Jump to content



suse


steve_m

Recommended Posts

Πώς μπορω να βρω τα περιεχομενα των οπτικων μεσων σε suse ? εννοω οτι οτι cd και να βαλω μεσα δεν μπορω να δω τα περιεχομενα του.Επισης πως βρισκω τους δισκους και αν υπαρχει περιπτωση να ακουσω mp3 που ειναι αποθηκευμενο στο σκληρο δισκο.Να επανελθω λιγακι στην πρωτη ερωτηση μου και να πω οτι γενικως σε suse δεν βρισκω καν ως εικονιδιο την οπτικη συσκευη η τους δισκους που βρισκονται?

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλε μυρίζεις φρεσκάδα....:baby:

Για να μην σε μπλεκω με κονσόλες κανε click στο σπιτάκι κάτω δεξιά (φαντάζομαι οτι χρισημοποιείς KDE) και στο πράθυρο που θα ανοίξει πατα το κουμπί με τα τρια πολύγονα που εφαπτονται "στα δεξια του παραθύρου".

Μην σε αγχώνει η λειτουργία ειναι αρκετα απλό μολις καταλάβεις πώς δουλευει.

Πάρε ένα ghost την βασική εγκατάσταση και αρχισε να παίζεις με το σύστημα σου ... Χάλασέ το ξαναστείστο διάβασε πολύ και σε κανένα μήνα θα είσαι ένας καλός user...

Κουράγιο μεγάλε αξίζει τον κόπο....

:T: :T: :T:

Link to comment
Share on other sites

στο linux πρέπει να κάνεις mount τη συσκευή που θέλεις. συνήθως στις νέες διανομές υπάρχει και automount.

εικονίδιο στο desktop δεν έχει?

ποια έκδοση του suse έχεις?

γενικά το kde έχει το "kde info center" που μπορείς να βλέπεις τι έχεις κάνει mount.

επίσης στο /etc/fstab θα δεις τι partitions κάνει mount το λειτουργικό με το που ξεκινάει (file system table = fstab)

Link to comment
Share on other sites

εχω απο 9.0 μεχρι 9.2

εικονιδιο στην επιφανεια εργασιας δεν εχει (για το 9,2 μιλαω καθως βαριεμαι να ξαναβαζω παλι τα προηγουμενα παρολο που ειχα το ιδιο προβλημα)

θα κοιταξω εκει που λες για να δω τι εχει κανει mount

παντως στο yast που αναγνωριζει τα οπτικα μεσα μου γραφει οτι ειναι και τα δυο configured επομενως γιατι δεν τα βρισκω πουθενα?

επισης νομιζω οτι τα βρισκει στο φακελο media/dvd kai /dvdrecorder αλλα οταν παταω πανω παρολο που εχω μεσα audio cd φαινεται ως κενος ο φακελος

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μην ανοιγετε τετοια θεματα!! Πρεπει να λυνονται με.... pm. Αμα δει κανενας "γνωστος-αγνωστος" οτι υπαρχει ολοκληρο thread για το πως μπορουμε να δουμε τι εχει μεσα το cd και ο σκληρος.... την κατσαμε.... :D :D

Προφανως κανω πλακα φιλε steve... Κι εγω στα ιδια επιπεδα με σενα ειμαι...και λιιιγο χειροτερος!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από steve_m

αυτο ακριβως γινεται στο fedora.Λες να κανω παλι εγκατασταση μαλλον....

νομίζω στο kde με δεξί κλικ έχει create new device. μπορείς και έτσι να φτιάξεις ένα link.

Link to comment
Share on other sites

Το βρηκα προχθες!!!!:D Πρεπει να κανουμε πρωτα configuration στα οπτικα μεσα απο το yast και μετα εχει ενα εργακειο στο μενου desktop applet-kwikDisk και μετα οταν βαζω cd ,dvd μου το εμφανιζει αυτοματα.

Παρολα αυτα δεν μπορω να καταλαβω γιατι στα προγραμματα εγγραφης μου αναγνωριζει τα οπτικα μεσα μονο οταν ειμαι root ενω κατα τα αλλα μπορω να βαλω cd ,dvd και να παιξει κανονικα οταν ομως ανοιγω το k3b δεν βρισκει συσκευες και λεει κατι για προσομοιωση scsi

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά ποστάρω απο suse 9.2 ,ολα τα προβληματα μου λυθηκαν με νεα καθαρη εγκατασταση του λειτουργικου.Φυσικα δεν μπορεσα ακομη να κανω το netmod ειτε σειριακα ειτε usb να λειτουργησει,αλλα σερφαρω με την καρτα isdn fritz pci card ,απλα συνδεθηκα ,ετσι απλα...:D :D :D :D :D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.