to comment
Share on other sites

το προβλημα λυθηκε βγαζοντας και βαζοντας απλα τις καρτες ραμ!! ολα μετα δουλευαν ρολοι! :119: με την μπαταρια δεν αλλαξε κατι οταν το εκανα!

Ακόμα ένας λόγος να τρέξεις ένα memtest όπως είπε και ο φίλος lunatic!;)

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερο είναι το ενσωματωμένο memtest των Vista/7.

Μπα δεν νομιζω...δεν μπορει να τεσταρει ολη την μνημη:), ασε που αν πας στα Corsair/OCZ forums με προβλημα στις μνημες θα σου πουν να τρεξεις memtest86+ πριν δεχτουν να τις κανεις RMA.

το προβλημα λυθηκε βγαζοντας και βαζοντας απλα τις καρτες ραμ!!

Kαθαρισε τις επαφες με μια γομα, μαλλον εχουν πιασει βρωμια.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Hidden

To memtest86+ χρησιμοποιούσα για πολύ καιρό, μέχρι που βγήκαν τα Vista.

Με τις DDR μνήμες ήταν αξιόπιστο.

Στη συνέχεια, με νεώτερες μνήμες, έπαψε να δίνει σφάλματα σε αποδεδειγμένες περιπτώσεις χαλασμένης μνήμης.

Το λόγο δεν τον ξέρω ούτε το έψαξα αν στέκει λογικά.

Από την εμπειρία μου όμως μόνο το ενσωματωμένο πρόγραμμα memtest της Microsoft είναι ικανό να διαπιστώσει σφάλματα αξιόπιστα.

Δεν φορτώνει Windows και ελέγχει πλήρως όση ακριβώς μνήμη ελέγχει και το memtest+.

Μπορεί οι εταιρίες να λένε ότι δέχονται RMA μόνο από το memtest+ (αυτό δεν το γνωρίζω), αλλά είμαι βέβαιος ότι δεν μπορούν να αγνοήσουν το πρόγραμμα της Microsoft που είναι εξαιρετικά πιο γρήγορο και ευαίσθητο. Με δύο μόνο περάσματα, πιάνει σφάλματα που το memtest+ χρειάζεται να τρέχει μια μέρα για να τα βρει.

Link to comment

To memtest86+ χρησιμοποιούσα για πολύ καιρό, μέχρι που βγήκαν τα Vista.

Με τις DDR μνήμες ήταν αξιόπιστο.

Στη συνέχεια, με νεώτερες μνήμες, έπαψε να δίνει σφάλματα σε αποδεδειγμένες περιπτώσεις χαλασμένης μνήμης.

Το λόγο δεν τον ξέρω ούτε το έψαξα αν στέκει λογικά.

Από την εμπειρία μου όμως μόνο το ενσωματωμένο πρόγραμμα memtest της Microsoft είναι ικανό να διαπιστώσει σφάλματα αξιόπιστα.

Δεν φορτώνει Windows και ελέγχει πλήρως όση ακριβώς μνήμη ελέγχει και το memtest+.

Μπορεί οι εταιρίες να λένε ότι δέχονται RMA μόνο από το memtest+ (αυτό δεν το γνωρίζω), αλλά είμαι βέβαιος ότι δεν μπορούν να αγνοήσουν το πρόγραμμα της Microsoft που είναι εξαιρετικά πιο γρήγορο και ευαίσθητο. Με δύο μόνο περάσματα, πιάνει σφάλματα που το memtest+ χρειάζεται να τρέχει μια μέρα για να τα βρει.

Και κάτι σημαντικό.

Αν ένα πρόγραμμα δίνει σφάλματα στο test της μνήμης δεν σημαίνει απαραίτητα ότι η μνήμη είναι χαλασμένη.

Προϋπόθεση είναι να έχουμε default ρυθμίσεις στο BIOS και να χρησιμοποιούμε ένα kit μνήμης, μόνο, όπως το αγοράσαμε, ενώ υπάρχουν και περιπτώσεις ασυμβατότητας ή ακόμα μπορεί να χρειάζεται ειδικές ρυθμίσεις στο BIOS κάποια μνήμη για να λειτουργήσει σωστά σε ένα συγκεκριμένο χρονισμό.

Συνήθως οι εταιρίες που έχουν μνήμες αναφέρουν αν είναι συμβατές με κάποιες μητρικές και με τι ρυθμίσεις.

Στις περισσότερες περιπτώσεις αναφερόμαστε σε kit. Αν βάλουμε δύο κιτ, όπως για παράδειγμα 8GB μνήμη, κανείς δεν εγγυάται ότι δεν θα έχουμε σφάλματα με default ρυθμίσεις στο BIOS.

Το αντίθετο. Ακόμα και με καλές μνήμες, πρέπει να πειράξουμε τις ρυθμίσεις για να μην έχουμε σφάλματα.

Επιπλέον και οι μητρικές αναφέρουν λίστες συμβατότητας, μόνο που αν τις ακολουθήσουμε θα βρεθούμε με μηχανήματα που θα σέρνονται.

Έτσι καλό είναι να τρέχουμε ένα γρήγορο και αποτελεσματικό πρόγραμμα test μνήμης και να ελέγχουμε τις προδιαγραφές, ή να ρωτάμε, ώστε να ρυθμίσουμε σωστά το BIOS.

Link to comment
Share on other sites

Kαθαρισε τις επαφες με μια γομα, μαλλον εχουν πιασει βρωμια.

stealth

Το εχω κανει ηδη αυτο που ανεφερες. Το memtest δεν προλαβα να το κανω ακομα.

*Επειδη πριν καταλαβω οτι εφταιγαν οι ram, ειχα βγαλει την μπαταρια για να δοκιμασω. Το θεμα ειναι οτι τωρα που δουλευει κανονικα, οι μπροστινες (2)θυρες usb δεν δουλεουν, δεν αναγνωριζουν τιποτα! Οι πίσω(4) ειναι οκ! Τι κανουμε σε αυτην την περιπτωση; Ενημερωνω πως δεν εχω πειραξει κανενα καλωδιο, οταν ανοιξα το κουτι.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να έχει καεί το USB port που σου δίνει θύρες μπροστά ή να φταίνε τα καλώδια που συνδέονται στα USB pins που έχει η μητρική. Δοκίμασε να συνδέσεις κάποιο άλλο USB port στη μητρική.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.