Jump to content



400W τροφοδοτικό


paolo6

Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα. Θέλω να αγοράσω μια κάρτα γραφικών αλλά δεν φοβάμαι μήπως έχω θέματα με το τροφοδοτικό μου των 400W (δεν θέλω να αγοράσω καινούργιο). Από το πλαίσιο μου είπαν ότι με αυτή δεν θα έχω πρόβλημα, αλλά από το site της asus βγαίνει ότι πρέπει να έχω 450W τροφοδοτικό και δεν ξέρω τι να κάνω. Αν μπορείτε πείτε μου ποια είναι η καλύτερη κάρτα που μπορώ να πάρω με αυτό το τροφοδοτικό. To σύστημα μου:

Mainboard : MSI MS-7235

Chipset : Intel P965

Processor : Intel Core 2 Duo E6300 @ 1866 MHz

Physical Memory : 3072 MB

Video Card : NVIDIA GeForce 7600 GS (Microsoft Corporation - WDDM)

Hard Disk : ST3500320AS (500 GB)

Hard Disk : WDC (250 GB)

Hard Disk : WDC (750 GB)

DVD-Rom Drive : Optiarc DVD RW AD-7200S ATA Device

Monitor Type : Philips PHILIPS 109B5 - 18 inches

Monitor Type : TV

Network Card : RTL8169/8110 Gigabit Ethernet Adapter

Operating System : Windows 7 Ultimate Professional

Link to comment
Share on other sites

Αν το πισί είναι ετοιματζίδικο τότε το πιθανότερο είναι το τροφοδοτικό να είναι απρόθυμο να ικανοποιήσει τις ορέξεις της κάρτας γραφικών σου. Δε θα αγοράσεις κάρτα γραφικών με βάση το τροφοδοτικό σου. Αν θες να παίζεις παιχνίδια θα πάρεις μια καλή καρτούλα και ένα μέτριο προς καλό 600άρι και τέλειωσες

Link to comment
Share on other sites

Ποιό ακριβώς τροφοδοτικό έχεις paolo6;

ένα Qtec

paolo6 added 5 Minutes and 48 Seconds later...

5770 σιγουρα αντεχει.

πιθανοτατα και 5850.

αλλα αν εχεις τα λεφτα για την 5850 παρτην χωρις 2η σκεψη και χωρις να σκεφτεσαι το τροφοδοτικο.

πως είσαι τόσο σίγουρος φίλε μου;;:039:Το έχεις δοκιμάσει;;Αν ναι στέλνω παραγγελία τώρα!!!!:038::038::038::038:

Link to comment
Share on other sites

ένα Qtec

Δυστυχώς, αυτό δε βοηθάει καθόλου καθώς σε κανένα από τα 400άρια Qtek που βρήκα δεν είχε χαρακτηριστικά για την ισχύ των γραμμών του.

Προσωπικά δε θα σου πρότεινα να πας σε 5770 αν πρώτα δε βεβαιωθείς ότι το τροφοδοτικό μπορεί να δώσει επαρκή ισχύ στη 12V γραμμή.

Link to comment
Share on other sites

εννοουσα οτι αν μπορεις να παρεις την 5850, να αλλαξεις και το τροφοδοτικο.

παντως την 5770 την αντεχει.

Ευχαριστώ φίλε μου για την διευκρίνηση αλλά δεν θέλω να πάω τόσο ψηλά. Υποθέτω ότι αν σηκώνει όπως λες την 5770 θα σηκώνει και την 5670;;;:120:

Δυστυχώς, αυτό δε βοηθάει καθόλου καθώς σε κανένα από τα 400άρια Qtek που βρήκα δεν είχε χαρακτηριστικά για την ισχύ των γραμμών του.

Προσωπικά δε θα σου πρότεινα να πας σε 5770 αν πρώτα δε βεβαιωθείς ότι το τροφοδοτικό μπορεί να δώσει επαρκή ισχύ στη 12V γραμμή.

Ευχαριστώ για την απάντηση σου, πως όμως θα μπορούσα να είμαι σίγουρος αν δεν ξέρω την ισχύ της 5770 ή τα Αμπέρ που τραβάει;;;Την 5670 λες να την σηκώνει ή δεν έχει καμία διαφορά;;

Link to comment
Share on other sites

5770 System Requirements

5670 System Requirement

Πάρα πολύ σημαντικό όμως πόσα ampere 'βγάζει' για τη γραμμή των 12V. Πρέπει να είναι τουλάχιστον κοντά στα 25. Έχε υπόψην ότι και το τροφοδοτικό σου είναι χρονικά αλλά και χρηστικά παλιό.

Κάνε ένα κόπο και κοίταξε τα χαρακτηριστικά του (τα γράφει πάνω του).

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε μου για την διευκρίνηση αλλά δεν θέλω να πάω τόσο ψηλά. Υποθέτω ότι αν σηκώνει όπως λες την 5770 θα σηκώνει και την 5670;;;:120:

Ευχαριστώ για την απάντηση σου, πως όμως θα μπορούσα να είμαι σίγουρος αν δεν ξέρω την ισχύ της 5770 ή τα Αμπέρ που τραβάει;;;Την 5670 λες να την σηκώνει ή δεν έχει καμία διαφορά;;

H κλασσικη 5770 τραβαει το μαξιμουμ και στη χειροτερη περιπτωση 108W

Δηλ στη χειροτερη των περιπτωσεων να σου ζητησει 9Α απο την 12αρα γραμμη.

Δες τι λεει το τροφοδοτικο και υπολογισε.

Παντως με αυτα που εχεις δε νομιζω να εχεις προβλημα.

καλα για την 5670 δεν το συζηταω, δεν θυμαμαι ακριβως αλλα ειναι κατω απο 75W αφου δεν χρειαζεται εξτρα τροφοδοσια.

Αλλα δεν θα σου λεγα να πεσεις κατω απο την 5770

Link to comment
Share on other sites

τι να κανεις, πρεπει αναγκαστικά να παρεις αλλο.

δυστυχως αυτο ηταν μια τεραστια κοροιδια. Θα το βαζανε σε τιποτα μικρα ετοιμα συστηματακια, και κοτσαρανε την ταμπελα 400W που ειναι εντελως ψεμα.

Τι να κανεις, θες δε θες θα μπεις σε αυτη τη διαδικασια να αλλαξεις και τροφοδοτικο.

Υπολογισε ποσα μπορεις να δωσεις, να παρεις μερικες γνωμες απο εδω για το ποιο ειναι το καλυτερο στα λεφτα που μπορεις να διαθεσεις.

Link to comment
Share on other sites

τι να κανεις, πρεπει αναγκαστικά να παρεις αλλο.

δυστυχως αυτο ηταν μια τεραστια κοροιδια. Θα το βαζανε σε τιποτα μικρα ετοιμα συστηματακια, και κοτσαρανε την ταμπελα 400W που ειναι εντελως ψεμα.

Τι να κανεις, θες δε θες θα μπεις σε αυτη τη διαδικασια να αλλαξεις και τροφοδοτικο.

Υπολογισε ποσα μπορεις να δωσεις, να παρεις μερικες γνωμες απο εδω για το ποιο ειναι το καλυτερο στα λεφτα που μπορεις να διαθεσεις.

Κατάλαβα:022:. Τι προτείνεις λοιπόν για κάρτα και τροφοδοτικό στα 200 Ευρώ;;

Με το τροφοδοτικό που έχω ποια κάρτα μπορώ να βάλω;Η 5670;; :105:

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα:022:. Τι προτείνεις λοιπόν για κάρτα και τροφοδοτικό στα 200 Ευρώ;;

Με το τροφοδοτικό που έχω ποια κάρτα μπορώ να βάλω;Η 5670;; :105:

Nα μην βαλεις τιποτα γιατι θα τα παρεις ολα στο χερι...

Link to comment
Share on other sites

H 5670 εχει ΤDP 61W. Δηλ αυτο ειναι το θεωρητικο max, που δεν προκειται να πιασει ποτε στην πραξη.

Και ο επεξεργαστης σου ειναι μικρης καταναλωσης, 65W TDP δινει η Intel

Κανονικα δεν θα επρεπε να εχεις προβλημα ακομα και με αυτο το τροφοδοτικο. To θεμα ειναι οτι δεν ειναι αξιοπιστη μαρκα.

Εγω θα σου ελεγα, αν μπορεις να δωσεις τα 200 για vga+psu , να το κανεις.

Να παρεις μια φτηνη 5770 και ενα καλο τροφοδοτικο.

Τωρα βεβαια το φτηνη 5770 ειναι λιγο σχετικο, οι τιμες οσο πανε και ανεβαινουν.

Αυτη τη στιγμη η φτηνοτερη ειναι μια Sapphire στα 151 στο Πλαισιο.

Εγω ειμαι και υπερ της λυσης μιας καλης μεταχειρισμενης με εγγυηση.

Και εχω πουλησει και εχω αγορασει ετσι.

πχ, υπαρχει Corsair 450W (33A στα 12V) με 64Ε

σιγουρα θα σου πουν και τα αλλα παιδια καλες προτασεις για τροφοδοτικο σε μια παρομοια τιμη.

οποτε ή δινεις λιγα παραπανω (215 συνολο) και παιρνεις και εκεινη την 5770 απο το Πλαισιο.

ή βρισκεις μια καλη μετχ.

ή εστω σαν τελευταια λυση παιρνεις μια 5770 με 512ΜΒ που ειναι λιγο πιο φτηνες.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.