Jump to content



ψηφιακος δεκτης ή καρτα ci ?


yo_rover

Recommended Posts

Οι κάρτες CI με mpeg4 (για mpeg4 δεν την θέλεις?) για τις TV που έχουν απλό mpeg2, μετατρέπουν το mpeg4 σε mpeg2. Αποτέλεσμα χειρότερη ποιότητα από αυτή που θα έβλεπες με κανονικό mpeg4 δέκτη και πολύ αργή αλλαγή καναλιών στο zapping.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους,έχω μια τηλεόραση samsung με υποδοχή για κάρτα ci,αν πάρω ξεχωριστό ψηφιακό δεκτη θα πρέπει να έχω 2 ξεχωριστά τηλεχειριστήρια ?

Και ναι αν πάρεις ξεχωριστό δέκτη θα έχεις 2 χειριστήρια.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ακριβώς στην ίδια θέση με εσένα γιατί η Humax TV υποστηρίζει mpeg2 αλλα θα προτιμήσω CI MODULE απλά ψάχνω καμια καλύτερη τιμή.

http://www.techmarket.gr/eshop/index.php?cPath=25_32_532

Tα 70 μου κάθονται βαριά k δεν τα δίνω με τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να την έχουν και τον άλλο μηνα...

Είμαι από αθηνα,κάτσε να έρθει η Digea πρώτα... :)

Αυτό που ψάχνω και με προβλημάτισες είναι η ταχύτητα αλλαγής καναλιών και η ποιότητα.

Link to comment
Share on other sites

Από ότι θυμάμαι οι κάρτες αυτές απλά κάνουν μετατροπή του mpeg4 σε mpeg2 ώστε να μπορεί να το λάβει ο ενσωματωμένος δέκτης. Από την στιγμή που έχουμε μετατροπή από mpeg4 σε mpeg2 η απώλεια ποιότητας είναι μάλλον δεδομένη. Η αλλαγή από το ένα κανάλι στο άλλο νομίζω προϋποθέτει αναμονή 10''. Αν κάποιος συνηθίζει το zapping παίζει να σπάσει την TV από τα νεύρα του!!!

Link to comment
Share on other sites

Το ξανά έψαξα. 4'' είναι ο χρόνος αλλαγής, όχι 10'', αλλά μοιάζει με αιωνιότητα όταν θέλεις να αλλάζεις συχνά κανάλι.

Όσον αφορά το module το συζητάνε εδώ

http://www.avsite.gr/vb/showthread.php?t=76943

ενώ έχουν ανεβάσει ένα video εδώ όπου φαίνεται και ο χρόνος για αλλαγή από το ένα κανάλι στο άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Καλά καθήστε να βγούνε και άλλα μοντέλα και μετά τρέχετε να αγοράσετε δέκτες.

Κάτι τιμές που βλέπω 70-80€ για να κάνουν 2-3 απλά πράγματα, είναι λίγο απαράδεκτες για μένα.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους,έχω μια τηλεόραση samsung με υποδοχή για κάρτα ci,αν πάρω ξεχωριστό ψηφιακό δεκτη θα πρέπει να έχω 2 ξεχωριστά τηλεχειριστήρια ?

Κάρτα CI χρειάζεσαι για βάλεις κάρτα CAM συνδρομητικής δορυφορικής τηλεόρασης όπως η NOVA.

Εφ'όσον η τηλεόρασή σου έχει υποδοχή για CI, γιατί να πάρεις εξωτερικό δέκτη?

Link to comment
Share on other sites

Το delay δεν ειναι στανταρ. Σε μερικες tv ειναι 2 δευτ σε αλλες 4 με 5. Αναλογα την μαρκα, το μοντελο αλλα ακομα και απο την εκδοση της firmware της tv. Οσοι μπορειτε να την αναβαθμίσετε με usb καντε το. Μια παλια firmware μπορει μεχρι και ολικη ασυμβατότητα να κοστίσει με οποιαδήποτε ci card.

Το θεμα της ποιοτητας μην σας απασχολει καθως το σημα θα εκπεμπει σε αναλυση 720 και τα βινεοσκοπημενα θεματα θα ειναι τραβηγμενα με κλασσικές mini DV καμερες. Ολα αυτα δεν εχουν αλλαξει. Μην περιμενετε να δειτε blueray ποιότητες με το ψηφιακο σημα. Απλα τελος τα παράσιτα, γραμμές, χιονιά, είδωλα κτλ.

Οταν με το καλο ερθει και το Full HD σημα στα καναλια μας με τον αντιστοιχο εξοπλισμο που θα πρεπει να αγορασουν. (Πολλα λεφτα). τοτε με το καλο παρτε δεκτες εξωτερικους με HDMI. Παντως εχουμε ακομα καιρο (χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.