Jump to content



Aυξηση μνημης


alcohol

Recommended Posts

Φίλε αν ο λόγος που θες να πάρεις έξτρα μνήμες είναι να ανεβάσεις λίγο το σκορ των windows τότε απλά πετάς τα λεφτά σου...........

και σου προτείνω να το ξανασκεφτείς.

Ο λογος που θελω να παρω εξτρα μνημες εχει ειπωθει. Το δε wei ειναι μόνο ενδεικτικο και φανταζομαι θα συμφωνησεις.

Επειδη το σκεφτομαι κανω τωρα αυτη τη συζητηση:)

Νομιζεις οτι ειναι καλη ιδεα να δωσω 330 για να παρω πχ. αυτες τις supertalent?

το pagefile δεν σου χρειαζεται οσο η RAM δεν σου "τελειωνει"

αυτο με τη σειρα του εξαρταται απο το ποια προγραμματα χρησιμοποιεις και το ποσο καλα κανει τη δουλεια του το λειτουργικο να ελευθερωνει την RAM οταν σταματαει να τη χρησιμοποιει καποιο προγραμμα.

Εσυ βγαλε off το pagefile και κοιτα να δεις αν εχεις προβλημα με τα προγραμματα που χρησιμοποιεις.

Αν δεν χρησιμοποιεις τιποτα βαρυ και φοβερο οπως εγω, τοτε και με 4GB μπορει να εισαι οκ.

Αν δεις οτι αρχιζεις να εχεις προβλημα, να σου βγαζει το συστημα αναφορες οτι τελειωνει η μνημη και δεν εχεις pagefile, και να κλεινουν προγραμματα για να εξοικονομησεις μνημη, τοτε χρειαζεσαι περισσοτερη μνημη.

Μπορεις να κανεις ενα τεστ, να βαλεις ενα σταθερο pagefile στα 2GB ωστε να δεις αν τα 6 θα ειναι αρκετα (4+2)

Αν ουτε τα 6 ειναι αρκετα, βαλε ενα σταθερο pagefile στα 4GB, ωστε να δεις αν τα 8 ειναι αρκετα.

(παντως σε ΑΜD τα 6GB δεν παιζουν, ή 4 θα εχεις ή 8)

Φιλε μου, ο σκοπος μου ειναι να μηδενισω τελειως το pagefile ωστε να μην φθειρεται ο ssd.

Oσο ειναι κλειστο, εχω ηδη δει καποιες φορες το μυνημα να κλεισω παραθυρα γιατι δεν επαρκει η μνημη.

Περα απ αυτο ομως, οσο περισσοτερη μνημη εχει κανεις τοσο το καλυτερο και γρηγοροτερο, ετσι δεν ειναι?

Το test που μου ειπες να κανω δεν το καταλαβα.

Οσο για τα 6GB, εννοω 2χ2 + 2χ1... παλι dual channel mode εχεις

Τωρα για τα timmings...

Aυτο που λεω εγω ειναι οτι δεν προκειται να καταλαβεις πουθενα καμμια διαφορα παραμονο σε benchmarks.

Σε παιχνιδια οχι.

Σε εφαρμογες, τι να δεις?

να κανει μια βαρια μετατροπη βιντεο αντι για 2 ωρες, 1 ωρα και 59 λεπτα? (και πολυ λεω...)

Να κανει μια rar συμπιεση αντι για 20 λεπτα, 19.45 ?

Σιγα τη διαφορα.

Για μενα οποιος δεν ειναι bench-ακιας, ειναι παραλογο να ξοδεψει 4πλασια λεφτα (165Ε αντι 40Ε) για να παει απο 1333 9-9-9 σε 1600 8-8-8

(ασε που στον AMD σου μπορει να μην καταφερεις καν να τις δουλεψεις στα 1600ΜΗζ...)

Ξοδεψε τα να παρεις usb3 και εναν εξωτερικο δισκο usb3,

εκει οντως θα καταλαβεις τρελλη διαφορα.

ή παρε καλυτερη cpu

ή καλυτερη vga

ή ή ή...

Εφοσον με βεβαιωνεις οτι τα timings και τα megaHertz δεν παιζουν ουσιαστικα κανεναν ρολο τοτε να αγορασω μνημες με τα χειροτερα τετοια... εχεις να προτεινεις κατι συγκεκριμενο?

Οταν λες να παρω usb3 τι εννοεις? μητρικη με usb3?

alcohol added 2 Minutes and 26 Seconds later...

μπορεί να χρειαστείς πάνω από 4gb μόνο αν τρέχεις επαγγελματικά video processing, autocad κλπ ή απλά χρειάζεσαι να τρεχεις τουλάχιστον 2 virtual machines ταυτόχρονα με αρκετή μνήμη στο καθένα. Π.χ. όταν πάω να τρέξω στο vmware win xp, ubuntu και macosx με 1.3gb ram στα xp , 512mb στο ubuntu, 2gb στο macosx πάει στο 77% η ram (+135mb pagefile). Όταν έχω ανοίξει αρκετά προγράμματα μέσα μπορεί να ανεβεί και παραπάνω. Αλλά ντάξει τώρα σπάνια χρειάζομαι να έχω και 2 vmware και word & excel & photoshop...ε τι στο καλό

Σίγουρα άμα έχεις 8gb θα μπορείς να τα έχεις ανοικτά όλα αλλά γενικά νομίζω ότι για normal χρήση τα 4 φτάνουν

Kι εσυ τοτε γιατι εχεις 6? :)

Link to comment
Share on other sites

Ο λογος που θελω να παρω εξτρα μνημες εχει ειπωθει. Το δε wei ειναι μόνο ενδεικτικο και φανταζομαι θα συμφωνησεις.

Επειδη το σκεφτομαι κανω τωρα αυτη τη συζητηση:)

Νομιζεις οτι ειναι καλη ιδεα να δωσω 330 για να παρω πχ. αυτες τις supertalent?

Φιλε μου, ο σκοπος μου ειναι να μηδενισω τελειως το pagefile ωστε να μην φθειρεται ο ssd.

Oσο ειναι κλειστο, εχω ηδη δει καποιες φορες το μυνημα να κλεισω παραθυρα γιατι δεν επαρκει η μνημη.

Περα απ αυτο ομως, οσο περισσοτερη μνημη εχει κανεις τοσο το καλυτερο και γρηγοροτερο, ετσι δεν ειναι?

Το test που μου ειπες να κανω δεν το καταλαβα.

Οσο για τα 6GB, εννοω 2χ2 + 2χ1... παλι dual channel mode εχεις

Εφοσον με βεβαιωνεις οτι τα timings και τα megaHertz δεν παιζουν ουσιαστικα κανεναν ρολο τοτε να αγορασω μνημες με τα χειροτερα τετοια... εχεις να προτεινεις κατι συγκεκριμενο?

Οταν λες να παρω usb3 τι εννοεις? μητρικη με usb3?

alcohol added 2 Minutes and 26 Seconds later...

Kι εσυ τοτε γιατι εχεις 6? :)

Έχω 6 γιατί αλλιώς θα έπρεπε να έχω 3. Και 3 είναι λίγα.

Καλύτερα δεν είναι να έχεις έναν σκληρό που να έχεις το pagefile?

Εγώ έχω βάλει στον σκληρό το pagefile, τα temp files και την temp+cache tou firefox.

γενικά όσο περισσότερη ram έχει κανείς τόσο καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου, ο σκοπος μου ειναι να μηδενισω τελειως το pagefile ωστε να μην φθειρεται ο ssd.

Oσο ειναι κλειστο, εχω ηδη δει καποιες φορες το μυνημα να κλεισω παραθυρα γιατι δεν επαρκει η μνημη.

Περα απ αυτο ομως, οσο περισσοτερη μνημη εχει κανεις τοσο το καλυτερο και γρηγοροτερο, ετσι δεν ειναι?

Το test που μου ειπες να κανω δεν το καταλαβα.

Οσο για τα 6GB, εννοω 2χ2 + 2χ1... παλι dual channel mode εχεις

φυσικα και συμφωνω να το κλεισεις το pagefile, κι εγω το εχω off απο το 2002 ;)

οκ λοιπον, αν εχεις ηδη δει μηνυμα τοτε θες περισσοτερη μνημη

αυτα που σου ελεγα ειναι ενα απλο τεστ για να δεις με ποση μνημη θα εισαι οκ.

Πχ με τα 4 που εχεις τωρα, να βαλεις ενα σταθερο pagefile 2GB

(δηλ ορισεις custom size, Initial size(MB) 2000, Maximum size(MB) 2000)

και να δεις αν και εκει θα εχεις τετοια προβληματακια.

Αυτο θα ειναι τεστ που θα σου πει αν με 6GB RAM και κλειστο το pagefile θα εχεις προβλημα.

Απλο δεν ειναι?

Anyway, αφου εισαι με AMD, ασε τα (2*2+2*1=6) και κοιτα τα 8 κατ ευθειαν.

Εφοσον με βεβαιωνεις οτι τα timings και τα megaHertz δεν παιζουν ουσιαστικα κανεναν ρολο τοτε να αγορασω μνημες με τα χειροτερα τετοια... εχεις να προτεινεις κατι συγκεκριμενο?

Οταν λες να παρω usb3 τι εννοεις? μητρικη με usb3?

εγω ετσι θα σου λεγα.

Παρε τις φτηνοτερες.

απο αποψη timmings εννοω, αλλα να ειναι μαρκα της προκοπης (corsair, kingston κλπ)

Πχ καποιες απο τα λινκ που σου εδειξα, με 40-45Ε τα 4GB που ειναι τωρα σε προσφορα.

και αν θες να ξοδεψεις κι αλλα χρηματα, ξοδεψε τα καπου που να τα χρειαζεσαι αλλα που θα σου κανει διαφορα εμφανη.

το usb3 ηταν απλως μια ιδεα, στην περιπτωση που χρησιμοποιεις εξωτερικο δισκο.

Τωρα, αν θα αγορασεις usb3 ενσωματωμενο στη μητρικη, ή εναν pci-e controller με usb3, και εξωτερικο δισκο usb3 ή κατι αλλο,

κανε οτι νομιζεις.

Εγω απλα ηθελα να σου δωσω μια ιδεα που να υπαρχει διαφορα πραγματικη. και χαωδης.

Link to comment
Share on other sites

αυτα που σου ελεγα ειναι ενα απλο τεστ για να δεις με ποση μνημη θα εισαι οκ.

Πχ με τα 4 που εχεις τωρα, να βαλεις ενα σταθερο pagefile 2GB

(δηλ ορισεις custom size, Initial size(MB) 2000, Maximum size(MB) 2000)

και να δεις αν και εκει θα εχεις τετοια προβληματακια.

Αυτο θα ειναι τεστ που θα σου πει αν με 6GB RAM και κλειστο το pagefile θα εχεις προβλημα.

Απλο δεν ειναι?

Anyway, αφου εισαι με AMD, ασε τα (2*2+2*1=6) και κοιτα τα 8 κατ ευθειαν.

Kαταλαβα τι λες αλλα εσυ προσθετεις φυσικη και εικονικη μνημη και δε νομιζω οτι λειτουργει ετσι το συστημα...

Γιατι να μην σκεφτομαι τα 6GB σε amd? Αφου το dual δε χανεται.

εγω ετσι θα σου λεγα.

Παρε τις φτηνοτερες.

απο αποψη timmings εννοω, αλλα να ειναι μαρκα της προκοπης (corsair, kingston κλπ)

Πχ καποιες απο τα λινκ που σου εδειξα, με 40-45Ε τα 4GB που ειναι τωρα σε προσφορα.

Eφοσον φιλε μου μου λες οτι οι χρονισμοι και η συχνοτητα δεν παιζουν ρολο παρα μονο η ποσοτητα (εν προκειμενω 8GB), τοτε γιατι να παρω τις ddr3 kingston που μου υπεδειξες(oυτε ψυκτρες δεν εχουν) με 82, και οχι αυτες τις ddr2 kingston με 68 που θα ταιριαξουν με τις υπαρχουσες μου?

Επιπλεον, οι μητρικες ΑΜ3 ειναι ακριβοτερες απο τις μητρικες ΑΜ2, σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.