Jump to content



SOS!!Κάθετες Γραμμές στην οθόνη με το ξεκίνημα του PC!!!!!!!!!


giorgos171

Recommended Posts

Παίδες καλημέρα,

έχω ένα PC αρκετά χρόνια και πριν μία εβδομάδα άρχισε να μου παρουσιάζει το εξής:

Με το που έκανα Boot, μου έβγαζε κάθετες γραμμές στην οθόνη. Στα Windows εμπαινε κανονικά αλλά με πολλές περισσότερες κάθετες γραμμές (Θα δείτε την φώτο συνημμένα). Στις ιδιότητες της κάρτας γραφικών μου βγάζει το εξής μύνημα:Τα Windows διέκοψαν αυτήν τη συσκευή επειδή ανέφερε προβλήματα. (Κωδικός 43).

Πριν 2 ημέρες ξαφνικά έφτιαξε. Σήμερα ήταν ανοιχτός ο υπολογιστής και ξαφνικά εμφανίζει κάτι γραμμές πάλι και πάγωσε. Κάνω restart και ξανα κάθετες γραμμές.

Έχω βγάλει την κάρτα γραφικών και την ξαναέβαλα. Έκανα το ίδιο και με τις μνήμες.

Please help me!!!!!

post-13588-1442175689,9466_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στο screenshot αδυνατώ να δω γραμμές αλλά, Nvidia + σειρά 8800 = μάλλον άρχισε να τα παίζει η κάρτα. Ψάξε για Nvidia 8800 failed ή κάτι παρόμοιο στο google και για το πως μπορείς με ψήσιμο στο φούρνο να την φτιάξεις.

Δεν ξέρω λεπτομέρειες επί του θέματος, στα πεταχτά ότι έχω διαβάσει.

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου η εμπειρία όσο αφορά το ψήσιμο κάρτας είναι γύρο στα 20% επιτυχία, δηλαδή 1 στις 5 κάρτες γραφικών. Το ζήτημα είναι πως μπορεί να λειτουργήσει αλλά με το μειονέκτημα πως ανα πάσα στιγμή μπορεί να ξαναχαλάσει.

Δεν συζητάμε για OC και για full load γιατί η κάρτα μπορεί να φτιάχτηκε αλλά κρέμεται από μια κλωστή!

Μην το βάζεις κάτω όμως γιατί μπορεί να είσαι από τους τυχερούς που φτιάχνεται και να σου δουλέψει μέχρι να την αντικαταστήσεις!

Διαδικασία Ψησίματος Κάρτας Γραφικών

1. Αφαιρούμε όλα τα μέρη της κάρτα όπως :fans, καλωδιάκια, ψύκτρες και ότι άλλο ξεβιδώνεται. Την καθαρίζουμε λιγάκι. (Όχι σπρέι και λάδια)

2. Περνούμε ένα ρηχό ταψί που την χωράει και στρώνουμε αλουμινόχαρτο στο κάτω μέρος του ταψιού. Κάνουμε 4 μικρά μπαλάκια από αλουμινόχαρτο σε μέγεθος καρυδιού και τα τοποθετούμε στις 4 γωνίες που θα στηρίζεται η κάρτα.

3. Προθερμάνουμε τον φούρνο στους 180C-200C και όταν φτάσει την θερμοκρασία ο φούρνος τοποθετούμε μέσα με το ταψί την κάρτα. Προσέχουμε να μην έχουμε την κάρτα κάθετη αλλά με το κάτω μέρος της δηλαδή ανάποδα!

4. Την αφήνουμε 8 με 10 λεπτά το πολύ. Όχι παραπάνω, την έκαψες!!! Την βγάζουμε να μείνει εκτός φούρνου 1 ώρα και μετά της ξαναβάζουμε τα παρελκόμενα.

Μην το επαναλάβετε αν δεν δείτε αποτελέσματα με την πρώτη, άδικος ο κόπος!

Καλή επιτυχία :)

Link to comment
Share on other sites

τις πατατες μη ξεχάσεις φιλε....:D

υπάρχουνε μαγαζιά που φτιάχνουνε υπολογιστές .τα πειράματα φτάνουνε μέχρι και σε ανατίναξη υλικού και πέταμα άρα χωρίς νόημα...η επιτυχία είναι αποτέλεσμα λίγο ημερών και ίσως και καθόλου.το μόνο σίγουρο είναι ότι θα αλλάξεις τη κάρτα άμεσα ..

"και μη ξεχνάς οτι ο φούρνος που την έψησες από εκεί τρως φαγητό...""

τα συμπεράσματα δικά σου...

Link to comment
Share on other sites

τις πατατες μη ξεχάσεις φιλε....:D

υπάρχουνε μαγαζιά που φτιάχνουνε υπολογιστές .τα πειράματα φτάνουνε μέχρι και σε ανατίναξη υλικού και πέταμα άρα χωρίς νόημα...η επιτυχία είναι αποτέλεσμα λίγο ημερών και ίσως και καθόλου.το μόνο σίγουρο είναι ότι θα αλλάξεις τη κάρτα άμεσα ..

"και μη ξεχνάς οτι ο φούρνος που την έψησες από εκεί τρως φαγητό...""

τα συμπεράσματα δικά σου...

Πολύ σωστά! Εκεί τρώμε, γι'αυτό τον καθαρίζουμε τον φούρνο πάντα!

Μετά βάζουμε της πατάτες με γαρνιτούρα chip and fried... χε χε :)

Το κακό είναι φίλε μου πως δεν μπορεί κανένα κατάστημα με υπολογιστές να φτιάξει κάρτα γραφικών εκτός από την κλασική συντήρηση δηλαδή καθάρισμα του κώλου (ούτε λίγο thermal paste δεν βάζουν). Επειδή όλα είναι φτιαγμένα ρομποτικά δεν μπαίνει χέρι, ακόμα και στην ίδια εταιρία να στείλεις την κάρτα σου δίνουν άλλη και την κάνουν scrap!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά! Εκεί τρώμε, γι'αυτό τον καθαρίζουμε τον φούρνο πάντα!

Μετά βάζουμε της πατάτες με γαρνιτούρα chip and fried... χε χε :)

Το κακό είναι φίλε μου πως δεν μπορεί κανένα κατάστημα με υπολογιστές να φτιάξει κάρτα γραφικών εκτός από την κλασική συντήρηση δηλαδή καθάρισμα του κώλου (ούτε λίγο thermal paste δεν βάζουν). Επειδή όλα είναι φτιαγμένα ρομποτικά δεν μπαίνει χέρι, ακόμα και στην ίδια εταιρία να στείλεις την κάρτα σου δίνουν άλλη και την κάνουν scrap!

ξαναδοκίμασε πάλι σε σοβαρά μαγαζιά και τεχνικούς

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα αν ο ανεμηστήρας δουλευει σωστά. Σε φίλο , ο ανεμηστήρας από την σκόνη γύρναγε μεν αλλα με ζόρι με αποτέλεσμα να τραβάει πολύ ρεύμα η κάρτα από και να ζεσταινεται διπλά , μία απο το παιχνίδι και μια από το παραπάνω ρεύμα με αποτέλεσμα να έχουμε παρόμοι αποτελέσματα. Το ανακαλύψαμε τυχαία όταν με ανοιχτό κουτό είδαμε τον ανεμηστήρα εκει που γύρναγε να σταματάει και μετα να ξεκινάει από μόνος τους. Σε έλεγχο με το χέρι , είδαμε ότι ήταν σφικτός κατα την περιστροφή και όχι ελευθερος άρα ζοριζόταν ασχημα η κάρτα. Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο απλά άλλαξε ανεμηστήρα....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Παιδιά αν και πολύ καθυστερημένα, θέλω να σας ενημερώσω ότι το πρόβλημα λύθηκε. Την έψησα στον φούρνο και όλα είναι ΟΚ. Απίστευτο, αλλά δούλεψε. Σχεδόν 6 μήνες τώρα δουλεύει τέλεια...

Σας ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.