Jump to content



Υπερχρονισμος Q9550


Recommended Posts

χα χα χα.... ρε Τάσο... μου θύμησες ένα παλικάρι που έγραφε σε threads:

"Ας σου απαντήσει κανένας άλλος, γιατί τώρα βιάζομαι και πρέπει να φύγω"....

Sorry για το Off topic.

:046:

Εγώ δέν είμαι τέτοιος τύπος Τόλη :116:

Πραγματικά βιαζόμουν εκείνη την ώρα ... και τώρα που επέστρεψα μπήκα να γράψω ... αλλά λύθηκε το θέμα ... οπότε όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 106
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Σε 100% φορτίο τι θερμοκρασίες βλέπεις;

Μεχρι 69 επιασε με blend stress.Στο linux γιατι εχω μεγαλυτερη θερμοκρασια απ οτι στα win7;;;Εχεις καμια ιδεα;;;

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω είναι καθαρά θέμα του προγράμματος που χρησιμοποιείς για να διαβάζεις τις θερμοκρασίες...

Κι εγω με διαφορετικά προγράμματα στο ίδιο σύστημα βλέπω διαφορετικές θερμοκρασίες...

Π.χ. το realtemp και το core temp διαβάζουν τον ίδιο επεξεργαστή τελείως διαφορετικά...

Για φορτίο 100% μια χαρά είσαι στους 69 βαθμούς... Χρησιμοποίησε όμως διάφορα προγραμματάκια για την μέτρηση θερμοκρασίας για να σιγουρευτείς... Και πάρε σαν δεδομένη την χειρότερη θερμοκρασία που θα δείς. Αν ξεπερνάς τους 75 βαθμούς σε φορτίο 100% προσπάθησε να ρίξεις τις θερμοκρασίες σου για να μην σου κάνει throttling ο επεξεργαστής...

Link to comment
Share on other sites

Ειχα κανει λαθος για τους βαθμους.Πειραξα στο realtemp το TJ Max απο 100 σε 95 οποτε μου εδειχνε διαφορετικη θερμοκρασια.Το ξαναβαλα 100.Ξανακανα stress test και το max ηταν 74 βαθμοι.Σε idle ειναι 46-48 ενω οταν φορτωνει os ειναι 51 βαθμοι.Να το αφησω;;;οπως ειπες κι εσυ ειναι για 24/7.

Link to comment
Share on other sites

Αφού είσαι κάτω απο 75 πιστεύω δεν έχεις πρόβλημα...

Να είσαι όμως σίγουρος απο δω και πέρα ότι η ψύκτρα του επεξεργαστή είναι πάντα απαλλαγμένη απο σκόνη και ότι ο ανεμιστήρας της δουλεύει κανονικά...

Θερμοκρασίες να παρακολουθείς τακτικά. Θεωρητικά ο επεξεργαστής μέχρι να φτάσει τους 90+ βαθμούς δεν θα παρατηρήσεις κάτι απλά θα κάνει throttling δηλ θα "κόβει" απο μόνος του "ρολόγια" ώστε να μειώνει την θερμοκρασία του... To intel speedstep καλύτερα να το έχεις ενεργοποιημένο αν δεν δημιουργεί προβλήματα ώστε να κρατάς χαμηλά κατανάλωση/θερμοκρασίες όταν δεν χρειάζεσαι πολύ ισχύ απο το σύστημά σου...

Τι ψύκτρα έχεις είπαμε;

Link to comment
Share on other sites

Τι ψύκτρα έχεις είπαμε;

Μπορω να το δω καπου μεσα απο το συστημα;;;

Ειναι καπως ετσι και εχει και ανεμιστηρα φορετο.Για το EIST διαβασα οτι καλυτερα να ειναι κλειστο οταν εχει γινει o/c.Θελω να αγορασω ενα πιεστικο αερα.Ειναι σαν σκουπακι ηλεκτρικο αλλα αντι να ρουφαει πεταει αερα.Εχεις υποψη σου που πουλανε;;;Κ τελος θελω να σε ρωτησω αν χρειαζεται να περασω καινουρια θερμοαγωγιμη παστα στον επεξεργαστη.

post-15407-1442175713,7022_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

H ψύκτρα σου φαίνεται καλή... οπότε δεν έχεις πρόβλημα...

Το EIST προτείνω να το επενεργοποιήσεις μόνο εαν σου δημιουργεί πρόβλημα/αστάθεια κτλ... εγω το εχω ενεργοποιημένο και δεν έχω πρόβλημα κανένα... 3.150 δουλεύει ο επεξεργαστής μου σε φορτίο και 2.550 όταν είναι idle... Με τις θερμοκρασίες που έχεις δε νομίζω οτι χρειάζεται να αλλάξεις θερμοαγώγιμη, ούτε τα έξοδα αξίζει για να πέσεις 3-4 βαθμούς π.χ. με μια κορυφαία θερμοαγώγιμη πάστα...

Τωρα το σκουπάκι που λες τι θα το κάνεις; που χρειάζεται; Αν το θες να καθαρίζεις τις ψύκτρες σου τσάμπα το έξοδο πιστεύω... πάρε σπρέι αέρα που πουλάνε σε όλα τα μαγαζιά ηλεκτρονικών και χρησιμοποίησε την ηλεκτρική σκούπα μια φορά το εξάμηνο ή όποτε βλέπεις σκόνη στο σύστημά σου...

Link to comment
Share on other sites

Σημερα εβγαλα την ψυκτρα γιατι ηθελα να δοκιμασω να της αλλαξω φορα.Ρουφαγε απο κατω προς τα πανω κι εγω την εβαλα να ρουφαει απο μπροστα ουτως ωστε να τα παταει κατευθειαν στην πισω εξοδο αερα.Οταν το εκανα αυτο κοιταξα θερμοκρασια στο Bios και παρατηρησα μια αυξηση της θερμοκρασιας απο 38 σε 42 βαθμους.Ενταξει σκεφτηκα μαλλον ειναι καλυτερα ετσι οπως ηταν πριν και την ξαναβαλα ετσι.Μετα ξανακοιταξα τη θερμοκρασια στο bios και ηταν στους 40.Παντα ομως ξεκιναγε με 38 βαθμους.Επρεπε αφου σηκωσα την ψυκτρα να ξαναβαλω θερμοαγωγιμη παστα μηπως;;;

Link to comment
Share on other sites

Δέν ήταν λάθος ο τρόπος που επέλεξες να τοποθετήσεις την ψύκτρα.

Η διαφορά θερμοκρασίας μπορεί κάλλιστα να οφείλετε στην άνοδο της θερμοκρασίας δωματίου.

Καθε φορά που επανατοποθετούμε την ψύκτρα μας , ξαναστρώνουμε μιά λεπτή στρώση της θερμοαγώγιμης.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα εβαλα καινουρια παστα και ολα καλα.

Συνεχιζω λιγο ακομα το o/c.Ο στοχος ειναι τα 3,6 αυτη τη φορα.

Ανεβασα το fsb στα 423 με συχνοτητα μνημης στα 1015.Εκανα memtest και πεταγε error.Ανεβασα την ταση στη ram στα 1,7(οχι αμεσως) και δεν ξαναβγαλε error.Μπηκα και στα win7 και κοιταξα θερμοκρασιες.Σε idle ο μεσος ορος ειναι 47 βαθμοι.Κ εκει που ειχα χαρει και λεω να κανω και ενα stress με prime σταματησε ο ενας πυρηνας.Το σφαλμα ελεγε :"Rounding was 0.5 , expected less than 0.4".Ετσι ανεβασα το Vcore στα 1,3V.Και παλι ομως σταματησε αλλος πυρηνας(δεν ξερω αν εχει σημασια το ποιος πυρηνας σταματει καθε φορα).Αυτη τη φορα το σφαλμα ελεγε:"Rounding was 0.4985351563 , expected less than 0.4.Για να παει το rounding στο 0,4 θα πρεπει να ανεβασω το Vcore στο θεο.Κατι αλλο χρειαζεται.Καμια ιδεα τι να κανω;;

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μας μιά σύνοψη με τις ρυθμίσεις και τάσεις που έχεις καταλήξει , για να έχουμε ένα μπούσουλα.

Επίσης άν μπορείς , ανέβασε φωτό από cpuz , τα tab (cpu.mainboard,memory,spd).

Οταν λές ότι ανέβασες το vcore στο θεό ?

Πόσο δηλαδή ?

Πιθανόν το 1,3 volt να πέφτει λίγο για τον επεξεργαστή σου.

Δέν είναι όλοι οι επεξεργαστές , εξαιρετικά κομμάτια.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Τάσο να μας δώσεις μερικές φώτο απο τις ρυθμίσεις του bios και επίσης απο to cpu-z ώστε να έχουμε καλύτερη εικόνα...

Επίσης προσωπικά πιστεύω ότι φτάνεις τα όρια του συστήματός σου...

Αν ήταν ένας Ε8600 ο επεξεργαστής σου θα σου έλεγα ότι θα σταματούσες - αν ήταν καλό καμμάτι - με ένα λογικό ρεύμα π.χ. 1,35v στα 4Ghz...

Οι quad σταματάνε πολύ παρακάτω ειδικά αν προσπαθείς να τους ανεβάσεις μέσω fsb... Aν είχες καλύτερη μητρική ίσως να μην σε επηρέαζε τόσο αυτό αλλά τώρα φτάνεις πιστεύω στα όρια του συστήματος με το fsb στα 400+

Και πάλι όμως τίποτα δεν είναι απίθανο αφού θεωρητικά μπορείς να τον φτάσεις στα 3,6Ghz με καλή αερόψυξη και αποδεκτό ρεύμα (π.χ. 1,4v) ώστε να έχεις καλές θερμοκρασίες...

Δώσε μας μια καλύτερη εικόνα ώστε να σε βοηθήσουμε να το... τερματίσεις :)

Link to comment
Share on other sites

Ετσι κι αλλιως ειμαι ικανοποιημενος που εφτασε στα 3,4.Απλα θα ηθελα να του εκανα και μια δοκιμη λιγο παραπανω.

Και επισης ευχαριστω και εσενα Varachio και εσενα Τaso που απαντατε κατευθειαν στα ποστ.

Οι ρυθμισεις οταν ειμαι στα 3,4 ειναι:

fsb:400

dram:960(6.0-6-6-18-24)

ratio:1:1.2

Ρευματα ειναι ολα αυτοματα.

Οι ρυθμισεις στα 3,6 ειναι:

fsb:423

dram:1015(6.0-6-6-18-24)

ratio:1:1.2

Vcore:1.3125V

Vram:1.7V

Οι τιμες Vcore και Vram που εβαλα ειναι οι τελευταιες ασφαλεις για το bios.Απο κει και πανω τα δειχνει κοκκινα.

post-15407-1442175713,8871_thumb.png

post-15407-1442175713,9944_thumb.png

post-15407-1442175714,0878_thumb.png

post-15407-1442175714,2579_thumb.png

post-15407-1442175714,3669_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν όταν παίζεις με τις ρυθμίσεις στο auto , πρέπει να τσεκάρεις τί τάσεις δίνει η μητρική (κυρίως σε full load) , έτσι για να έχεις μιά ιδέα , πού περίπου παίζει το hardware.

Εχεις aftermarket ψύκτρα , οπότε άν κρατάει νορμάλ θερμοκρασίες στο cpu , μήν φοβάσαι το Vcore μέχρι και το 1.425

Από ότι είδα από τις φωτό σου , έχεις C1 stepping cpu , τα οποία δέν πήγαιναν το ίδιο καλά με τα μεταγενέστερα E0.

Αν για τα 3.6 Ghz χρειάζεσαι 1.35-1.37 είναι φυσιολογικό.

Link to comment
Share on other sites

Εφτασα μεχρι τα 1,3250 Vcore,Vram στα 1,7 και με blend στο prime επιασε 80 βαθμους μεσα σε 2-3 λεπτα.Το αφηνω στα 3,4 μην γινει και τιποτα και κλαιω μετα.

Στα 3,4 με blend μετα απο κανα μισαωρο επιασε στιγμιαια 78.Η μεση θερμοκρασια ηταν ομως περιπου 74.Εχω και το eist ενεργοποιημενο.Σε idle 44-45.Ειναι καλη η θερμοκρασια αυτη ετσι δεν ειναι;

Link to comment
Share on other sites

Μη φοβάσαι , οι Intel δέν παθαίνουν κάτι από θερμοκρασία.

Στη χειρότερη θα κάνουν throttle , δηλαδή θα ρίξουν τα ρολόγια και την τάση από μόνοι τους , σαν προστασία.

Πάντως σε κάθε περίπτωση προτιμάμε να δουλεύουν κάτω από 80C σε φούλ φορτίο.

Οπότε για καθημερινή χρήση μείνε στα 3.4 Ghz ... είσαι μιά χαρά εκεί.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να ρωτησω κατι αλλο.

Αφορα τις μνημες.Ειχα αγορασει καποια στιγμη αυτες:

http://www.skroutz.gr/s/285274/Corsair-XMS3-4GB-DDR3-1333MHz.html.

αλλα το pc δεν μπουταρε.Πηγα και στο μαγαζι που τις πηρα και δοκιμασε και ο τεχνικος που ειχαν εκει και τιποτα.Δοκιμασαμε κι αλλα chips που ειχαν εκει,τα οποια δεν τα θυμαμαι, αλλα δουλεια δεν καναμε.Τωρα που εκανα το o/c και ασχοληθηκα και με τις μνημες σκεφτηκα πως αν εβαζα καρφωτα timings και διαιρετη καταφερνα να τις κανω να παιξουν.Η γνωμη σας ποια ειναι.

Επισης τι ξερετε σχετικα με το PAE.Θα μπορω αν τελικα καταφερω να εχω 4gb μνημη να τρεχω 32bit os και να διαβαζει και τα 4;;;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι αλλο.

Αφορα τις μνημες.Ειχα αγορασει καποια στιγμη αυτες:

http://www.skroutz.gr/s/285274/Corsair-XMS3-4GB-DDR3-1333MHz.html.

αλλα το pc δεν μπουταρε.Πηγα και στο μαγαζι που τις πηρα και δοκιμασε και ο τεχνικος που ειχαν εκει και τιποτα.Δοκιμασαμε κι αλλα chips που ειχαν εκει,τα οποια δεν τα θυμαμαι, αλλα δουλεια δεν καναμε.Τωρα που εκανα το o/c και ασχοληθηκα και με τις μνημες σκεφτηκα πως αν εβαζα καρφωτα timings και διαιρετη καταφερνα να τις κανω να παιξουν.Η γνωμη σας ποια ειναι.

Επισης τι ξερετε σχετικα με το PAE.Θα μπορω αν τελικα καταφερω να εχω 4gb μνημη να τρεχω 32bit os και να διαβαζει και τα 4;;;

Συνήθως οι υβριδικές μητρικές (με μικτά πρωτόκολλα μνημών , ddr2 & ddr3) ήταν επιλεκτικές όσον αφορά τις μνήμες.

Προφανώς και η δική σου μητρική.

Σε ddr3 παίρνει max 4GB

• Supports two unbuffered DIMM of 1.5 Volt DDR3 800/1066 DRAM. (Max: 4GB)

Αλλά βλέπω ότι έχουν δοκιμάσει με επιτυχία και 1333 μνήμες.

Δές στο pdf ποιές παίζουν σίγουρα.

http://www.msi.com/file/test_report/TR10_1250.pdf

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.