Jump to content



αναβαθμιση laptop cpu


siloo

Recommended Posts

λοιπον το πραγμα εχει ως εξης:

εχω ενα λαπτοπακι fujitsu siemens amilo 1718 και λεω να του κανω μια αναβαθμιση σε cpu και μνημες.

αυτα που εχει τωρα ειναι τ2350 2mb cache 533fsb kai 2gb ram 533mhz.

σκευτομαι λοιπον να βαλω μαλλον τον t7500 me 4mb cache kai 800 fsb kai ή 2gb ή 4gb sta 667.

αυτο που δεν ξερω ειναι αν θα σηκωνει το board ton cpu...

Link to comment
Share on other sites

αυτος που φοραει τωρα ειναι ο τ2350 και στο σιτε της ιντελ λεει οτι ειναι ppga478 socket, και αυτος που σκευτομαι εγω να βαλω ειναι ο τ7500 και λεει οτι ειναι για ppga479,ppga478 socket.

να πω επισης οτι το μοντελο αυτο εβγαινε μεχρι μεγαλυτερο cpu τον τ5500.

να πω ακομη οτι η ολη οστορια γινεται γιατι δεν μπορει να παιξει ταινιες 720p και εχω ξενερωσει βλεποντας τον επεξεργαστη να βαραει 100%...

Link to comment
Share on other sites

Το laptop σου είναι για επεξεργαστές socket M

System, processor, architecture

Chipset: ATI RC415ME + SB460

CPU: Intel® Celeron® M processors with 533MHz FSB:

- Celeron® M 430 / 1.73GHz / 1MB 2nd level cache

- Celeron® M 440 / 1.86GHz / 1MB 2nd level cache

- Celeron® M 520 / 1.6GHz / 1MB 2nd level cache

Intel® Pentium Dual Core™ processor with

533MHz FSB

- T2060 / 1.6GHz / 1MB 2nd level cache

Intel® Core™ Duo processors with 533 MHz FSB

- T2350 / 1.86GHz / 2MB 2nd level cache

Intel® Core™ 2 Duo processors with 667MHz FSB

- T5300 / 1.73GHz / 2MB 2nd level cache

- T5500 / 1.66GHz / 2MB 2nd level cache

Memory

2 SO-DIMM memory slots (no memory on board)

512MB DDR2 533/667MHz

1GB DDR2 533/667MHz

http://www.iie.org.pl/amilo.pdf

TASOS added 10 Minutes and 39 Seconds later...

να πω ακομη οτι η ολη οστορια γινεται γιατι δεν μπορει να παιξει ταινιες 720p και εχω ξενερωσει βλεποντας τον επεξεργαστη να βαραει 100%...

Μήπως φταίει (έχει σχέση) το ATI Radeon® Xpress 200M ?

Link to comment
Share on other sites

μα εγω δεν φοραω M cpu φοραω τον T2350 που συμφωνα με την ιντελ http://ark.intel.com/Product.aspx?id=29751 ειναι PPGA478 Sockets Supported.

και αυτος που θελω να βαλω ειναι ο T7500 που παλι λεει οτι http://ark.intel.com/Product.aspx?spec=sla44 Sockets SupportedPBGA479, PPGA478.

δεν ξερω αν λεω κατι λαθος αλλα ετσι το εχω καταλαβει εγω..

Link to comment
Share on other sites

ωραια... τωρα το καταλαβα!!

εχεις να προτεινεις κανενα cpu για την περιπτωση μ??

σιγουρα θα παιζει ρολο και η καρτα γραφικων γιατι με 256 μνημη που παω κ εγω θα μ πεις... αλλα τουλαχιστον να μη βαραει κ ο επεξεργαστης 100%... σκευτομαι κ μηπως καθυστερουν λιγακι την ολη φαση γιατι ειναι στα 533 νομιζω (pc2 5300 γραφουν πανω νομιζω) και λεω να βαλω στα 667. η γνωμη σ ποια ειναι??

θελω να δωσω μεχρι κανενα 100 ευρω το πολυ για αναβαθμιση και νομιζω οτι θα κανω δουλεια γιατι για καινουργιο δεν βγαινω οικονομικα...

τωρα το προσεξα κατι, δεξια στη σελιδα στο wiki που μ εστειλες εχει τους cpu που υποστηριζει το socket M και μεσα σε αυτους παιζει κ ο 7500 αλλα λες οτι μπορει να μην το υποστηριζει το board μου λογο bios, σωστα?

Link to comment
Share on other sites

...αλλα λες οτι μπορει να μην το υποστηριζει το board μου λογο bios, σωστα?

Ναι αυτό πιθανολογώ.

TASOS added 4 Minutes and 0 Seconds later...

...σιγουρα θα παιζει ρολο και η καρτα γραφικων γιατι με 256 μνημη που παω κ εγω θα μ πεις...

Σόρρυ ... αλλά έχεις συνολική μνήμη μόνο 256MB ???

Από την οποία παίρνει κομμάτι (shared) και η κάρτα γραφικών σου ???

Νομίζω πώς πρέπει να βάλεις 2x512 ή 2x1GB (όπως έκανα και εγώ σε παρόμοιων προδιαγραφών laptop) και άλλαξε πρόσωπο.

//

*Πάω για παρέλαση :003:

Θα τα πούμε πάλι αργότερα

Link to comment
Share on other sites

βρεθηκε η πιο οικονομικη και καλυτερη λυση πιστευω!!!

OVERCLOCKING BABY!!!

μου ηρθε καθως διαβαζα το θεμα για underclocking στα laptop και λεω οτι κατεβαινει ανεβαινει... τι και αν ειναι λαπιτοπι οεο...

ψαχτηκα λιγο με το προγραμμα που θα χρησιμοποιουσα και τελικα κατεληξα στο clockgen, και το μονο που με δυσκολεψε στην ολη διαδικασια ηταν να βρω το καταλληλο pll για να δειχνει τα σωστα νουμερα.

η αρχικη συχνοτητα ηταν 1.86 με 14χ133.3 και

η τωρινη συχνοτητα ειναι 2.2 με 14χ157.5.:098::098:

η θερμοκρασια εχει ανεβει γυρω στους 5 βαθμους σε full load αλλα το ειχα ανοιξει καθαρισει κ βαλει καινουργια παστα προσφατα και μαλλον γθαυτο και η τοσο μικρη αποκλιση.

τωρα πλεον παιζει ταινιες 720p:033: και ολα γινονται φυσικα πιο γρηγορα αν και γιαυτο μετραει κ η αλλαγη σκληρου ο οποιος ειναι ο wd scorpio black στις 7200.:068:

ανεβαινει κ αλλο πιστευω αλλα ειμαι ικανοποιημενος απο την αποδοση σε αυτη τη συχνοτητα ποτε λεω να το αφησω.

ααα το μονο προβλημα που μου παρουσιασε ηταν οταν το εβαλα στην εξοικονομηση ενεργιας κ εκει χαθηκε ο ηχος ή μαλλον δεν χαθηκε αλλα απο οτι καταλαβα δεν ειχε αρκετο ρευμα και με μια αποσυνεση χρηστη κ ξανα μεσα επανηλθε.

σε περιπτωση που θελω να το αφηνω ανοιχτω για καταβασμα πχ εχει ενα ωραιο κουμπακι που κλειδωνει τον πολλαπλασιαστη στο 6 και κατεβαζει κ το ρευμα οποτε δεν κυνδευω να μεινω απο ρευμα γιατι παιζει πολυ χαμηλα.

αυτα τα νεοτερα απλα ηθελα να τα μοιραστω μαζι σας μηπως και χρησιμευσουν μελλοντικα.

ευχαριστω εννοειται και για τις απαντησεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.