Jump to content



Πρόβλημα με χρονισμούς στη RAΜ


sakisdog93

Recommended Posts

@Hodad σ' ευχαριστώ φίλε μου για τη βοήθειά σου, δεν πειράζει που δεν πετύχαμε κάτι, αλλά εκτιμώ το ότι βοήθησες.

Να σαι καλά. :)

Λοιπόν είπα να το παλέψω λίγο περισσότερο μιας και τα 415MHz μου φάνηκαν υπόπτως λίγα.

Διαβάζοντας το manual της μητρικής (μιας και δεν είχα ποτέ μου τη συγκεκριμένη) είδα ότι υποστηρίζει 2000MHz FSB, δηλαδή τουλάχιστον 2000/4=500ΜΗz. Άρα δε σε 'κόβει' η μητρική, τουλάχιστον όχι μέχρι τα 500.

Οπότε η φταίει ο CPU ή κάτι έχουμε παραβλέψει.

Δε μπορώ να σκεφτώ κάτι όμως που θα έκανε διαφορά. Ίσως αν από απροσεξία ανεβάζεις και το PCIE Frequency (που δε νομίζω αλλά ποτέ δεν ξέρεις).

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν πειράζω καθόλου το PCIE Frequency... Κάτσε, πώς είναι δυνατόν να φταίει ο cpu; Είπαμε δεν είναι κανένας black edition, αλλά μία ταχύτητα πρέπει να τη φτάνει... Εκτός αν αναφέρεσαι σε ελαττωματικότητα... Πραγματικά έχει σπάσει το κεφάλι μου, δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιο πιθανό αίτιο...Κι εμένα το 415FSB ύποπτο μου φαίνετε...

Link to comment
Share on other sites

αλλά μία ταχύτητα πρέπει να τη φτάνει...

Υπάρχουν πάντα και οι εξαιρέσεις δυστυχώς... Μπορεί να μην έπεσες σε καλό κομμάτι. Ειδικά αν το πείρες έτοιμο ή το παρήγγειλες να στο φτιάξουν μπορεί να σου έβαλαν κάποιον που να μην ανεβαίνει εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια πιστεύεις πως μπορεί να συμβαίνει κάτι τέτοιο; Είχα παραγγείλει το συγκεκριμένο σύστημα από e shop μαζί με ένα pc για ένα φίλο, κι επειδή αυτός έφευγε για Γιάννινα γρήγορα τους είπα να συναρμολογήσουν και τα δυο... Μα ακόμη κι αν δεν πέτυχα καλό κομμάτι cpu δε θα 'πρεπε να ανεβαίνει λίγο ακόμη περισσότερο, ρε παιδιά;

Από τη μέρα, πάντως, που βγαίνει ένα μοντέλο επεξεργαστή όσος περισσότερος χρόνος περάσει, τόσο το καλύτερο γιατί η εταιρεία βελτιώνει το τσιπάκι με την πάροδο του χρόνου... Έτσι δεν είναι;

Τεσπα, θα δω τι θα κάνω... Έχω δύο ακόμη συστήματα με pentium 4, φοριούνται στο ίδιο socket (775). Αν βρω χρόνο μέσα στις γιορτές μπορεί να βάλω στην asrock τον pentium 4 να δω αν αναίβει περισσότερο από 415FSB, τότε θα λυθεί σίγουρα το μυστήριο...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς κανένας δε σου εγγυάται ότι ο επεξεργαστής θα ανεβεί παραπάνω (ή πολύ παραπάνω) από τις εργοστασιακές του συχνότητες.

Το να 'φας πόρτα' από επεξεργαστή παίζει κι αυτό όπως είπε και ο Skyline1 παραπάνω.

Κι έμενα μου φαίνεται μικρή η συχνότητα του FSB αλλά η πιθανότητα δεν παύει να υπάρχει.

Επίσης ίσως να έπεσες σε μητρική με 'ιδιαιτερότητες' οπότε να χρειάζεται ρύθμιση κάτι που να έχει παραληφθεί. Θα μου πεις τώρα αφού έχεις δοκιμάσει τόσα πράγματα τι μπορεί να είναι, το σίγουρo είναι ότι άμα ήξερα προσωπικά θα σου έλεγα :p

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Δυστυχώς κανένας δε σου εγγυάται ότι ο επεξεργαστής θα ανεβεί παραπάνω (ή πολύ παραπάνω) από τις εργοστασιακές του συχνότητες.

Το να 'φας πόρτα' από επεξεργαστή παίζει κι αυτό όπως είπε και ο Skyline1 παραπάνω.

Κι έμενα μου φαίνεται μικρή η συχνότητα του FSB αλλά η πιθανότητα δεν παύει να υπάρχει.

Επίσης ίσως να έπεσες σε μητρική με 'ιδιαιτερότητες' οπότε να χρειάζεται ρύθμιση κάτι που να έχει παραληφθεί. Θα μου πεις τώρα αφού έχεις δοκιμάσει τόσα πράγματα τι μπορεί να είναι, το σίγουρo είναι ότι άμα ήξερα προσωπικά θα σου έλεγα :p

(Με συγχωρείς, τώρα είδα την απάντησή σου...:047:)

Αυτό με την "ιδιαιτερότητα" που μπορεί να 'χει η μητρική, όντως το φοβάμαι...

Αυτές τις μέρες σκεφτόμουν αν προς το καλοκαίρι άλλαζα τον q8400 με ένα Q9505 για να φτάσω μεγαλύτερα clock, αλλά φαντάσου να έκανα αυτό το upgrade και να αποδεικνύονταν ύστερα πως το πρόβλημα ήταν η μητρική...

Όπως το βλέπω, θα αγοράσω μόνο τις 1600αρες DDR3 μνήμες που θέλω το καλοκαιράκι, κι αυτό ήταν...

Για άλλο upgrade σε cpu θα το σκεφτώ σοβαρά, υπ' αυτές τις συνθήκες..!:012:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.