Jump to content



400W τροφοδοτικό


paolo6

Recommended Posts

Καταρχάς θέλω να ευχαριστήσω όλους σας για τις απαντήσεις και τον χρόνο σας. Η όλη ιστορία της αλλαγής της κάρτας ξεκίνησε γιατί θέλω να αγοράσω μια Led 24αρα οθόνη Lg οπότε αναγκάστηκα να ψάξω για Hd κάρτα για να έχει νόημα η αγορά μου. Θα έλεγα ότι τουλάχιστον αυτή την περίοδο δεν παίζω καθόλου παιχνίδια αλλά περισσότερο βλέπω ταινίες αλλά και πάλι θεωρώ χαζομάρα να δώσω χρήματα για μια καινούργια κάρτα και να μην μπορώ να παίξω αξιοπρεπώς κάποια παιχνίδια όταν το θελήσω. Οπότε από τα 300+100=400 Ευρώ που υπολόγιζα για οθόνη + κάρτα θα πρέπει να πάω στα 300+150+80=530 Ευρώ.:101:

Link to comment
Share on other sites

αλλά και πάλι θεωρώ χαζομάρα να δώσω χρήματα για μια καινούργια κάρτα και να μην μπορώ να παίξω αξιοπρεπώς κάποια παιχνίδια όταν το θελήσω

σωστοτατα, γι αυτο και εγω σου ελεγα να μην πεσεις κατω απο 5770

Οπότε από τα 300+100=400 Ευρώ που υπολόγιζα για οθόνη + κάρτα θα πρέπει να πάω στα 300+150+80=530 Ευρώ.:101:

Αυτο το 80 πως το υπολογιζεις?

Σαν budget, οτι για τροφοδοτικο θα δωσεις τοσα?

(ή μηπως επειδη το Corsair 450W που σου ειπα οτι κανει 65 στο PC1, λες να το παρεις απο το Πλαισιο στα 80?)

Στα 85 παντως υπαρχει στο Πλαισιο και το CoolerMaster Silent Pro 600W που δινει 40Α στη 12αρα γραμμη.

Eνω με 75Ε υπαρχει το Corsair 550W με 41Α στη 12αρα (παλι στο PC1, εχει καλες τιμες στα τροφοδοτικα τελικα, 20Ε κατω απο το Πλαισιο, πρακτικα με τα ιδια ή και λιγοτερα λεφτα αγοραζεις καλυτερο μοντελο)

ολα αυτα εχουν και 5 χρονια εγγυηση.

Διλημματα ε? :)

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάποιες ερωτήσεις ακόμα:098:

1) Οι 5770, 5670 πόσα αμπέρ ''τραβάνε'' με full φορτίο;

2) αν αγοράσω την 5770 θα μπορώ να παίζω παιχνίδια ή πλέον θα έχω πρόβλημα από επεξεργαστή (Intel Core 2 Duo E6300) και στην ουσία θα πάρω μια κάρτα που εκ των πραγμάτων δεν θα μπορώ να εκμεταλλευτώ;;

3) αν σε κάνα χρόνο θέλω να αλλάξω κουτί και πάρω κάνα i7 με αντίστοιχη mobo και τα σχετικά, το 550W corsair θα αντέχει ή θα πρέπει να αγοράσω άλλο τότε;

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!!!:098:

Link to comment
Share on other sites

1) 5770= 108W TDP -> 9A απο την 12αρα χοντρικα να υπολογισει κανεις, κι αυτο στη χειροτερη περιπτωση. κατα βαση αρκετα λιγοτερο οποτε πες 7-8Α

5670 = 61W ΤDP, -> εως 5A , ρεαλιστικα μαλλον 4 και πολλα ειναι.

2) δεν θα εχεις προβλημα. το πολυ κανεις και ενα μικρο ευκολο o/c στη cpu για λιγο καλυτερα. Θα σε βοηθησουν εδω τα παιδια.

3) το 550 θα σε καλυψει, 41Α ειναι πολλα, αρκουν και με το παραπανω για απλο setup, δηλ αν δεν κανεις CF/SLI με 2 καρτες θηρια.

Link to comment
Share on other sites

1) 5770= 108W TDP -> 9A απο την 12αρα χοντρικα να υπολογισει κανεις, κι αυτο στη χειροτερη περιπτωση. κατα βαση αρκετα λιγοτερο οποτε πες 7-8Α

5670 = 61W ΤDP, -> εως 5A , ρεαλιστικα μαλλον 4 και πολλα ειναι.

2) δεν θα εχεις προβλημα. το πολυ κανεις και ενα μικρο ευκολο o/c στη cpu για λιγο καλυτερα. Θα σε βοηθησουν εδω τα παιδια.

3) το 550 θα σε καλυψει, 41Α ειναι πολλα, αρκουν και με το παραπανω για απλο setup, δηλ αν δεν κανεις CF/SLI με 2 καρτες θηρια.

Προφανώς δεν καταλαβαίνω κάτι αφού το τροφοδοτικό μου δίνει 16Α στην 12αρα και η 5770 θέλει 9Α που είναι το πρόβλημα; Μάλλον φοβόμαστε κάτι λόγο κατασκευής;

Link to comment
Share on other sites

βαλε και η cpu ποσα θελει, βαλει και απο λιγο τα αλλα εξαρτηματα (δισκοι, DVD, ανεμιστηρες), το συνολο παει παραπανω απο 16, και επισης δεν ειναι να τους πιστευεις κι ολας οτι και 15-16 να ζηταγε το συστημα, αυτο θα τα εδινε χωρις προβλημα.

Αν δεις εδω ενα αλλο παιδι, αυτος ειχε τροφοδοτικο που λεει οτι ειναι 385W

Ομως ειναι καλη μαρκα (HEC) και δινει 2 γραμμες 12V, μια 10Α και μια 15Α, συνολο 25

οποτε του δουλεψε και με 5770 πουσαρισμενη που εχει TDP 120W και με cpu με επισης μεγαλο TDP (αλλα 125W)

Αυτη ειναι η διαφορα ενος καλου τροφοδοτικου που λεει αληθεια για αυτα που δινει, με αυτο που δωσανε σε σενα.

Link to comment
Share on other sites

αλλά και πάλι θεωρώ χαζομάρα να δώσω χρήματα για μια καινούργια κάρτα και να μην μπορώ να παίξω αξιοπρεπώς κάποια παιχνίδια όταν το θελήσω.

το ειπες και μονος σου.

Πολυ κριμα ειναι να δωσεις 100Ε για μια 5670 και να μεινεις και με το Q TEC,

αντι να δωσεις 225 και να παρεις 5770 και το Corsair 550W

Εν αναγκη παρε την καρτα μετχ να γλιτωσεις καποια χρηματα ακομα.

Η σειρα 5 της ΑΤΙ ειναι τσιμπημενη σε τιμη. Και αν για τις μεγαλες καρτες αυτο αντεχεται, για την 5670 εμενα μου χτυπαει λιγακι ασχημα.

Και στα δυσκολα παιχνιδια θα σε ζορισει.

Τεσπα, ισως κακως επιμενω με την τσεπη του αλλου,

ισως επειδη θα δωσεις συνολο καποια λεφτα (μαζι με τα 300 της οθονης) μου φανηκε οτι η διαφορα δεν ειναι τοσο μεγαλη (400 με 500κατι)

αν μπορεις δωσε τα, αν ειναι ομως να ζοριστεις, ενταξει, ασε το για αλλη φορα (το τροφοδοτικο δηλ, που σε πρωτη ευκαιρια να το αλλαξεις).

Link to comment
Share on other sites

το ειπες και μονος σου.

Πολυ κριμα ειναι να δωσεις 100Ε για μια 5670 και να μεινεις και με το Q TEC,

αντι να δωσεις 225 και να παρεις 5770 και το Corsair 550W

Εν αναγκη παρε την καρτα μετχ να γλιτωσεις καποια χρηματα ακομα.

Η σειρα 5 της ΑΤΙ ειναι τσιμπημενη σε τιμη. Και αν για τις μεγαλες καρτες αυτο αντεχεται, για την 5670 εμενα μου χτυπαει λιγακι ασχημα.

Και στα δυσκολα παιχνιδια θα σε ζορισει.

Τεσπα, ισως κακως επιμενω με την τσεπη του αλλου,

ισως επειδη θα δωσεις συνολο καποια λεφτα (μαζι με τα 300 της οθονης) μου φανηκε οτι η διαφορα δεν ειναι τοσο μεγαλη (400 με 500κατι)

αν μπορεις δωσε τα, αν ειναι ομως να ζοριστεις, ενταξει, ασε το για αλλη φορα (το τροφοδοτικο δηλ, που σε πρωτη ευκαιρια να το αλλαξεις).

Για να επιμένεις κάτι θα ξέρεις!!:081:Τελικά θα ακολουθήσω αυτό που προτείνεις 5770+corsair 550W:038::038:

Ευχαριστώ όλους όσοι απάντησαν και ιδιαίτερα σε εσένα sakattack:023::023::023::023:

Η αντίστοιχη της 5770 της Nvidia ποια είναι;;Προτείνεις κάποια Nvidia;;

Link to comment
Share on other sites

oπως ειπα, επιμενω μονο αν ειναι κατι που μπορεις να το διαθεσεις.

Τοτε ναι αξιζει παρα πολυ περισσοτερο.

Ειδικα το Corsair 550W ειναι επενδυση. Θα το παρεις και θα σου μεινει για χρονια, και θα μπορεις να βαλεις i7, 6πυρηνους και οτι σου κατεβει χωρις να ρωτας.

Λοιπον, η NV δεν εχει βγαλει ακομα νεες καρτες στην κατηγορια της 5770

Υπαρχει η παλια GTX260 216cores, η οποια ναι μεν ειναι λιγο καλυτερη σε FPS, αλλα ειναι πολυ ακριβη, ειδικα οταν μιλαμε για μοντελο υπο καταργηση.

(και επισης δεν ειναι DX11 και εχει μεγαλη καταναλωση κλπ)

Απο τη στιγμη που θα παρεις νεο τροφοδοτικο βεβαια, δεν σε νοιαζει, μπορεις να βαλεις οποια καρτα θες, τη σηκωνει.

Απο εκει και περα για την καρτα ειναι θεμα χρηματων και αποδοσης.

Αν πχ πεις οτι βρεις σε πολυ καλη τιμη καμμια μετχ 260 με εγγυηση, ενταξει παρε την.

Αν ομως ειναι να δωσεις 200Ε, παρε μετχ 5850.

Εγω δεν θελω να σου πω σωνει και καλα τι να παρεις συγκεκριμενα, μονο να σου δωσω ιδεες για το τι κατα τη γνωμη μου ειναι πιο συμφερον με βαση χρηματα/αναγκες κλπ.

Οτι βρεις ή σκεφτεις, το συζηταμε.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.