Jump to content



εχασα τον σκληρο μετα το φορματ


maria_kem

Recommended Posts

Καλησπερα,

εχω το λαπτοπ της toshiba a200 με vista

και επειδη αργουσε πολυ αποφασισα να κανω φορματ,με το σιντι που μου δωσανε απο το καταστημα.

πριν κανω φορματ ειχα 2 δισκους, στον εναν ηταν περασμενα τα βιστα κ στον αλλο δικα μου αρχεια,

μετα το φορματ ομως μονο τον ενα μου βγαζει , που ειναι ο αλλος μου ο δισκος με τα αρχεια μου

Μπηκα στην διαχειριση αρχειων κ μου δειχνει οτι εχω 2 δισκους αλλα ο ενας ειναι χωρις ονομα.κ οταν κανω δεξι κλικ πανω του η μονη επιλογη που εχει να διαλεξω ειναι "βοηθεια"

τι μπορω να κανω??καμια βοηθεια ???

post-14086-1442175664,6395_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ο κανόνας σε αυτές τις περιπτώσεις είναι ότι δεν γράφεις απολύτως τίποτα πάνω στον δίσκο σου. Αν γράψεις κάτι αυτό μπορεί να πάει να κάτσει πάνω στα δεδομένα σου (που δεν φαίνονται όπως είναι τώρα ο δίσκος αλλά συνεχίζουν να βρίσκονται σε αυτόν).

Από εκεί και πέρα χρειάζεσαι κάποιο πρόγραμμα όπως το GetDataback ή το Data Recovery Wizard Pro.

Και τα δύο έχουν free εκδόσεις, δεν είμαι σίγουρος όμως αν αρκούν για να σώσεις τα δεδομένα σου οι free εκδόσεις. Του GDB νομίζω απλά σου δίνει την δυνατότητα να ψάξεις για τα αρχεία σου χωρίς όμως να σου δίνει την δυνατότητα να τα επανακτήσεις. Αυτό όμως αρκεί για να δεις ότι μπορείς να τα σώσεις.

Τέλος θα χρειαστείς έναν δεύτερο δίσκο ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ μιας και την ανάκτηση θα την κάνεις στον δεύτερο δίσκο. Επαναλαμβάνω ότι σε αυτόν που έχεις στο laptop ΔΕΝ ΓΡΑΦΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε αυτά που σου προτείνει ο john_dr και θα σωσεις τα αρχεία σου,

στην περίπτωσή σου το πιο πιθανο είναι οτι είχες έναν σκληρό

δίσκο χωρισμένο σε δυο partition (svista στο ένα partition και τα αρχεία σου στο αλλο),

αν το φορματ το έκανες με το dvd της toshiba τότε

σε επανέφερε στις εργοστασιακές του ρυθμίσεις

όπου ενοποίησε αυτόματα αυτά τα δύο partition σε ένα μεγαλύτερο με αποτελεσμα

να μην βρισκεις τα αρχεία σου.

Αυτό συνέβει σε έναν Τoshiba που το ειχα κανει παλιότερα ,

ομως είχα φροντίσει πρώτα να κρατήσω αντιγραφα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.