Jump to content



Πρόβλημα με υδρόψυξη


sakattack1442169065

Recommended Posts

το Zalman Reserator που εχω, κατι επαθε και ανεβαζει μεγαλες Θ

Σιγουρα κατι εγινε και χειροτερεψε αποτομα τωρα,

καθως το προηγουμενο ΣΚ επαιζα ανετα πολλες ωρες, αλλα τωρα μολις παω να βαλω game κλεινει το PC λογω Θ

Αλλα ισως και σιγα σιγα να ειχε επιδεινωση και απλα να μην το ειχα συνειδητοποιησει, και απλα τωρα να κατερρευσε.

Γιατι περυσι ειχα πολυ καλες Θ αλλα νομιζω οτι σιγα σιγα τα νουμερα ειχαν χειροτερευσει.

Το θεμα ειναι τι φταιει?

Εχει χασει η αντλια μερος της δυναμης της, ή εχουν πιασει χοντρα αλατα μεσα?

Δεν ξερω πως να δω τι απο τα δυο φταιει χωρις να τα διαλυσω ολα ή να παρω καινουργια αντλια.

Απο τη μια, η αντλια σιγουρα καπως δουλευει, δεν εχει χαλασει τελειως, γιατι αν την κλεισω αποτομα ανεβαινουν οι Θ.

Οι αντλιες αν δουλευουν θα δουλευουν στο φουλ? ή γινεται να εχουν χασει μερος της δυναμης τους?

Απο την αλλη, σιγουρα το συστημα μαζευει καποια αλατα, που δεν ξερω γιατι γινεται αυτο, υποτιθεται ηλεκτρολυση δεν θα γινοταν.

Το αδειασα και εβαλα λιγο νεο απεσταγμενο νερο και ξυδι για καμποση ωρα, αλλα δεν αλλαξε κατι.

Καμμια ιδεα για το πως να προχωρησω αρχικα, αν γινεται να αποφυγω δραστικες λυσεις?

Link to comment
Share on other sites

δεν εχει προβλημα στα πατηματα,

εξαερωση δεν χρειαζεται ειναι ανοιχτο κυκλωμα το reserator

το νερο μολις φευγει απο τη cpu και ειδικα μετα και τη gpu ειναι καυτο, πιανωντας τους σωληνες δηλαδη το νιωθω.

Αρα υπολογιζω οτι η ροη δεν ειναι καλη, αλλα δεν ξερω αν φταιει οτι αλατα την περιοριζουν ή οτι η αντλια δουλευει ανεπαρκως.

Με το ξυδι δεν εγινε κατι,

να ριξω viacal στο νερο (ή τιποτα αλλο)?

Γμτ, 7 χρονια ειχα βολευτει και δεν ειχα χρειαστει ποτε να προβληματιστω με τετοια θεματα, και τωρα δεν ξερω τι να κανω.

Link to comment
Share on other sites

Τόσο δραματική αλλαγή στη θερμοκρασία (έτσι όπως το περιγράφεις) δέν μπορεί να οφείλετε σε άλατα.

Το πιθανότερο σενάριο είναι να έχεις περιορισμένη ροή από θέμα αντλίας.

Link to comment
Share on other sites

Αν τελικά αλλάξεις αντλία, ρίξε μια ματιά εδώ για να βάλεις μια διπλάσιας ροής. Εγώ είχα δει μεγάλη διαφορά. Επίσης διαφορά είχα δει, στηρίζοντας δύο ανεμιστήρες στο 1/3 του ύψους από κάτω που τους άνοιγα μόνο όταν έπαιζα.

Link to comment
Share on other sites

ναι, 7 χρονια δουλευει σχεδον συνεχεια, δηλ 50-60.000 ωρες πρεπει να εχει γραψει...

μαλλον τα φτυσε ε?

εχω και προβλημα να ξεβιδωσω το σωληνα απο την βαση κατω, μαλλον εχει φρακαρει με τα χρονια, και φοβαμαι μηπως σπασω τα ρακορ προσπαθωντας να το ξεβιδωσω.

Γι΄αυτο και ηθελα να σιγουρευτω πρωτα μηπως ειναι αλατα, αλλα απο οτι μου λετε μαλλον δεν ειναι.

να την καθαρισω οταν λεμε, πώς? ανοιγει?

Ή να μην ασχοληθω με αυτο?

Link to comment
Share on other sites

να την καθαρισω οταν λεμε, πώς? ανοιγει?

Ή να μην ασχοληθω με αυτο?

Βασικά προτείνω να μην ασχοληθείς καν με αυτό και να πας κατευθείαν για καινούρια αντλία.

Μια και καλή βάλε άλλη να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

τελικα το προβλημα ηταν τα αλατα,

για την ακριβεια μαλλον κανει διαβρωση το Reserator παρα τα οσα αντιθετα ισχυριζοταν,

βεβαια ειναι και τοσα χρονια, ισως λογικο να εχει χασει την επιστρωση του.

και ετσι βγαζει μια γαλαζωπη αμμο που μαζευει οπου βρει, στα στομια των μπλοκ (απο εξω πιο πολυ),

αλλα κυριως ειχε μαζεψει τρελλο πουρι μεσα στο μπλοκ

αλλα και το μπλοκ το βλεπω εσωτερικα χαλκινο. Δεν ξερω αν και αυτο παιζει το ρολο του, αν και το παλιο χαλκινο επισης ηταν.

Στην αρχη ειχα βαλει λιγο ξυδι και αυτο απο μονο του διορθωσε την τελευταια καταρρευση και μου επετρεψε ξανα να δουλευω, αλλα με τις ιδιες μεγαλες Θ.

Σημερα βρηκα επιτελους χρονο να βγαλω το cpu block.

το καθαρισα καλα και οι Θ επεστρεψαν οπως και στην αρχη.

Αρα δεν ηταν η αντλια, αλλα οταν ερθει η 600αρα που εχω παραγγειλει θα τη δοκιμασω κι εκεινη.

Τελικο ερωτημα: Παραφλου ή κατι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

χμ, κι εγω για αρκετα χρονια δεν ειχα.

και εχω τωρα και μαλιστα εντονα.

μαλλον τα παιξε πια το αλουμινιο του reserator.

Θα παρω παραφλου μπας και βοηθησει.

Οποιος εχει καμμια αλλη ιδεα για καλυτερα ας πει.

Link to comment
Share on other sites

Γιατρέ μου με ρωτάτε πού θα βρείτε water for injection? Περνάτε από την παλιά σας κλινική και λέτε στη νοσηλεύτρια: αν θες να φτιάξεις ένα half normal ποιον ορό παίρνεις?

Και θα σου δείξει το ράφι με τους wfi!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.