Jump to content



320 gb----> 500gb


stylexpc

Recommended Posts

ναι είναι sata και το κουλό είναι ο σκληρός μετά από format μου αναγνωρίζεται ως 500 αλλα στο bios είναι ακόμα 320. ο σκληρός είναι μέσα στο pc βαριέμαι να δω το ταμπελάκι του :)

μαλλιστα... ας το κανουμε εμεις εξ αποστασεως...

btw ας δοκιμασουμε κατι ποιο ευκολο : στο device manager πως τον αναφερει το δισκο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Αλάνια καλημέρα και πάλι από εδώ. Ξανά μιλάω σε αυτό το θέμα για 2 λόγους

1 για να μπείτε στο θέμα ξανά με το πρόβλημα

2 βαριέμαι να ανοίξω άλλο και να το εξηγώ από την αρχή

οποτε μια ανακεφαλαίωση θα κάνω μονο και θα πω το πρόβλημα άμεσος. Είπαμε πως το βίος μου αναγνωρίζει το σκληρό σε 320 ενώ είναι 500 . Χθες που μπήκα στο βίος είδα πως μου το αναγνωρίζει για 80 τον ίδιο σκληρό και λέω ας κάνω restart το βίος αλλα πάλι μου τον έβλεπε σαν 80 οποτε λέω ας κατεβάσω νέο βίος και να το περάσω να τελειώνω . Μόλις όμως το πέρασα πάλι μου το έβλεπε σαν 320 ξανά .ο σκληρός όμως είναι μισογεμάτος αφού ελεύθερο χορό έχω μονο 37 gb. οποτε λέω εγώ τώρα μήπως φταίει η μητρική (GIGABYTE GA-P35 ) και όχι ο σκληρός???? Nα αρχίσω να ανησυχώ η πάλι στο ντούκου να το περάσω

Link to comment
Share on other sites

Nα αρχίσω να ανησυχώ η πάλι στο ντούκου να το περάσω

Στο ντούκου να το περάσεις γιατί ποιος κάνει τώρα αυτά που θα σου πούμε για να βρεις άκρη... Δε βαριέσαι. Μπορεί να λυθεί μόνο του.

Link to comment
Share on other sites

ρε τι πάθατε με το ταμπελάκι δεν με λυπάστε.........και ναι ο σκληρός είναι κανονικός 500 και χρησιμοποιώ τα 460 g από αυτόν. το θέμα είναι αν θα πρέπει να ανησυχώ για τι μητρική??? πιστεύω μήπως η μητρική υπάρχει περίπτωση να το κάψει??????

Link to comment
Share on other sites

Κάτι παίζει λάθος με τα LBA ή τα boot sectors του δίσκου (από πλευράς bios)

Για κάποιο λόγο ή λόγω λάθος ρυθμίσεων δέν αναγνωρίζεται σωστά από το bios το μέγεθος του δίσκου.

Κάνε update στο τελευταίο bios που υπάρχει για τη μητρική σου και φόρτωσε τις default ή optimal ρυθμίσεις.

Σε κάθε περίπτωση πάντως , από τη στιγμή που το λειτουργικό βλέπει το δίσκο κανονικά ... δέν έχεις πρόβλημα.

Επί την ευκαιρία δές από το device manager ποιό δίσκο φοράς.

Link to comment
Share on other sites

και ναι ο σκληρός είναι κανονικός 500 και χρησιμοποιώ τα 460 g από αυτόν.

Πως είσαι 100% σίγουρος; Μπορεί να έχεις ενεργοποιήσει συμπίεση στο δίσκο, που τον κάνει περίπου διπλάσιας χωρητικότητας αλλά με μειωμένη ταχύτητα. Έτσι είναι πιό εύκολο να εξηγηθεί το 320->500. Αν δε δεις το ταμπελάκι ή έστω το μοντέλο του δίσκου από το device manager, δε θα είσαι σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Πως είσαι 100 σίγουρος; Μπορεί να έχεις ενεργοποιήσει συμπίεση στο δίσκο, που τον κάνει περίπου διπλάσιας χωρητικότητας αλλά με μειωμένη ταχύτητα. Έτσι είναι πιό εύκολο να εξηγηθεί το 320->500. Αν δε δεις το ταμπελάκι ή έστω το μοντέλο του δίσκου από το device manager, δε θα είσαι σίγουρος.

ομόλογο πως αυτό δεν το σκέφτηκα και τώρα με έβαλες σε σκέψη πως όντως πρέπει να βγάλω το σκληρό για να δω το ταμπελάκι :076::076::076::076::076::076::076::076::076::076::076::076::076::076::076::076::076::076::076::076::076::076::076::076::076::076::076::076::076::076: και βαριέμαι :076::076::076::076::076::076::076::076::076::076::076::076::076::076::076::076::076:

Link to comment
Share on other sites

Υπολογιστής-> δεξί κλικ -> ιδιότητες -> διαχείριση συσκευών -> μονάδες δίσκων. Τι μοντέλο δίσκου γράφει εκεί? (για να μην ανοίξεις το κουτί να δεις το λέω, αφού βαριέσαι).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.