Jump to content



ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑ.....


michel

Recommended Posts

Λοιπον....ποιος μπορει να βοηθησει λιγο ?????

..ανοιγω το σταθερο ρ/ς,και εχει κολλησει το ποντικι....οποτε δεν μπορω να κανω καμια κινηση.....παταω και το καπς-λοοκ,να δω ,αλλα ουτε το πληκτρολογιο δουλευει.....

.....το βαζω στην πριζα,το κλεινω..το ξανανοιγω...τιποτα.!!!

....κλεινω και το κουμπι της μοναδας,απο την πισω πλευρα...τιποτα....

...ειπα μηπως χαλασε το ποντικι...αλλα δεν ειναι αυτο! το ποντικι στο λαπτοπ,λειτουργει μια χαρα...

.....τι να φταει,αραγε?το μονο που εκανα χθες ηταν ,να κανω ενα σκαναρισμα με το Αβιρα,το αντιβαιρους,και αμεσως μετα το διεγραψα,και εβαλα το avg γιατι αυτο εχω απο την αρχη και στο λαπτοπ.

....και μετα...αρχισαν τα οργανα.!δεν ξαναλειτουργησε!...και δεν μπορω και να το διαγραψω το ριμαδι...αφου δεν εχω ποντικι????....

......τι κανω τωρα?????????

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι έκανες τους κλασικούς ελέγχους με τις υποδοχές κλπ(βάζεις, βγάζεις)

Κάνε clear cmos

Αν δεν γνωρίζεις διάβασε τις οδηγίες(ουσιαστικά θα βάλεις για μερικά δευτερόλεπτα το jumper στην ανάλογη θέση της μητρικής με κλειστό τον υπολογιστή)

Link to comment
Share on other sites

avg...........έβγαλες το avira για να βάλεις το A V G; Πόσες φορές έχω διαβάσει ότι το εν λόγω antivirus όλο και σβήνει κάποιο αρχείο που δεν θα έπρεπε να σβήσει; Πολλές!

Αν συνδέσεις φλασάκι στην USB φαίνεται να το βρίσκει; Αν τους αλλάξεις USB ακούς τον ήχο που λέει ότι αποσυνδέθηκε/συνδέθηκε συσκευή; Μπες στο BIOS και άλλαξε την επιλογή από hispeed σε fullspeed για να γυρίσει στο USB 1.1. Αν τα έχει παίξει ο USB 2.0 driver ίσως να δουλέψει έτσι μέχρι να κάνεις την δουλειά σου. Δες και με άλλες επιλογές εκεί π.χ. legacy devices. Αγόρασε με 3€/βρες ένα PS2 μπας και κάνεις κάτι(υποθέτω έχεις PS2 υποδοχή στην μητρική).

Link to comment
Share on other sites

...τωρα,αυτα ,εμενα γιατι μου ακουγονται....κινεζικα!δεν γνωριζω τιποτα απο ολα αυτα τα "κλεαρ σι μος" και τα "τζαμπερ".....δυστυχως!!!!μαλλον θα πρεπει να φωναξω ειδικο!!!!! εκτος αν πετυχω κανενα σας ονλαιν ,να μου λεει βημα-βημα ,για το "τι πρεπει να πατησω!"...αλλιως.....δεν βλεπω φως....ευχαριστω ,παντος....τι να κανω..δεν "το κατεχω "....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

ΛΟΙΠΟΝ....βρεθηκε το προβλημα για το ποντικι,μπηκε σε αλλη θυρα,χωρις το φιλτρο(πρεπει να ειχε καει αυτο...),και δουλευει κανονικα!

τωρα ,ομως,δεν δουλευει το πληκτρολογιο!!!!!!!!!!!!!!!!!

αναβει λαμπακι οταν ειναι ανοιχτο το κομπιουτερ,αλλα δεν λειτουργει κανενα πληκτρο!

......στον πινακα ελεγχου,στο "πληκτρολογιο",τελος παντων..στο "υλικο μου",δειχνει οτι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟ!!!!!

...οπως δειχνει τωρα,π.χ.,για το ποντικι(π.χ.)...

ανοιγω το "υλικο μου" απο το εικονιδιο "πληκτρολογιο",και ειναι....κενο!!!!σαν να μην υπαρχει πληκτρολογιο σε αυτον τον υπολογιστη!

...αλλη θυρα ελευθερη πισω στην μοναδα,δεν υπαρχει...(για να το αλλαζα...)εξ'αλλου,η υποδοχη η μωβ,ειναι η μοναδικη που δεχεται το καλοδιο το μωβ,του πληκτρολογιου...

.....ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩΩΩΩΩΩ????????ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑ....

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε να βαλεις το πληκτρολογιο στην θεση που ειναι το ποντικι να δεις αν δουλευει. Πιθανοτατα την εχει ακουσει κανα ζευγάρι απο τα usb της μητρικής.....

Link to comment
Share on other sites

Το βυσματάκι του πληκτρολογιου είναι στρογγυλό, έτσι δεν είναι; Και το βάζεις σε τέτοιες θύρες, έτσι;

ps2.jpg

Αν ναι, ΜΗΝ το βάζεις και το βγάζεις με αναμμένο την Η/Υ. Μπορεί να σου κάψει κανένα PS2 port/controller αν δεν στον έχει κάψει ήδη.

Το ίδιο και στο ποντίκι. Γράφεις παραπάνω για ένα "φίλτρο". Εννοείς έναν πράσινο συνήθως μετατροπέα από USB σε PS2 ? Δηλαδή κάτι τέτοιο;

usbps2adapter.jpg

Αν ναι, Βγάλτον εντελώς και χρησιμοποίησέ το ποντίκι σαν USB.

Όλες τις αλλαγές όμως σε PS2 (στρογγυλό βύσμα) ΜΟΝΟ και επαναλαμβάνω ΜΟΝΟ με σβηστό Η/Υ.

Link to comment
Share on other sites

πολλα πολλα ευχαριστω για την αναλυση του θεματος!

πραγματι ετσι ειναι τα πραγματα...καηκε το πρασινο το φιλτρο,το εβγαλα,και συνδεσα το ποντικι σε αλλη θυρα,με στρογγυλη υποδοχη.

το πληκατρολογιο τωρα,δεν το δοκιμασα στην θυρα του ποντικιου,αλλα θα το κανω!

επισης ο'τι εκανα το εκανα με τον υπολογιστη ΑΝΟΙΧΤΟ!!

γι'αυτο δεν καταφερα τιποτα.

τωρα θα προσπαθησω να κανω αυτη την αλλαγη,και θα επανελθω!

...σας ευχαριστω παααρα πολυ,ολους!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.