Jump to content



SSD προταση


squid

Recommended Posts

Ο controller μάλλον σε περιορίζει, ακόμα και στα 4Κ από ότι βλέπω που θα τα περίμενα παραπάνω. Αλλά τα νούμερα δεν είναι τέτοια, πιστεύω, που να δικαιολογούν κολλήματα.

Τι επεξεργαστή έχει το laptop και ποια κάρτα γραφικών; Συγκεκριμένα.

Επιμένω ότι το πρόβλημά σου είναι στην cpu ή/και στην κάρτα γραφικών. Ίσως θα ήταν καλή ιδέα να απενεργοποιήσεις το Aero;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

παιδια για να μην ακοιγω καινουργιο ποστ

ψαχνομαι για ssd και εχω καταληξει σε samsung 840 pro και ocz vertex 4. στο amazon.co.uk εχουν διαφορα μεταξυ στα 30 ευρω. μιλαμε για 128 gb.

τι λετε αξιζει η διαφορα? εψαξα για μερικα benchmarks αλλα δεν εβγαλα πολλα συμπερασματα. για πιο ακριβες λυσεις τυπου intel δυστιχως δεν μπορω να παω λογω μπικικινιου. ειδα και τον crucial m4 που ειναι ιδια τιμη με ocz.

για πειτε καμια γνωμη η καμια αλλη προταση

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

παρολο που γινεται χαμος εδω στην κυπρο παιδια, και παιζει με τις τραπεζες να μην μπορω να βγαλω λεφτα απο αυτα που με στελνουν οι γονεις μου για να σπουδασω...εεεεεεε δεν κρατηθηκα και τον παρηγγειλα τον samsung. 132 απο αμαζον. ειχε και εκπτωση σημερα. με προκαλουσε!!!

θα επιστρεψω με μετρησεις, νουμερα και ντοκουμεντα απο τον 840

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επιβεβαιωνεται και απο εμενα μαλλον οτι υπαρχει θεμα με τους OCZ. O vertex 2 μου τα κακαρωσε. corrupted αρχεια windows, δεν ξεκινανε. Ι/Ο errors. Surface test : i/o errors, Partition / disc image: i/o error, file transfer: i/o error ....

3 χρονια εγγυηση πλαισιο, περιμενω την διαγνωση τους.

Link to comment
Share on other sites

περασα εναν 840 250Mb πανω σε Asus Sata 6gbs PCIE x4 καρτα (δεν εχει native sata 6gbs το board μου) και το διαγνωστικο της samsung μου εβγαλε γυρω στα 350 read και 170 write, με τον δισκο περιπου 60% γεματο. Νormal ?

Link to comment
Share on other sites

στα καλα καθουμενα? εκει που δουλευε μια χαρα τοσο καιρο, ξαφνικα εφαγα μια μπλε οθονη και μετα στο boot δεν εβρισκε το ενα αρχειο, δεν εβρισκε το αλλο, εξαφανιζοταν απο το Bios, εβγαζε αλλο αρχειο corrupted, windows δηλαδη χαμενη υποθεση. Παω να παρω τα αρχεια με Paragon boot CD (παρομοιο του Acronis) και δεν μπορουσε να ολοκληρωσει τιποτα, ουτε να παρει Image τα partitions, ουτε να αντιγραψει αρχεια, ουτε να δεχθει restore απο image, εβγαζε στο 50% περιπου της διαδικασιας I/O errors.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι χορτα καπνιζουν στο Πλαισιο αλλα ο δισκος συμπεριφερεται ακριβως οπως τους τον εδωσα. ΣΕ ΟΛΕΣ τις θεσεις SATA, ενω οι ΑΛΛΟΙ 5 δισκοι δουλευουν ΚΑΝΟΝΙΚΑ (ενας ακομη SSD Intel 330). Δεν ξερω τι "διαγνωστικα" τρεξανε και τι μεταφορες αρχειων κανανε, αλλα απο οποιονδηποτε δισκο ξεκινησω windows ζητανε τα windows να του κανουνε chkdisk πριν την ολοκληρωση φορτωσης των windows, και το chkdisk παντα παγωνει γυρω στα 24000 records from 350000 και φυσικα δεν φορτωνονται ποτε τα windows. Αν το παρακαμψω το chkdisk και μπω στα windows (απο αλλο δισκο συστηματος) ΚΑΙ επιχειρησω να δω τα περιεχομενα του δισκου (οποιοδηποτε απο τα τρια partitions) κολλανε τα windows και μονη επιλογη ειναι to reset. AN επισης επιλεξω να κανω check drive αντι να δω τα περιεχομενα, το chek drive δεν ξεκιναει καν. Παγωνουν τα παντα επιτοπου.

ΤΙ ΣΤΟΝ Π**** ΜΕΤΑΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΔΙΑΓΝΩΣΤΙΚΑ ΚΑΝΑΝΕ και με βαζουν να πηγαινοερχομαι σαν τον Μ***** ενω εδω ο κοσμος καιγεται ???

Link to comment
Share on other sites

Οπότε απορρίπτεται και η πιθανότητα μιας κάποιας τρελής ασυμβατότητας με την μητρική σου. Format γίνεται? Αν ναι μετά το format κάνει τα ίδια?

Αν ξανά πας στο Πλαίσιο ζήτα τους να τον ελέγξουν μπροστά σου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να δοκιμασω να τον κανω φορματ γιατι αν το φορματ πετυχει ποιος μου εγγυαται οτι δεν θα ξαναχασω τα windows ή αλλα δεδομενα αργοτερα, ότι δεν θα το ξανακανει και μαλιστα εκτος εγγυησης. Αντε τωρα την γλυτωσα γιατι ειμαι τακτικος με τα backup, επομενη φορα ομως δεδομενου του ιστορικου?

Επισης ειναι αδυνατον να τον κανω φορματ απο το Pc στο σπιτι και να θελω. Εδω στη δουλεια με το USB dock station ΙΣΩΣ να γινεται να ξεκινησει τουλαχιστο το format μια που με αφηνει να φτασω μεχρι το properties-> check disk (oπου και μετα κολλαει)

Ασυμβατοτητα στα καλα καθουμενα ενω δουλευε σχεδον εναν χρονο κανονικα?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.