Jump to content



Dfi ultra D και raid 0 απορία


ison

Recommended Posts

Μια ερωτηση σε οσους εχουν raid 0 στην dfi....στο συστημα της υπογραφης μου βγαζει στο tray (δεξια κατω) ενα εικονιδιο οπως οταν εχει συνδεσει καποια εξωτερικη usb συσκευη...(safely remove hardware) αλλα μεσα δειχνει τα ραπτορια....αυτο ετσι πρεπει να ειναι ή κατι παιζει και δεν το εχω παρει χαμπαρι?...

post-1146-1416071712,2897_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

έχω δύο SATA όχι σε Raid και βγάζει το ίδιο. ίσως έχει να κάνει με το hotswap που είναι μία λειτουργία στους SATA δίσκους, αλλαγή δίσκων χωρίς να κλείσει το σύστημα. αν κάποιος βρει πως μπορούμε να το απενεργοποιήσουμε θα ήταν χρήσιμο.

με την ευκαιρία έχει καταλάβει κανείς πως πάνε τα SATA κανάλια του chipset. έχει 4 ξεχωριστά κανάλια ή 1-2 και 3-4 είναι δύο ξεχωριστά? αν είναι το δεύτερο θα είναι καλύτερο σε απόδοση πιστεύω να βάλεις τον κάθε σκληρό σε ξεχωριστό κανάλι.

Link to comment
Share on other sites

hotswap ειναι!

αν δεν κανω λαθος, στον windows explorer τα γραμματα των δισκων που αντιστοιχουνε στους 2 ραπτορες τα εμφανιζει ως αφαιρουμενους δισκους!

Αρχική απάντηση από Samael

Ηοtswap?!?!

Δε νομιζω να υποστιριζετε κατι τετοιο!

υποστηριζει!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από crmaris

το κάθε sata ειναι ξεχωριστό. Μην τα μπερδεύεις με τον δίαυλο eide που είχε στο ιδιο κανάλι δυο, master kai slave δηλαδή και μοιραζότανε το bandwidth. Δηλαδή έχεις 4 ξεχωριστά sata διαύλους.

αυτό ήξερα και γω, όμως στο device manager έχοντας τους δύο SATA στο 1 και 2 τους δείχνει να είναι primary και secondary channel. ???

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dorian

αυτό ήξερα και γω, όμως στο device manager έχοντας τους δύο SATA στο 1 και 2 τους δείχνει να είναι primary και secondary channel. ???

Οντως αυτο το εχω παρατηρησει και εγω....
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω κάνει κλικ στο "safely remove hardware" και έχω μετά αφαιρέσει ένα sata δίσκο (όχι αυτόν με τα windows βέβαια) :) και έγινε μια χαρά.

Μετά έβαλα άλλο δίσκο και τον αναγνώρισε αμέσως (όπως ακριβώς κάνει με USB ή Firewire δίσκους) :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.