Jump to content



Υπερχρονισμος Q9550


Recommended Posts

λοιπον, ειχα κανει παλιοτερα o/c αλλα δε θυμαμαι τις ρυθμισεις για να ξαναπαω στα ιδια. εχω mobo Asrock P45XE, cpu Q9550, και ram Κingston KHX6400D2LLK2/4G 4GB 800MHz DDR2 4-4-4-12 1.95V.

Θελω να δουλεψω επεξεργαστη και μνημες 1:1, αυτο δεν ειναι και το ιδανικοτερο; δηλαδη, 8.5*400 για τον επεξεργαστη, αλλα με τι ρευματα;

Ευχαριστω οποιον εχει τη διαθεση να βοηθησει!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 106
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Η κάθε μαμά πάει διαφορετικά!Τις ρυθμίσεις θα τις βρεις μόνος σου.Δεν υπάρχει μαγική συνταγή,το 1-1 είναι καλό όταν οι μνήμες ανεβαίνουν πολύ!Aν ο pcu πάει ψηλά μπορείς να βάλεις διαιρέτη ώστε να είναι ψηλά ο cpu και οι μνήμες σε κανονικά timming's.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπερα κι απο μενα!Ειμαι καινουριος στο φορουμ και μεχρι τωρα δεν ειχα ασχοληθει με το o/c.Εχω ενα pc με:

cpu:ntel® Core2 Quad CPU Q9550 @ 2.83GHz

mobo:Msi P35 platinum combo(ms-7338) και

ram:F3-8500CL7D-2GBNQ (1Gx2).

Αυτο που εχω κανει μεχρι τωρα ειναι να ανεβασω to FSB 333 σε 370 με κλιμακα 8.5(3.15MHz).Αυτο που παρατηρησα ειναι οτι ανεβαζοντας το FSB ανεβαινει και η συχνοτητα της ram απο 1067 σε 1110.Ο διαιρετης FSB : DRAM ειναι 2:3.Ελεχξα και τις θερμοκρασιες(40-42 βαθμοι σε idle) παραλληλα με stressing test και γενικα το pc ειναι μια χαρα και εχει γινει λιγο καλυτερο στις ανταποκρισεις.

Θελω να ρωτησω αν ως μικρο o/c ειναι ενταξει μιας και δεν εχω πειραξει ρευματα, timings στη ram και αν θα μπορουσα να ανεβασω με τον ιδιο τροπο λιγο ακομα, ας πουμε στα 3,4.Ακομα θελω να ρωτησω αν αυτα τα μικρα o/c φθειρουν πιο γρηγορα το συστημα.

Εχω πειραματιστει λιγο ακομα μειωνοντας την κλιμακα και ανεβαζοντας το FSB.Εβαλα και διαιρετη 1:1.50, 1:1.20 και προσπαθησα να κραταω τα τη συχνοτητα της ram χαμηλα (ακομα και στα 1067).Μερικες φορες δεν μπουταρε καν και μερικες κολλησε στην εκκινηση του os.Γενικα οταν ειμαι μεχρι 3,2 που εχω τσεκαρει εινα οκ.Επισης θα ηθελα να μου προτεινετε καποια o/c με περισσοτερα tweaks να δοκιμασω.Μεχρι ποσο αν ανεβασω δεν υπαρχει κινδυνος για μονιμη κατασταση.

Πολλες ερωτησεις :080:

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Το κάθε κομμάτι hardware (cpu,motherboard,ram) είναι μοναδικό , και αντιδρά διαφορετικά σε συνθήκες overclocking.

Για το δικό σου , συγκεκριμένο σύστημα , θεωρώ ότι είναι μέσα στα απόλυτα λογικά πλαίσια μιά ταχύτητα των 3,4Ghz στον επεξεργαστή , με τις μνήμες 1:1 (στα 800 δηλαδή).

Αρα ο στόχος σου είναι 8.5 x 400 = 3.4 Ghz , χωρίς να χρειαστεί να πειράξεις κάτι άλλο από ρυθμίσεις στο bios (τάσεις κλπ μπορείς να τα αφήσεις στο auto).

Ενημερωτικά , για μιά τέτοια ταχύτητα το σύστημα δέν θα πρέπει να χρειάζεται πάνω από 1,30 volt.

Για καλύτερη συμπεριφορά στο overclocking , θα σου πρότεινα να κάνεις disable από το bios τις επιλογές C1E και EIST (Intel Speedstep).

Για κίνδυνο , ότι θα κάψεις κάτι (σε τόσο απλό στάδιο overclocking) , μήν φοβάσαι (ειδικά με τα Intel).

Στην χειρότερη των περιπτώσεων , μπορεί το σύστημα απλά να "κρεμάσει" από ρυθμίσεις και να μήν ανοίγει ή να βγάλει error screen ή να κάνει restart την ώρα που φορτώνει το λειτουργικό.

Για το θέμα πρόωρης φθοράς ... η απάντηση μου είναι , ότι υπάρχουν κλοκαρισμένα συστήματα (επί 10 χρόνια σερί) και λειτουργούν ακόμη απροβλημάτιστα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση.

Το EIST το εχω disabled οπως κ το spread spectrum.To C1E δεν το βρισκω.Εχω D.O.T control το οποιο ειναι κι αυτο disabled.

Τωρα αυτο που θελω να ρωτησω ειναι για το ratio FSB : DRAM.

Εχω βρει ενα τυπο: FSB/x*y*2 (οπου x ειναι το αριθμητης και οπου y ο παρονομαστης του ratio.Δηλαδη, στα 3,4 με ratio θα ειναι:400/1*1*2=800MHz.Το θεμα ειναι οτι στο bios εχω τις εξης αναλογιες:

1:1,5

1:1,2

1:1,6

1:2 και auto(1:1 δεν εχει).Αν βαλω 1:1,5 μου δινει 1200.Αυτο δεν το χω καταλαβει.Το βλεπω 1200 η 600 αρα ειμαι πιο κατω απ το 800 που μου προτεινεις.Αν βαλω 1:1.2 μου δινει 960.Αν το αφησω στο auto το cpu-z μου δειχνει ratio 2:3.

To core Vmax ειναι 1.288 και οι θερμοκρασιες 44-46 στα 3,4.

Επισης το cpuz για καθε ram δειχνει το εξης:

DIMM # 1

SMBus address 0x50

Memory type DDR3

Module format UDIMM

Manufacturer (ID) G.Skill (7F7F7F7FCD000000)

Size 1024 MBytes

Max bandwidth PC3-8500F (533 MHz)

Part number F3-8500CL7-1GBNQ

Number of banks 8

Nominal Voltage 1.50 Volts

EPP no

XMP no

AMP no

JEDEC timings table CL-tRCD-tRP-tRAS-tRC @ frequency

JEDEC #1 6.0-6-6-18-24 @ 457 MHz

JEDEC #2 7.0-7-7-20-27 @ 533 MHz

DIMM # 2

SMBus address 0x52

Memory type DDR3

Module format UDIMM

Manufacturer (ID) G.Skill (7F7F7F7FCD000000)

Size 1024 MBytes

Max bandwidth PC3-8500F (533 MHz)

Part number F3-8500CL7-1GBNQ

Number of banks 8

Nominal Voltage 1.50 Volts

EPP no

XMP no

AMP no

JEDEC timings table CL-tRCD-tRP-tRAS-tRC @ frequency

JEDEC #1 6.0-6-6-18-24 @ 457 MHz

JEDEC #2 7.0-7-7-20-27 @ 533 MHz

Τι ειναι το JEDEC και γιατι υπαρχουν 2;;;Κι αφου το max bandwidth ειναι 533 πως γινεται να παιζω στα 600;;;

Τελος παρατηρησα κι αυτο: Core Stepping C1.

Ειναι το ιδιο με το C1E που μου ειπες;;;Πως το κανω disable;Δεν το βρισκω στο bios.

Έγινε επεξεργασία από ganja7
Link to comment
Share on other sites

Όταν βάζεις διαιρέτη 1:1.5 τότε αφού το fsb=400 τότε το memory frequency=600.

Επειδή η μνήμη είναι ddr2 βλέπεις 600x2=1200 στην ουσία όμως είσαι στα 600.

Αν παίζουν χωρίς πρόβλημα εκεί είσαι καλύτερα απ ότι σου είπε ο Τάσος (δηλ. 400x2=800)...

Αν δεν πάνε καλά εκεί κατέβα στο 1:1.2 δηλ. 480 (x2=960) που είναι μέσα στα specification των μνημών σου αφού η επίσημη συχνότητά τους είναι 533 (ή 1066). Εκεί πιστεύω θα παίξεις με 6.0-6-6-18-24 χωρίς πρόβλημα. Αν όμως δεν πάνε καλά με 6.0-6-6-18-24 δώσε 6-7-6-18-24 και θα είσαι ΟΚ.

Αν πάλι θέλεις και σηκώνει παραπάνω fsb το σύστημα & ο επεξεργαστής μπορείς να ανέβεις στα fsb=444 με multiplier 7,5 (άρα συχνότητα επεξεργαστή πάλι 3,33) οπότε οι μνήμες σου με 1.2 διαιρέτη θα παίξουν στην μέγιστη επίσημη συχνότητά τους σε στόκ ρεύμα και timings δηλ. 7.0-7-7-20-27 @ 533 MHz.

Πάντως αν οι μνήμες παίζουν σταθερά στα 600 με 1,5 διαιρέτη προσωπικά θα έμενα εκεί. δηλ. fsb=400, cpu=3.4 , fsb:ram=1:1,5, mem=600@7-7-7-20-27

Δοκίμασε σταθερότητα μνημών με memtest ή με ΑΙDΑ για αρκετές ώρες για να είσαι σίγουρος...

Τα Jedec είναι τα έτοιμα προφίλ που πολλές μητρικές τα βλέπουν και τα επιλέγουν αυτόματα ανάλογα με τον επεξεργαστή που έχεις.

Πολλά κιτ μνημών παίζουν ψηλότερα απο τις επίσημες ταχύτητές τους χωρίς πρόβλημα, μην σου φαίνεται περίεργο αυτό... είναι καλό!

Το θέμα είναι με τι timings παίζεις στα 600 και με τι ρεύμα.

Π.χ. το 480@6-7-6-18-24 θα είναι σίγουρα καλύτερο απο το 600@7-8-7-24-31 αν στα 600 αναγκάζεσαι για να είσαι σταθερός να έχεις αυτά τα timings.

Έγινε επεξεργασία από varachio
Link to comment
Share on other sites

Με fsb 400 και memory frequency 600,ratio auto και spd auto bootαρει κανονικα.

Με fsb 400 και memory frequency 600,ratio καρφωτο 1:1,5 και spd 7-7-7-20-27 οχι.

Το ram freq στο auto ειναι 1200.Oταν βαλω 1:1,5(σε αυτην την περιπτωση δεν bootαρω) ειναι ιδιο με το auto, 1200 δηλαδη.Αρα το auto μαλλον χρησιμοποιει το1:1,5.Ομως το cpuz μου λεει οτι παιζει 2:3.Γιατι;

Link to comment
Share on other sites

Με fsb 400 και memory frequency 600,ratio auto και spd auto bootαρει κανονικα.

Με τι memory timings όμως;

Με fsb 400 και memory frequency 600,ratio καρφωτο 1:1,5 και spd 7-7-7-20-27 οχι.

Εκεί μάλλον επειδή παίρνεις "στο χέρι" (manual) τις ρυθμίσεις η μητρική δεν ρυθμίζει και άλλες παραμέτρους όπως επιμέρους τάσεις π.χ. ή/και strap

Για το άλλο σου απάντησε ο apotsi :)

Link to comment
Share on other sites

1:1,5 = 2:3

Εχεις δικιο!!! :023:

Κ κατι ακομα.Στα 3,4 αυξανοντας μονο το fsb το memtest βγαζει καμποσα errors.Οταν ειμαι ειτε σε win7 ειτε σε linux ολα ειναι οκ.Δεν εχω συνατησει καποιο προβλημα.Οταν ριξω λιγο το fsb και παω στα 3,3 το memtest εβγαλε μονο 1 error(τεστ #3) στο 1ο μονο περασμα.Στο 2ο δεν το ξαναβγαλε.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα ψάχτηκα λίγο περισσότερο με τα χαρακτηριστικά της μητρικής σου.

http://www.msi.com/product/mb/P35-Platinum-Combo.html#/?div=Overview

Είναι αυτό που λέγαμε τότε ... "υβριδική".

Γιατί υποστήριζε και τους δύο τύπους μνήμης DDR2 και DDR3 (όχι ταυτόχρονα και τους δύο σε λειτουργία).

Λόγω γενιάς του chipset P35 , η καλύτερη συμβατότητα , σταθερότητα και επιδόσεις , έβγαιναν με τις DDR2.

Εσύ αυτή τη στιγμή έχεις πάνω DDR3 μνήμες , και μάλιστα πολύ χαμηλής ταχύτητας , και είναι ίσως ο ποιό δεσμευτικός παράγοντας για overclocking στο σύστημα σου.

Οταν στο σύστημα έχεις DDR2 μνήμες , τότε έχεις διαιρέτες :

1:1.25 , 1:1.5 , 1:1.67 , 1:2 , 1:1 , 1:1.2 , 1:1.6

Ενώ με DDR3 μνήμες έχεις σαν επιλογές μόνο :

1:1.5 , 1:1.2 , 1:1.6 , 1:2

Οπότε στην προκειμένη περίπτωση καλύτερα να επιλέξεις το χαμηλότερο διαιρέτη (1:1.2).

Από τάσεις , άν χρειαστεί να δώσεις ... έχεις επιλογές.

Τις μνήμες μήν τις φοβηθείς (έχουν και lifetime εγγύηση) και άνετα αντέχουν 1,6-1,7 volt.

CPU Voltage: +0.7875V above the nominal with 0.0125V increment.

  • Memory Voltage :
    • DDR2: from 1.8V to 3.3V with 0.05V increment;
    • DDR3: from 1.5V to 2.75V with 0.05V increment;

    [*]VTT FSB Voltage: from 1.175V to 1.575V with 0.025V increment;

    [*]NB Voltage: from 1.25V to 1.625V with 0.025V increment.

    [*]SB I/O Power: from 1.5V to 1.8V with 0.1V increment.

    [*]SB Core Power: 1.05V or 1.15V.

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω το θεμα με τη mobo κ αυτο μαλιστα μου εχει δημιουργησει προβλημα στο να βρω μεγαλυτερες ram.Εχω δοκιμασει διαφορα kits αλλα δεν μπουταρε με κανενα το pc.Εχω την εντυπωση οτι δεν σηκωνει 1333/4G(2x2).Ισως 1333/2G(2x1) να τα σηκωνει.

Απο κει κ περα αυτο που εκανα ειναι να μειωσω την κλιμακα σε 7,5 και να αυξησω το fsb σε 444(3.33Ghz).Dram ειχα ονομαστικο 1067.Εκανα κ memtest κ δεν εβγαλε κανενα error.

ΟΜΩΣ οταν μπουταρει κ φτανει στο windows logo κανει restart η κολλαει εκει.Το ιδιο κ στο linux.

Αυτο που μου προτεινες να κανω ειναι να αυξησω το ρευμα στη ram μονο;;;

Το fsb;Τα timings;Το ratio στο auto;Ram ονομαστικο 1067;

Παλι πολλες ερωτησεις...

Link to comment
Share on other sites

Τωρα ειμαι στα 3,35GHZ με ολα τα τεστ πετυχημενα.Δοκιμασα και τα 3,4 αλλα το memtest πεταει error.Ετσι ανεβασα το Vcore, το VTT FSB Voltage και το NB Voltage στα 1,3V.Επισης τη ram στα 1,54V.Τα timings τα αφησα auto.Στην αρχη τα ανεβαζα ενα-ενα αλλα συνηθως κολλαγε στην εναρξη των win.Μετα τα πειραγματα στις τασεις εφτασα να μπαινω κανονικα στα win αλλα καποια στιγμη (οχι πολυ μετα) παλι κολλησε.Καμια ιδεα γενικα????

Link to comment
Share on other sites

Γράψε μου συγκεκριμένες ρυθμίσεις και τάσεις , που χρησιμοποιείς.

Επίσης όταν λές "πιό μετά κόλλησε" ... περιέγραψε μου ακριβώς τι κάνει ?

Πάγωσε ?

Πέταξε error ? (bluescreen) ?

Εκανε restart ?

Τι ακριβώς έκανες εκείνη τη στιγμή με το pc σου ?

Είσουν idle , partial load , full load ?

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι πάντως σταθερός στα 3,35 - με 444fsb και μνήμες 1066 απ ότι υποθέτω - θα πρότεινα να μείνεις εκεί αναλογιζόμενος το σύστημά σου... Στις καθημερινές εργασίες δεν θα δεις καμία απολύτως διαφορά απο 3,35 στα 3,4...

Link to comment
Share on other sites

Γράψε μου συγκεκριμένες ρυθμίσεις και τάσεις , που χρησιμοποιείς.

Επίσης όταν λές "πιό μετά κόλλησε" ... περιέγραψε μου ακριβώς τι κάνει ?

Πάγωσε ?

Πέταξε error ? (bluescreen) ?

Εκανε restart ?

Τι ακριβώς έκανες εκείνη τη στιγμή με το pc σου ?

Είσουν idle , partial load , full load ?

Οταν ανεβασα το fsb στα 400x8.5=3,4 εβγαλε bsod και αρκετα errors(τεστ 4 και κυριως 6) στο memtest86.Ανεβασα τοτε τα volt της ram σε 1,62(σταδιακα) και τα errors στο #4 εξαφανιστηκαν και στο #6 μειωθηκαν.Φοβηθηκα περισσοτερο γιατι ειναι ηδη ανεβασμενη αυτοματα η συχνοτητα της μνημης στα 1200MHZ.Σε αυτην την περιπτωση δεν δοκιμασα καν λειτουργικο.

Αν είσαι πάντως σταθερός στα 3,35 - με 444fsb και μνήμες 1066 απ ότι υποθέτω - θα πρότεινα να μείνεις εκεί αναλογιζόμενος το σύστημά σου... Στις καθημερινές εργασίες δεν θα δεις καμία απολύτως διαφορά απο 3,35 στα 3,4...

Δεν υποθετεις σωστα...ειμαι στα 3,35 με 394 fsb και μνημες στα 1200 δυστυχως.Θα ηθελα τουλαχιστον αν ειναι να μην παω στα 3,4 να μεινω στα 3,35 με μνημες 1066 ουτως ωστε να μην ζοριζονται.1200 ειναι πολυ μεγαλυτερο απο την ονομαστικη νομιζω.Εχω κανει αλλη μερα δοκιμη 444x7.5 παγωσε πριν το σημειο που μου ζηταει pass για win7.Ανεβασα πρωτα ram volt στο 1,58.Ανεβασα μετα Vcore στο 1,3.Το ιδιο και για το VTT FSB Voltage και για το NB voltage.Το καλυτερο αποτελεσμα ηταν να μπω στην επιφανεια εργασιας μου και να παγωσει μετα απο λιγο(30sec περιπου).Τα δοκιμαζα και ενα ενα και με συνδιασμους.Αυτο που δεν εχω καταλαβει ειναι οτι π.χ: στην περιπτωση που παγωνει θελει να ανεβασεις αυτο σε αλλη περιπτωση θελει να ανεβασεις αυτο.Εγω ανεβαζα τα volt της μνημης για να στηριξω τη μεγαλυτερη συχνοτητα που ειχαν οταν ανεβασα το fsb.Δεν ξερω ομως αν σκεφτηκα σωστα.

Link to comment
Share on other sites

χα χα χα.... ρε Τάσο... μου θύμησες ένα παλικάρι που έγραφε σε threads:

"Ας σου απαντήσει κανένας άλλος, γιατί τώρα βιάζομαι και πρέπει να φύγω"....

Sorry για το Off topic.

Link to comment
Share on other sites

Όταν βάζεις διαιρέτη 1:1.5 τότε αφού το fsb=400 τότε το memory frequency=600.

Επειδή η μνήμη είναι ddr2 βλέπεις 600x2=1200 στην ουσία όμως είσαι στα 600.

Αν παίζουν χωρίς πρόβλημα εκεί είσαι καλύτερα απ ότι σου είπε ο Τάσος (δηλ. 400x2=800)...

Αν δεν πάνε καλά εκεί κατέβα στο 1:1.2 δηλ. 480 (x2=960) που είναι μέσα στα specification των μνημών σου αφού η επίσημη συχνότητά τους είναι 533 (ή 1066). Εκεί πιστεύω θα παίξεις με 6.0-6-6-18-24 χωρίς πρόβλημα. Αν όμως δεν πάνε καλά με 6.0-6-6-18-24 δώσε 6-7-6-18-24 και θα είσαι ΟΚ.

Αν πάλι θέλεις και σηκώνει παραπάνω fsb το σύστημα & ο επεξεργαστής μπορείς να ανέβεις στα fsb=444 με multiplier 7,5 (άρα συχνότητα επεξεργαστή πάλι 3,33) οπότε οι μνήμες σου με 1.2 διαιρέτη θα παίξουν στην μέγιστη επίσημη συχνότητά τους σε στόκ ρεύμα και timings δηλ. 7.0-7-7-20-27 @ 533 MHz.

Πάντως αν οι μνήμες παίζουν σταθερά στα 600 με 1,5 διαιρέτη προσωπικά θα έμενα εκεί. δηλ. fsb=400, cpu=3.4 , fsb:ram=1:1,5, mem=600@7-7-7-20-27

Δοκίμασε σταθερότητα μνημών με memtest ή με ΑΙDΑ για αρκετές ώρες για να είσαι σίγουρος...

Τα Jedec είναι τα έτοιμα προφίλ που πολλές μητρικές τα βλέπουν και τα επιλέγουν αυτόματα ανάλογα με τον επεξεργαστή που έχεις.

Πολλά κιτ μνημών παίζουν ψηλότερα απο τις επίσημες ταχύτητές τους χωρίς πρόβλημα, μην σου φαίνεται περίεργο αυτό... είναι καλό!

Το θέμα είναι με τι timings παίζεις στα 600 και με τι ρεύμα.

Π.χ. το 480@6-7-6-18-24 θα είναι σίγουρα καλύτερο απο το 600@7-8-7-24-31 αν στα 600 αναγκάζεσαι για να είσαι σταθερός να έχεις αυτά τα timings.

Τα καταφερα!!!!

Κλειδωσα στα 3,4 με fsb 400.Ακολουθησα τη συμβουλη σου και καθορισα ratio 1:1.2 και timings 6.0-6-6-18-24.Τωρα οι μνημες παιζουν στα 960MHZ(εχει μεγαλη διαφορα πρακτικα απο το 1066;;;).Εκανα και memtest86 για καμια ωρα δεν εβγαλε κανενα σφαλμα!Τεσταρα και με prime95 για κανα 2ωρο σε blend και ολα μια χαρα.Η ταση της cpu Vmax=1.288V.Το fsb : dram ειναι 5:6(νομιζω οτι ειναι ενταξυ 5x(1:1.2).Αν εχεις καποια διορθωση-βελτιωση ευπροσδεκτη.

Ευχαριστω ολους σας για το χρονο που αφιερωσατε!

Αλλη μια ερωτηση:

Ξερει κανεις για ποιο λογο οταν ειμαι στο linux σε idle κατασταση η cpu εχει μεγαλυτερη θερμοκρασια(47-48 βαθμους);;;

Έγινε επεξεργασία από ganja7
Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις καποια διορθωση-βελτιωση ευπροσδεκτη.

Όχι, δεν έχω να προτείνω κάτι άλλο... μια χαρά είσαι εκεί για 24/7...

Σε 100% φορτίο τι θερμοκρασίες βλέπεις;

Έγινε επεξεργασία από varachio
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.