Jump to content



Είναι επαρκές το τροφοδοτικό μου;


imaginas

Recommended Posts

Έχω το παρακάτω σύστημα και θα αντικαταστήσω την κάρτα γραφικών που έχω τώρα με άλλη.Θα τα καταφέρει το τροφοδοτικό;

Cpu:AMD Sempron 2800+ Thoroughbred

M/B:Gigabyte GA 7

RAM:3Dims DDR total 1.5gb

GPU:Agp8x Gigabyte HD 4650 1GB

H/D IDE Seagate 80gb

H/D Sata Samsung 500gb

Controler PCI to Sata

Soundblaster

Το τροφοδοτικό είναι 360w της chieftech.Σε όσα sites βρήκα μου έβγαζαν ότι το ελάχιστο είναι 300+- wats

Link to comment
Share on other sites

Τα 360άρια (από την παλιά σειρά με το χρυσαφί πράμα στο fan) ήταν πραγματικά αθάνατα τροφοδοτικά. Ότι και να τους βάλεις πάνω δεν βγάζουν κιχ. Ποια κάρτα γραφικών πας να βάλεις όμως;

Link to comment
Share on other sites

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/SVGA/GIGABYTE-4650-SVGA-GVR4650D2-1GI-1GB.htm

Σε AGP8

neat added 1 Minutes and 40 Seconds later...

Δεν παίζω παιχνίδια,μόνο καμιά απλή ταινία βλέπω και το χρησιμοποιώ για σερφάρισμα και μικροδιορθώσεις σε φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν αγόραζα νέα οθόνη εξαιτίας "παράδοσης πνεύματος" της προηγούμενης,μετά από 10 χρόνια,δε θα την αγόραζα.Η νέα οθόνη όμως έχει χάλια απόδοση με την MX4000 128mb που έχω,οπότε αποφάσισα να πάω σε κάτι καλύτερο.

Το θέμα όμως είναι,θα τη σηκώσει το τροφοδοτικό και ο επεξεργαστής;Κοντός ψαλμός αληλούια αύριο ή τη Δευτέρα θα την έχω στα χέρια μου και θα διαπιστώσω.

Link to comment
Share on other sites

Nαι, με το τροφοδοτικο δεν θα εχεις προβλημα. Η καρτα αυτη καταναλωνει πολυ λιγο.

Αυτο που λεμε ειναι οτι ειναι πολλα τα λεφτα για τετοια καρτα, αλλα τις "βαρανε" πατωντας στο γεγονος οτι ειναι AGP.

Αλλα και τι να κανεις? Εκτος αν βρεις καμμια καλη μεταχειρισμενη, η αλλη λυση ειναι να αλλαξεις πια ολο το συστημα.

Οποτε παιρνεις αυτη να κανεις τη δουλεια σου, μεχρι που να μη σε εξυπηρετει ολο το συστημα.

Το βασικο που σε νοιαζει ειναι οτι με το τροφοδοτικο δεν θα εχεις προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.