Jump to content



τις καταργησανε τις 1680*1050 ? (γμτ)


sakattack1442169065

Recommended Posts

ειπα να αλλαξω την παλια μου οθονη και να αλλαξω και αναλυση.

(απο το 2002 ημουν στην 1280*1024, που μια χαρα ηταν, τεσπα)

Και σκοπο ειχα να παρω 22αρα στα 1680*1050,

με το σκεπτικο οτι το full HD δεν με ενδιαφερει, ταινιες δεν βλεπω,

προτιμω 16:10 αντι για 16:9,

και βασικα δεν θα ειχα και μεγαλη αναγκη για πιο καλη GPU για τα games.

Ελα μου ομως που δεν βρηκα τιποτα!

την samsung T220 που ειχα δει παλιοτερα την καταργησανε.

Βρηκα τωρα την LG 2254, και πανω που ημουν ετοιμος να την παραγγειλω, την καταργησανε κι αυτη.

Την μια μερα την ειχε το Πλαισιο και την αλλη που πηγα να την παραγγειλω ειχε εξαφανιστει. :067:

Και κατι αλλα μικρα μαγαζια που βρηκα απο το skroutz, παιρνω τηλ και δεν την εχει ο προμηθευτης.

ΓΜΤ, μου την εχει δωσει. Πεσανε ολοι στο λουκι του HD και καταργησανε την πιο καλη αναλυση κατα τη γνωμη μου.

Τελικα αναγκαστηκα να παραγγειλω μια 24αρα 1920*1080 και με μιση καρδια την περιμενω...

Link to comment
Share on other sites

για τους λογους που ειπα πιο πανω με μιση καρδια για την αναλυση 1920*1080

και φοβαμαι και μην παραειναι μεγαλη η 24αρα.

Να πω την αληθεια, αφου δεν εβρισκα τις 22αρες μου την εδωσε, και μολις ειδα την προσφορα της Samsung στα 169Ε που υπαρχει σημερα και λεω δεν βαριεσαι ας παρω αυτην.

Αλλα μετα με προβληματισε μηπως επρεπε να παρω την 23αρα LG που εχει 2ms.

τεσπα, θα δειξει.

Link to comment
Share on other sites

μα πως αλλιως θα πλασσαρουν το hd η καλυτερη επιλογη ειναι 16:9,ποια 24αρα πηρες τελικα?γιατι το πλαισιο εχει 22αρες αλλα δεν ξερω κατα ποσο συμφερει να παρεις 22αρα με 170 ευρω μινιμουμ κ να μην πας σε 23σρα κατευθειαν με τα ιδια χρηματα.

http://www.plaisio.gr/Peripherals/PC-Monitors/Monitors/LG-W2286L-PF-LED-Monitor-22-W2286L-PF.htm

με προλαβες με διαφορα δευτερολεπτων!!!

Link to comment
Share on other sites

Το 16:10 ειναι καλυτερο για desktop πληροφοριακα... αν ηταν μονο για ταινιες τοτε ΟΚ 1920*1080@16:9 και καθαρισες.

@sakattack

Μην την φοβασαι την 24αρα δεν ειναι και τερας,μπορει να παθεις σοκ την πρωτη εβδομαδα αλλα μετα απο λιγο καιρο δεν θα μπορεις να κατσεις σε PC με μικροτερη οθονη.:p

PS

ΕΙΖΟ FTW αλλα πρεπει να βαλεις το χερι βαθια μεσα στην τσεπη :p

Link to comment
Share on other sites

http://www.getitnow.gr/

Samsung 24'' TFT Monitor SyncMaster 2494LW

€169,00

ναι Τολη, για αυτη την προσφορα εγραψα κι εγω, απλα την πηρα απο το e-shop (που την "ισοφαρισε") για καποιους λογους διαδικαστικους.

αυτο αφου πρωτα ειχα παρει 2-3 τηλεφωνα να βεβαιωθω οτι την 2254 που ειπα πιο πανω δεν την ειχε κανεις.

Aυτο που ειπα μετα ειναι οτι σκεφτηκα μηπως η 23αρα LG στα ιδια λεφτα ηταν καλυτερη, αλλα δε βαριεσαι.

Πιο πολλες σκεψεις μου μπηκαν τωρα που περασα απο καταστημα Πλαισιο και ειδα οτι ειχαν μια AOC και μια LG 22αρες 1680*1050 που δεν τις εχουν στο site.

Aλλα λεω δε βαριεσαι, τωρα την παραγγειλα, ας δω τι λεει η 24αρα και βλεπουμε.

Καρτα με βλεπω να ψαχνω λιαν συντομως.

Τα χει κανει μανταρα και η NV και δεν μπορουμε να αγορασουμε 5870 πιο φτηνα...

ΥΓ

ενας ακομα λογος που ηθελα 22αρα 1680*1050 ηταν οτι τη θεωρω ιδανικη και για το eyefinity. πολυ καλυτερα το 5040*1050 απο το 5760*1080

Και επισης οτι εστω και για πλακα θα μπορουσα ανετα να το δοκιμασω καποια στιγμη με τις 2 αλλες 22αρες που εχω στο γραφειο.

ενω τωρα...

Link to comment
Share on other sites

αυτο που βλεπω ειναι οτι ακριβηναν πολυ οι Asus 5870 και 5850 σε eshop Πλαισιο, αλλα οχι στο PC1 που κραταει ακομα την φτηνοτερη τιμη.

Μαλιστα ο αδελφος μου πηρε την Τεταρτη την Asus 5850 απο το Πλαισιο στα 245-250 ποσο ειχε τοτε τιμη καταστηματος (στο νετ ειχε ακομα πιο φτηνα) και μεσα σε 3 μερες προλαβε και ακριβηνε...

Δεν ξερω γιατι συνεβη αυτο, αλλα στις αλλες μαρκες δεν νομιζω οτι εχει γινει αυξηση. Εχεις δει κατι αλλο αντιστοιχο σε αλλη μαρκα?

Και ειδικα το PC1 εχει κρατησει τις απολυτα φτηνοτερες τιμες σε τουλαχιστον 3-4 μαρκες.

Link to comment
Share on other sites

lol κι εγω για Asus εψαχνα και το ειδα και μου φανηκε περιεργο γιαυτο και το εγραψα,στο PC1 ειναι κατοπιν παραγγελιας,το ιδιο ειχε γινει και με το πλαισιο και e-psof τους ειχαν τελειωσει και με το που εφεραν καινουριες παρτιδες ανεβασαν την τιμη τους,εχω την εντυπωση οτι και σε Sapphire και XFX ανεβηκανε αλλα λιγοτερο σε σχεση με των Asus.Μηπως μαθανε τις τιμες απο Fermi και παθανε εγκεφαλικο??:077:

Link to comment
Share on other sites

Πιο πολλες σκεψεις μου μπηκαν τωρα που περασα απο καταστημα Πλαισιο και ειδα οτι ειχαν μια AOC και μια LG 22αρες 1680*1050 που δεν τις εχουν στο site.

Περίεργο γιατί αυτή τη στιγμή, εγώ βλέπω 3 οθόνες στο πλαίσιο σε αυτήν την ανάλυση. Και οι 3 22'', 2 LG και μια turbo-x, και άλλες 6 τουλάχιστον άμεσα διαθέσιμες στο e-shop... Στα site τους εννοείται.

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο γιατί αυτή τη στιγμή, εγώ βλέπω 3 οθόνες στο πλαίσιο σε αυτήν την ανάλυση. Και οι 3 22'', 2 LG και μια turbo-x, και άλλες 6 τουλάχιστον άμεσα διαθέσιμες στο e-shop... Στα site τους εννοείται.

κοιτα, δεν ειπα οτι δεν υπαρχει ουτε 1 κυριολεκτικα, αλλα οτι εχουν ξεμεινει μονο κατι ασυμφορα μοντελα, καμμια σχεση με πριν λιγο καιρο που υπηρχαν αρκετα μοντελα που φαινοντουσαν αξιολογα.

αρχικα του Πλαισιου, TurboX δεν μου κανει να παρω οθονη, την LG με τα 232 την απεκλεια λογω τιμης, και μονο η τελευταια LG η 2271 ηταν καπως λογικη, αλλα ειναι κι αυτη 5ms και κανει 180 λογω της χαζοκαμερας που εχει.

Απο αυτες που εχει το e-shop, αν αποκλεισεις οσες εχουν μονο D-SUB, θα δεις οτι μενει μονο η Asus στα 149 και η Samsung στα 161. Και οι 2 ειναι στα 5 ms, για την Asus δεν ξερω και ποσα καμμενα pixel δικαιολογει.

Εν τελει δηλ μονο αυτη η Samsung 2233 στα 161 στο eshop και η LG η 2271 του Πλαισιου στα 178 υπηρχαν σαν δευτερες επιλογες. Αντε και η Asus, αντε και η ΑΟC που ειδα στο Πλαισιο εκ των υστερων, οι οποιες ουτε το ονομα της Samsung εχουν ουτε τα 0 pixel εγγυηση της LG.

Δευτερες σε σχεση με την Samsung T220 και την LG 2254 που ηταν 2ms, ειχαν καλες κριτικες γενικα, και κοστιζαν 150Ε

Σε αυτες τις δευτερες θα κατεληγα εν τελη, αλλα με εφαγε το γαμ*το και οταν ειδα 24αρα στα ιδια και φτηνοτερα, την προτιμησα. Ασε μην αποδειχτει οτι εκανα λαθος και τη γυρισω πισω...

Παντως μονο 2-3 μετρια μοντελα και καμμια 10αρια αλλα που δεν εχουν λογο υπαρξης γιατι δεν εχουν DVΙ ή γιατι κανουν >200Ε, δειχνει οτι η κατηγορια εφτασε στο τελος της.

Αλλωστε οι 22αρες 1920*1080 ειναι ηδη πολλαπλασιες. Και εκει αυτη την αναλυση πανε να σπρωξουν γιατι φαινεται αυτη πουλαει στον κοσμο που εχει μαθει απο τις τηλεορασεις...

Link to comment
Share on other sites

Αν το θέτεις, έτσι, ναι σωστός. Να ρωτήσω κάτι άσχετο/σχετικό όμως εγώ; Δεν καταλαβαίνω ακριβώς γιατί απορρίπτεις όσες δεν έχουν DVI. Τι θετικό έχει δηλαδή το DVI σε σχέση με το απλό VGA; Σε πρακτικό επίπεδο, μη μου πετάξεις καμιά 10αριά τεχνολογικές προδιαγραφές που για μένα δεν έχουν νόημα. Εγώ δουλεύω εδώ και 2 χρόνια δηλαδή σε μια 22''(21.5'' για την ακρίβεια) LG με VGA καλώδιο και όλα είναι κομπλέ. Και νομίζω πως είναι και στα 5ms και το μάτι μου ghosting ή οτιδήποτε σχετικό δεν βλέπει όσον αφορά και το latency. Πείτε λίγο τι παίζει αν θέλετε γιατί εγώ ουσιαστικό λόγο δεν βλέπω για να δώσω 50+ ευρώ παραπάνω για να έχει DVI η οθόνη μου(σε περίπτωση που έπαιρνα οθόνη τώρα)...

Link to comment
Share on other sites

ισως εχεις δικιο οτι στην πραξη μαλλον δεν βλεπεις διαφορα αν δοκιμασεις και τις 2 συνδεσεις στο ιδιο μοντελο και δεν εχουν κανει καμμια χοντρη πατατα.

Αλλα πλεον, συνηθως αυτες που δεν εχουν DVI ειναι τα απολυτως τελευταια μοντελα, και ισως χαμηλοτερης ποιοτητας και λιγοτερο προσεγμενα σε σχεση με τα αλλα.

Και εν τελει για μενα ειναι παλι και το γαμ*το.

Δηλ και εγω ειχα οθονες με DSUB αλλα οταν τις πηρα εκαναν 600Ε το 2002 και 300Ε το 2005 και για να παρεις αντιστοιχες με DVI ηθελες 30-40% περισσοτερα λεφτα.

Ακομα και πριν 2 χρονια που λες εσυ, ηταν ακομα αλλιως.

Ε τωρα πια δεν λεει.

Ετσι κι αλλιως τωρα μιλαμε για τα φτηνα μοντελα με ΤΝ.

Kαι ενταξει, δεν εχουμε λογο να ψαχνουμε καποια απο τα ακριβοτερα IPS κλπ αλλα τουλαχιστον τωρα πια και με τις τιμες <200Ε να μην παρουμε και το εντελως τελευταιο που το βγαζουν μονο με D-SUB.

ΥΓ

Επισης ειναι και πρακτικο να εχεις 2 συνδεσεις αν καποια στιγμη θες να συνδεσεις ενα 2ο pc, ειτε προχειρα, ειτε μονιμα (πχ κατεβαστηρι)

Link to comment
Share on other sites

Οι tft οθόνες είναι σχεδιασμένες για να δέχονται ψηφιακό σήμα, το DVI είναι ψηφιακό, αν βάλεις VGA σήμα τότε πρέπει η οθόνη να μετατρέψει το αναλογικό σε ψηφιακό. Το VGA πάσχει σε θέμα ανάλυσης, μέχρι 1600x1200 έπαιζε ικανοποιητικά, από τα 1920x1200 και πάνω υπήρχαν θέματα όπως σκίαση σε γραμμές και θόλωμα στην εικόνα η παραμόρφωση στα χρώματα.(ειδικά αν το καλώδιο ήταν εντελώς απλό χωρίς καμία θωράκιση). Αν δεις 21' crt το καλώδιο τους είναι θωρακισμένο για να μην επηρεάζεται από εξωτερικούς θορύβους.

@sakattack εγώ είμαι με μια eizo HD2442W, ένα από τα κριτήρια που είχα ήταν και το 16:10, αν το budget σου ήταν με μια μονάδα μπροστά από το 200 θα σου την πρότεινα αλλά δεν είναι :p

Link to comment
Share on other sites

@sakattack εγώ είμαι με μια eizo HD2442W, ένα από τα κριτήρια που είχα ήταν και το 16:10, αν το budget σου ήταν με μια μονάδα μπροστά από το 200 θα σου την πρότεινα αλλά δεν είναι :p

φιλε μου οπως ειπα εδωσα 600Ε το 2002 για να γλιτωσω απο τις CRT και αξιζαν για αυτο το λογο.

Αλλα πλεον δεν εχω κανενα λογο να δωσω ουτε τα μισα, ποσο μαλλον τα διπλά...

Δεν εχω αναγκη για οτιδηποτε αλλο απο μια απλη καλη ΤΝ, και παλι επειδη ετυχε αλλαξα αυτη που ειχα, και με εκεινη καλυμμενος ημουν βασικα.

Και αν αποφασιζα να δωσω τοσα λεφτα, δεν θα τα εδινα για μια οθονη, θα τα εδινα σιγουρα για ενα eyefinity setup (3 οθονες ΤΝ και μια 5870 ή 5970). Ουτε συζητηση πανω σε αυτο :033:

Εχεις δικιο παντως σε αυτο που λες για τα καλωδια και τις αναλυσεις, δεν το ειχα συνειδητοποιησει γιατι σκεφτομουν ακομα με βαση τις μικροτερες αναλυσεις. :003:

Αλλα επισης μου εχει τυχει και καλωδιο DVI της πλακας που ειχε παρεμβολες και παρασιτα.΄(ηταν και 10m ομως)

Link to comment
Share on other sites

Εδώ για 1,8 μέτρα και ψάχνουμε κάτι καλό για να αποφύγουμε τις παρεμβολές, αν λέμε για 10 μέτρα τότε πάμε στα 15-20€~.

Υ.Γ. Το ΤΝ Panel δεν φτάνει ούτε στο ελάχιστο το SPVA, όλοι αυτό λένε μέχρι να την δουν από κοντά και να μείνουν:eek:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.