Jump to content



SUSE 9.2 + Modem problem...


antoine

Recommended Posts

Καλησπέρα..

Λοιποοοόν. Εχω (κλασσικό νομίζω) πρόβλημα με το Modem μου. Ειναι εσωτερικό της ZOOM με chip RockWell v.90. Στα win έχει γίνει install από τα XP με έναν driver

"Generic HCF 56K modem". Παρατηρησα ότι κατα την εγκατάσταση βρήκε το modem αλλά το έχει στην κατηγορία Unknown. Προσπάθησα μέσα από το YAST να αλλάξω ότι ρυθμίσεις καταλάβαινα, έβαλα και έναν νέο provider για να καλέσει μέσα από το kinternet, αλλά τζίφος η δουλειά!!

Έψαξα λίγο στο google αλλά δεν βρήκα κάτι...

Υπάρχει πρόβλημα με τους driver;;; Είναι winmodem όπως είδα να λέγεται και δεν υποστηρίζεται;;; Να πάρω κάτι άλλο;;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!:giveup: :help:

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπες και εσύ... είναι Win modem... γι' αυτό στο Linux ξέχνατο.

Από ότι έχω μάθει... ένα εξωτερικό Modem είναι ότι καλύτερο για το Linux... ειδικά όταν είναι και συριακό...

Μια εταιρία που έχει πλήρης συμβατότητα τα Modems της είναι της Us-Robotics... ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από R@tNET

Όπως είπες και εσύ... είναι Win modem... γι' αυτό στο Linux ξέχνατο.

Από ότι έχω μάθει... ένα εξωτερικό Modem είναι ότι καλύτερο για το Linux... ειδικά όταν είναι και συριακό...

Μια εταιρία που έχει πλήρης συμβατότητα τα Modems της είναι της Us-Robotics... ;)

δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με winmodem και έχω 1,5χρόνια να ασχοληθώ με μόντεμ, αλλά από ότι ξέρω κάτι παίζει και με τα winmodem. ένα search στην LGU είναι ότι πρέπει :T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris [Σήμερα, στις 01:12]

δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με winmodem και έχω 1,5χρόνια να ασχοληθώ με μόντεμ, αλλά από ότι ξέρω κάτι παίζει και με τα winmodem. ένα search στην LGU είναι ότι πρέπει :T:

Από ότι ξέρω τα Winmodem δεν υποστηρίζονται καθόλου από το Linux... ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.