Jump to content



γιατί BSOD??? Δε νομίζω ότι δικαιολογείται...


serpico75

Recommended Posts

Αγορά PC parts:Δεκ-2004.

Intel Celeron D320 2.66GHz

ASUS P4R800-VM

512MB RAM (2x256 RAM modules)

SEAGATE 40GB

SAMSUNG DVD-RW

Τα δύο modules της RAM είναι τα παρακάτω:

module1 & module2 (και συγκεκριμένα στη λίστα του module2 το (β):VPM400X64C3/256/H)

Αφαίρεσα τα δύο modules και αγόρασα (αφού διάβασα πρώτα το manual της μητρικής) αυτό το module της Corsair.

Το πρόβλημα που έχω είναι το εξής:με το module της Corsair, δεν μπορώ να δουλέψω. Τα Windows ξεκινούν, φτάνουν desktop, αλλά σε κάθε session, και μετά από λίγα λεπτά, «τρώω» BSOD. Σίγουρα το πρόβλημα δεν είναι μητρικής ή κάποιο άλλο (π.χ. driver, ιός, κ.λπ.). Και αυτό το αποδεικνύει η εις άτοπον, διότι, όταν βάζω να δουλέψω με τα άλλα δύο modules (2x256ΜΒ) όλα δουλεύουν ρολόι.

Άλλαξα και το module της Corsair με ακριβώς ίδιο και σφραγισμένο (μήπως είχε πρόβλημα το module), και πάλι τα ίδια. Δεν μπορεί δύο ολοκαίνουρια modules να έχουν πρόβλημα. Κάτι άλλο συμβαίνει.

Όπως θα δείτε και σεις, το Corsair είναι στα 400MHz. 400-άρι (ένα μόνο 400MHz RAM module) η μητρική σηκώνει. Αυτό διάβασα στο manual πριν προχωρήσω στην αγορά.

Άλλωστε, όπως φαίνεται και στο ίδιο το site της Corsair, εδώ φαίνεται ολοκάθαρα ότι το συγκεκριμένο module που έχω αγοράσει (2ο στη λίστα) είναι 100% compatible με το motherboard που έχω.

Όταν κάνω εκκίνηση, μπαίνω στο BIOS και βλέπω ότι η συχνότητα έχει πέσει στα 333MHz. Αλλά, αυτό, λίγο με απασχολεί. Εδώ, το βασικό πρόβλημα είναι ότι θέλω να δουλεύω με το 1GB.

Επειδή με overclocking δεν έχω ασχοληθεί, μήπως έχω (χωρίς φυσικά να το ξέρω) κάνει overclocking, και δημιουργείται το πρόβλημα;

Ή το πρόβλημα είναι κάπου αλλού; Εκτός overclocking που αναφέρω (αν αυτό λέγεται overclocking);

Στο manual, σαν σημείο προσοχής, υπάρχει το εξής:

•This motherboard supports one single-sided PC3200 (DDR400) DIMM per

channel only.

• This motherboard may only detect PC2700 (DDR333) system memory

when you install two PC3200 (DDR400) DIMMs in one channel or when

you install double-sided PC3200 (DDR400) DIMMs.

Το module που έχω αγοράσει είναι DS στα 400MHz.

Σύμφωνα με αυτούς τους δύο κανόνες, και τα στοιχεία του νέου module, τί συμπέρασμα βγάζετε; Είναι λογικό να παίζει για λίγο, και μετά BSOD?

Κάποια βοήθεια?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων !

Link to comment
Share on other sites

Μην υποθέτεις ότι ένα dimm έχει θέμα. Τρέξε memtest. Κατέβασε κάποιο live cd με ενσωματωμένο memtest και τρέξτο.

Δοκίμασε επίσης διαφορετικές υποδοχές.

Τρέξε memtest και με τα 2 256άρια σου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Τρέξε memtest και με τα 2 256άρια σου.

Δεν καταλαβαίνω το λόγο να τρέξω memtest στα 256.

Όσο για τα δύο Corsair, έχω ήδη τρέξει memtest, τα έχω αφήσει και τα δύο να περάσυν 2 passes και σε κανένα δε βγήκε error. Πήρα στη συνέχεια το ένα, το εγκατέστησα και στα τέσσερα slots, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Στο manual γράφει:

• This motherboard supports one single-sided PC3200 (DDR400) DIMM per channel only.

• This motherboard may only detect PC2700 (DDR333) system memory

when you install two PC3200 (DDR400) DIMMs in one channel or when

you install double-sided PC3200 (DDR400) DIMMs.

Έχω μπερδευτεί λίγο μ' αυτούς τους δύο κανόνες.

Ο ένας αναιρεί τον άλλο (απ' όσο έχω καταλάβει). Ο (α) λέει ότι η μητρική υποστηρίζει ένα μόνο SS DDR400 ανά channel, και ο (β), στο τέλος του, λέει ότι δέχεται DS DDR400, απλά κατεβάζει τα MHz στα 333. Ότι έχει συμβεί και με μένα.

Τα δικά μου modules είναι DS DDR400, και στο BIOS διαβάζονται DDR333.

Νομίζω πως δεν υπάρχει πρόβλημα που είναι DS.

Αυτό εδώ το link, άλλωστε, όπως προείπα, το αποδεικνύει (2ο module).

Απ' την Corsair που έχω στείλει mail για το πρόβλημα με ρώτησαν εάν το module έχει 8 (SS) ή 16 (DS) ICs. Εάν έχει 16, τότε εκεί έγκειται το πρόβλημα. Τα δικά μου έχουν 16 (8/side).

Και γω τώρα ρωτώ:αν το πρόβλημα είναι εκεί, γιατί η λίστα τους, που χαρακτηρίζεται σαν "Guaranteed-Compatible Memory for your Asus P4R800-VM" έχει μέσα και το δικό μου module???

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν μερικα πραγματακια που θα μπορουσες να δοκιμασεις ομως απο οτι βλεπω στο manual της μητρικης σου δεν εχει επιλογες για να παιξεις με ρευματα και διαιρετες οποτε μενουμε στα βασικα. Τρεξε το CPU-Z και κοιτα στο memory tab να δεις σε τι timings και command rate τρεχει τις μνημες. Τα timings πρεπει να ειναι 3-3-3-8 και δες το command rate αν ειναι στο 1T. Εγκατεστησε το Memset και βαλε τα σωστα timings και το command rate σε 2Τ.

Tωρα αν θες να το ψαξεις παραπανω για να δεις τι φταιει (μονο για να ικανοποιησεις την περιεργια σου μιας και στο bios δεν εχεις επιλογες για διαιρετες και δεν μπορεις να κρατησεις τον επεξεργαστη σταθερο και να παιξεις με την ταχυτητα των μνημων), κατεβασε το SetFSB και ριξε το FSB του επεξεργαση μεχρι οι μνημες να πεσουν στα 266MHz να δεις αν εκει οι μνημες δουλευουν σωστα. Ισως για καποιο λογο η μητρικη να μην δινει το σωστο ρευμα (2.5V) στις μνημες οποτε σε μικροτερη συχνοτητα ισως δουλεψουν.

Με αυτην την μητρικη... δυσκολα τα πραγματα, δεν υπαρχουν πολλα που μπορεις να κανεις οποτε καθε φορα που βαζεις κατι καινουργιο επανω απλα ευχεσαι να δουλεψει out of the box.:)

stealth

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να ευχαριστήσω πολύ για την απάντηση και τις λεπτομέρειες.

CPU-Z δεν προλαβαίνω καν να εγκαταστήσω και να δω αυτά που προτείνεις.

Κοιτάζοντας χθες περισσότερα από 10 manuals που είχα στα χέρια μου, στο section "Memory configuration", σε μερικά απ' αυτά έλεγε ότι η μητρική δεν υποστηρίζει RAM modules με 16 chips. Το δικό μου Corsair είναι ακριβώς τέτοιο: DS με 16 chips. Προφανώς, αν και δεν το αναγράφει στο manual του P4R800-VM, δεν υποστηρίζονται τέτοια modules. Το manual αναγράφει ότι υποστηρίζονται DDR400, αλλά SS. Εκεί είναι το πρόβλημα.

Από την Corsair που αλληλογραφώ, δείχνοντάς τους τη συγκεκριμένη λίστα, που τώρα πιά το δικό μου module το έσβησαν απ' τη λίστα, μου ζήτησαν συγγνώμη. Το είχαν βάλει στη λίστα διότι, στην αρχή το κατασκεύαζαν SS, αλλά στην πορεία το μετέτρεψαν σε DS διότι έτσι ήταν πιό οικονομικό. Τί να πεις???

Τέλος πάντων, τώρα το πήρα απόφαση... Χωρίς να φταίω, stock.

Εμένα, άλλο με ενδιαφέρει. Λέω να αγοράσω δύο modules 512MB (2x512MB). Κατά προτίμηση 333MHz, για να μην τρέχω πάλι. Αλλά, αν δε βρω (επειδή απ' όσο κοιτάζω, σήμερα, μόνο 400-άρια υπάρχουν), θα πάρω τα 400-άρια. Θα ήθελα μία μεγάλη βοήθεια. Αυτό που θέλω είναι, αν κάποιος γνωρίζει ότι ΣΙΓΟΥΡΑ είναι SS αυτό εδώ να με ενημερώσει. Στο manual του P4P800-VM αναγράφει ότι σε duall-channel τα 400αρια πεφτουν σε 333MHz. Δεν υπάρχει πρόβλημα. Δε θα το δουλεύω σε Dual-Channel mode. Θα εγκαταστήσω ένα σε καθε channel.

Όποιος έχει διαβάσει όλη την ταλαιπωρία μου στο post μπορεί να μου πει αν πρόκειται για single-sided modules (αν και εγώ έτσι πιστεύω); Αλλά, καλύτερα να μας το επιβεβαιώσει κάποιος.

Και ακόμα καλύτερα να τα έχει αγοράσει κάποιος τα συγκεκριμένα και να μας πει.

Και κάτι ακόμη:ακόμη κι αν τα συγκεκριμένα modules είναι SS, μήπως δεν υπολογίζω κάτι σωστά στο configuration γι' αυτή τη μητρική και θα έχω πάλι προβλήματα;

Ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

Μπλε οθόνες δεν βγάζουν τα double sided αλλά το πολύ να μη βλέπει η μητρική όλη τη μνήμη τους ή και καθόλου!

Θα πήγαινα λίγο στις ρυθμίσεις των μνημών της μητρικής σου.

Για αυτό σου κατεβάζει την ταχύτητα ώστε να δει τη μνήμη

This motherboard supports one single-sided PC3200 (DDR400) DIMM per channel only.

• This motherboard may only detect PC2700 (DDR333) system memory

when you install two PC3200 (DDR400) DIMMs in one channel or when

you install double-sided PC3200 (DDR400) DIMMs.

Το παραπάνω λέει ότι: θα τρέχεις στα DDR400 μόνο αν βάλεις μια single-sided μνήμη

στο κάθε κανάλι.

Αν βάλεις όμως δύο single-sided ή μία-δύο double-sided μνήμες θα πέσει η ταχύτητα

στα DDR333

Επομένως μπορείς να βάλεις μέχρι και 4 double-sided και η μητρική σου θα τα τρέχει στα 333.

Μάλλον κάτι τρέχει στα timings των μνημών που μπαίνουν με SPD.

Θα πρέπει να τσεκάρεις Command Rate 2T να ειναι CL5 για αρχή.

Αν προλαβαίνεις να μπεiς Windows και να τραβήξεις Screenshot από CPU-z

memory tab με την καινούργια μνήμη, θα μπορούσα να δω κάτι.

Ή ακόμα καλύτερ να τρέξεις Memset http://www.tweakers.fr/download/MemSet41.zip και να πάρεις screenshot

Link to comment
Share on other sites

Παρολο που δεν βρισκω το επισημο data sheet απο την εταιρια πιστευω οτι ειναι SS, στο παρακατω site λεει 64Μx8 οποτε ειναι SS.

http://uniprice.co/transcend-512-mb-ddr-400-dimm-jm367d643a-jetram-50-i9id3q-transcend

Δεν βλεπω κατι περιεργο οποτε λογικα πρεπει να δουλεψουν.

Δε θα το δουλεύω σε Dual-Channel mode. Θα εγκαταστήσω ένα σε καθε channel.

Aυτο ειναι το dual channel, ενα στικακι στο Α και ενα στικακι στο Β... οποτε μια χαρα σε dual channel θα δουλεψουν. Θα βαλεις ενα στικακι στο Α1 και ενα στο Β1 slot (τα μπλε slots). Στο manual το δειχνει καθαρα (κοιτα το attachment).:)

Edit: Οταν παρεις τηλ. να τις παραγγειλεις ρωτησε να σου πουν ποσα τσιπακια εχουν επανω οι μνημες να εισαι σιγουρος.

stealth

post-7559-1442175690,2375_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα , το CPU-z δε διαβάζει τις πραγματικές τιμές, σου αναφέρει μόνο τα δεδομένα του SPD των μνημών. Τα άλλα 2 που αναφέρουν real time τα timings σου δείχνουν ότι οι μνήμες σου τρέχουν στα 400 με 3-3-38 χρονισμούς. (τώρα πουθ το ξανακοιτάω είναι απόλυτα λογικό μιας και έκανες print screen την καρτέλα SPD!

Οπότε εδώ εχεις ίσως ένα μικρό θεματάκι.

Η μνήμη σου τρέχει 2,5-3-3-7 στα 166 (*333) και 3-4-4-8 στα 200 (400).

Το πισί σου τις βάζει να τρέξουν 3-3-3-8 στα 200 !!!???

Αν αυτό που λέω ισχύει, τότε μπορείς να δοκιμάσεις να διορθώσεις από το BIOS μόνος σου τις τιμές σε 3-4-4-8 και να ξαναδοκιμάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα , το CPU-z δε διαβάζει τις πραγματικές τιμές, σου αναφέρει μόνο τα δεδομένα του SPD των μνημών. Τα άλλα 2 που αναφέρουν real time τα timings σου δείχνουν ότι οι μνήμες σου τρέχουν στα 400 με 3-3-38 χρονισμούς. (τώρα πουθ το ξανακοιτάω είναι απόλυτα λογικό μιας και έκανες print screen την καρτέλα SPD!

Οπότε εδώ εχεις ίσως ένα μικρό θεματάκι.

Η μνήμη σου τρέχει 2,5-3-3-7 στα 166 (*333) και 3-4-4-8 στα 200 (400).

Το πισί σου τις βάζει να τρέξουν 3-3-3-8 στα 200 !!!???

Αν αυτό που λέω ισχύει, τότε μπορείς να δοκιμάσεις να διορθώσεις από το BIOS μόνος σου τις τιμές σε 3-4-4-8 και να ξαναδοκιμάσεις.

Το αυτό! Στις τρέχει με auto το bios σε σφιχτά timings.

Link to comment
Share on other sites

Ανέβασα και το memory tab. Απλά, δεν το ανέβασα χθες γιατί δε νομίζω ότι φέρει κάποιες πληροφορίες.

post-1734-1442175690,6362_thumb.jpg

edit:εφόσον το BIOS δεν έχει να κάνει ο χρήστης ρυθμίσεις, τί κάνω?

Link to comment
Share on other sites

edit:εφόσον το BIOS δεν έχει να κάνει ο χρήστης ρυθμίσεις, τί κάνω?

Κατεβασε το memset απο εδω http://www.tweakers.fr/memset.html και καντο εγκατασταση να δεις αν λειτουργει και αν διαβαζει τα timings. Ισως μπορεσεις απο εκει να τα αλλαξεις.:D

stealth

Link to comment
Share on other sites

Nαι για κάποιο λόγο δεν σου αναγνωρίζει τις μνήμες που είναι εγκατεστημένες

το CPU-z

Τσέκαρε αν έχεις το τελευταίο bios ή τουλάχιστον το 1003 ή και νεότερο.

http://www.asus.com/Motherboards/Intel_Socket_478/P4R800VM/#download

Eπίσης η μόνη ρύθμιση που βλέπω από bios είναι αυτή

στην εικονα 'DRAM CAS SELECT' που θα το βάλεις slow

post-33-1442175690,6828_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν υποστηριζει το chipset της μητρικη σου τοτε το memset.:(

Chipset: ATI Radeon 9100 IGP (ATI Radeon 9100 IGP, ATI IXP200), που στο δι@ολο το βρηκαν αυτο το chipset και το εβαλαν επανω, ουτε αυτοι που το εφτιαξαν δεν το ξερουν...

Εχεις περασει chipset drivers? Aν οχι περασε τους και ξαναδοκιμασε να εγκαταστησεις το memset http://www.asus.com/Motherboards/Intel_Socket_478/P4R800VM/#download.

Αν ουτε τοτε δουλεψει το τελευταιο που μενει ειναι να περασεις το τελευταιο bios oπως σου ειπε και ο Spyrus. Aν ουτε με το bios update διορθωθει... σηκωνω τα χερια ψηλα, δεν βλεπω κατι που μπορεις να κανεις.:D

Εdit: Πρεπει να φυγω να παω για δουλεια, για οτι νεωτερο εχεις θα σε βοηθησουν τα παιδια, εγω θα το δω αυριο το πρωι.:D

stealth

post-7559-1442175690,8298_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχω περάσει και τα δύο:και τελευταίο BIOS, και τελευταίους drivers του chipset (από το site της ASUS φυσικά - όπως το προτείνετε - ).

Μετά απ' αυτά έτρεξα το memset, αλλά βγάζει το παραπάνω μήνυμα. Σε μία version του memset "NOT FOR THIS SYSTEM", και σε πιό παλιά που δοκίμασα "NOT FOR THIS CHIPSET".

Συμφωνώ μαζί σας ότι αυτό το chipset ούτε αυτοί που το έφτιαξαν δεν το ξέρουν.

Οπότε, έχει απόλυτο δίκιο ο stealth όταν λέει ότι σ' αυτή τη μητρική:

καθε φορα που βαζεις κατι καινουργιο επανω απλα ευχεσαι να δουλεψει out of the box.stealth

Σύμφωνα μ' όλ' αυτά, ακόμη κι αν αγόραζα αυτό το module, δεν είναι σίγουρο ότι θα έπαιζε, αφού αυτό το chipset ότι θέλει αναγνωρίζει. Δίκιο δεν έχω?

Επίσης, κάτι πολύ σημαντικό:στο συγκεκριμένο μενού του BIOS, στο Advanced, στο δικό μου BIOS δεν έχει καθόλου της δεύτερη επιλογή: DRAM CAS Select. Ίσως αυτό να με έσωζε.

Έχει στη σειρά τις επιλογές:

Init. Graphic Adapter Priority

AGP Aperture Size

UMA Frame Buffer Size

Έχω περάσει το τελευταίο BIOS. Γιατί δεν έχω αυτή την επιλογή;

edit:thanks stealth. Καλή συνέχεια...

edit2:ανέβασα και το data sheet του Transcend. Γιατί σε καμία περίπτωση δεν εμπιστεύμοαι τους πωλητές ούτε από κοντά ούτε απ' το τηλέφωνο. Δεν ξέρουν λεπτομέρειες για το κάθε είδος, και, όταν δώσεις τα λεφτά σου αποκλείεται να τα πάρεις πίσω. Γι' αυτό ανέβασα το data sheet σε .pdf. Γιά να το δείτε και να μου πείτε αν πρόκειται για SS. Πρέπει να είναι το επίσημο data sheet. Γιά ρίξτε μιά ματιά. Βέβαια, το σκέφτομαι ακόμη για την αγορά. Αλλά τουλάχιστον ας ξέρω ότι είναι SS, και βλέπουμε.

JM367D643A-5L.pdf

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να βάλεις τη μνήμη σε διάφορες θέσεις μόνη της.

Επίσης σε ένα στικ δοκίμασε και αυτό σε dos για να μην παιδεύεσαι:

http://www.memtest.org/download/4.20/memtest86+-4.20.exe.zip

τρεχοντας το τεστ 5 σε loop.

Eίναι exe που το βάζεις σε bootable usb stick

Μπορείς να φτιάξεις επίσης bootable με το memtest μέσα

http://www.memtest.org/download/4.20/memtest86+-4.20.usb.installer.zip

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.