Jump to content



Πρόβλημα με εγκατάσταση Suse σε laptop...


sotosx

Recommended Posts

Έχω ένα laptop Toshiba, μοντέλο 1710cds το οποίο το έχω μόνο για linux. Έχω δοκιμάσει αρκετές διανομές δοκιμάζοντας ποιά θα κρατήσω τελικά όπως mandrake 10 & 10.1, fedora core 2 & 3, ubuntu κ.α.

Έπειδη όμως έχω μια ιδιαίτερη συμπάθεια στις διανόμες της suse :inlove: , συμβαίνει πάντα το εξής απογοητευτικό...: με όλες τις διανομές suse, ενώ η εγκατάσταση πραγματοποιείται κανονικότατα και το περιβάλλον εγκατάστασης εμφανίζεται κανονικά, όταν φτάνω στο σημείο που πρέπει να κανω configure την οθόνη, δεν μου την αναγνωρίζει και βγάζει τα γραφικά σπασμένα με περίεργες συχνότητες και γραμμές και όλα αυτά μόνο στο πάνω μισό της οθόνης, το αλλό μισό είναι νεκρό, κατράμαυρο κοινώς....

Ότι οθόνη lcd 800χ600 και να επιλέξω μου κάνει τα ίδια!Φυσικά και restart να κάνω δεν μπορώ να μπω καν στο σύστημα γιατί δεν βλέπω την τρύφλα μου.

Υποψιάζομαι πως πρέπει να υπάρχει προβλημα με το οτι η οθόνη ειναι ολίγον τι αρχαία...ούτε καν tft δεν είναι, είναι 800x600 DSTN!!! Αλλά αυτο μου συμβαίνει μόνο με τις διανόμες suse...

Γνωρίζει κανείς κάποια λύση ή είχε παρόμοιο πρόβλημα και το έλυσε????? ????? ?????

Link to comment
Share on other sites

μήπως δεν είναι η οθόνη και είναι η κάρτα γραφικών που βγάζει πρόβλημα?

μπορείς να μπεις στο σύστημα? μπες και αν δε βλέπεις τίποτα πάτα

ctrl+alt+backspace (kill x).

από κονσόλα δοκίμασε κάποια άλλη κάρτα γραφικών.

ποια έχει το λάπτοπ σου?

δίνοντας

sax2

ρυθμίζεις το x.

αφού δουλεύουν τα άλλα, δουλεύει και το suse, απλά δεν το ξέρει:)

Link to comment
Share on other sites

θα το δοκιμάσω κι αυτό, ομολογώ πως δεν εχω δοκιμάσει κάτι τέτοιο, απλα δεν το έκανα γιατι την κάρτα γραφικών την αναγνωρίζει αυτήν ακριβώς που έχει το laptop.

I' ll give it a try anyway, thanx:T:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το laptop μου δεν είναι suse frienly:confused:

Δοκίμασα χτες να περάσω το Personal 8.2 που το έχω αγορασμένο κιόλας, αλλα στο τέλος της εγκατάστασης μου έβγαλε απο μόνο του οτι δεν αναγνωρίστηκε η οθόνη...

Τι να πώ, θα ζητήσω μια customized διανόμη απο την Suse για το laptop μου και μόνο!:smoke:

Schumifer, θα τα κοιτάξω τα links ενδελεχώς... thanks;)

Link to comment
Share on other sites

τι να σου πω ρε συνονόματε, δε μου χει τύχει κάτι τέτοιο.

πολύ περίεργη είναι η οθόνη σου μου φαίνεται.

μήπως φταίνε οι εκδόσεις του x που έχουν τα suse? (χλωμό...)

θα κοιτάξω κι εγώ τι μπορώ να βρω και αν δω τίποτα θα postάρω.

το suse μ'αρέσει κι εμένα σα διανομή, και γενικά το χρησιμοποιώ κι εγώ :T:

Link to comment
Share on other sites

δε ξέρω τι να πω και τι να υποθέσω...

Αποκλείεται να φταίει η έκδοση του x γιατι δεν είναι τυχαίο που συμβαίνει με 3 διαφορετικές εκδόσεις ( Personal 8.2, Personal 9.1, kai Professional 9.1 )

Κάτι άλλο είναι το πρόβλημα...

Πάντως κατεβαζω τώρα το Mandrake 10.2 beta να το δοκιμάσω μιας και είναι η επόμενη favorite διανομή... ( και παίζει η γαμ@οθόνη μου! )

Αν βρείς κάτι πάντως....

Link to comment
Share on other sites

Μου εμφανίστηκε και εμένα ένα τέτοιο πρόβλημα... :mad: σε Laptop ACER TravelMate 290 με την διανομή Knoppel 0.4... το οποίο αυτό πρόβλημα δεν με ενδιαφέρει να το διορθώσω γιατί η διανομή είναι live-CD... άρα δεν θα την εγκαταστήσω στο Laptop. ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.