Jump to content



Αναβάθμιση


chosen21

Recommended Posts

Έχοντας κάποια χρήματα στην άκρη και λόγω αγοράς νέας κάρτας γραφικών, σκέφτομαι να αλλάξω τη μητρική, τον επεξεργαστή και τις μνήμες, κομμάτια που με κρατάνε λίγο πίσω στο gaming experience.

Τα χρήματα που διαθέτω είναι +-500€.

Για μνήμη έχω καταλήξει στις Corsair Vengeance 2x4GB DDR3@1600MHz (80€).

Για επεξεργαστή είμαι μεταξύ του Ι5 2500Κ και Ι7 2600Κ.

Για μητρική ψάχνω κάτι σε Z68, Asus ή Gigabyte.

OC δε θα γίνει.

Το τροφοδοτικό, της υπογραφής, θα τα σηκώνει ή θα τα φτύσει;

Θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σας και τις προτάσεις σας στο θέμα επιλογής επεξεργαστή και ιδιαίτερα της μητρικής.

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Οι Corsair Vengeance παίζουν στα 40+ ευρώ όχι στα 80. Αν τις έχεις βρει 80 απλά τις έχεις βρει υπερβολικά ακριβά.

Για Intel δεν ξέρω, οπότε ας απαντήσει κάποιος Ιντελάς. Το τροφοδοτικό λογικά δεν θα έχει πρόβλημα με μόνο μια κάρτα και τον i7.

Link to comment
Share on other sites

Οι Corsair Vengeance παίζουν στα 40+ ευρώ όχι στα 80. Αν τις έχεις βρει 80 απλά τις έχεις βρει υπερβολικά ακριβά.

Για Intel δεν ξέρω, οπότε ας απαντήσει κάποιος Ιντελάς. Το τροφοδοτικό λογικά δεν θα έχει πρόβλημα με μόνο μια κάρτα και τον i7.

έχεις δίκιο. Από τι βλέπω έχουν διαφορά στα timings. Αν δε παίζει ρόλο στη καθημερινή χρήση πάμε για τις φθηνότερες.

Link to comment
Share on other sites

Για επεξεργαστή τείνω προς τον 2500Κ, καθώς είναι φθηνότερος και για τη χρήση που τον θέλω η διαφορά που βλέπω σε μετρήσεις (stock) με τον 2600Κ είναι αμελητέα .

Aυτές οι μητρικές τι λένε: Asus Maximus IV Gene-Z και Gigabyte Z68X-UD4 B3

Με ενδιαφέρει να έχει usb3, sata3 και esata. VGA όχι.

Βοηθήστε με καθώς είναι μια πλατφόρμα που δε γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κατέληξα στα εξής:

Επεξεργαστής Ι5 2500 , μητρική Gigabyte Z68X UD3P B3 και μνήμες Corsair Vengeance 8GB DDR3 1600 (2x4GB) σύνολο 380,00 και μου μένουν 120 ευρώ στη τσέπη για κανά SSD αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.