Jump to content



Αγορά νέου Η/Υ


ss42ss

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά, ύστερα από πολύ σκέψη και ψάξιμο κατέληξα σε αυτήν την σύνθεση η οποία 8α προορίζεται για gaming,photoshop, AutoCAD, και κάτι άλλα προγραματάκια. Η σύνθεση έχει ως εξής:

Κουτί:

CoolerMaster Haf 932 Black Case (RC-932-KKN!-GP)

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/PC-Cases/CoolerMaster-Haf-932-Black-RC-932-KKN1-GP.htm

ή

CoolerMaster HAF 932 AMD Edition (AM-932-RWN1-GP)

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/PC-Cases/CoolerMaster-HAF-932-AMD-Edition-AM-932-RWN1-GP.htm

Tροφοδοτικό:

Nexus Silent Modular 850W PSU (RX-8500)

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/PSU/Nexus-Silent-Modularpsu-Rx-8500-Psu-850W-RX-8500.htm

Επεξεργαστής:

AMD Phenom II X6 1090T BE (sAM3, 3,2 GHz+ turbo boost, 9MB cache, ξεκλείδωτος πολλαπλασιαστής)

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/CPU/AMD-Phenom-II-X6-1090T-sAM3-3-2-GHz-6MB-L3-HDT90ZFBGRBOX.htm

Μητρική :

MSI 890FXA-GD70 (sAM3, 890FX, DDR3, NATIVE SATA III & 2X USB III)

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Motherboards/MSI-890FXA-GD70-SAM3-890FX-DDR3-890FXA-GD70.htm

Μνήμες :

OCZ Black Edition AMD Ready 4GB Kit DDR3-1600 (2 x 2GB, PC3-12800, 8-8-8-24, OCZ3BE100C8LV4GK) X2 τεμάχια = 8GB

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/RAM/OCZ-Black-Edition-AMD-Ready-4.htm

ή

Corsair XMS 8GB DDR3-1600 Intel Core i5/i7 Ram Kit (4 x 2GB, PC3-12800, 9-9-9-24, CMX8GXM4A1600C9)

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/RAM/Corsair-XMS-8GB-DDR3-1600-Intel-Core-i5-i7-Ram-Kit-4-x-2GB-PC3-12800-9-9-9-24.htm

Σκληρό δίσκο SATA 3.0 της W.D.

Western Digital Caviar Black WD1002FAEX 1TB HDD (64MB Cache, 7200RPM, Sata III)

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Hard-Disk-Drives/Western-Digital-Caviar-Black-WD1002FAEX-1TB-HDD-64MB-Cache-7200RPM-Sata-III.htm

Έναν SSD της ΙΝΤΕL για λειτουργικό

Intel Postville 80GB SSD (2.5", Retail)

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Solid-State-Drives/Intel-Postville-80GB-SSD-2-5inches-Retail.htm

Kάρτα γραφικών :

Gigabyte GV-R585OC-1GD (PCI-Express, GDDR5, 1GB

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/SVGA/Gigabyte-GV-R585OC-1GD-1-GB-GDDR5-Pci-Express.htm

Oπτική συσκευή

LG GH22NS50 Black DVD-RW +/- (Sata22X, Bulk)

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Optical-Disc-Drives/GH22NS50-Black-DVD-RW-plus-Sata22X-Bulk-GH22NS50-AUAU50B.htm

Ποιά Windows 7 να βάλω? τα Pro 64bit ή τα Ultimate 64bit?

Θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας γι'αυτήν την σύνθεση.

και τι συστημα υδροψύξης μου προτείνεται? έτοιμο ή custom?

Link to comment
Share on other sites

Όλο το PC είναι καλό, σε μνήμες προτίμησε OCZ black edition (AMD ready) που παίζουν αυτόματα σε AMD overdrive. Τα windows 7 pro θα σε καλύψουν. Τα Ultimate ποιο πολύ δικτυακές δυνατότητες έχουν(συν κάποια extra).

http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_7_editions

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλεπω τον λογο να πας σε τοσο ακριβο AMD... με τα ιδια χρηματα παιρνεις ι7 930 και μια καλη socket 1366 μητρικη που αποδιδουν καλυτερα απο οποιοδηποτε AMD.
όχι σε όλα τα test, και δεν νομίζω να τον νοιάζουν τα benchmarks για να αγοράσει i7 και να "λέει".

Ο 6-core i7 δηλ είναι φτηνότερος;:p

Link to comment
Share on other sites

Ενας καλος σκληρος ειναι ο f3 spinpoint sasmung, νομιζω ειναι ο πιο γρηγορος στην κατηγορια του!

Δεν ειμαι σιγουρος ομως οποτε ας το επιβεβαιωσει και κανας αλλος

Τον έχω αυτόν που λες, είναι ο ταχύτερος μαγνητικός sata-II που υπάρχει(μετα τον 500άρι F3). Ο sata-III WD λογικά θα είναι 2-5% ταχύτερος (αν και σχεδόν διπλάσια τιμή έχει και δεν συμφέρει τόσο). Θα προτιμούσα 2x samsung F3 1TB

http://www.skroutz.gr/s/93955/Samsung-Spinpoint-F3-1TB.html

τι αντλια, ψυγείο, μπλοκ και τανκ να πάρω? και τι άλλα θα χρειαστώ? προς το παρόν θέλω να ψύχω CPU και GPU
Θα χρειαστείς :

cpu block : Swiftech Waterblock CPU Apogee GT - 40.2E

gpu block : (δεν έχω δει για 5850 στην αγορά για την ώρα :/ υπολόγισε 80-100Ευρώ~)

αντλία : 50-70E

ψυγείο : Black Ice Radiator GTS 240 - 46.4E

σωλήνες : 12Ε (για 10 μέτρα αν έχει 1,2Ε/μέτρο)

reservoir : EK Waterblocks EK Multioption 250 REV.2 Reservoir 41.2E

rakor : EK Waterblocks High flow fittings 1/2" ID G1/4 - 2.55E*6

300Ευρώ~ θα σου βγεί στο σύνολο (μπορεί και παραπάνω ανάλογα την αντλία)

Link to comment
Share on other sites

Τον έχω αυτόν που λες, είναι ο ταχύτερος μαγνητικός sata-II που υπάρχει(μετα τον 500άρι F3). Ο sata-III WD λογικά θα είναι 2-5% ταχύτερος (αν και σχεδόν διπλάσια τιμή έχει και δεν συμφέρει τόσο). Θα προτιμούσα 2x samsung F3 1TB

http://www.skroutz.gr/s/93955/Samsung-Spinpoint-F3-1TB.html

Θα χρειαστείς :

cpu block : Swiftech Waterblock CPU Apogee GT - 40.2E

gpu block : (δεν έχω δει για 5850 στην αγορά για την ώρα :/ υπολόγισε 80-100Ευρώ~)

αντλία : 50-70E

ψυγείο : Black Ice Radiator GTS 240 - 46.4E

σωλήνες : 12Ε (για 10 μέτρα αν έχει 1,2Ε/μέτρο)

reservoir : EK Waterblocks EK Multioption 250 REV.2 Reservoir 41.2E

rakor : EK Waterblocks High flow fittings 1/2" ID G1/4 - 2.55E*6

300Ευρώ~ θα σου βγεί στο σύνολο (μπορεί και παραπάνω ανάλογα την αντλία)

για αντλία σκέφτομαι να βάλω αυτή

Swiftech mcp655 με speed controller

http://www.checkmate.gr/products.php?pid=9587

Link to comment
Share on other sites

όχι σε όλα τα test, και δεν νομίζω να τον νοιάζουν τα benchmarks για να αγοράσει i7 και να "λέει".

Ο 6-core i7 δηλ είναι φτηνότερος;:p

Σε ολα τα τεστ, και δεν χρειαζεται ο 6core για να πατησει κατω τον 6core amd.. και ο 4core 930 ( και ο 920 και ο 860 ) τον παταει.. τι να κανουμε; καθε nehalem core ειναι πολυ ταχυτερο απο τον barcelona core της amd, και δεν φτανουν 6 amd να περασουν 4 nehalem cores. o 6core nehalem, και γιατι λογω 32nm εχει παραπανω L3 ( ενω ο 6core amd, ακομα στα 45nm, εχει την ιδια L3 με τους 4core amd ) ειναι σε τελειως αλλη κατηγορια αποδοσης ( και τιμης ). οποιος αγοραζει αυτη τη στιγμη amd cpu με 280 ευρω και amd mb με 170 ευρω κανει χαζομαρα, πληρωνει για κατι αργοτερο ενω με τα ιδια μπορει να παρει ταχυτερο.. εκτος κι αν θελει με τα λεφτα του να υποστηριξει τον fanboy-σμο του, οποτε πασο, στις θρησκειες δεν υπαρχει λογικη.

Link to comment
Share on other sites

οποιος αγοραζει αυτη τη στιγμη amd cpu με 280 ευρω και amd mb με 170 ευρω κανει χαζομαρα, πληρωνει για κατι αργοτερο ενω με τα ιδια μπορει να παρει ταχυτερο.. εκτος κι αν θελει με τα λεφτα του να υποστηριξει τον fanboy-σμο του, οποτε πασο, στις θρησκειες δεν υπαρχει λογικη.
χαζομάρα είσαι ο ίδιος που τα λές έτσι, + υπερβάλεις πολύ, δεν είμαι εγώ fanboy που διαλέγω amd, τον διαλέγω γιατί είναι οικονομικότερος και προσφέρει τα απαιτούμενα που θέλω(σύν ότι έχει αναβαθμισημότητα). Εμένα δεν με νοιάζουν τα 3Dmarks για να πουλάω μούρη ούτε τα άλλα μετροπρογράμματα για να το παίζω ότι "κάποιος" είμαι(και το τάχα μου ταχύτερο είναι τα 2-5 fps που στην ουσία δεν τα βλέπεις κιόλας). Εξ' άλλου το SB 850 και το 890FX είναι κορυφαία chipset με όλες τις τελευταίες τεχνολογίες πάνω όπως το Sata-III που σε i7 δεν υφίσταται από μόνο του στο intel SB.

Χώρια ότι πολλά benchmarks με sata-III SSD τα κάνουν σε SB850.(τυχαίο; δεν νομίζω!)

Εγώ έχω ακόμη το 790FX και δεν το έχω μετανιώσει καν.

Επίσης υπάρχει ολόκληρο thread με phenom II X6

http://www.thelab.gr/showthread.php?t=77626

Επίσης κάποιος που θέλει περισσότερο games, δεν θα χρειαστεί να αδειάσει το πορτοφόλι του για τον i7, από την στιγμή που και με μετρήσεις, περισσότερη σημασία έχει η κάρτα γραφικών παρά η cpu.(το μόνο που θα βοηθήσει η cpu είναι στα minimum fps και αν..)

http://forum.oktabit.gr/content/review-amd-phenom-ii-x6-1090t-amd-phenom-ii-x6-1055t

και στο κάτω κάτω ο ss42ss γνωρίζει πολύ καλά τι θέλει και είναι συνειδητοποιημένος αγοραστής.

Link to comment
Share on other sites

Μολις καθορισαμε ευρος τιμων 280 ευρω για επεξεργαστη και 175 για μητρικη, πως ειναι οικονομικοτερος, αφου με τοσα περνεις i7 930 + msi x58pro-E πχ; αν μου ελεγες 100 για επεξεργαστη και 80 για μητρικη ισως ο amd να αξιζει, για 280+175 δεν αξιζει. οσον αφορα τα chipsets, ναι το 790/890+SB850 ειναι καλα chipsets με πολλες pci-e lanes, αλλα και το x58 εχει αρκετες, οσον αφορα το sata 6, στο sb 850 δεν ειναι και ιδιαιτερα καλη υλοποιηση, διαβασε reviews να δεις οτι ειναι αργοτερο απο τον marvel sata 6 controller που χρησιμοποιουν ολες οι αλλες μητρικες, και φυσικα αργοτερα σε sata 3 απο τον intel sata controller ( οπως ηταν παντα ).. και αν δε σε νοιαζουν τα fps και τα benchmarks γιατι περνεις ενα τοσο ακριβο επεξεργαστη και μητρικη; παρε ενα επεξεργαστη των 100 και μια μητρικη των 80, την δουλεια σου θα την κανεις και με λιγοτερα fps κλπ ( που δεν τα βλεπεις κιολας :119: ).. οσον αφορα τη χρησιμοτητα του sata 6 αυτη τη στιγμη, μονον ενας ssd υπαρχει με sata 6, o crucial c300, που ειναι αργοτερος απο intel και sandforce εκτος απο max bw ( και εκει πραγματικα δεν καταλαβαινεις διαφορα απο 275 σε 350ΜΒ/s ), θα ειχε μια χρησιμοτητα αν υπηρχαν φθηνοι sata6 port multipliers για να βαζεις δυο sata3 σε ενα sata6 lane αλλα δεν νομιζω να υπαρχει κατι τετοιο. usb3 τα amd chipsets επισης χρησιμοποιουν external controllers.. τεσπα, το ρεζουμε ειναι οτι πληρωνεις την ιδια τιμη για κατι αρκετα αργοτερο, εγω αυτο δεν το μπορω να το εξηγησω λογικα περα απο fanboy-ism.

Link to comment
Share on other sites

εγώ που κατέχω phenom II στα 3,4Ghz (εξ' αρχής), δεν ζηλεύω τίποτα απολύτος από έναν i7 920/930 γιατί έχω την απόδοση που ζητάω από τα λεφτά που έδωσα για ένα extreme σύστημα. Είχα βάλει και PC φίλου μου με i7 δίπλα δίπλα και διαφορές σε half life και supreme commander 2 ήταν μιδαμινές!! άσε που το δικό μου PC πέρναγε τον i7 920 (κάνε και ένα κόπο να διαβάσεις όλα τα links, τσάμπα είναι..). Ακόμη και στην κατηγορία τιμής που λες, ο C300 είναι αξιόλογος SSD και σε κάποιους τομείς είναι ταχύτερος και σε άλλους ο intel.(ίδια κόντρα και εδώ)

BTW υπάρχουν και AMD mobos με extra ακόμη sata iii πέρα του SB850.

Link to comment
Share on other sites

Οπως σου ειπα και πριν, αλλο ενας Phenom x4 στα 140-150 ευρω με μια μητρικη των 130-140 ευρω και αλλο επεξεργαστης στα 280 και μητρικη στα 200.. και το half life ειναι πλεον ξεπερασμενο engine, αμα φτανεις τα 200fps παυει να παιζει ρολο το hardware και παιζουν ρολο το ποσο αποδοτικοι ειναι οι drivers, το supreme commander 2 ειναι αρκετα κακογραμμενο ωστε να μην ειναι αποδοτικο ( δες benchmarks ποσο λιγο ανεβαινει απο cpu σε ταχυτερη cpu ακομα και ιδιας αρχιτεκτονικης και απο single σε dual gpu.. δεν ειναι λοιπον τα καλυτερα δειγματα ταχυτητας επεξεργαστη.. παρε και ενα link με benchmarks μεταξυ i7 920 (και οχι 930 που ειναι ακομα πιο γρηγορος ), amd x6 1090, amd phenon x4 3.4 και 3.2 =on∏[4080]=on∏[2780]=on∏"]http://www.tomshardware.com/charts/2009-desktop-cpu-charts-update-1/compare,1396.html?prod[2617]=on∏[4080]=on∏[2780]=on∏[2607]=on . οσον αφορα τους ssd δες εδω http://www.anandtech.com/show/3812/the-ssd-diaries-crucials-realssd-c300/2 και πως αποδιδει καλυτερα οταν δουλευει σε sata 3 ( και πως φυσικα ο sandforce ειναι ταχυτερος γενικα και πως ο Intel παραμενει γρηγοροτερος σε μεγαλα thread queues )

Link to comment
Share on other sites

και το Crysis κακογραμμένο είναι, παρ' όλα αυτά μέχρι σήμερα το έχουν "τάχα μου" σοβαρό, για τον ίδιο λόγο και το vantage για άλλους λόγους (τα είχε πει ο candyman).

Επίσης benchmarks κ.α. υπήρχαν και στο thelab σε πολλά posts.

To supreme commander εξαρτάται περισσότερο στην gpu παρά στην cpu (όπως και ένα σωρό άλλα games). Το τρέχω και με ATI 3870 χωρίς πρόβλημα.

Στο half life μιλάω για το 2 E2(του 07) αλλά όχι το default, με ένα σωρό texture packs και mods που το κάνουν λες και τρέχεις flight simulator.

Link to comment
Share on other sites

το crysis ειναι κακογραμμενο απο την αποψη οτι ακομα και τωρα, ποσο μαλλον οταν βγηκε πανω απο 1 χρονο πριν, δεν υπαρχει hardware που να το τρεξει απροβληματιστα σε full detail/AA σε υψηλες αναλυσεις, ηταν δηλαδη απλα πολυ βαρυ και για το τοτε και για το τωρα hardware. αλλα το scaling του σε cpu/gpu ειναι κανονικο, ενω στο sc οχι. αν το sc2 ηταν τοσο cpu bound οσο λες, με ταχυτερο cpu θα ανεβαινε πολυ, δεν αναβαινει ομως. δες εδω http://www.techarp.com/showarticle.aspx?artno=493&pgno=4 ποσο λιγο ανεβαινει απο c2d e 6320 σε q6700.

το half life 2 ειναι παιχνιδι του 2004, η engine ειναι ιδια πανω κατω, μικροβελτιωσεις εγιναν στις επομενες εκδοσεις του hl2, κυριως περισσοτερα effects και λεπτομερεστερα textures βαζανε αναλογα με την εξελιξη στο hardware. και σε τελευταιες cpus/gpus πιανεις 200fps. και σε τελικη, παιζουν εκει και πολλα αλλα, πχ με τα packs και τα textures που λες, να γινεται τελικα gpu bound. γιαυτο δες τα καθαρα cpu benchmarks οταν συγκρινεις cpu.

και τελικα για να το κλεισουμε, δεν ειπα ποτε οτι οι amd cpu & chipsets δεν ειναι καλα και σε πολυ καλες τιμες. απλα ειπα οτι ο x6 1090T στα 280 ευρω δεν ειναι καλη αγορα.. ενας phenom x4 γυρω στα 140-150 ευρω με μια 890gx μητρικη στα 120-130 ειναι μια πολυ καλη λυση που σου αφηνει και λεφτα να ριξεις σε καλυτερη gpu η σε ενα ssd. αλλα απλα οταν αρχισουν τα χρηματα να ανεβαινουν, απλα δεν αξιζει γιατι πεφτει επανω στο s1366 της intel που ειναι πιο γρηγορο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλεπω τον λογο να πας σε τοσο ακριβο AMD... με τα ιδια χρηματα παιρνεις ι7 930 και μια καλη socket 1366 μητρικη που αποδιδουν καλυτερα απο οποιοδηποτε AMD.

Αν περιμένεις να βγάλεις συμπέρασμα από τα reviews του anandtech και του Tomαρ τότε .....................

-Με βάση τα συγκριτικά του anandtech του tom κ.λ.π. οι AMD PHENOM II X4 965BE και AMD PHENOM II X6 1090T είναι περίπου ίδιας ισχύος με τον 965 να παίρνει ίσος σε περισσότερα benches κεφάλι !!!

Γνωρίζουμε εκ των προτέρων πως ο Χ6 1090Τ είναι ανώτερος από τον Χ4 965ΒΕ αφού έχει ίδια αρχιτεκτονική πυρήνα με +2 παραπάνω πυρήνες και turbo boost!

Συμπερασματικά να ένα πρώτο άτοπο των benches που θα έπρεπε να σε κάνει να μην τα εμπιστεύεσαι είτε γιατί ΔΕΝ μπορούν να ξεζουμίσουν τον X6 είτε για διαφόρους άλλους λόγους! Ο 1090Τ σε πραγματική επεξεργαστική ισχύ πρέπει να είναι κατά 40%+ καλύτερος του 965!

Αυτή η κατάσταση μου θυμίζει τα πρώτα benches που έκαναν μεταξύ c2d και c2q επεξεργαστών και τα διάφορα συμπεράσματα! Κοίτα που είμαστε σήμερα ............

Με βάση αυτά λοιπόν τα benches προσπαθείς, προσπαθούνε, προσπαθούμε να βγάλουμε συμέρασμα ..............

- Βγάζεις συμπέρασμα από μερικά μετροπρογράμματα τα οποία είναι γραμμένα να τρέχουν - βγάζουν παραδοσιακά καλύτερους τους intel ! Αν λαμβάνεις υπόψη τι σκορ βγάζει μια AMD CPU σε σχέση με μια intel σε 3dmark τότε πέφτεις έξω ... για το τι μπορεί να κάνει στο gaming! Εδώ βέβαια έτσι όπως το πάνε οι κατασκευαστές παιχνιδιών θα έπρεπε να μένουμε με διπύρηνο ....

-Εδώ και καιρό γνωρίζουμε πως ο c compiler (της intel) που χρησιμοποιούν πολλοί προγραμματιστές όταν "διαβάζει" amd φροντίζει και απενεργοποιεί τα SSE.

Για την παρανομία αυτή της Intel που ήταν η μεγαλύτερη από όλες τις υπόλοιπες (έκανε και πολλές άλλες) η Ιntel έσκασε 1,5 δις δολάρια στην ΑΜD για να έρθουν σε συμβιβασμό και ανακοίνωσε πως θα σταματήσει τακτικές τέτοιου τύπου!

Αρα περιμένεις σε ένα πρόγραμμα που σαμποτάρει τον ένα επεξεργαστή να δεις την πραγματική ταχύτητά του...............

-Όλοι μας από την εποχή των P4 HT γνωρίζουμε πως το H/Ting βοηθά πολύ στην επίτευξη καλύτερων αποτέλεσμάτων στα benches που είναι 100% φτιαγμένα για να το εκμεταλεύονται ενώ ΔΕΝ συμβαίνει το ίδιο στην πραγματικότητα! Στα games αντί να αυξάνει μειώνει τις επιδόσεις σε πολλές περιπτώσεις!

-Βλέποντας κλοκαρισμένους και τους Ι7 και τους 1090Τ/ 1055Τ στα 4Ghz σε πολυνηματικές εφαρμογές βλέπουμε ξεκάθαρα την υπεροχή των 6-πραγματικών πυρήνων του X6 σε σχέση με τους μικρούς Ι7 9-- & 8-- ! To ίδιο βλέπουμε και στην στα games ειδικά σε CROSSFIRE όπου ο X6 πετυχαίνει καλύτερα αποτελέσματα και ειδικά στα min fps !!!!

Και μην βιαστείς να απαντήσεις γιατί θέλω να απαντήσεις με 1090Τ κλοκαρισμένο με multi αλλά και fsb ώστε να έχει ανεβασμένη και την συχνότητα του north...... Οχι όπως κάνουν σε πολλά review που τσιτώνουν την intel πλατφόρμα και στους AMD απλά ανεβάζουν μόνο πολλαπλασιαστή.

- Η πλατφόρμα του AMD προσφέρει αυτή την στιγμή τον καλύτερο συνδιασμό σε CHIPSET με north το 890FX με "άπειρα" lanes για crossfire και με southbridge το καλύτερο SB850 το μοναδικό σε NATIVE SATA 3.0 υποστήριξη ! Επιπρόσθετα προσφέρει και αναβαθμισιμότητα σε μελλοντική "μπουλντόζα" πράγμα που το ξεχνάς σε intel socket !!!!

-Στο θέμα των καταναλώσεων και των θερμοκρασιών οι X6 έχουν μικρότερη κατανάλωση σε IDLE σε σχέση με τους Ι7 9-- και πολύ ποιο καλή θερμική συμπεριφορά σε O/C καταστάσεις !

Για εμένα οι X6 αυτη την στιγμή είναι μια από τις καλύτερες προτάσεις της αγοράς! Οχι βάση cpu αλλά βάση της συνολικής πλατφόρμας τους και φυσικά του κόστους τους! Δεν στερούνται σε σχέση με τους I7 , μάλλον το software δεν είναι έτοιμο να τους εκμεταλευτεί 100% ώστε να δίξουν τα δόντια τους και σε περιπτώσεις που υπάρχει καλή εκμετάλευσή τους δίνουν αυτό για το οποίο κατασκευάστηκαν! Eίναι ψυχρότεροι από τους Ι7 1366, μπαίνουν σε φτηνότερες μητρικές με αναβαθμισιμότητα και υποστηρίζουν όλα τα νέα πρότυπα!

Link to comment
Share on other sites

Αν περιμένεις να βγάλεις συμπέρασμα από τα reviews του anandtech και του Tomαρ τότε .....................

-Με βάση τα συγκριτικά του anandtech του tom κ.λ.π. οι AMD PHENOM II X4 965BE και AMD PHENOM II X6 1090T είναι περίπου ίδιας ισχύος με τον 965 να παίρνει ίσος σε περισσότερα benches κεφάλι !!!

Γνωρίζουμε εκ των προτέρων πως ο Χ6 1090Τ είναι ανώτερος από τον Χ4 965ΒΕ αφού έχει ίδια αρχιτεκτονική πυρήνα με +2 παραπάνω πυρήνες και turbo boost!

Συμπερασματικά να ένα πρώτο άτοπο των benches που θα έπρεπε να σε κάνει να μην τα εμπιστεύεσαι είτε γιατί ΔΕΝ μπορούν να ξεζουμίσουν τον X6 είτε για διαφόρους άλλους λόγους! Ο 1090Τ σε πραγματική επεξεργαστική ισχύ πρέπει να είναι κατά 40%+ καλύτερος του 965!

Αυτή η κατάσταση μου θυμίζει τα πρώτα benches που έκαναν μεταξύ c2d και c2q επεξεργαστών και τα διάφορα συμπεράσματα! Κοίτα που είμαστε σήμερα ............

Αυτο συμβαινει γιατι πολλα προγραμματα απλα δεν κανουν scale τοσο καλα απο καποιο αριθμο πυρηνων και περα.. βαλε μεσα και τα overheads απο τον windows scheduler ( threads hopping κλπ ) και θα δεις οτι απλα αυξανοντας τους πυρηνες, σε εφαρμογες και λειτουργικα που δεν μπορουν να τους αξιοποιησουν, μπορει και να εχεις μειωση επιδοσεων σε αυτες τις εφαρμογες.. για το παραδειγμα που αναφερεις, ο 1090Τ τρεχει στα 3.2, ο 965 στα 3.4. αρα στις εφαρμογες που δεν κανουν scale τοσο καλα σε τοσο πολλους πυρηνες ( και χωρις οπως σου εξηγω παρακατω να δουλεψει και το turbo ), αυτα τα 200MHz παραπανω θα βοηθησουν τον 965 να ειναι πιο γρηγορος. επισης σχετικα με το turbo boost των 1055 και 1090Τ, αμα διαβασες τα reviews, θα ειδες οτι δεν το ειδαν να μπαινει σε λειτουργια ( ισως να φταινε τα windows και ο scheduler του, ισως να φταει το thread hopping που δεν περιοριζει τα threads σε 3 πυρηνες ωστε να δουλεψει το turbo, ισως να φταιει η amd για το οτι εφτιαξε μια τεχνολογια προχειρη χωρις επαρκες εσωτερικο logic στον επεξεργαστη ( η intel διατεινεται οτι το PCU ( power control unit ) μεσα στους nehalem εχει τον ιδιο αριθμο transistors με εναν 486, στους amd 1055-1090T δεν υπαρχει κατι τετοιο, απλα αν οι μισοι πυρηνες ειναι idle, τοτε οι μισοι μπαινουν σε sleep μεσω cnq ( γυρω στα 800MHz και πεφτει και το voltage ), οι αλλοι μισοι ανεβαινουν οσο ειναι το base frequency, ενω στους ιντελ με το power gating κλεινει τελειως τους πυρηνες που καθονται, ετσι πιο ευκολα και πιο γρηγορα ( γιατι παιζει και ρολο ποσα ns θελει ο επεξεργαστης να τα κανει ολα αυτα, ωστε παρολο το thread hopping το turbo να δουλεψει, οπως γινεται στους ιντελ πολυ ευκολα )

- Βγάζεις συμπέρασμα από μερικά μετροπρογράμματα τα οποία είναι γραμμένα να τρέχουν - βγάζουν παραδοσιακά καλύτερους τους intel !

Δεν βγαζω συμπερασματα μονο απο τα μετροπρογραμματα, αλλα και απο τις εφαρμογες και απο τα παιχνιδια ΚΑΙ απο τα μετροπρογραμματα. Αλλωστε αυτα τα ιδια μετροπρογραμματα ( ενταξει, παλιοτερες εκδοσεις τους, αλλα και τωρινες να τρεξεις σε μηχανηματα του 2003 παλι ενας AMD 3200+ στα 2GHz θα ειναι γρηγοροτερος απο τον intel p4 netburst clock for clock και θα θελει 3.2GHz για να φτασει εναν amd clawhammer στα 2GHz ) οταν λοιπον τοτε η AMD ηταν μπροστα, αυτα τα ιδια μετροπρογραμματα χρησιμοποιουσε ολος ο κοσμος και σωστα, και ο anand, και ο tomαρ, και τα amd fanbois για να τριβουν τα αποτελεσματα στα μουτρα των intel fanbois, οι οποιοι τα ιδια αποτελεσματα απο τα ιδια μετροπρογραμματα βλεπανε και βαζανε τα κλαματα και ζηταγαν τη μαμα τους. Απλα τοτε τα μετροπρογραμματα ηταν καλα και σωστα, τωρα ειναι πειραγμενα.

-Εδώ και καιρό γνωρίζουμε πως ο c compiler (της intel) που χρησιμοποιούν πολλοί προγραμματιστές όταν "διαβάζει" amd φροντίζει και απενεργοποιεί τα SSE.

Για την παρανομία αυτή της Intel που ήταν η μεγαλύτερη από όλες τις υπόλοιπες (έκανε και πολλές άλλες) η Ιntel έσκασε 1,5 δις δολάρια στην ΑΜD για να έρθουν σε συμβιβασμό και ανακοίνωσε πως θα σταματήσει τακτικές τέτοιου τύπου!

Αρα περιμένεις σε ένα πρόγραμμα που σαμποτάρει τον ένα επεξεργαστή να δεις την πραγματική ταχύτητά του

Εδω κανεις λαθος, δεν υπηρχε στη μηνυση της AMD προς Intel τιποτα σχετικα με μετροπρογραμματα η compilers.. υπηρχαν μονο αναφορες σε εμπορικες τακτικες και kick back χρηματακια που εσκαγε η intel στις dell ολου του κοσμου ωστε να χρησιμοποιουν μονο intel, και ποινες σχετικα με τσαμπα advertising/χαμηλοτερες τιμες που δεν ειχαν οσοι χρησιμοποιουσαν και η μονο AMD.

-Όλοι μας από την εποχή των P4 HT γνωρίζουμε πως το H/Ting βοηθά πολύ στην επίτευξη καλύτερων αποτέλεσμάτων στα benches που είναι 100% φτιαγμένα για να το εκμεταλεύονται ενώ ΔΕΝ συμβαίνει το ίδιο στην πραγματικότητα! Στα games αντί να αυξάνει μειώνει τις επιδόσεις σε πολλές περιπτώσεις!

Και εδω κανεις λαθος, το ΗΤ στους nehalem ( και οχι στους p4, μη τους συνχεεις, τελειως διαφορετικα δομημενες αρχτεκτονικες ) δουλευει σωστα, και στα παιχνιδια, και αυξανει τα fps.. αυτο που κανει το HT ειναι οτι μειωνει το max overclock. οποτε αρκετοι προτιμουν 4 φυσικους πυρηνες στα 4.2 παρα οκτω λογικους στα 4. και συνηθως η αποδοση δεν διαφερει σημαντικα, απλες προσωπικες επιλογες.

-Βλέποντας κλοκαρισμένους και τους Ι7 και τους 1090Τ/ 1055Τ στα 4Ghz σε πολυνηματικές εφαρμογές βλέπουμε ξεκάθαρα την υπεροχή των 6-πραγματικών πυρήνων του X6 σε σχέση με τους μικρούς Ι7 9-- & 8-- ! To ίδιο βλέπουμε και στην στα games ειδικά σε CROSSFIRE όπου ο X6 πετυχαίνει καλύτερα αποτελέσματα και ειδικά στα min fps !!!!

Και μην βιαστείς να απαντήσεις γιατί θέλω να απαντήσεις με 1090Τ κλοκαρισμένο με multi αλλά και fsb ώστε να έχει ανεβασμένη και την συχνότητα του north...... Οχι όπως κάνουν σε πολλά review που τσιτώνουν την intel πλατφόρμα και στους AMD απλά ανεβάζουν μόνο πολλαπλασιασατή.

βλεποντας κλοκαρισμενους στα 4GHz και τους AMD 1055/1090T και τους i7 9xx/8xx βλεπουμε οτι συνεχιζουν οι ιντελ να πατανε χαμω τους amd σε ολες τις εφαρμογες/παιχνιδια/μετροπρογραμματα κατα αναλογο ποσοστο με τις stock συχνοτητες τους. οι amd απο την εποχη του πρωτου amd athlon 64 και οι intel απο τον πρωτο nehalem δεν εχουν fsb. αυξανοντας λοιπον το base clock, δεν καταφερνεις και πολλα, απλα μπορεις να παιξεις με ram frequencies που δεν υποστηριζονται σε stock base freq. το qpi/hypertransport multi πρεπει να το ριξεις, δεν σηκωνει πολυ oc. ο mem controller ειναι μεσα στο cpu, δεν παιζει ρολο το uncore κλπ. και αν θες, η ιντελ προσφατα εβγαλε τον i7-875.. ιδιος με τον ι7-870 ( 2.8GHz HT s1156 ) με unlocked high multipliers, δες εδω http://www.legitreviews.com/article/1313/17/ . benchmarks μεταξυ ενος 4GHz i7 875K με bclk 133MHz και ενος 1090Τ στα 4GHz με base clock 200MHz δεν μπορεσα να βρω. Πιθανολογω ομως οτι ο ιντελ θα ειναι και παλι ταχυτερος.

- Η πλατφόρμα του AMD προσφέρει αυτή την στιγμή τον καλύτερο συνδιασμό σε CHIPSET με north το 890FX με "άπειρα" lanes για crossfire και με southbridge το καλύτερο SB850 το μοναδικό σε NATIVE SATA 3.0 υποστήριξη ! Επιπρόσθετα προσφέρει και αναβαθμισιμότητα σε μελλοντική "μπουλντόζα" πράγμα που το ξεχνάς σε intel socket !!!!

Tο 890FX εχει 42 pci-e v2 lanes απο τις οποιες 4 ειναι δεσμευμενες για συνδεση με το southbridge http://en.wikipedia.org/wiki/AMD_800_chipset_series#890FX

Two physical PCIe 2.0 x16 slots (one @ x16 or two @ x8 in Crossfire mode), one PCIe 2.0 x4 slot and two PCIe 2.0 x1 slots, the chipset provides a total of 22 PCIe 2.0 lanes and 4 PCIe 2.0 for A-Link Express III solely in the Northbridge
. το x58 εχει 40 pci-e v2 lanes apo τις οποιες 4 ειναι δεσμευμενες για συνδεση με το southnridge. http://en.wikipedia.org/wiki/Intel_X58
The X58 has 40 PCIe lanes that are arranged in two x16 links, DMI link and "spare"-based link. When used with the ICH10 I/O Controller Hub with x4 DMI connection the "spare" supports a separate x4 PCIe connection. Future southbridge chips DMI may support a wider DMI.
. αρα το 890 38 και το x58 36 usable pcie v2 lanes.. οκ, καλυτερο το 890, αλλα οχι και κατι τραγικα καλυτερο. παμε τωρα στις southbridge, ναι το sb850 εχει αρκετα καλα, οπως pcie v2 lanes ενω το ich10r pci-e v1, το Α-Link στους amd ειναι pci-e 4x v2 αρα διπλασιου bandwidth απο το dmi στους intel που ειναι pci-e v1, εχει και sata 6. παμε τωρα στα ασχημα. το sata του ειναι ακομα αργο σε sata 3 mode σε σχεση με το intel sata. και το μονο device που αξιζει αυτη τη στιγμη να βαλεις σε sata 6, o crucial c300, αποδιδει σε ολες τις μετρησεις περαν του max read bandwidth idio η καλυτερα σε sata 3. επισης ο marvel sata 6 που χρησιμοποιουν τα ιντελ x58 boards ειναι ταχυτερος σε sata6 απο το sata6 του sb 850.

Οσον αφορα την αναβαθμιση στη μελλοντικη μπουλντοζα να μην εισαι και τοσο σιγουρος, πολυ φοβαμαι οτι θα απογοητευτεις.

-Στο θέμα των καταναλώσεων και των θερμοκρασιών οι X6 έχουν μικρότερη κατανάλωση σε IDLE σε σχέση με τους Ι7 9-- και πολύ ποιο καλή θερμική συμπεριφορά σε O/C καταστάσεις !

Στο θεμα των καταναλωσεων δες εδω http://www.anandtech.com/show/3674/amds-sixcore-phenom-ii-x6-1090t-1055t-reviewed/10 που δειχνει οτι ο i7 920 εχει μικροτερο idle kai ιδιο load consumption με τον 1090Τ.. επειδη υπαρχει ομως και το λεγομενο race to finish, και επειδη οι ιντελ με το clock gating μπορουν να κατεβαζουν γρηγορα και επαρκως το power consumption σε idle, αν μετραγανε σε Wh θα εβλεπες ποσο καλυτερος ειναι ο intel. το race to finish πρακτικα σημαινει οτι ενας ταχυτερος επεξεργαστης ακομα με μεγαλυτερο power consumption μπορει συνολικα να ειναι οικονομικοτερος σε Wh απο εναν αργοτερο ακομα και με μικροτερο power consumption, γιατι ο ταχυτερος θα τελειωσε την δουλεια πιο γρηγορα και θα καθεται να idleαρει ενω ο αργοτερος ακομα θα κοπανιεται σε full load. ποσο μαλλον εδω που ο i7 920 εχει μικροτερο idle και ιδιο load power consumption.

Για εμένα οι X6 αυτοί την στιγμή είναι μια από τις καλύτερες προτάσεις της αγοράς! Οχι βάση cpu αλλά βάση της συνολικής πλατφόρμας τους και φυσικά του κόστους τους! Δεν στερούνται σε σχέση με τους I7 , μάλλον το software δεν είναι έτοιμο να τους εκμεταλευτεί 100% ώστε να δίξουν τα δόντια τους και σε περιπτώσεις που υπάρχει καλή εκμετάλευσή τους δίνουν αυτό για το οποίο κατασκευάστηκαν!

Επιμενω οτι οι six core AMD στις τιμες που δινονται δεν αξιζουν, για μενα AMD μεχρι στα 150-160, βια 170 ευρω. το software που υπαρχει ειναι δεδομενο, δεν βγαζεις αμαξι που δεν αποδιδει καλα στους δρομους που θα το τρεχουν οι πελατες σου εκτος κι αν εισαι ηλιθιος, και επισης μην ξεχνας οτι ΤΟΟΟΣΑ χρονια η AMD ΑΚΟΟΟΜΑ δεν καταφερε να βγαλει ενα compiler της προκοπης που να εκμεταλλευεται τα επιπλεον χαρακτηριστικα των επεξεργαστων της, ενω η ιντελ εχει τον compiler της που ειναι απο τις κορυφες αν οχι η κορυφη σε x86 compilers. αν και αποψη μου οτι ακομα και αν εβγαζε η AMD εναν κορυφαιο compiler με τα καλυτερα optimizations για τους επεξεργαστες της αυτη τη στιγμη, παλι οι ιντελ ακομα και με τη χρηση του amd compiler θα ηταν ταχυτεροι.. ειναι ταχυτεροι ρε παιδακι μου clock for clock, τι να κανουμε, οπως ηταν καποτε ο amd athlon 64 εναντι του intel netburst, χωνεψε το. και δυστυχως η amd δεν εχει ουτε την υπεροχη σε fab processing, ουτε την αρχιτεκτονικη ( οπως ηταν ο netburst που εδωσε 3.2GHz σε 90nm ) για να ανεβασει τα ρολογια..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.