Jump to content



Asus Crosshair IV Extreme mini review


sofos1990

Recommended Posts

Πρόκειται για την τελευταία προσθήκη της Asus στην σειρά ROG, όσον αφορά την AMD πλατφόρμα .

Όντας παιδί της ROG σειράς δεν θα μπορούσε να μην είναι εξοπλισμένη με πρωτότυπα και ταυτόχρονα ευκολόχρηστα features και δυνατότητες .

Συνδύαζοντας τα παραπάνω με το ότι είναι μια AMD μητρική, καταλαβαίνει κανείς ότι μιλάμε για τον κυρίαρχο στο socket AM3 .

Η μητρική είναι, μεταξύ άλλων, εξοπλισμένη με active cooling για την ψύξη του northbridge, 5 pci-express θύρες, με sata 3 και usb 3 . Eπίσης υπάρχει δυνατότητα συνδεσιμότητας μέσω Bluetooth . Τέλος η Crosshair IV Extreme είναι εξοπλισμένη με μια 8-κάναλη κάρτα ήχου SupremeFX X-Fi .

i3e6vl.jpg

Οι θύρες των sata 3 και usb 3

5kr7tw.jpg

se98c3.jpg

Οι θύρες pci-express και η επιπλέον τροφοδοσία αυτών, σε περίπτωση χρήσης πολλών καρτών .

1rd9u1.jpg

2yysf0z.jpg

Tα sata ports

18bwic.jpg

Η μητρική έρχεται με 2 bios και φυσικά διακοπτάκι για να επιλέγεις εσύ ποιο bios θέλεις .

oimaw.jpg

Τα κουμπιά της Crosshair IV Extreme . Τα 5 διακοπτάκια είναι για να κάνεις disable και enable τις θύρες pci-express και το λουκέτο για το άμεσο ξεκλείδωμα παραπάνω πυρήνων σε επεξεργαστες :D

2udv02b.jpg

Το ξεχωριστό σε αυτή την μητρική δεν είναι όμως τίποτα από τα παραπάνω .

Αυτό που την κάνει ιδιαίτερη είναι το Lucid Hydra chip .

lucidhydra200asuscrosshair4.jpg

Μέσω αυτού μπορεί κανείς να χρησιμοποιεί και NVIDIA και ATI κάρτες ταυτόχρονα .

Και κάποιες γρήγορες μετρήσεις στα 4Ghz ...

2zdvbl4.jpg

30i82lw.jpg

zx6yx3.jpg

15yy8zo.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και το διπλό BIOS μου φαίνεται καλή μαγκιά όπως φυσικά και το κουμπάκι του ξεκλειδώματος των πυρήνων!! :041:

Μπράβο Σόφο και ήταν όντως πολύ καλή η μητρική και στο LIVE OCing του ADW.Αλλά χρειάζεται σίγουρα και έναν δυναtό CPU για να δείξει τις δυνατότητές του.

Link to comment
Share on other sites

Τις φωτογραφίες τις τράβηξε ο dellman και τις μετρήσεις τις έκανε ο AMDnord .

P.S : O dellman υποσχέθηκε φαγητό :hehe:

Ευχαριστούμε sofo και AMDnord για την παρουσίαση... :033:

[offtopic]

Α, έτσι εξηγείται..... έτσι σε έπεισε? :117:Στον βάρβαρο ή στον καναδό? :047:

@dellman μόνο τόσες λίγες φωτό τράβηξες? :044: :044:

[/offtopic]

Link to comment
Share on other sites

Και το διπλό BIOS μου φαίνεται καλή μαγκιά όπως φυσικά και το κουμπάκι του ξεκλειδώματος των πυρήνων!! :041:

Μπράβο Σόφο και ήταν όντως πολύ καλή η μητρική και στο LIVE OCing του ADW.Αλλά χρειάζεται σίγουρα και έναν δυναtό CPU για να δείξει τις δυνατότητές του.

το cpu αυτο, το μόνο δυνατό που έχει ειναι η IMC του και το οτι αντέχει το ρεύμα (2.06v) :p

τον άλλο μήνα που θα έχω κανα μαρούλι στην τσέπη, δοκιμάσουμε 2-3 cpu ;)

τα καλύτερα έρχοντε:071:

αν κάποιος θέλει κάποια πιο συγκεκριμένη μέτρηση μου το λέει και το βράδυ την έχει ;)

Link to comment
Share on other sites

Nord αυτο το Lucid Hydra chip εν δρασει θελω να δω με μια GTX480 Lightning και μια 5870 SOC να δουμε τι κανει.:D Ωραια μητρικη παντως.

Μπραβο για την παρουσιαση παιδια.:023:

stealth

Γιάννη αν μου βρεις μια lightning, το κάνω.

SoC πρέπει να έχουμε μία :p

κάτι θα γίνει με nvidia+ati σε λίγο καιρό σε κανονικό ριβιου με games και απ'όλα :D

//edit: εκτος αν βρεις 3χ480lightning να κάνουμε 3way sli μιας και είναι πάλι η μόνη amd μητρική που κάνει sli με νόμιμους τρόπους :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.