Jump to content



NVIDIA drivers και redhat 9 -Προβλημα.


οφθαλμαπατη

Recommended Posts

Γεια σας κυριοι ,τρεχω Λινουξ red hat 9 ,πυρηνας 2.4.6. αν θυμαμαι καλα.

Λοιπον στο μηχανημα που το τρεχω εχω μια αρχαια ΤΝΤ2pro την οποια και δουλευω με τους generic drivers με αποτελεσμα να μην εχω 3d επιταχυνση ολα καλα μεχρι εδω αλλα... οταν κατεβαζω τους οδηγους απο την nvidia για να μπορεσω να ενεργοποιησω το 3d accelaration ,ακολουθω τις οδηγιες αλλα τζιφος...το συστημα κολλαει στην αρχικη εικονα με το λογοτυπο της nvidia οταν προσπαθω να μπω στα Χ ... απο κει και περα γραμμη εντολων και μετο χερι επαναφερω τις παλιες ρυθμισεισ στον ΧF86config.

Kαμμια ιδεα? Καποιοι stable οδηγοι? κατι τελος παντων για βοηθεια?

Ευχαριστω εκ των προταιρων.:)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω SuSE 9.1 Professional και εγκατέστησα τους Drivers της TNT 2 Pro μου... για να έχω και εγώ 3-D επιταχυντή... και από εκείνη την στιγμή, κάθε φορά έμπαινα σε γραμμή εντολών... έκανα login και μετά έγραφα xstart και έμπαινα σε γραφικό περιβάλλον KDE 3.2... αυτό το έκανα κάθε φορά που άνοιγα το PC...

Εσύ μπορείς να κάνεις αυτές τις διαδικασίες;

Kαι που σου βγάζει το πρόβλημα ακριβός;

Link to comment
Share on other sites

Τσέκαρε τι Χ χρισημοποιεί το redhat

Απο ότι θυμαμαι οι τελευταίοι Drivers της Nvidia είναι φτιαγμένοι για Xorg και όχι για Xfree

Κατέυασε την ανάλογη έκδωση (αν όχι για Xorg θα υπάρχουν για Xfree σε καποιο repository) και γύρνα το σύστημα σου σε init3 πριν τους εγκαταστήσεις.

Google για περετερω οδηγίες "πολλοι έχουν το ιδιο πρόβλημα"

Σε Suse μπαίνουν μια χαρά απο το online update "αρκεί να κατευάζεις μονο τους drivers σε ένα session"

Link to comment
Share on other sites

@

R@tNET

Προφανως δεν εχεις προβλημα με την διανομη που χρησημοποεις...οπως ειπα και πριν με το που περναω τους οδηγους( απο την γραμμη εντολων συμφωνα με τις οδηγιες της nVIDIA) κανω και edit τον Xfree86 CONFIG (παλι συμφωνα με τις οδηγιες της nvidia) ολα οκ.Με το που παω να μπω σε γραφικο περιβαλλον ο υπολογιστης κολλαει στην αρχικη οθονη με το λογοτυπο της Νvidia.Δεν μπορω καν να μπω στο gnome.

@

mpel

δεν ειδα καπου να λεει οτι οι drivers ειναι μονο για Xorg .Εχω προσπαθησει και με παλαιοτερους οδηγους με τα ιδια αποτελεσματα.

Σκεφτηκα καποια αναβαθμιση σε 2.6 ισως ελυνε το προβλημα(αν και ξερω οτι δεν φταιει αυτο) αλλα μετα διαβασα σε καποιο ξενο φορουμ παρομοια προβληματα και με 2.6.

To ξερω οτι ειναι κοινο προβλημα , εκατονταδες ερωτησεις εκατονταδες οι απαντησεις (διαφορετικες σχεδον καθε φορα)απλα δεν εχω βρει καμμια απαντηση που να το λυνει.

Παντως αν εχω κανει λαθος στη επιλογη των drivers(που δεν το νομιζω) και δουλεψει σωστα το pc, μετα θα κανω ...χαρακιρι!

Σας ευχαριστω και τους 2 για τις απαντησεις.

:tomato::rip::p

Link to comment
Share on other sites

απ' όσα ξέρω, χρειάζονται το kernel source για μπουν οι οδηγοί.

είσαι σίγουρος ότι το έχεις?

ο πυρήνας 2.4.6 που έχεις παραείναι παλιός. κάνε update σε κάποιον νεότερο.

αυτό για xfree και xorg δεν ξέρω αν ισχύει, εγώ xfree έχω και δουλεύει μια χαρά (με τους τελευταίους οδηγούς της nvidia)

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω οτι ειναι παλιος,θα κατεβασω τον 2.6 καποια στιιγμη.

Οπως ειπα δεν νομιζω οτι οι οδηγοι ειναι για Χorg.

Tωρα απο κει και επειτα ...ολα τα εχω κοιταξει και δεν μπορω να βρω τι φταιει.:flex:

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να ρίξεις μια ματιά στα fedora (fedora core 3)

είναι η μετεξέλιξη του redhat.

τους drivers πώς τους βάζεις?

πρέπει να σαι σε init3 (νομίζω :hehe: )

δηλαδή δεν πρέπει όταν τους βάζεις να ΜΗΝ τρέχει ο x server.

kill x κάνεις πατώντας ctrl+alt+backspace

βρήκα κι ένα tutorial:

http://www.yolinux.com/TUTORIALS/LinuxTutorialRedHatInstallation.html#NVIDIA

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Σωτηρη σε ευχαριστω για το ενδιαφερον και τη βοηθεια,αλλα δεν ειναι οτι δεν τους περναω σωστα..ολα τα βηματα που λες τα ακολουθω... σου ειπα ακολουθω τις επισημες οδηγιες απο την nvidia(δεν τιθεται θεμα οτι δεν γνωριζω πως να τους περασω)κατα γραμμα που περιγραφει ακριβως οτι αναφερει και το σαιτ που παρεθεσες .Κατι αλλο παιζει ...θα τα καταφερω, που θα παει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.